dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    nocomment

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-807
    Posty
    5

    Domyślnie Rozprowadzenie ciepłego powietrza na poddasze poprzez wentylator w suficie

    Witam,

    posiadam drewniany letniskowy domek, mam w nim zamontowany kominek/piecyk wolnostojący,

    taki z Castoramy za 1000 zł. Na dole wszystko pięknie wygląda i jest bardzo ciepło, wysokość pomieszczenia około 2,10 metra.

    Problem pojawia się gdy żona chce iść spać, a sypialnia jest na poddaszu domku, schody i dziura na poddasze są po przeciwnej

    stronie pokoju co piecyk. Ciepłe powietrze prawie wogóle nie przedostaje się na górę i jest tam troszkę zimno. Dla mnie jest ok, ale

    dla żony nie bardzo. I teraz pomysł który podpowiedział mi kolega, nad piecykiem w drewnianej "sufito podłodze" wywiercić dziurę

    na wentylator komputerowy 12V (mały, cichy, przepustowość około 80-90 m3/h) podłączyć go i powinien tłoczyć ciepłe powietrze z pod sufitu na

    poddasze.

    I teraz moje pytanie czy takie rozwiązanie ma sens? Teoretycznie powinno działać, ale jak będzie w praktyce?

    Może zamontować 2 takie wentylatory?

    Poddasze nie jest ogromne i są skosy do samej podłogi.

    Z góry dziękuje za odpowiedź i może za jakieś inne tanie rozwiązanie jak doprowadzić ciepło na poddasze?

    Pozdrawiam, Grzesiek

  2. #2

    Domyślnie

    Przećwiczyłem to kiedyś u kolegi, na jego wyraźną prośbę, a raczej żądanie i upewniłem się, że moje zastrzeżenia były w pełni uprawnione. Było ciepło (na górze), pod jednym warunkiem - trzeba było w to uwierzyć .

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Karolos

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Wrocaw
    Kod pocztowy
    50-455
    Posty
    37

    Domyślnie

    Wspomniane rozwiązanie, proszę nie obrażaj się, jest godne Adama Słodowego.
    Nakład niewielki i jeśli nie szkoda Ci stropu/podłogi to można spróbować pod warunkiem,że z poddasza prawie w ogóle nie ucieka ciepło, a w piecyku będziesz hajcował jak durny.
    Czyli: bardzo mała powierzchnia x wysokość, bardzo dobra izolacja termiczna dachu, najlepiej brak okien, a jeżeli są to małe i z dobrymi parametrami + może rolety czy okiennice.

    "Poddasze nie jest ogromne i są skosy do samej podłogi." - proszę policz jaka to powierzchnia i napisz jaką posiada izolację.

    Aby stwierdzić zasadność jakiegokolwiek rozwiązania trzeba znać zapotrzebowanie na ciepło tegoż właśnie poddasza.
    Znając tą wielkość (choćby pi razy drzwi) można dumać co dalej.

    Zamiast wentyli od kompa lepiej zamontować nad piecykiem coś w rodzaju okapu kuchennego (czysta grawitacja).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bez*tytułu.JPG
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	26,0 KB
ID:	186414

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Wystarczy że zrobisz w stropie drugi otwór po przeciwnej stronie. Choćby niewielki - taki jak do wentylacji. To wymusi i usprawni naturalny ruch powietrza na poddaszu. Będzie dużo cieplej.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    No właśnie tak dziura (otwór) powodujący ruch powietrza, może okazać się zupełnym HICIOREM jeżeli chodzi o wyrównanie temperatury w całym domciu.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    DANIEL SIS

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Pisz
    Kod pocztowy
    12-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    W tamtym roku robiłem kominek w domku letniskowym...Właściciele kupili sobie tani wkład żeliwny i tak podłączonym do komina, nie zabudowanym palili trzy sezony. A więc sytuacja identyczna jak u ciebie, tylko że zamiast kozy niezabudowany wkład. Na dole było bardzo ciepło a na górze ziąb, mimo iż była niezakryta klatka schodowa. Jak wchodziło się w pół klatki od razu czuć było różnicę temperatur. Grawitacyjne rozprowadzenie powietrza na górę zrobiło swoje i na górze jest 23 stopnie a na dole 26 podczas palenia po wykonaniu kominka. Nie będę rozpisywał się już o dostarczaniu powietrza i jego wymianie w domu, bo nijak zastosujesz to do swojej kozy. A jeżeli masz zimno na górze, to przez klatkę ci nie pójdzie, bo robi się poducha powietrzna i nie masz drugiego otworu do ruszenia ciepłego powietrza z dołu..
    Tylko nad kozą zrób spory otwór w stropie. Pamiętaj, że koza promieniuje...nie grzeje zaś konwekcyjnie, jak zabudowany kominek.
    Ciepło, które gromadzi się nad kozą musi pójść bezpośrednio do góry...wtedy ruszy ci obieg i ciepło próbowało będzie się wymieszać. Ustań na klatce schodowej, poczujesz różnice.
    Robienie otworów w innym miejscu nic nie da...
    pzdr
    Tu była reklama...

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    nocomment

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-807
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dzięki za wszystkie odpowiedzi, teraz gdzie zrobić ten otwór do wentyacji?

    Nad piecykiem czy po przeciwnej stronie?

    Poddasze to około 20m2 po podłodze, są skosy do samej podłogi i w największym punkcie jest 1,8 m wysokości.

    Ocieplone poddasze jest słabo, ściany z boazerii, potem trochę waty, jakaś folia i blachodachówka. Okno na poddaszu stare, drewniane

    przepusza trochę powietrza.

    Nie chodzi, że by na górze było nie wiadomo jak gorąco, ale jak na dole nagrzejemy to bywa i 26 stopni a na poddaszu raptem 13-14 stopni.

    Poniżej prowizoryczny rzut domku, prosze o poradę gdzie zrobić otwór, mniej więcej o jakiej średnicy, oraz czy ma być sam otwór czy dla ładniejszego

    efektu może być jakaś kratka?

    Pozdrawiam, Grzesiek

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rzut parter-poddasze.jpg
Wyświetleń:	142
Rozmiar:	30,3 KB
ID:	186604

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    DANIEL SIS

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Pisz
    Kod pocztowy
    12-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Zrób otwór w okolicach piecyka, czyli tam, gdzie jest najcieplej. Powtarzam, piecyk promieniuje ciepłem i nie ma szans aby ciepło przebiło się przez klatkę. Natomiast z nad piecyka jak najbardziej. Nadmiar ciepła które pójdzie ci przez kratkę na górę siłą rzeczy zostanie ściągnięte na dół przez klatkę schodową. Bardzo pomoże ci w tym palący się ogień, bo podejrzewam, że do spalania powietrze bierze ci z salonu, więc rozumiesz...prędzej czy później powietrze zacznie się kręcić i wyrównywać, myślę że do 4 - 5 stopni bedzie różnicy między dołem a górą. Otwór już przecież masz w postaci klatki schodowej a robienie go w innym miejscu nie ma sensu!. Dla ładniejszego efektu daj kratkę, największą 17x50 np
    pzdr
    Tu była reklama...

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Po przeciwnej stronie drugiej dziury ... Umiejscowieniem piecyka sobie głowy nie zawracaj ...
    Pozdrawiam.
    PS. zawsze możesz zrobić dwie ...
    Ostatnio edytowane przez Forest-Natura ; 29-04-2013 o 20:40
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  10. #10

    Domyślnie

    Skoro
    "Problem pojawia się gdy żona chce iść spać,"
    Proponuję iść spać razem.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Ale na górę czy na dół ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  12. #12
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    ............ Otwór już przecież masz w postaci klatki schodowej a robienie go w innym miejscu nie ma sensu!.....................
    Jak to czytam to mi się przypomina balanga przy ognisku w himalajach..Inwestorzy czytajcie ze zrozumieniem !!!

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lukasgrey

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    1

    Domyślnie

    dokładnie mam ten sam problem, domek letniskowy, koza, i brak ciepłego powietrza u góry na poddaszu. muszę jeszcze w tym sezonie "grzewczym" zamontować kratkę koniecznie z żaluzją zaraz nad piecykiem na stropie

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasgrey Zobacz post
    dokładnie mam ten sam problem, domek letniskowy, koza, i brak ciepłego powietrza u góry na poddaszu. muszę jeszcze w tym sezonie "grzewczym" zamontować kratkę koniecznie z żaluzją zaraz nad piecykiem na stropie
    jak mus to mus, montuj

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony