dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    PLayer2001

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    67

    Domyślnie Kolektor razem z gruntowa pompa ciepla

    Witam serdecznie. Jestem na etapie projektowania ukladu ogrzewania i cwu. Jakis czas temu zakupilem uzywana pompe ciepla (Greenline 6 kW) i teraz mam okazje zakupu kolektorow slonecznych (pow. 2.5 m2 lub 5m2). Chcialem spytac czy jest sens dolaczac kolektor do PC (odciazy latem). Problem w tym, ze zakupie sam kolektor bez sterowania itp. Pompa ciepla ma wbudowany zbiornik CWU i tam raczej nie podepne kolektora. Czy bede potrzebowal dodatkowy zbiornik na ciepla wode plus sterowanie osobne do kolektora. Przerabial ktos moze podobny temat? Dziekuje z gory za pomoc i przepraszam za brak polskiej czcionki.

  2. #2

    Domyślnie

    Jeżeli twoja pompa ciepła nie ma wbudowanej obsługi kolektorów słonecznych (sterownika i drugiej wężownicy) to lepiej sobie odpuść temat bo znacznie przedrożysz koszty. Albo sama PC albo kolektory. No chyba, że PC jest przystosowana do kolektorów to można jeszcze gdybać. Tak dojdzie ci drugi zbiornik, osobny sterownik, dodatkowa pompa przeładowująca. Ogólnie koszty, koszty....

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Popieram przedmówcę i dodaję:
    2,5m2 kol. - produkcja średnio 1250kWh rocznie
    5m2 kol - 2500kWh
    zuzycie energii do napedu pompy - 50pln

    Pompa ciepła załóżmy w lato do CWU - 1kWh - 0,2pln

    2,5m2 kol - oszczędności w porównaniu do PC 1250x0,2-50=200zł
    5m2 kol - 2500x0,2-50=450zł

    No to sobie policz koszty instalacji kolektorów i kiedy się zamortyzuje

  4. #4

    Domyślnie

    Latem jak jest ciepło jedno i drugie praktycznie grzeje podobnie, choć w nieco inny sposób. Natomiast zimą jak słońca nie ma (i jest zimno) to oba te systemy trzeba wspomóc.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Dałem ekstremalny przypadek "mroźnego lata" - temp +10stC

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLayer2001 Zobacz post
    Witam serdecznie. Jestem na etapie projektowania ukladu ogrzewania i cwu. Jakis czas temu zakupilem uzywana pompe ciepla (Greenline 6 kW) i teraz mam okazje zakupu kolektorow slonecznych (pow. 2.5 m2 lub 5m2). Chcialem spytac czy jest sens dolaczac kolektor do PC (odciazy latem). Problem w tym, ze zakupie sam kolektor bez sterowania itp. Pompa ciepla ma wbudowany zbiornik CWU i tam raczej nie podepne kolektora. Czy bede potrzebowal dodatkowy zbiornik na ciepla wode plus sterowanie osobne do kolektora. Przerabial ktos moze podobny temat? Dziekuje z gory za pomoc i przepraszam za brak polskiej czcionki.
    Jakiej pojemności całkowitej jest obecny zbiornik w pompie ciepła?
    Instalację solarną można podłączyć do zabudowanego zbiornika poprzez wymiennik płytowy i ładować energię warstwowo. Przepływ w obiegu kolektora 0,2-0,25l/min*m^2; w obiegu zbiornika 0,6-0,75l/min*m^2.

    Dzięki kolektorom słonecznym przy PCi, znacznie wydłużamy żywotność sprężarki. "COP" instalacji solarnej przeważnie mieści się między 50 a 400.
    Ostatnio edytowane przez RAPczyn ; 03-05-2013 o 09:22
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Mam gruntową pompę ciepła i nawet jak bym te solary dostał za darmo, to grubo bym się nad nimi zastanawiał. I najprawdopodobniej bym sobie odpuścił.
    Latem na CWU idzie mi prądu za 20-30zł miesięcznie. Licząc sprawność solarów na poziomie 60%, zaoszczędził bym rocznie około 180zł. Jak odliczymy od tego pracę pompki i wymianę glikolu co kilka lat sprawa chyba wygląda dość jasno. No chyba że chcemy zaszpanować na wsi

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLayer2001 Zobacz post
    mam okazje zakupu kolektorow slonecznych (pow. 2.5 m2 lub 5m2). Chcialem spytac czy jest sens dolaczac kolektor do PC (odciazy latem). Problem w tym, ze zakupie sam kolektor bez sterowania itp. Pompa ciepla ma wbudowany zbiornik CWU i tam raczej nie podepne kolektora. Czy bede potrzebowal dodatkowy zbiornik na ciepla wode plus sterowanie osobne do kolektora. Przerabial ktos moze podobny temat?
    Jeśli masz 1 zasobnik w pompie, to solary możesz podpiąć do innego, a następnie oba połączyć szeregowo i mieszać ciepłą wodę w obu jeśli słońce zagrzeje zasobnik podłączony do solarów bardziej niż ten z pompy. Zakup dobrego sterownika do solarów to koszt kilkuset zł (na pewno mniej niż 500) na znanym portalu aukcyjnym. Dobrze żeby sterownik umiał obsługiwać 2 zasobniki i inne konfiguracje. Jak chcesz mieć solary, to sobie zamontuj, jednak oszczędności z tego tytułu nie będą wielkie - choć od kwietnia do początków października będziesz miał prawdopodobnie ciepłą wodę z solarów.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony