dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Pewnie już o tym było ale nie mogę się doszukać. Czy do kominka z wkładem kominkowym konieczne jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz? Jeśli tak to jak to wykonać na etapie fundamentów? Jaka średnica itp? Nadmieniam że planuję rekuperator. Czy można to jakoś powiązać?

  2. #2

    Domyślnie

    Na rekuperatorach się nie znam, ale jeśli masz wkład kominkowy to jest potrzeba doprowadzenia powietrza. Możesz to zrobić na dwa sposoby:
    1. doprowadzenie samoistne - czyli poprzez pomieszczenie w którym się znajduje. Sprowadza się to do odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, jego oziębienia itd.
    2. prowadzisz pod podłogą /jeśli na gruncie - to podczas zasypywania wykopów/ rurę pcv np. o śr. 10cm. Rura z jednej strony przechodzi przez ścianę fundamentową i najlepiej jeśli wychodzi na zachód /przeważające wiatry w Polsce/ z drugiej strony wychodzi pod kominkiem. Najlepiej zabezpieczyć ją przed owadami gryzoniami - aby nie wchodziły do środka. Dobrze jest aby nie było dużo załomów w rurze.

    Jeszcze raz przeszukaj forum - był to temat dość szeroko komentowany. Warto to odnaleźć.

    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Rekuperator załatwi Ci sprawę. Doprowadzenie powietrza potrzebne ze względu na tlen do spalania. Rekuperator zapewnia 0,7 do 1 wymiany powietrza na godzinę co spokojnie wystarczy i dla Ciebie i do kominka, więc o problemie możesz zapomnieć.

  4. #4

    Domyślnie

    Specjalne doprowadzenie powietrza do komory spalania kominka ma sens zawsze niezaleznie od sposobu wentylacji (grawitacyjna, mechaniczna, z rekuperacją). W układzie mechanicznym z rekuperatorem uklad bedzie niestabilny jezeli nie zrobimy doprowadzenia. W końcu w czasie "pracy" kominka zuzywa od sporo powietrza, ktore jest "wydalane" przez komin, wiec wentylacja wtedy musi zapewnic wiekszą ilosc powietrza dostarczanego. Przy dedykowanym doprowadzeniu powietrza do kominka działa od tak jakby na zewnątrz domu wiec jest dla wentylacji domu neutralny

  5. #5

    Domyślnie

    Rure najczesciej umieszcza sie przy ziemi a więc trudno aby wiatr w nią dmuchał. Podczas spalania wytwarza się podciśnienie w rurze doprowadzającej a więc nie ma znaczenia kierunek świata a raczej jej przekrój i długość. Ja u siebie dałem 160( została z kanalizacji) od strony północnejdługości ok 4 m.

  6. #6

    Domyślnie

    Cypel zgadzam się z Tobą. Doprowadzenie powietrza do kominka ma sens szczególnie przy rekuperacji. W jednej z publikacji dopatrzyłem się zalecenia aby czerpnia powietrza była poniżej poleniska kominka. Tak też zastosowałem u siebie. Dałem kanał doprowadzający 160 przechodzący bezpośrednio pod kominkiem w kanał o przekroju prostokątnym. Dla zapobieżenia wychłodzenia pomieszczenia w czasie gdy kominek jest nieczynny, zrobiłem w zakładzie blacharskim prosty szyber umieszczony w kanale. Powietrze doprowadziłem pod wkład kominkowy ale oddzieliłem je od komory w której nagrzewa się powietrze służące do grzania domu i poprzez szczelinę w przedniej części obudowy kominka, wychodzi bezpośrednio przy otworach wkładu służących do zasysania powietrza do spalania. Niestety nie mogłem pozwolić sobie na wkład z doprowadzeniem bezpośrednim powietrza do spalania. To rozwiązanie sprawdza się bez zastrzeżeń. Przy zamkniętym szczelnie domu otworzenie szybra poprawia wyraźnie szybkość spalania no i w komin nie idzie ciepłe powietrze z pomieszczenia.
    Rekuperacja zapewnie zrównoważony dopływ i odpływ powietrza, a kominek bez dodatkowego zasilenia powietrzem do spalania będzie miał tendencje ( przy doszczelnionym domu ) do wytwarzania podciśnienia.
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Araman - ja nie wymyśliłem sobie faktu, aby rurę wyprowadzać najlepiej na zachodnią stronę. Jest to zdanie specjalistów od montażu kominków z firmy Koperfam.
    Trudno mi w tej sytuacji polemizować z Tobą. Powiem jednak, iż jeśli jest możliwość to dlaczego nie wyprowadzić na zachód.
    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Witam.

    Ja zrobiłem doprowadzenie. Widać je na zdjęciach na moich stronkach z budowy, obejrzyj sobie:
    http://artmedia.of.pl
    dział "Budowa". Będzie widac + opis na zdjęciach chyba z 2001 roku.

    Sebastian.

  9. #9

    Domyślnie

    Kodi mysle że cię nie uraziłem nie taki miałem zamiar. Oczywiscie można na zachód. Ale ci panowie to chyba sobie to wymyslili przy piwie( bezalkocholowym).

  10. #10

    Domyślnie

    Dyskusje na temat lokalizacji czerpni powietrza były już na forum. Argumentacja "zachodnich" była taka, że przewaga wiatrów zach. daje gwarancję "turbodoładowania" spalania w kominku. Uważają, że w przypadku wystawy wsch. przy silnym wietrze zach. może się wytworzyć podciśnienie przy ścianie budynku utrudniające proces spalania. U mnie zimą wschodnia ściana budynku jest zasypana śniegiem zwiewanym z dachu. Powstają wcale słusznej wysokości zaspy. Czerpnie powietrza kominkowego zlokalizowałem (nie miałem wyjścia) od południa. Działa OK. Przy wietrze południowym muszę zasuwą umieszczoną w tym kanale ograniczać dopływ powietrza bo z kominka nawet przy zamkniętym szybrze robi się piec martenowski.

  11. #11

    Domyślnie

    Czy lepiej powietrze do kominka doprowadzić rurą pod ziemią czy kanałem ukrytym w podłodze na gruncie?

  12. #12

    Domyślnie

    A co z robalami: mrówki przecież przejdą przez każdą siatkę.

  13. #13

    Domyślnie

    kilkakrotnie spotkałem zatkane i nieuzywane nawiewy powietrza do kominków.Użytkownicy pytani, twierdzili ze zimą dmucha mrożnym powietrzem powietrzem.

  14. #14

    Domyślnie

    raxal jeżeli masz kominek z zamknietym obiegiem to sprawa mrowek co z nimi będzie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony