dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 24
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 464
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Ludomir Duda na temat optymalnych grubości izolacji czy też raczej U przegród:
    ... Można go zredukować do 60-70 kWh/m2 rocznie, jeżeli w przegrodach zewnętrznych domu zastosuje się grubszą niż przewidziana normą warstwę ocieplenia – tak, by miał:
    – ściany na „czwórkę” (R<4,0 m2•K/W, czyli U = 0,25),
    – stropodachy na „szóstkę” (R<6,0 m2•K/W, czyli U = 0,16),
    – podłogi na gruncie na „trójkę” (R<3,0 m2•K/W, czyli U = 0,33)...

    To stąd:
    http://termoportal.com/termodompasywny/co_to_jest_dom_pasywny_/domy_pasywne
    Jakim cudem można z tego wyciągnąć wniosek o 6 razy większych stratach przez podłogę niż przez ścianę nie wiem.
    Ostatnio edytowane przez perm ; 20-06-2013 o 20:22
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  2. #42
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Szanowny Panie - różnica miedzy nami jest taka, że Pan jest teoretykiem a ja praktykiem, ja sam to przebadałem i sprawdziłem.
    Nie sprzedaję izolacji nie mam więc też motywu kłamać.
    Fakty są takie - niezależnie od pozostałych izolacji -nie da się wybudować domu izolowanego bez 30 cm styropianu od gruntu.
    A 6 x jest tylko przy zupełnie suchym piachu

  3. #43
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    a 29cm jest ok? a czy jak mam 20cm to będę miał dom w 2/3 izolowany?
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

  4. #44
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał skrabi Zobacz post
    a 29cm jest ok? a czy jak mam 20cm to będę miał dom w 2/3 izolowany?
    Z izolacją (termosem ) jest jak z ciążą.
    Jeżeli Szanowny Pan uważa, że można być 2/3 w ciąży - to będzie Pan miał 2/3 dom izolowany.
    Ja twierdzę, że nie ma częściowej izolacji – i to nie tylko termicznej, elektrycznej czy hydroizolacji też częściowej nie uznaję.
    Nie da się zbudować izolowanego domu bez 30 cm styropianu od gruntu/

  5. #45

    Domyślnie

    Dom w pełni pasywny bez grama styropianu jest możliwy i jest to ziemianka

  6. #46
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    chyba nie można porównywać sytuacji w której ja mam 20cm i suchy piach pod domem, a ktoś ma 30cm i dom stoi w mokrej glinie
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

  7. #47
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    30 cm to dotyczyło suchego piachu w latach 90-tych.- za kilka lat wchodzi standart zeroenergetyczny

  8. #48
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    dlatego rozpylę bąbel helu wokół domu
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

  9. #49
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Jeżeli ktoś robi centralne ogrzewanie elektryczne zamiast niecetralnego, to nie może dziwić, że więcej izolacji wkłada w dach niż w podłogę.
    Dom należy izolować!
    Jedyną zaletą jest, że się Pan przekona jak ważna jest rola izolacji w opłatach.

  10. #50
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Fo_

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    314

    Domyślnie

    Można zobaczyć wyniki tych badań?

  11. #51
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał skrabi Zobacz post
    chyba nie można porównywać sytuacji w której ja mam 20cm i suchy piach pod domem, a ktoś ma 30cm i dom stoi w mokrej glinie
    Nie wiem czy sucha glina lepiej odbiera ciepło o suchego piachu, ale wilgotny piach ( więc zapewne i glina) ma znacznie lepszym "odbiornikiem"

    Zdecydowanie wolał bym mieć 20 cm na suchym piachu niż 30 cm na wilgotnym

  12. #52
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fo_ Zobacz post
    Można zobaczyć wyniki tych badań?
    To znaczy?
    Jak zbadać, że grunt lepiej odbiera ciepło niż powietrze?

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    To znaczy?
    Jak zbadać, że grunt lepiej odbiera ciepło niż powietrze?
    Przepraszam ale gadasz jak połamany. Wiesz co to jest akumulacja? Po dłuższym lub krótszym czasie dochodzi do wyrównania temperatur pod podłogą co jest niemożliwe w przypadku ścian i stropu.
    Masz linka do tego co twój ulubiony Duda sądzi na temat grubości izolacji w poszczególnych przegrodach. Jakbyś nie kombinował nie da się wyciągnąć z tego wniosku o konieczności stosowania grubszej izolacji na podłogę, nie mówiąc o tym że miała by to być 6 razy grubsza izolacja.

    Twoje doświadczenia (o ile takie są) są błędne. Masz powyżej linka do symulacji rozkładu temperatur pod podłogą hali. Inaczej niż przez symulację nie da się tego ocenić ze względu na zmienność warunków. Jeżeli masz symulację która potwierdza twoje tezy (wcześniej twierdziłeś że masz taką p. Dudy, gdzie ona?) to ją zaprezentuj. W innym wypadku niestety twoje teorie można włożyć miedzy bajki. Podejście typu "ja wiem i musicie mi uwierzyć na słowo" jest krótko mówiąc niepoważne. Czekam na symulacje potwierdzające twoje tezy. Do momentu ich zamieszczenia wyłączam się z tej bezproduktywnej rozmowy..
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  14. #54
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    QUOTE]Przepraszam ale gadasz jak połamany. Wiesz co to jest akumulacja? Po dłuższym lub krótszym czasie dochodzi do wyrównania temperatur pod podłogą co jest niemożliwe w przypadku ścian i stropu. [/QUOTE] Akumulacja ma sens gdy "masa" odbiera ciepło gdy jest nadprodukcja a potem je oddaje. W omawianym przypadku grunt stanowi wyłącznie odbiornik. A ponieważ przez przewodzenie do dużej masy dom świetnie oddaje ciepło, dlatego kiedyś minimum izolacji było 30 cm dziś znający zagadnienie podają 50 cm.
    Może jeszcze raz napiszę konkretnie. Niezależnie od pozostałych izolacji - nie da się zbudować domu izolowanego przy mniej niż 30 cm styropianu. To łatwo jest sprawdzić

    Masz linka do tego co twój ulubiony Duda sądzi na temat grubości izolacji w poszczególnych przegrodach
    Dr Duda nie uczył się na Politechnice, więc zna fizykę. A linka... po co? przecież w googlach można znaleźć telefon i maila - to audytor KAPE z nr 1 - uczy audytu. To bardzo miły i kontaktowy facet - można zadzwonić lub napisać.
    Błąd to czy tylko zbrodnia
    http://cieplej.pl/imgturysta/file/ar...mir%20Duda.pdf

    W innym wypadku niestety twoje teorie można włożyć miedzy bajki
    Zarówno teoria - grunt nieporównywalnie lepiej odbiera od domu ciepło niż powietrze, - dlatego przy identycznych grubościach izolacji w podłodze ścianie dachu - więcej tracimy ciepła do gruntu, niż ścianami i dachem łącznie.
    Jak i praktyka (24lata) - nie da się postawić domu izolowanego bez minimum 30cm styropianu od gruntu.
    Jak i fizycy i audytorzy- dr Duda - ekonomicznie jest 50 cm...
    Również katalogi
    http://ipaper.ipapercms.dk/SaintGoba...Boken/?Page=46

    Izolacja od gruntu zaczyna się od 30 cm styropianu.

    Z tym, ze nie ma jeszcze obowiązku izolować dom.

  15. #55
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    do wyrównania temperatur pod podłogą
    Nawet gdyby się temperatura wyrównała ( co się nie dzieje, bo nie jest możliwe) to proszę się zapoznać z gruntowymi magazynami ciepła. Podgrzanie m3 gruntu o 1 st. w stosunku do układu i utrzymanie tego stanu przez sezon grzewczy - to 400kWh

  16. #56
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    edomek

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    111
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    u mnie wg obliczen wychodzi 30kwh/m2. zobaczymy ile po roku czasu wyjdzie z obliczeń. Mam 20 cm styroduru pod całym domem.
    Jeżeli wyjdzie takie zapotrzebowanie, okaże się, że pisze Pan bzdury i jest Pan tylko teoretykiem przed monitorem a nie praktykiem , czy tak?

  17. #57
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Dokładnie tak. Wyjdzie Panu ponad ponad dwa razy tyle.

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał TB
    ...
    Symulację proszę! Twoje bajki już czytałem.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  19. #59
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Symulację proszę! Twoje bajki już czytałem.
    Posługuje się praktyka i doświadczeniem, nie symulacją. Co do symulacji
    Prawdziwie zaskakujące wyniki przynosi symulacja optymalnej grubości ocieplenia podłogi na gruncie, dla których tabela izolacyjności przegród z cytowanego rozporządzenia nie przewiduje praktycznie żadnej warstwy izolacyjnej. W tym przypadku optymalna warstwa materiału izolacyjnego może mieć zacznie większą grubość, nawet 50 cm,
    Pan się zwróci do dr Dudy. To jego zawód. http://www.kape.gov.pl/dbaudit/fs-audita.phtml


    http://ipaper.ipapercms.dk/SaintGoba...Boken/?Page=46 ISOVER też bajki pisze?
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Brzęczkowski ; 21-06-2013 o 10:01

  20. #60
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    QUOTE]
    Dr Duda nie uczył się na Politechnice, więc zna fizykę. A linka... po co? przecież w googlach można znaleźć telefon i maila - to audytor KAPE z nr 1 - uczy audytu. To bardzo miły i kontaktowy facet - można zadzwonić lub napisać.
    Błąd to czy tylko zbrodnia
    http://cieplej.pl/imgturysta/file/ar...mir%20Duda.pdf
    we wspomnianym artykule Pana Dudy wspomina on jedynie o 40% błędzie przy stratach przez grunt

    Błędny jest sposób wyliczania strat przez podłogę na gruncie, który obniża wartość
    strat ciepła o około 40%.


    tak więc biorąc pod uwagę całe OZC, i że straty do gruntu są poniżej 10%, wychodzi, że błąd na stratach do gruntu to 4%

    Pan Duda, nie twierdzi ponadto, że strat do gruntu nie da się policzyć, co Pan TB próbuje nam wmówić, a jedynie twierdzi, że formuła podana przez ministerstwo jest nieprawidłowa
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

Strona 3 z 24

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony