dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1

    Domyślnie ściany piwnicy lane beton W8, jaka izolacja ?

    ściany zbrojone, lane W8, grunt piasczysty, wody gruntowe poniżej ławy, ale okresowo (raz na 10-15 lat) poziom się podnosi
    Co byście poradzili w temacie izolacji hydro i termo.

  2. #2

    Domyślnie

    Witam
    Podłącze się pod temat bo mam ten sam dylemat. mam już wylane ściany B25W8 i muszę je zaizolować i ocieplić. I jeszcze czym zakleić otwory po ściągach??
    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Dwa magiczne skróty:
    hydroizolacja - KMB (masy bitumiczno-kauczukowe, średnio lub grubowarstwowe, dwuskładnikowe)
    termoizolacja - XPS
    Przy wybraniu dobrego systemu i rzetelnym wykonaniu zapominamy o tym co pod ziemią i śpimy spokojnie.

  4. #4

    Domyślnie

    CZy na XPS należy dać folię kubełkową ?

  5. #5

    Domyślnie

    Folia kubełkowa chroni termoizolacje i hydroizolację przed uszkodzeniem mechanicznym podczas zasypywania, ewentualnie przed przerastaniem korzeni. Jeśli grunt jest pewny (np. zasyp piaskiem) folię tą może zastąpić zwykła folia budowlana (by nie sypało się za termoizolację). Nie chroni ona przed wodą.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jarek-Krakow

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    115

    Domyślnie

    Kolego, jak dajesz W8 (ja też będę taki lał, i ławy i fundamenty z lanego betonu) to wystarczy "izolacja wodna typu lekkiego".
    Sam beton to będzie jakbyś budował basen, więc na przeciwwodną niema sensu wydawać majątek, ważne żeby warstwa papy miała te 4 - 5 mm, żeby dobrze odciąć poziomo kapilarne sprawy. Sam fundament może w wodzie stać dziesiątki lat, byleby dobrze odciąć od fundamentów dom.
    No i drenaż nie zaszkodzi.
    Co do betonu, poproś o certyfikat żeby Cię w konia nie zrobili i nie sprzedali zwykłego, a co do wody - papa nie przepuści, sprawdzone przez pokolenia.

  7. #7

    Domyślnie

    Inwestorom prywatnym wydaje się, że jak fundament wylany z dobrego betonu, to średnia lub cieżka pionowa hydroizolacja jest niepotrzebna. Z drugiej strony jest projektowana kubaturówka (centra handlowe, apartamentowce, biurowce), gdzie nigdzie nie spotkałem się z lekką izolacją.

  8. #8

    Domyślnie

    Jezeli nie ma piwnicy to nie trzeba izolować w pionie

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jarek-Krakow

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    115

    Domyślnie

    O ile wiem fundamenty mogą spokojnie przez lata (przez dziesiątki lat) stać w wodzie i nic się im nie stanie.
    Papa załatwi sprawę poziomą i po problemie (tak w uproszczeniu laika).
    Tu raczej nikt nie buduje biurowca, a to wystarczy na dłużej niż statystycznie się będzie żyło.
    Dawniej jakoś budowali bez super systemów 15 warstwowych i jakoś domy stoją, to chyba ta papa i lepik nie takie złe

  10. #10

    Domyślnie

    Ja wypowiadam swoje zdanie od strony wykonawcy, dzięki takim poglądom jak przedstawione wyżej mam pracę. Gdy zaczynałem to odtwarzaliśmy lub robiliśmy izolacje w budynkach stawianych lata temu, gdy nie było tych systemów i starczał lepik i papa. Teraz co raz częściej robię izolacje w domach kilkuletnich, gdzie inwestorzy zaoszczędzili, chociaż systemy istniały.

  11. #11

    Domyślnie

    I tutaj miałem problem z izolacją poziomą. Sam system ścian wylewanych i zbrojonych nie przewiduje stosowania izolacji z papy gdyż na łączeniu ława- ściana przez papę robi się przerwanie monolitiu i naraża na korozję zbrojenie wychodzące z ław. Na takie łączenie stosuje się taśmę bentonitową WATERSOP RX która zabezpiecza przed przesiąkaniem wody pomiędzy ścianą a ławą. Nie załatwia to jednak kapilarnego podsiąkania od fundamentu. Długo myślałem co z tym począć i nigdzie nie znalazłem sensownej odpowiedzi. Zrobiłem więc tak że górę ławy zamalowałem cementową zaprawą wodoszczelną Ceresita CR 65, na tym przymocowałem WATERSTOPA i zalałem ściany z B25W8. Co z tego wyniknie zobaczymy. Planuje na to dać lekką izolację wodną, ocieplenie ( nie koniecznie XPS ) , folię kubełkową i solidną opaskę żwirową z dwoma poziomami rur drenarskich. Teren to glina, wód gruntowych na razie nie zaobserwowałem a dom położony na zboczu gdzie jeden róg jest praktycznie na poziomie gruntu, więc woda będzie miała gdzie szybko uciekać.
    Pozdrawiam

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adam34

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-230
    Posty
    49

    Domyślnie

    Ja bym polecał Ci jednak do zabezpieczenia się przyłożyć, też mam B25W8 i co?
    Woda ma za dużo okazji żeby się przedostać, jeśli liczysz że wykonawca przyłoży się bardziej niż Ty sam to sądze że się mylisz, itd itp, a zrywanie styro, odkopywanie fundamentu, odtwarzanie drenażu to bardzo droga sprawa, przemyśl to sobie żebyś nie musiał jak ja się głowić jak tu zaradzić wszędobylskiej wodzie

  13. #13
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Planuje na to dać lekką izolację wodną, ocieplenie ( nie koniecznie XPS ) , folię kubełkową i solidną opaskę żwirową z dwoma poziomami rur drenarskich.
    Może przypomnę instrukcje z rolki i certyfikat
    http://www.isola.no/assets/Norway/In..._montering.pdf
    http://tjenester.byggforsk.no/prodok/ntg/2258/2258g.pdf rys 3
    Folia jako pierwsza rys 3 - no i jeżeli styropian jako izolacja termiczna - to dookoła

  14. #14

    Domyślnie

    Ogólnie na świecie jest przyjęte aby nie rozmawiać w obcym języku przy osobach nie znających go.
    Nie przekażesz niczego i nikomu używając języka niezrozumiałego dla innych. Jeżeli masz jakakolwiek racje poprzyj to opracowaniami w języku polskim..
    Jakiś czas temu wkleiłeś rysunek na którym na folie kubełkową podobno klejono styropian na plaski...podaj mi nazwę kleju do klejenia na folie kubełkową..

    Oczywiście biorę poprawkę że po prostu lubisz się pośmiać

    No poszukałem i znalazłem odnośnie tej membrany firmy isola...to sa maty drenujące i ochronne , nie stosuje się ich na izolację przeciw wodną, czy na ścianach piwnic czy na dahcach..jest to warstwa ochronna
    Ostatnio edytowane przez Andrzej733 ; 25-07-2013 o 19:53

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtek_5 Zobacz post
    ściany zbrojone, lane B25 W8, grunt piasczysty, wody gruntowe trochę poniżej ławy, ale okresowo (raz na 10 at) poziom się podnosi
    Co byście poradzili w temacie izolacji hydro i termo.
    Wróciłem z wakcji i dalej do roboty:
    Ostatecznie postanowiłem, że będzie tak:
    - na ścianę z lanego Betonu B25 W8 dam Izohan dysperbit,
    - potem 2 razy Izohan WL (izolacja typu lekkiego)
    - dalej XPS URSA o gr 10 cm na klej (Izohan Wk ?)
    - na to folia kubełkowa (kubełkami na zewnątrz)
    - izasypanie paiskiem ze żwirem

    Długo zastanawiałem się czy nie powinienem dać (zamaiast Izohan WL_ masy bitumiczne Izohan (Izohan WM lub Izohan WM 2K lub Izohan WM 2K plus) ewentualnie Botazit WM 92 albo jeszcze coś innego.
    Ale czy w moich warunkach gruntowych nie byłoby to przesadą ?
    Niech któryś z fachowców sie wypowie.

  16. #16

    Domyślnie

    Sam (albo z pomocą projektanta) odpowiedz sobie czy potrzebujesz izolacji lekkiej (przeciwwilgoci) czy ciężkiej przeciwwodnej.
    Teoretycznie grunt i ściany betonowe wskazują, że to drugie rozwiązanie jest zbyt dobre, ale z drugiej strony izolację warto robić tylko raz a dobrze. Warunki gruntowo-wodne są okresowo zmienne niestety.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał grinio Zobacz post
    ...Długo myślałem co z tym począć i nigdzie nie znalazłem sensownej odpowiedzi. Zrobiłem więc tak że górę ławy zamalowałem cementową zaprawą wodoszczelną Ceresita CR 65, na tym przymocowałem WATERSTOPA i zalałem ściany z B25W8. Co z tego wyniknie zobaczymy. Planuje na to dać lekką izolację wodną, ocieplenie ( nie koniecznie XPS ) , folię kubełkową i solidną opaskę żwirową z dwoma poziomami rur drenarskich. Teren to glina, wód gruntowych na razie nie zaobserwowałem a dom położony na zboczu gdzie jeden róg jest praktycznie na poziomie gruntu, więc woda będzie miała gdzie szybko uciekać.
    Pozdrawiam
    Zrobiłeś jedną z ciekawszych rzeczy, nie często spotykanych na budowach, nie mówiąc już o projektach czy wiedzy wielu kierowników budowy.
    Gratuluję.
    Nie wiem czy masz podpiwniczenie, ale wnioskuję, że masz (inaczej po co zabawa w bentonity).
    Na twoim miejscu zainwestowałbym jeszcze w uszczelnienie połączenia ława-ściana poprzez wykonanie fasety i uszczelnienie np. CR166 lub podobnym oraz całą ścianę jakąś izolacją np. CR65. Teraz nakłady inwestycyjne będą niczym w porównaniu do kosztów napraw.
    Podobnie będzie z połączeniem podkładu z ławą wewnątrz piwnicy.
    Jak już zastosowałeś produkty Ceresit'a to proponuję zapoznać się z rozwiązaniami na ich stronie. Mają całkiem sensowne poradniki.
    Pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał fruzin Zobacz post
    Zrobiłeś jedną z ciekawszych rzeczy, nie często spotykanych na budowach, nie mówiąc już o projektach czy wiedzy wielu kierowników budowy.
    Gratuluję.
    Nie wiem czy masz podpiwniczenie, ale wnioskuję, że masz (inaczej po co zabawa w bentonity).
    Na twoim miejscu zainwestowałbym jeszcze w uszczelnienie połączenia ława-ściana poprzez wykonanie fasety i uszczelnienie np. CR166 lub podobnym oraz całą ścianę jakąś izolacją np. CR65. Teraz nakłady inwestycyjne będą niczym w porównaniu do kosztów napraw.
    Podobnie będzie z połączeniem podkładu z ławą wewnątrz piwnicy.
    Jak już zastosowałeś produkty Ceresit'a to proponuję zapoznać się z rozwiązaniami na ich stronie. Mają całkiem sensowne poradniki.
    Pozdrawiam
    Co miałeś na myśli pisząc "Teraz nakłady inwestycyjne będą niczym w porównaniu do kosztów napraw" ??
    Zaprawa cr65 została naniesiona na wierzch ławy aby zapobiec kapilarnemu podciąganiu wody. Taśma Waterstop na łączeniu technologicznym ława-ściana izolacja pionowa z masy bitumicznej x3 na to Xps 5cm i ochrona z folii kubełkowej.
    Według Ciebie coś zchrzaniłem ?? bo Twój post rozumie dwuznacznie .
    Pozdrawiam

  19. #19

    Domyślnie

    Odświeżę temat, bo dość dobrze pasuje do mojej sytuacji, to znaczy dom będzie z piwnicą, a teren gliniasty.

    Oryginalnie projekt przewiduje tak:
    - ławy fundamentowe: żelbetowe z betonu żwirowego klasy C16/20 (B20),
    - ściany zewnętrzne piwnic: beton zbrojony wylewany gr. 24cm.
    Ja chcę dać na ściany piwnic beton hydrotechniczny C30/37 W8.
    I tu moje pierwsze pytanie. Czy ławy też warto dać z tego betonu? Czy jeszcze gdzieś mam zastosować ten beton W8?
    A drugie pytanie wiąże się z kiepskim dojazdem do działki. Czy obowiązkowa musi tu być pompa czy może być gruszka? Obawiam się, że duży pojazd z pompą po prostu nie zmieści się na zakręcie między ogrodzeniami.

    Jako "mazidła" będę chciał zastosować jakiś system firmy Remmers. Rozumiem, że faseta jest obowiązkowa?
    Na pewno będzie też XPS i folia kubełkowa.

    Drenażu chyba nie będzie, bo nie mam go gdzie odprowadzić, a w terenie gliniastym ze studni chłonnej po prostu się nie rozejdzie w gruncie. Prędzej ten zbiornik by mi się przepełnił. No chyba że byłby to jakiś zbiornik o bardzo dużej pojemności. Powyżej 10m3? Ale taki zbiornik musiałby być zakopany bardzo głęboko - jego górna część poniżej ławy fundamentowej (a dom jest z piwnicą). Czy ktoś ma coś takiego w glinie?

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Ławy i piwnica to się może udać tylko w suchym miejscu ... weź to teraz dobrze za izoluj .. przecież aby mieć dobrze zrobione bez obawy o wodę, trzeba zdać sobie sprawę, że ława + papa na lepiku się tu nie sprawdzą kolejne połączenie to posadzka .. kolejne metry obwodu które sprawiają cała operacja staje się trudna. Chciał bym zobaczyć ten styk ławy i posadzki.. jak to zostało wymyślone ...
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 22-01-2017 o 10:15

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony