dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Działka a projekt domu - z której strony umiejscowić front domu?

    Cześć,

    Zwracam sie do Was z prośbą o poradę, jako bardziej doświadczonych forumowiczów. Kupiliśmy działkę na której chcemy postawić dom, mamy jednak duży problem z podjęciem decyzji odnośnie umiejscowienia domu na działce - wchodzą w grę dwa warianty.

    a) dom w frontem od płn-wsch wzdłuż krótszego boku działki - za to z widokiem od frontu na piękny las w odległości 50m od granicy działki
    b) dom z frontem od płd-wsch wdłuż dłuższego boku działki

    Do obydwu opcji jesteśmy w stanie dobrać zadowalający nas projekt domu. Pytanie co się w praktyce sprawdzi lepiej? Raczej zdecydujemy się na projekt domu z podwójnym garażem w bryle budynki, więc umiejscowienie go na krótszej ścianie działki powoduje, że będzie on budowany właściwie z zachowaniem przepisowych 4m z każdej strony. Ustawienie domu z wejściem od południowego-wschodu powoduje, że te odległości od granicy działki mogą być większe. Z działką sąsiadują tylko drogi dojazdowe do posesji, z dwóch stron (kolor szary jak na rysunku), nie będą one sprawiały znacznej uciążliwości.

    Co byście doradzili? Gdzie umieścić taras domu i ogród, a gdzie front? Czy warto trzymać się wizji garażu na dwa samochody czy to zbytnia rozpusta?

    Przykładowy projekt z frontem od płn-wsch (oczywiście do adaptacji) - http://www.mgprojekt.com.pl/cukiereczek
    Przykładowy projekt z frontem od płd-wsch (oczywiście do adaptacji) - http://www.mgprojekt.com.pl/pod-debami

    Rzut orientacyjny działki (na płn-wsch od działki w odległości 50m jest ściana lasu), z pozostałych stron są działki sąsiednie i droga dojazdowa do posesji





    Pozdrawiam,
    Krzysztof

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wrzuć skan działki

  3. #3

    Domyślnie

    Wrzucam ponownie:



    Na żółto zaznaczony jest przykładowe umiejscowienie jednego z projektów domu. Nie jesteśmy jednak pewni, czy warto trzymać się umiejscowienia frontu budynku od płn-wsch i umieścić dom "w poprzek" działki, czy też szukać projektu domu "wdłuż" działki, tak aby kształtem domu wpasować się niejako w kształt działki i nie zwracać tak szczególnej uwagi na położenie wzgl. stron świata (oczywiście wybierając projekt, który będzie dopasowany do konkretnego ułożenia aby uniknąć np. salonu od północy).

    Będziemy zobowiązani za wszelkie rady!

    Pozdrawiam,
    Krzysztof
    Ostatnio edytowane przez abwgdzl ; 10-09-2013 o 14:59

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    gdzie drogi, gdzie las?

  5. #5

    Domyślnie

    Wrzuciłem rozszerzony rysunek. Drogi dojazdowe to drogi lokalne dojazdowe do posesji, które się w tym terenie znajdują (kilka działek), nieprzelotowe, nieuciążliwe.

    Pozdrawiam,
    Krzysztof

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    działka jest bardzo mała. Może zrobić garaż + wiata?

    Te projekty to całkiem spore domy, powyżej 200 m2. Dom wyjdzie większy niż na planie.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    szukałabym domu o takim rozplanowaniu:


    przy czym okna od południa w salonie byłyby wysoko położone (ok 1,5 m od podłogi) - ja mam wjazd od południa i salon wypada od drogi, więc zaprojektowałam długie wąskie okna
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 11-09-2013 o 11:50

  8. #8

    Domyślnie

    Co do wielkości działki - tutaj względy praktyczne (ciężko byłoby nam większą działkę utrzymać w należytym stanie) i cenowe (po prostu na większą nas nie stać).

    Kuchnia od południowego-zachodu? Co przemawia za takim ustawieniem?

    Obydwa projekty z pierwszego postu są już raczej nieaktualne, właśnie z uwagi na rozmiar. Na tę chwilę (i to jest to co umieściłem na rysunku) najbardziej rozważamy projekt:

    http://www.mgprojekt.com.pl/optymalny-2

    z poszerzonym garażem do dwóch stanowisk i kilkoma dodatkowymi zmianami, które nie wpływają na zmianę wymiarów zewnętrznych.

    W tym projekcie zarówno garaż jak i gabinet są w miejscach, które wskazałaś. Natomiast położenie kuchni i salonu jest odwrotnie (co według mnie jest lepszym rozwiązaniem, bo kuchnia od płd-zachodu byłaby zbyt gorącym pomieszczeniem). Okna faktycznie od południa są wąskie i wysokie.



    Pozdrawiam,
    Krzysztof

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kuchnia od południa byłaby pod daszkiem tarasu, więc liczyłoby się tylko okno zachodu. Salon ustawiłam tak, by przez okna od wschodu było widac las.
    Ale mozna rzecz jasna inaczej.

    Uwaga o wielkości działki nie krytykowała możliwości finansowych tylko lokowania tamtych projektów domów na niej.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 11-09-2013 o 13:01

  10. #10

    Domyślnie

    Bardziej w tym całym wątku zależy mi na podpowiedzi czy silić się na umieszczenie wjazdu od południa tak aby kształt domu i wejście do niego wpasowało się w kształt działki, czy też (jak podpowiada mi logika) ustawić dom w sposób najbardziej optymalny pod wzgl. kierunku świata, tj. wejście od płn-wsch z widokiem z kuchni (w której spędzamy dużo czasu) na las (tutaj muszę dodać, że od granicy drogi do ściany lasu jest ok 25m, od granicy działki więc ok 35m, nie mogę więc wykluczyć, że w przyszłości na tym terenie, po drugiej stronie drogi, pobuduje się niewielki dom, tym samym nie zależy mi specjalnie na widoku na las z salonu). Salon od południowego-zachodu z lekkim podcieniem od strony jadalni aby nie było w niej zbyt gorąco.

    Generalnie projektów jest zbyt wiele, możliwości właściwie też jest dużo mimo nie największych rozmiarów działki. To jest jednak ponad 8 arów, więc spokojnie można średniej wielkości dom na takiej działce umieścić. Przy tym projekcie dom zająłby niecałe 20% powierzchni działki.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar elissa
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Wa-wa/Grodzisk Maz.
    Posty
    18

    Domyślnie

    Ja zadam jeszcze jedno pytanie- czy jest pełna dowolność w położeniu wjazdu na posesję?
    Również mam działkę narożną i, niestety, dostałam odmowę na wjazd od strony na której mi zależało (zach.). W związku z tym moja działka ma wjazd od płd., co spowodowało szukanie od nowa pasującego projektu...
    Myślę, że warto podejść do urzędu i to doprecyzować.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    No to optymalny będzie w sam raz.


    Ja myślałam o czyms takim:



    tutaj link do oryginalnego rozmiaru:
    http://images64.fotosik.pl/161/0609310f2ecb5ec8.jpg

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał elissa Zobacz post
    Ja zadam jeszcze jedno pytanie- czy jest pełna dowolność w położeniu wjazdu na posesję?
    Również mam działkę narożną i, niestety, dostałam odmowę na wjazd od strony na której mi zależało (zach.). W związku z tym moja działka ma wjazd od płd., co spowodowało szukanie od nowa pasującego projektu...
    Myślę, że warto podejść do urzędu i to doprecyzować.
    Pytałem, przy czym nikt mi tego na piśmie nie dał, wypis z MPZP pozwala na umiejscowienie zjazdu z działki w dowolnym miejscu. Teren jest objęty MPZP, nie potrzebuję warunków zabudowy, MPZP nie precyzuje położenia zjazdów z działki, nie ma w wypisie z MPZP żadnych zapisów, które uniemożliwiałyby położenie wjazdu. Działka graniczy z drogami dojazdowymi z dwóch stron, więc mam niemal 100% pewność, że problemów z umiejscowieniem zjazdów nie będzie. Ułożenie frontu domu też nie wydaje się być problemem formalnym, gdyż tak jak pisałem istnieje możliwość, że naprzeciwko przy lesie kiedyś również powstanie zabudowa, wtedy domy były do siebie ustawione frontami, co z reguły jest porządane.

    Pozdrawiam,
    Krzysztof

  14. #14

    Domyślnie

    Na tę chwilę wyszło nam coś takiego jak w załączniku.


  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zmniejsz okna od zachodu a powiększ od południa może? Narożne okno to bardziej w salonie niż w kuchni się przyda.

  16. #16

    Domyślnie

    Okno w kuchni jest szerokie, narożne ale niskie, takie jak powinno być aby równomiernie doświetlić blat roboczy. Więc akurat to, że jest narożne jest bardzo przez nas pożądane. Do tego działka jest trochę skoszona w kierunku pn-płd, stąd te wąskie wysokie okna wychodzą mniej więcej na płd-wsch, a te salonowe duże na płd-zach. Myśleliśmy początkowo o narożnym oknie w salonie, ale odrzuciliśmy pomysł bo za dużo tych okien by było i salon stałby się nieustawny. Na tę chwilę te wąskie wysokie okna są dopasowane do okien na piętrze w szczycie, świetnie doświetlających sypialnie dzieci - na czym nam zależało.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony