dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 134

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie Inne podejście do samowystarczalności energetycznej w zakresie CO.

    Istnieją różne pomysły na obniżenie kosztów ogrzewania w sezonie grzewczym.Niekwestionowany lider to izolacja i ,,cieple" okna.Proste i oczywiste a większość z tego zdaje sobie sprawę.Potem długo nic i pojawiają się pomysły typu kolektory słoneczne (nie u nas zimą do sensownego wykorzystania),fotowoltaika (podobnie jak solary),w końcu turbiny wiatrowe,ale i te nie dla każdego i nie wszędzie.Piszę o rozwiązaniach które są już znane i czasami stosowane z różną efektywnością,ale za to doskonałą efektywnością w drenowaniu kieszeni.Są jeszcze rekuperatory których sprawność entalpiczna oscyluje w granicach 55-57%.Reszta ciepła do nieba.
    W swoim rozwiązaniu oparłem się na przekonaniu,że należy doprowadzić zimowe powietrze do temperatury przyjaznej siłami natury i tym co generuje dom swoimi ściekami.Uzyskałem średnią temperaturę +/- 18oC w sezonie grzewczym dla ilości 75m3/h,24h na dobę przez 160-180dni sezonu grzewaczego.Uzyskałem dzięki temu strumień zużytego powietrza też w ilości 75m3/h,24h na dobę,przez 160-180 dni w roku,ale o wilgotności +/- 40% w przeciwieństwie do zewnętrznego powietrza,które zimą ma prawie O % wilgotności.Ilość powietrza o której piszę jest wystarczająca dla trzy osobowej rodziny w kubaturze 400m3.Wilgotność powietrza i stężenie CO2 oscyluje wokół zaleceń ŚOZ.Część zużytego powietrza zużywam na podgrzewanie nieużytkowego poddasza,redukując praktycznie do zera straty przez strop.Pozostaje nadal do dyspozycji powietrze niosące w ciągu doby ok.20kWh energii cieplnej(powietrze+ para wodna,2160kg/15900g).
    Dom zużywa do celów grzewczych ok.2100kWh a wyrzutnią uchodzi 3200kWh.
    Ciekawe.Brakuje jedynie czegoś co by odebrało to ciepło z wyrzutni ze sprawnością 65% .No i temp.też ciekawa ,bo max.30-32oC jaką by należało uzyskać.Fantazjując i przy odrobinie ,,kreatywnej księgowości",gdyby uzyskać większą sprawność jak 65%,to by i na trochę CWU starczyło,a to by oznaczało dla samego CO pełną samowystarczalność.
    Chyba że coś pokręciłem.
    Może ktoś skoryguje mój tok myślenia?A może jest słuszny?Jakieś pomysły?
    ps.elektroniczna pompa ciepła to COP max.2,4.Trochę słabo.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Wystarczy Ci pewnie jakiś tani, pasywny wymiennik krzyżowy, bo przecież wentylator już masz Odzyskasz tyle, że wystarczy Ci na podbicie tych 18 st do 21, a i jeszcze ci zostanie ciepełka na tyle, że jeszcze sobie wodę wodociągową podbijesz o te kilka stopni. Te ciepło wody i tak wróci z powrotem do chałupy dzięki RSŚ Ooo perpetum mobile wyszło!
    Ostatnio edytowane przez Barth3z ; 10-07-2013 o 14:42
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Perpetum to nieosiągalne.Chodzi raczej o wycycanie ze zużytego powietrza max. ilości energii z przeznaczeniem na CO.A że chodzi o podgrzewanie do max.30-32oC to jawi się to korzystne .Czym niższa temp.max. ,tym proces bardziej efektywny.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byry007
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Kolonia Powiercie
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    802
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Ja sie kiedyś zastanawiałem żeby w wyrzutni zamontować taką samą chłodnice co do ggwc i połączyć to jakoś do czerpni lub zrobić drugi obieg do nagrzenicy z ggwc żeby tego ciepła nie pompować w ziemię , ale czy uzyskasz jakieś korzyści do CO to nie wiem chętnie zobaczę jak się temat rozwinie jak się wypowiedzą mądre głowy forum . Możesz mi napisać jak rozwiązałeś sprawę z wyrzutnią na poddasze nieużytkowe ??normalnie dałeś kanał od centrali na strych ??a masz jakąś wentylacje żeby miało gdzie to powietrze uchodzić ??
    Ostatnio edytowane przez byry007 ; 10-07-2013 o 20:08
    Sprzedam Bufor ciepła 1000l z CWU i piec stałopalny 30 kw 605139743

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem...

    U mnie realizuję to tak:

    Czerpnia --> GWC --> rekuperator --> pomieszczenia.

    i w drugą stronę:

    pomieszczenia -->rekuperator --> fabryczna mała ( bardzo ) PCi do cwu --> chłodnia domowa --> kratka wentylacyjna.

    Po drodze obiegów mam czerpnię ścienną i wyrzutnię ścienną.

    Wszystko policzone. Powinno zadziałać*.
    Wysysam wszystko co możliwe i mam "drugą lodówkę" za darmo

    * proszę ostrożnie z naśladowaniem przez osoby, które nie do końca mają czas policzyć wszystko od przepływów po konstrukcje.
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byry007
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Kolonia Powiercie
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    802
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    A to powietrze jak by było wilgotne to czy konstrukcja dachu nie dostaje w d... ?? Ciekawe jak by zamontować chłodnice przed czerpnią lub za nagrzewnicą ggwc i pod łączyć się pod zimną wodę z wodociągu jak bedzie używana woda w domu by był przepływ u mnie jak lodowata ale nie wiem czy nie przesadzam , chyba był taki temat poruszany na forum z nagrzewnicą i zimną wodą . W upały podlewam trawnik i zarazem chłodzę powietrze w domu
    Sprzedam Bufor ciepła 1000l z CWU i piec stałopalny 30 kw 605139743

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał byry007 Zobacz post
    Ciekawe jak by zamontować chłodnice przed czerpnią lub za nagrzewnicą ggwc i pod łączyć się pod zimną wodę z wodociągu jak bedzie używana woda w domu by był przepływ u mnie jak lodowata ale nie wiem czy nie przesadzam , chyba był taki temat poruszany na forum z nagrzewnicą i zimną wodą . W upały podlewam trawnik i zarazem chłodzę powietrze w domu
    Wentylacja pracuje non stop, wodę zimną puszczasz czasami. Efektywność słaba. Dodatkowo w zimie musiałbyś "przenosić" chłodnicę na wyrzutnię...

    nydarowi chodzi o wyssanie całej energii z powietrza wyrzucanego. Idealnym rozwiązaniem byłaby pompa powietrzna, która pracowałaby przez 24h i non stop podgrzewałaby wodę. Najpierw do CWU, a nadmiar do zasobnika buforowego na potrzeby podgrzewania podłogówki. W lecie tylko CWU, ale za to wylot chłodnego powietrza leci na chałupę.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  8. #8
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Jeżeli mamy słaby wymiennik w reku - to wyrzutnię podłączyć można do do cwu. Zasobniki cwu z pci posiadają odpowiednie wejście i nic nie trzeba kombinować.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Może niezrozumiale napisałem.Obieg jest następujący:
    czerpnia -GWC-RSŚ- GMC-dom +/-18oC 75m3/h.Wyrzutnią usuwane jest te 75m3/h , niosąc ze sobą ok.20kWh/dobę.Chodzi o to aby do tych 75m3/h dostosować odpowiednio małą PPCi przystosowaną do ruchu ciągłego .Barierą wydaje się dostatecznie mała PPCi która zadowoli się 75m3/h,ale za to o stałych parametrach nie niższych jak 15oC,bez względu na mróz na zewnątrz.

  10. #10
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Małe ppci pracują już do -36 a nawet te popularne mają średnio zimowy COP 4 - oczywiście przeznaczone do grzania pomieszczeń do cwu wyszedł 2.7

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Do TB,

    owszem pracują od -36C, ale autor napisał +/- 18C.
    Przy +18C ( a nie daj panie nieco więcej ), sprężarka wystartuje w kosmos!

    Z COP zgoda, dla CO będzie nieco lepszy. COP 2,7 to dla warunków idealnych. Średnia będzie dużo mniejsza dla takich małych sprężarek.

    Powyżej miałem na myśli COp dla CWU, bo tylko do takich zastosowań projektuję ustrojstwo u siebie.
    Ostatnio edytowane przez gosciu01 ; 10-07-2013 o 21:40
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Taka PCi, to chyba tylko we własnym zakresie.
    Kiedyś znalazłem zbliżoną do Twoich wymogów sprężarkę, ale COP miała marny.
    Chyba że używaną z jakiejś lodówki? Lepiej nie będzie.
    U mnie mam średniej wielkości dom i projektowaną wymianę powietrza ok. 170-180 m3/h.
    Znalazłem też do tego fabryczną "pompkę".
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  13. #13
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    W domach izolowanych nie da się zastosować CO, więc o tym nawet nie myślałem.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    No niby w domach izolowanych nie da się zastosować CO ale mi się udało.Musi być że jestem szczęściarzem.Wracając do tematu,rozumiem,że przy takich ilościach powietrza i parametrach,COP 2,7,to wszystko o czym można marzyć. W takim razie wykorzystanie póki co ogniw Peltiera do elektronicznej pompy ciepła to nie do końca durny pomysł.Licząc trochę pokrętnie bo część powietrza podgrzeje ZWU a reszta odda ciepło za pośrednictwem ogniw,COP zbliży się nieśmiało do 2,5.
    Wracając do oryginalnej pompy,najmniejszej .Można by dostarczać te 75m3/h ale pompa własnym wentylatorem,przepuszczała by znacznie większą ilość powietrza-mieliła obniżając temperaturę z 18 do np.5oC.Tylko jeżeli COP przy niższej temp.będzie niższy od 2,7,to sensu to nie ma.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Wracając do oryginalnej pompy,najmniejszej .Można by dostarczać te 75m3/h ale pompa własnym wentylatorem,przepuszczała by znacznie większą ilość powietrza-mieliła obniżając temperaturę z 18 do np.5oC.Tylko jeżeli COP przy niższej temp.będzie niższy od 2,7,to sensu to nie ma.
    Znalazłem Ariston NUOS EVO:
    COP 3,4 PRZY TEMPERATURZE POWIETRZA 20ºC
    COP 2,6 PRZY TEMPERATURZE POWIETRZA 7ºC
    Nominalny przepływ powietrza m3/h 100-200
    Czas nagrzewania zbiornika 80L to 4,20h (Powietrze T=20ºC, doprowadzana woda T=15ºC, zbiornik T=55ºC)

    nydar, dla domu o niskim zapotrzebowaniu na ciepło to może się udać
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Znalazłem Ariston NUOS EVO:
    COP 3,4 PRZY TEMPERATURZE POWIETRZA 20ºC
    COP 2,6 PRZY TEMPERATURZE POWIETRZA 7ºC
    Nominalny przepływ powietrza m3/h 100-200
    Czas nagrzewania zbiornika 80L to 4,20h (Powietrze T=20ºC, doprowadzana woda T=15ºC, zbiornik T=55ºC)

    nydar, dla domu o niskim zapotrzebowaniu na ciepło to może się udać
    strzał w 10!

    mała pompka,
    działa w taniej taryfie - wpisuje się w taryfy ,
    ciut za mały zasobnik i nie mają większego, ale nie opłaca się już kombinować, warto raz na jakiś czas dopłacić za te kilka kWh w drogiej taryfie, Większy zasobnik dałby możliwość częstszego grzania do mniejszych temperatur i osiągnięcia większego COP.
    tania.
    wpisuje się w przepływy i temperatury reku na wyrzutni.
    A Jak będzie ( jakiej jest jakości ), cóż życie pokaże.

    A najciekawsze w tym układzie jest, że na końcu wyrzucam niższą temperaturę od pobieranej

    Minusem w założeniach nydara jest to, nie działa 24/24 tylko w taniej taryfie, ale w moich kalkulacjach to się bardziej opłaca.
    Ostatnio edytowane przez gosciu01 ; 11-07-2013 o 22:50
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Jesteś blisko,ale priorytetem jest CO bo wymaga znacznie niższej temperatury niż CWU,a pozatym wszystko się zgadza.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Kierunek dobry,
    aczkolwiek biorąc pod uwagę taki parametr ekonomiczny jak CVP, część pary trzeba puścić w gwizdek.
    Tak jest zwyczajni taniej. Obecnie.

    W latach 70 XXw. ( wielka płyta za czasów pana Edwarda G. ), tej pary w kontekście energochłonności puszczano wiele.
    w 2003-4 r. jak projektowałem swój II domek, wychodziło mi ok. 50-70 kWh/m2*rok. Reszta to było wyrzucaniem pieniędzy w błoto.
    teraz dochodzimy do 15 kWh/m2*rok.
    Za lat 10 domy będą posiadać nadmiar energii.
    Takie okresy zdarzają się już na zachodzie, gdy energia na giełdzie ma wartość ujemną, czyli trzeba zapłacić, aby ktoś ją chciał kupić.
    Fajnie, nie?

    Zmierzam do tego, ze obecne technologie moim skromnym zdaniem nie pozwalają na uzasadnione ekonomicznie na proponowane tu zabawy.
    Owszem dla hobbystów, ręczne wykonanie. Ale i tak suma-sumarum kończy się to jedynie satysfakcją wykonującego i niczym więcej.

    Grzanie/chłodzenie układami Peltiera przerabiałem. Nie ekonomiczne.
    Wierz mi, a jeśli nie to zbadaj temat w rozumieniu spróbuj kupić zbudować i przetestować.

    Czy nie próbować w takim przypadku? Owszem tak. Sam to robię, sporo zabawy.
    Ale ostrożnie i tylko w takim kontekście.
    Na końcu są pieniądze, nie tylko moje, bo i mojej rodziny, a ona może mieć lepsze pomysły na wydanie tych paru złotych.

    Rozpisałem się, ale Kolego nydar, byłem tam gdzie jesteś Ty.
    Wybacz nieskromność.
    Proszę o wyrozumiałość, ale to tylko z serca i za darmo

    Sam sobie zaprojektowałem kiedyś małą PCi, nawet instrukcję napisałem!
    Zanim zacząłem składać klocki pojawiły się na rynku urządzenia, że nie opłaca mi się nawet myśleć o samoróbce.
    Taki świat.

    edit.
    nowa konstrukcja domu, nowe materiały.
    Nowa budowa.
    Ostatnio edytowane przez gosciu01 ; 10-07-2013 o 22:57
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  19. #19
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    No niby w domach izolowanych nie da się zastosować CO ale mi się udało.
    Pan nie ma domu izolowanego.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Pan nie ma domu izolowanego.
    Pan ma izolowany umysł.
    Od wewnątrz.
    Ostatnio edytowane przez Rotan ; 11-07-2013 o 00:00

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony