dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    80mariusz80
    Guest
    80mariusz80

    Domyślnie halogeny - reflektorki, oszczędne w końcu czy nie?

    Szukam informacji na temat oświetlenia halogenowego 230V na trzonku GU10. Planuję w domu paręnaście kinkietów na bazie tych żarówek. Wujek - elektryk stanowczo mi odradza tego typu oświetlenie, tłumacząc to nadmiernym zżeraniem prądu. Oczywiście zaleca zastosowanie LEDów, tymczasem nie przepadam za LEDami ze względu na słabe oświetlenie i walory estetyczne; jak dla mnie świecą niewiele mocniej od robaczków świętojańskich (na przykładzie kuchennych LEDów u moich rodziców). Szukam informacji w internecie i ciężko znaleźć jakieś wiążące opinie nt. oszczędności halogenów w porównaniu ze zwykłymi (wolframowymi) żarówkami. Jedna informacja jest zgodna, halogeny są bardziej żywotne od tradycyjnych żarówek. Natomiast jedna z hurtowni powołując się na jakiś niemiecki Warentest opisała halogeny jako urządzenia pobierające nawet do 155% więcej mocy od tradycyjnych żarówek (?!). Więc jak to w końcu jest z tymi halogenkami - warto w to inwestować czy pójdę z torbami na rachunku elektrycznym?
    Pozdrawiam.

    linki:
    http://www.pro-test.pl/article_artic...C4%99dnym.html
    http://lampy-esklep.pl/cms/content/p...-_oszczednosci
    Ostatnio edytowane przez 80mariusz80 ; 23-07-2013 o 08:03

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Halogeny mają większą sprawność od żarówki, czyli, inaczej mówiąc, z tych samych watów halogen da więcej światła. Halogeny (takie, o jakich piszesz) jednak mają to do siebie, że świecą punktowo, więc o ile używając standardowe żarówki, 100W wystarczy do dobrego oświetlenia średniej wielkości pokoju, trak w przypadku halogenów, aby zapewnić w miarę równomierne oświetlenie, musisz ich użyć kilka (np. 4-5) i w tym momencie rachunek energetyczny idzie się...

    LEDy są różne. Jedne ledwie bżdżą, inne świecą zupełnie przyzwoicie. Nie wiem, co mają twoi rodzice, ale oświetlenie LED można dobrać tak, żeby było OK. Tyle, że to droga inwestycja i może się okazać, że mało się kalkuluje, bo za cenę dopłaconą do żarówek LED, halogeny mogłyby kilka lat non stop pracować.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony