dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 52 z 93
Pokaż wyniki od 1.021 do 1.040 z 1842
  1. #1021
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    bk bo ma lepsze parametry, nie zależy mi na akumulacji, lżej z niego samemu budować oraz minimalizuje motek na styku mur - ściana fundamentowa


    z aktualnych wieści z przygotowań dobudowy ZX35
    wycinam drzewa - już niewiele zostało



    tu widać brzozę o której pisałem wcześniej - w poniedziałek ją kładziemy


    a tyle już naprodukowałem gałęzi


    będzie ognisko

  2. #1022
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    i jeszcze jedna informacja

    OZC v.1
    9500 kWh /rok
    83,3 / 1m2

    teraz pytane ... do ilu uda się zjechać ??
    stawiam na wynik o 50% niszy

    największe straty są przez okna - ograniczymy ich wielkość oraz ilość , tam gdzie się da wstawimy same pakiety szybowe

  3. #1023
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    i jeszcze jedna informacja

    OZC v.1
    9500 kWh /rok
    83,3 / 1m2

    teraz pytane ... do ilu uda się zjechać ??
    stawiam na wynik o 50% niszy

    największe straty są przez okna - ograniczymy ich wielkość oraz ilość , tam gdzie się da wstawimy same pakiety szybowe
    Najbardziej jestem ciekaw samych pakietow, czekam z niecierpliwoscia na realizacje, moge Cie prosic o wrzucanie tutaj Twoich mysli temat takich okien? Tez chcialbym je u siebie ale brak mi odwagi....

  4. #1024
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    Najbardziej jestem ciekaw samych pakietow, czekam z niecierpliwoscia na realizacje, moge Cie prosic o wrzucanie tutaj Twoich mysli temat takich okien? Tez chcialbym je u siebie ale brak mi odwagi....
    Rozwiązanie pakietów bez ram wdrożone u mnie minionej zimy. Z moich obserwacji o czym już rozmawiałem z Konradem, okna wielkości 2,2x0,9 jak najbardziej nadają się jeszcze do montażu szklenia bez ramy. U siebie mam wersję montażu podstawową ale pewnie Konrad zrobi już wersję BETA o której również rozmawialiśmy u mnie na budowie

    Moje pakiety sprawdzają się bardzo dobrze. Zarówno pojedynczy jak i podwójny z Ug=0,28
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  5. #1025
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Budując z gazobetonu nie martwisz się o wysoką nasiąkliwość ?

  6. #1026
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    a skąd ona miała by się wziąć lub pojawiać już np. w trakcie użytkowania?

    od fundamentów będzie izolacja pozioma , o ile bloczki nie będą składowane na gruncie i nie wypiją wody np. z deszczu lub podczas murowania (na pewno nie od zaprawy, bo będą klejone ).. pozostaje temat tynków ... ale po uruchomieniu WM w 1 sezonie wilgoć technologiczna zostanie usunięta
    czyż nie tak to wygląda?

  7. #1027

    Domyślnie

    Heh, czy silikat, czy gazobeton, czy cegła, jeden ciul (a może nie?)... TAki rok jak ten i żegnaj wizjo nienasiąkniętej ściany.... Dachu od razu nie da się zrobić, nie w parę dni, tym bardziej samemu ściany postawić. Więc nienasięknięta ściana to nierealna wizja, chyba, że bedziesz miał minimum miesiąc suszy....

    BTW, to lato jest tragiczne, jeśli taka będzie jesień to tak czy siak nasiąknie wszystko. Ale kiedyś przecież ta wilgoć jednak wyjdzie z tych ścian.
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  8. #1028
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    a skąd ona miała by się wziąć lub pojawiać już np. w trakcie użytkowania?

    od fundamentów będzie izolacja pozioma , o ile bloczki nie będą składowane na gruncie i nie wypiją wody np. z deszczu lub podczas murowania (na pewno nie od zaprawy, bo będą klejone ).. pozostaje temat tynków ... ale po uruchomieniu WM w 1 sezonie wilgoć technologiczna zostanie usunięta
    czyż nie tak to wygląda?
    oczywiście masz rację, ale często widzę zagrzybione ściany nieważnie jaki byłby to materiał. Gazobeton to super sprawa ale strasznie wodochłonny jest i to mnie przeraża. zobacz jakie są gigantyczne różnice https://www.youtube.com/watch?v=cBKcVw--mJk
    niemam pojęcia jak jest z włanianiem wilgoci z powietrza, ale fakt faktem oprócz braku mostków musi być sucho.

  9. #1029
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzinks0 Zobacz post
    ...zobacz jakie są gigantyczne różnice https://www.youtube.com/watch?v=cBKcVw--mJk....
    Podobne eksperymenty jak TB z wiadrami+kable grzewcze, czy pudełko styropianowe+żarówka, czyli "jak naginać rzeczywistość, aby wyszło na nasze" - czy Ty kiedykolwiek widziałeś aby ściana parteru stała w wodzie? czy kiedykolwiek byłeś na budowie z BK bez dachu po kilkudniowych deszczach i zaobserwowałeś że ściana jest na wskroś nasiąknięta wodą?

    Totalna porażka

  10. #1030
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    Podobne eksperymenty jak TB z wiadrami+kable grzewcze, czy pudełko styropianowe+żarówka, czyli "jak naginać rzeczywistość, aby wyszło na nasze" - czy Ty kiedykolwiek widziałeś aby ściana parteru stała w wodzie? czy kiedykolwiek byłeś na budowie z BK bez dachu po kilkudniowych deszczach i zaobserwowałeś że ściana jest na wskroś nasiąknięta wodą?

    Totalna porażka
    Z moich obserwacji na scianach z bk ktore stawialem u siebie:
    - nasiakliwość bk jest ogromna
    - pierwszy wiersz mając bezpośredni kontakt z płytą był niemal cały zielony a wiec tej wilgoci ciągnie jak gąbka
    - pozostałe warstwy mimo opadów nie były tak nasiąknięte ale nie były tez suche, natomiast wydaje mi się ze co by nie mówić to chyba bk oddaje tą wilgoć prawie tak szybko jak się jej nabył
    Ja mimo wszystko nie widziałbym problemu w tym że będzie bk narażony na wilgoć i opady, w końcu kiedyś trzeba ten dom postawić a trafić na okienko miesięczne bez opadów jest raczej mało prawdopodobne.
    Ps.1. Osobiscie budowanie z bk uwazam za porazke, mimo ze nie szło mi źle i tak dalej ale drugim razem cały dom stawiałbym z klocków styro - oczywiście jeśli miałbym go znów budowć własnoręcznie. Konrad jeszcze nie jest za późno - zamów klocki - postawisz go w dwa dni razem z wieńcem i nadprożami a z bk w pojedynke zejdzie ci myślę ze dwa tygodnie i odchorujesz kręgosłupem dźwiganie bloczków. Czas to też.pieniądz.
    Ps. 2. A mnie wydawał się ren rok bardzo dobry pod względem pogody bo przestoju deszczowego miałem u siebie w firmie w sumie trzy dni od marca (deszcz który rzeczywiscie był deszczem a nie jakaś mrzawka).

  11. #1031
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzinks0 Zobacz post
    oczywiście masz rację, ale często widzę zagrzybione ściany nieważnie jaki byłby to materiał. Gazobeton to super sprawa ale strasznie wodochłonny jest i to mnie przeraża. zobacz jakie są gigantyczne różnice https://www.youtube.com/watch?v=cBKcVw--mJk
    niemam pojęcia jak jest z włanianiem wilgoci z powietrza, ale fakt faktem oprócz braku mostków musi być sucho.
    Film zrobiony pewnie "pod producenta" materiału budowlanego i jak napisał gentoox: "czyli "jak naginać rzeczywistość, aby wyszło na nasze"
    Budowałem z BK, bo jest łatwy w obróbce, duży bloczek i w miarę lekki. Oczywiście nasiąknięty, to masakra, ale na ścianie wyschnie szybko. Poza tym najlepiej od razu zrobić wieniec, jeśli ktoś chce zostawiać na zimę gołe ściany. Można też górę ściany przykryć folią. Ściany mam suche, to co na zewnątrz zamoknie, jeśli zatnie deszcz pod okap jest pomijalne. Zielone wykwity nie oznaczają zawilgocenia ściany w środku, lecz tylko jej zewnętrznej warstwy, bo np. deszcz odbija się od ziemi i chlapie na ścianę, co skutkuje jej dłuższym zawilgoceniem. Czasem widać gotowe elewacje pokryte zielonkawym nalotem- wcale nie znaczy, że w tych domach jest wilgoć, bo to jest tylko na tynku.
    Poza tym nikt nie stawia domu na wodzie, żeby sprawdzać nasiąkanie materiałów, jak ten "eksperyment" w filmiku.
    Suszenie materiałów na słońcu- niby wszystko ok, ale te najszybciej wysychające są ciemne, czyli szybciej się nagrzewają i schną.
    Po takim "badaniu" przelewania wody przez keramzyt od razu odpuściłbym sobie ten materiał- przeleci woda, to i wiało też będzie
    Nie zastanawiające jest, że komentarze do filmu są wyłączone?
    Film beznadzieja
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  12. #1032
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.A.G. Zobacz post
    Z moich obserwacji na scianach z bk ktore stawialem u siebie:
    - nasiakliwość bk jest ogromna
    - pierwszy wiersz mając bezpośredni kontakt z płytą był niemal cały zielony a wiec tej wilgoci ciągnie jak gąbka
    - pozostałe warstwy mimo opadów nie były tak nasiąknięte ale nie były tez suche, natomiast wydaje mi się ze co by nie mówić to chyba bk oddaje tą wilgoć prawie tak szybko jak się jej nabył
    Ja mimo wszystko nie widziałbym problemu w tym że będzie bk narażony na wilgoć i opady, w końcu kiedyś trzeba ten dom postawić a trafić na okienko miesięczne bez opadów jest raczej mało prawdopodobne.
    Ps.1. Osobiscie budowanie z bk uwazam za porazke, mimo ze nie szło mi źle i tak dalej ale drugim razem cały dom stawiałbym z klocków styro - oczywiście jeśli miałbym go znów budowć własnoręcznie. Konrad jeszcze nie jest za późno - zamów klocki - postawisz go w dwa dni razem z wieńcem i nadprożami a z bk w pojedynke zejdzie ci myślę ze dwa tygodnie i odchorujesz kręgosłupem dźwiganie bloczków. Czas to też.pieniądz.
    Ps. 2. A mnie wydawał się ren rok bardzo dobry pod względem pogody bo przestoju deszczowego miałem u siebie w firmie w sumie trzy dni od marca (deszcz który rzeczywiscie był deszczem a nie jakaś mrzawka).
    klocki styro fajne ale cena ich jest też fajna. za 1m2 klocka styro zrobisz na gotowo z ociepleniem całą ścianę i jeszcze zostanie.

  13. #1033
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    produkt dla kogoś kto ceni czas i wygodę - to nie jest tak że mój czas nic nie kosztuje ... ale mam go na tyle że bez znaczenia czy dom powstanie w 2 dni czy 2 miesiące ... a wydam dużo, dużo mniej wydam ... w tej inwestycji tniemy koszty gdzie się da

    nie byłem w PINB i nie wie na jakim etapie jest pozwolenie - na razie żadne pismo z urzędu nie przyszło

    rozpocząłem zwożenie gruzu na mostek - niebawem startujemy !

  14. #1034
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    produkt dla kogoś kto ceni czas i wygodę - to nie jest tak że mój czas nic nie kosztuje ... ale mam go na tyle że bez znaczenia czy dom powstanie w 2 dni czy 2 miesiące ... a wydam dużo, dużo mniej wydam ... w tej inwestycji tniemy koszty gdzie się da

    nie byłem w PINB i nie wie na jakim etapie jest pozwolenie - na razie żadne pismo z urzędu nie przyszło

    rozpocząłem zwożenie gruzu na mostek - niebawem startujemy !
    na nową budowę będziesz zakładać nowy wątek?

  15. #1035
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.A.G. Zobacz post
    Z moich obserwacji na scianach z bk ktore stawialem u siebie:
    - nasiakliwość bk jest ogromna
    - pierwszy wiersz mając bezpośredni kontakt z płytą był niemal cały zielony a wiec tej wilgoci ciągnie jak gąbka
    - pozostałe warstwy mimo opadów nie były tak nasiąknięte ale nie były tez suche, natomiast wydaje mi się ze co by nie mówić to chyba bk oddaje tą wilgoć prawie tak szybko jak się jej nabył
    Ja mimo wszystko nie widziałbym problemu w tym że będzie bk narażony na wilgoć i opady, w końcu kiedyś trzeba ten dom postawić a trafić na okienko miesięczne bez opadów jest raczej mało prawdopodobne.
    Ps.1. Osobiscie budowanie z bk uwazam za porazke, mimo ze nie szło mi źle i tak dalej ale drugim razem cały dom stawiałbym z klocków styro - oczywiście jeśli miałbym go znów budowć własnoręcznie. Konrad jeszcze nie jest za późno - zamów klocki - postawisz go w dwa dni razem z wieńcem i nadprożami a z bk w pojedynke zejdzie ci myślę ze dwa tygodnie i odchorujesz kręgosłupem dźwiganie bloczków. Czas to też.pieniądz.
    Ps. 2. A mnie wydawał się ren rok bardzo dobry pod względem pogody bo przestoju deszczowego miałem u siebie w firmie w sumie trzy dni od marca (deszcz który rzeczywiscie był deszczem a nie jakaś mrzawka).
    Nie licząc kosztu uważasz ze bloczki styropianowe są najlepsze z wszystkich materiałów?
    Z tym zaciąganiem chodzi mi o pewien przypadek. Znajomy z rodziny ma domek może 10letni lawy i pustak max. W wyniku przerwania drenaży poziom wód musiał wzrosnąć i ściany zaczęły pociągać wodę do tego stopnia ze zaczął wychodzić grzyb przy podłogach.
    Ja chciałbym dlatego tez tego uniknąć, ale ja miałbym płytę z xps. Dzięki xps odcinam grunt od płyty ale jakby mi coś takiego stało i płyta dostałaby wody to masakra.

  16. #1036
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzinks0 Zobacz post
    Nie licząc kosztu uważasz ze bloczki styropianowe są najlepsze z wszystkich materiałów?
    Z tym zaciąganiem chodzi mi o pewien przypadek. Znajomy z rodziny ma domek może 10letni lawy i pustak max. W wyniku przerwania drenaży poziom wód musiał wzrosnąć i ściany zaczęły pociągać wodę do tego stopnia ze zaczął wychodzić grzyb przy podłogach.
    Ja chciałbym dlatego tez tego uniknąć, ale ja miałbym płytę z xps. Dzięki xps odcinam grunt od płyty ale jakby mi coś takiego stało i płyta dostałaby wody to masakra.
    Nawet licząc koszty klocków styro (jeśli cenisz swój czas bardziej niż po stawkach robotnika budowlanego) uważam że dla mnie nie ma lepszego materiału do budowy. Ot,takie moje subiektywne odczucie na podstawie doświadczenia z kilkoma wiodącymi materiałami budowlanymi i klockami styro. No może jeszcze czysty beton ale to już tylko for fun
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  17. #1037
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.A.G. Zobacz post
    Nawet licząc koszty klocków styro (jeśli cenisz swój czas bardziej niż po stawkach robotnika budowlanego) uważam że dla mnie nie ma lepszego materiału do budowy. Ot,takie moje subiektywne odczucie na podstawie doświadczenia z kilkoma wiodącymi materiałami budowlanymi i klockami styro. No może jeszcze czysty beton ale to już tylko for fun
    z klocków fajnie się domek buduje, w to nie wątpię ale czy zdrowo się mieszka w betonie? beton nie jest zbyt przyjemnym materiałem. wiem że od środka jest styro ale i tak konstrukcja jest z betonu.

  18. #1038

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    z klocków fajnie się domek buduje, w to nie wątpię ale czy zdrowo się mieszka w betonie? beton nie jest zbyt przyjemnym materiałem. wiem że od środka jest styro ale i tak konstrukcja jest z betonu.
    A jak dom ma betonowa wylewke i chudziaka i strop to jest w polowie chory ?

    Wez sie Kamil ogarnij, Ty bedziesz do tego betonu mowil i go przytulal czy jak ze ma byc przyjemny?

    Ceramika bedziesz bardziej przyjemna? Jesli tak to jej za mocno nie sciskaj bo sie rozleci
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  19. #1039

    Domyślnie

    Chyba chciałeś napisać - za mocno jej nie pukaj ( bo na to wrażliwa ) a ściskać to możesz do bólu

  20. #1040
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    A jak dom ma betonowa wylewke i chudziaka i strop to jest w polowie chory ?

    Wez sie Kamil ogarnij, Ty bedziesz do tego betonu mowil i go przytulal czy jak ze ma byc przyjemny?

    Ceramika bedziesz bardziej przyjemna? Jesli tak to jej za mocno nie sciskaj bo sie rozleci
    z betonem kojarzą mi się bunkry a nie domy, albo piwnice szczególnie te na wsiach co są w ziemi kopane aby było tam chłodno więc jakoś nie jestem przekonany do tego że w betonie można dobrze mieszkać. ale jak ktoś chce to nikt mu nie zabroni.

Strona 52 z 93

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony