dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 18
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 344
  1. #1

    Domyślnie Styropian biały czy grafitowy?

    Proszę o poradę odnośnie wyboru. Styropian Termo organika gold fasada lambda 0,038 cena około 188zł za metr sześcienny, czy grafitowy ten sam producent lambda 0,032 cena 212 m3. Grubość jaką mam zamiar dać to 20cm (wg projektu). Bardziej skłaniam się na grafitowy, ale chciałbym poznać opinie ludzi, którzy ten styropian kleili u siebie, bo czytałem, że potrafi odpadać od ściany bo reaguje na ciepło. Może lepiej dać biały? Czy płyty tego producenta trzymają wymiar, czy są proste? Każda opinia wykonawców i użytkowników mile widziana.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Ja jestem właśnie po zakupie styropianu na dom - 50m3. Przygotowałem się do zakupu, naczytałem, naliczyłem na kalkulatorach i co... No i mam na placu dziadostwo, które miało być dobrym produktem, a okazało się najtańszym szmelcem.

    Rada dla ciebie Bioly B5, weź wagę kuchenną, albo rybacką i zważ sucha paczkę jednego i drugiego styropianu, a następnie wybierz ten cięższy.
    Spójrz na tę tabelę http://www.gwarantowanystyropian.pl/...nimalnych-wag/

    Z mojego doświadczenia (krótkiego) wynika, że wszyscy oszukują na deklarowanych współczynnikach. Różnica cenowa przy styropianie na fasadę między najtańszym dziadostwem, a takim renomowanym wypasem to ledwie kilkaset złotych, których zdecydowanie nie warto oszczędzać. Styropian grafitowy też bywa fałszowany.

    Ja kupiłem Fasadę 040 firmy Ekostyr z Nowego Sącza. Jedna paczka 0,3m3 waży 3,01kg, czyli m3 waży 10kg z jakimś mini haczykiem. Wedle tabeli, w rzeczywistości kupiłem styropian U=0,45 Normalizowany styropian EPS 70 040 od nich waży poniżej 3,5kg, a więc tez nie spełnia deklarowanego współczynnika U.
    Teraz pluję sobie w twarz, bo kupując Swisspora, albo Knaufa wydałbym 500zł więcej, a przynajmniej miał pewność, że ich parametry są bliższe deklaracji na opakowaniu.

    Moja rada: weź najcięższy, najlepszy biały styropian jaki znajdziesz, bez patrzenia na producenta, tym bardziej, że Termoorganika to więcej marketingu niż produktu.
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    krissss

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Gdansk
    Posty
    8

    Domyślnie

    Podłączę się pod pytanie o styropian. Mianowicie zastanawiam się między styropianem termoorganiki silver (040) - 155zł m3 a produktem firmy styropian plus grafitowym (032) 160 za m3. Planowana grubość ocieplenia to 15 cm. Różnica w cenie znikoma. Mógłby się wypowiedzieć ktoś kto miał możliwość porównania tych dwóch produktów?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar luky007
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Kłobuck
    Posty
    210

    Domyślnie

    położyłem nie dawno u siebie samemu - 32 metry sześcienne styropianu. Styropian i te współczynniki to jest czysty marketing. Kupiłem 0,40 genderke, ale jak w lepszej cenie byłby inny produkt kupiłbym inny, dokupowałem troche termoorganiki i swispoora - to jest wszystko to samo, a nawet gorsze - bardziej krzywe. Patrz na grubość i cene, nie przepłacaj... grafitowy to już wogóle szczyt marketingu według mnie...

  5. #5

    Domyślnie

    nie ma....
    Ostatnio edytowane przez heine84 ; 29-10-2014 o 13:54

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Ciekawy pomysł, ja bym poszedł Twoim śladem, bo jestem mocno rozczarowany. Moje pytanie: gdzie producent deklaruje masę m3 styropianu? Bo na moim nie ma słowa o masie. Jest zadeklarowany współczynnik Lambda D 040 i tyle, a to że masa odpowiada Lambdzie 0,45, to już będzie chyba tylko mój domysł, na który producent wypnie się tyłem fabryki.
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar luky007
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Kłobuck
    Posty
    210

    Domyślnie

    Na wage styropianu ma wpływ mase czynników... choćby jego wilgotność (tak tak styropian chłonie wode jakby kto nie wiedział). Zatem jest to parametr określany zupełnie z czapy przez producenta i orientacyjnie. Przenikalność cieplna i twardość, oraz odchyłka wymiaru - te dane mają sie zgadzać w 100%.

  8. #8

    Domyślnie

    Po długim namyśle kupiłem Termoorganike grafitowy, lambda 0,032 w cenie 212 m3, grubość 20cm. Co do grubości to dałem jak w projekcie. Brałem pod uwagę styropian o lambdzie 0,038 w kropki, ale cenowo niewiele tańszy, a niedługo zmienią się wytyczne co do budowy domów odnośnie współczynnika ścian i zostaną zaostrzone więc to mi wyjdzie na dobre. Być może nigdy nie zwróci się różnica jaką dołożyłem do grafitowego. Co do jakości tego styropianu nie mogę narazie nic powiedzieć, ale wypowiem się jak pójdzie na ściany czy był prosty, czy nie odpadał itp, może komuś taka opinia ułatwi wybór czy brać czy nie. Dodam, że zważyłem ten styropian i z moich obliczeń wynika, że m3 waży 13,66g, szału chyba nie ma. A może ktoś już go stosował na ściany i podzieli się opinią?

  9. #9

    Domyślnie

    Po długim namyśle kupiłem Termoorganike grafitowy, lambda 0,032 w cenie 212 m3, grubość 20cm. Co do grubości to dałem jak w projekcie. Brałem pod uwagę styropian o lambdzie 0,038 w kropki, ale cenowo niewiele tańszy, a niedługo zmienią się wytyczne co do budowy domów odnośnie współczynnika ścian i zostaną zaostrzone więc to mi wyjdzie na dobre. Być może nigdy nie zwróci się różnica jaką dołożyłem do grafitowego. Co do jakości tego styropianu nie mogę narazie nic powiedzieć, ale wypowiem się jak pójdzie na ściany czy był prosty, czy nie odpadał itp, może komuś taka opinia ułatwi wybór czy brać czy nie. Dodam, że zważyłem ten styropian i z moich obliczeń wynika, że m3 waży 13,66g, szału chyba nie ma wg tabeli podanej przez K160. A może ktoś już go stosował na ściany i podzieli się opinią?

  10. #10

    Domyślnie

    nie ma....
    Ostatnio edytowane przez heine84 ; 29-10-2014 o 13:54

  11. #11

    Domyślnie

    Ja też zastanawiam się nad wyborem styropianu. Kupiłem na próbę kilka paczek Termoorganiki Termonium (grafitowy, U=0,032). Wizualnie wszystko ok, płyty twarde, ciężkie, jednorodna struktura wewnątrz, granulki dobrze ze sobą złączone. Co do równości to co paczka to inaczej, ale ogólnie nie było źle. Zacząłem przyklejać do ściany (mur nowy, z ceramiki, zagruntowany dla pewności) i już pierwsze negatywne spostrzeżenia: płyty jakby tłuste, ciężko ten klei na nich się utrzymuje, trzeba go mocniej docisnąć. Po zeszlifowaniu powierzchni papierem ściernym (wg zaleceń producenta) było jeszcze gorzej. Klej systemowy Termoorganiki. W końcu płyty udało się przykleić, dolegały do siebie, ogólnie było ok. Ale po 2-3 dniach pomiędzy płytami, na łączeniach pojawiły się szczeliny 2,3 a nawet 4 mm. Wyglądało to tak jakby płyty zmieniły rozmiar, po prostu się skurczyły. Od razu pojawiły się obawy czy nie odpadną bo przy takich naprężeniach klei raczej puści. Nadmienię tylko że kilka płyt było wystawionych na działanie słońca i temperatury (elewacja zachodnia) a reszta na elewacji północnej bez udziału słońca też się skurczyło. Decyzja taka aby dom ocieplić styropianem białym. Przy takich grubościach ocieplenia(u mnie 18 cm) U styropianu nie wiele zmienia, przy białym będzie też ciepło. Grafitowy styropian to modny ostatnio temat, ale nie dopracowany do końca. Może i cechy izolacyjne ma dobre ale muszą jeszcze dopracować technologię. Póki co lepiej zainwestować w dobry styropian biały ale np frezowany z zakładką. Wyjdzie i tak taniej a i pewność większa. Ktoś może powiedzieć że wystarczy zakołkować i będzie trzymał. Tak, ale te naprężenia dalej w płytach będą i gdzieś się one ujawnią, np poprzez wybrzuszenia na powierzchni płyt, lub w narożach a w konsekwencji tego wyjdzie to później na gotowej elewacji. W sieci jest kilka artykułów na temat grafitowego styropianu i problemach z jego kurczeniem się i rozszerzalnością termiczną opartą na badaniach. Nikt tam nie neguje cech izolacyjnych grafitowych płyt. Z tym jest wszystko ok. Ale inne cechy raczej psują wizerunek tego materiału. Każdy wybierze to co będzie uważał za słuszne. Ja wiem że będzie to styropian biały z zakładką renomowanego producenta. Nie buduję budynku pasywnego a to co osiągnę na białym styropianie i tak przewyższa wymagania.
    Ostatnio edytowane przez Agnieszka i Michał ; 28-08-2013 o 10:14

  12. #12

    Domyślnie

    Michał, przyznam, że Twój post mnie trochę przestraszył. Teraz mam ponownie dylemat. Ten szary styropian co kupiłem idzie tylko na górę ściany na ten pas pod dachem i szczyty, natomiast nie kupiłem jeszcze styro na całą elewację bo nie miałem gdzie przechować, a narazie nie ocieplam elewacji, więc teoretycznie jak z szarym coś złego będzie się działo to mogę dać biały. Ale pytanie czy można dawać różne styropiany o innych współczynnikach czy to jakoś negatywnie nie wpływa na izolacyjność. Bo jeśli nie to na całą elewację mogę kupić styro o lambdzie 0,038 biały i przy grubości 20cm spokojnie mi wystarczy.

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    moses25

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    1

    Domyślnie

    witam,

    podpinam się pod temat, w tym tygodniu lub przyszłym musze zakupić styro. Fachowiec odradza mi grafitowy gdyż uwaza że kasa wyrzucona w błoto. że grafit to tylko dobry marketing. poza tym mówi że grafit skurcza się i rozkurcza i moze elewacja pękać. Poleca mi termo organike Gold Fasada lub Astrotherm o lambdzie 0,038 lub z polskich Genderka 0,038. Skłaniam się ku ostatniemu bo cena dobra 172 m3 z felcem. a od dziś styro podrożał ok. 10 zł na m3 obowiązkowo każe mi kupić bardzo dobrą siatkę a nie chińczyka gdyż to tez jest ważne oraz klej z dodatkiem włókna.
    co sądzicie o wyborze mojego fachowca?
    poza tym znalazłem taką stronę:

    http://www.styropian.in/izoterm-kepno/

    zobaczcie jaki tani jest izoterm ktoś go używał??? czemu cena taka niska?

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez moses25 ; 02-09-2013 o 06:47

  14. #14

    Domyślnie

    ja podzielę się info odnośnie swoich zakupów - kupiłem 15cm styro 031 firmy polstyr
    na opakowaniu deklarowana waga to 12,5kg, po zważeniu paczki i przeliczeniu wyszło mi 12,9kg/m3

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał moses25 Zobacz post
    Fachowiec odradza mi grafitowy gdyż uwaza że kasa wyrzucona w błoto. że grafit to tylko dobry marketing. poza tym mówi że grafit skurcza się i rozkurcza i moze elewacja pękać.

    pozdrawiam
    O ile wiem, to pracuje w ten sposób tylko pod wpływem promieni słonecznych, tylko wówczas, gdy nie zostanie jeszcze przykryty.
    Pod klejem (tynkiem) to zjawisko nie występuje.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    muzycznemiasto

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-710
    Posty
    5

    Lightbulb

    Styropian "grafitowy" ma faktycznie lepsze parametry izolacyjne niż ten sam odpowiednik "białego", ale przy montażu należy zwrócić uwagę na to aby zastosować mocny klej, który jest polecany do grafitu, ponieważ płyty są nieco mniej podatne na przyczepność i mogą w niektórych przypadkach odpadać. Dodatkowo można pomyśleć o zacienieniu rusztowania siatką, ponieważ styropian grafitowy pod wpływem słońca może się topić.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał muzycznemiasto Zobacz post
    ...............styropian grafitowy pod wpływem słońca może się topić.
    Fizyka kwantowa i nowe zasady funkcjonowania wszechswiata by muzycznemiasto
    Z niecierpliwoscia czekamy na nowe posty
    Szkoda tylko ze Ty z moich rejonow pochodzisz..... i takie glupoty piszesz.
    Politechnika opolska takich rzeczy uczy?
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  18. #18

    Domyślnie

    Czytam ten wątek, i nie tylko ten, i głupieję. Chciałam dać na ściany 15 cm grafitowego styropianu. Ocieplać będą panowie pod koniec września, i tylko zaciągną klejem na zimę. Struktura na wiosnę.
    I zaczęłam się bać tego styropianu. Zastanawiam się czy nie kupić tego Dalmatyńczyka jednak. Ma gorsze parametry co prawda, ale nie wiem jak moja ekipa będzie się obchodzić z grafitem. Grubości izolacji nie chciałam zwiększać, bo nie podobają mi się okna tak głęboko osadzone w ociepleniu.
    Co robić, co robić...

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    oliwkawawa.... tak powoli chyba zaczac nalezy brac pod uwage welne Frontrock Max E ....
    po wczorajszym mailu z TO okazuje sie ze cena juz powoli zbliza sie do welny.
    Bialy styropian albo welne... zwlaszcza ze jak widzisz - coraz wiecej problemow sie zaczyna pojawiac z tym grafitem.
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tereska77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał oliwkawawa Zobacz post
    Czytam ten wątek, i nie tylko ten, i głupieję. Chciałam dać na ściany 15 cm grafitowego styropianu. Ocieplać będą panowie pod koniec września, i tylko zaciągną klejem na zimę. Struktura na wiosnę.
    I zaczęłam się bać tego styropianu.

    Mam ten sam dylemat
    Miala byc Termo Organika 031 15cm, ale chyba jednak zrezygnuje z grafitowego i w ogole z Termo Organiki Sprawdzam i czytam od rana i udalo mi sie ograniczyc wybor do dwoch: Knauf Therm Fasada EPS70-039 i Austrotherm EPS70-038.

Strona 1 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony