dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 66

Temat: Czy kołkowanie styropianu jest konieczne?

  1. #1

    Domyślnie Czy kołkowanie styropianu jest konieczne?

    Chce ocieplić budynek, który ma 9m wysokości ale dwie sciany maja nawet 11m wysokości. Chciałam by ekipa przuklejała styropian bez stosowania kołków, które tworzą mostki termiczne. Kiedys czytałam że wiekszośc klei ma deklaracje, że moga byc stosowane bez kołków nawet do 12m wysokości. Kilka dni temu zacżełam myśleć nad organizowaniem materiału i jeden ze sprzedawców oświecił mnie, że teraz ITB zabroniło przyklejania styro bez kołków. Coś wspominał że do 5-6m wysokosci mozna bez kołków a jak wyżej to juz koniecznie z kołkami. Jak to jest? Trzeba te kołki stosowac czy nie? Wolałam tego uniknąć z powodu mostków a teraz boje się, żeby mi się styropian nie odrywał od ściany jak nie zastosuje kołków. Dodam, że z wykonawca ustaliłam, że płyty styropianowe będzie kleił nie na placki tylko wokół całej płyty

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    greyzone

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Goleniów
    Kod pocztowy
    72-100
    Posty
    201

    Domyślnie

    Występuje takie zjawisko jak ssanie wiatru szczególnie na narożnikach budynku-resztę dopowiedz sobie sama.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie o to pytam. Ja wiem, że im wyżej tym większy wiatr.
    Jakis czas temu na forum czytałam, że kołkowanie do budynków jednorodzinnych i innych niskich (do 12m wysokości) nie jest potrzebne poniewaz kleje mają odpowiednie właściwości i owe ssanie wiatru jakie występuje do wysokości 12m nie oderwie płyty styropianowej mocowanej na sam klej. Teraz sie dowiedziałam, że jest to juz nieaktualne bo ITB zabroniło producentom klei deklarować , ze do 12m wysokosci nie ma potrzeby stosowania kołków. Szukam potwierdzenia tej inormacji bo jak rozumiem jest to pewna zmiana stanowiska względem tego co wczesniej wiedziałam. Druga kwestia to od jakiej wysokości powinno się kołkować? jesli juz nie da się kołkowania calkowiecie wyeliminowac to chociaz stosowac je w tych przypadkach gdzie jest to naprawde konieczne. Kołki tworza ewidentny mostek termiczny więc nei chce juz od wysokosci 1m styropianu kołkować.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Też interesuję się tematem. Widząc swoje równe ściany z Porothermu żal byłoby je dziurawić i "mostkować". Nie wgłębiałem się jeszcze w temat, ale ponoć są kleje systemowe nie wymagające kołkowania. Jak już to kołkowałbym tylko narożniki. Podejrzewam też, że ekipy wolą się zabezpieczyć i kołkują ile wlezie... no i te kleje systemowe najpewniej są dużo droższe.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Fo_

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    314

    Domyślnie

    Termo dyble, a ograniczenia mostków szukaj gdzie indziej.

  6. #6

    Domyślnie

    Hm... Widzę że teraz na FM panuje pogląd żeby kołkować ile się da, a na wszelki wypadek jeszcze razy dwa, i w ogóle się nie przejmowac tworzonymi w ten sposób mostkami. O tyle dziwne, że jakiś czas temu pogląd był zupelnie inny. Cos się w kwestii klejów zmieniło a nikt nic tutaj nie wie mimo, że wielu z branzy ociepleniowej tutaj jest. Może zapytam tak: od jakiej wysokości obecnie powinno sie styroian kołkować? Od razu od gruntu, nawet na ślepej ścianie? Jakie sa wytyczne, normy w tej sprawie obecnie? Daje sobie swoje długie włosy obciąć, ze jeszcze jakiś, niedługi czas temu wszyscy krzyczeli "Do 12m wysokości nie kołkować. Kleje maja odpowiednie atesty i nie trzeba. Kolkowanie to wydanie pieniedzy w błoto i mostki na własne zyczenie"

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Fo_

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    314

    Domyślnie

    Pokaż zdjęcia z budowy to poszukamy innych mostków..
    Jeśli tak bardzo nie chcesz kołkować to nie rób tego, ale wtedy w razie problemów znikąd pomocy.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Dużo zależy od kleju. Widziałem jak po 2 miesiącach nie spodobało się położenie styropianu na ścianach. Fachowiec przyjechał i w pół dnia ściągnął styropek ze ścian i usunął klej. Na styropianie były tylko szare przebarwienia i zero uszkodzeń. na ścianach też zostały szare przebarwienia. Przy takim kleju kołek jest jedynym ratunkiem żeby do końca gwarancji elewacja nie odleciała.
    Ale są i takie kleje co styropian pęknie przy odrywaniu ale klej nie puści.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    Ja mam dom 6m wysokości. Zakołkowałem narożniki budynku.
    Ale jak przykleiłem styro (szary styropian knauf, na klei mapei do siatki do ściany z Ytonga, metodą obwodową) i próbowałem oderwać płytę, to cała płyta się uszkodziłą. klej został na ścianie z kawałkami styropianu.
    Moim zdaniem kołkowanie jest propagowane głównie przez producentów kołków, bo dobrego kleju moim zdaniem nie ma szans oderwać od płyty.

    pzdr

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał bolek30 Zobacz post
    (...)stara metoda najlepsza(...)[/URL]
    to dalej jeździj furmanką zamiast samochodem

  11. #11

    Domyślnie

    Mój wykonawca zgodził się z teorią, iż mojej parterówki co do zasady nie trzeba kołkować. Ale on wypracował taki kompromis, że co prawda nie będzie pakował całej masy kołków na każdym metrze, tylko zakołkuje naroża, i wszystkie inne newralgiczne miejsca (wokół okien i drzwi), tak na wszelki wypadek.
    Mówił mi, że kleje do styropianu niestety w ostatnich latach się mocno zepsuły. To nie ta sama jakość co kiedyś. Nie mówię o firmach z najwyższej półki cenowej i jakościowej, ale z takich rozwiązań jednak korzysta mniejszość.
    Dlatego zgodziłam się na kołkowanie w tych miejscach o których pisałam, i zakupiłam termodyble. Kołków poszło niecałe 200 sztuk. Co to za wydatek? Mostków też nie będzie. I wilk syty i owca cała

  12. #12

    Domyślnie

    Zasada jest prosta.NIGDY nie ufać ślepo w to co napisze producent i powie "fachowiec".
    Jeden chce sprzedać, a drugi wykonać. Tylko później będą zganiali na siebie wzajemnie, kto zawinił.
    Naroża i okolice otworów (okna, drzwi, dół i górę, itd) kołkować normalnie, a resztę płyt przynajmniej na jeden kołek.
    Moim zdaniem to minimum.
    Jak inwestor nie życzy sobie kołkowania, a później coś się stanie, to gwarancji nie będzie.
    Płyta sama z siebie może nie odpaść, ale wystarczy, że dzieciaki będą obijały piłkę o budynek i kłopot gotowy.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał End_riu Zobacz post
    Zasada jest prosta.NIGDY nie ufać ślepo w to co napisze producent i powie "fachowiec".
    Jeden chce sprzedać, a drugi wykonać. Tylko później będą zganiali na siebie wzajemnie, kto zawinił.
    Naroża i okolice otworów (okna, drzwi, dół i górę, itd) kołkować normalnie, a resztę płyt przynajmniej na jeden kołek.
    Moim zdaniem to minimum.
    Jak inwestor nie życzy sobie kołkowania, a później coś się stanie, to gwarancji nie będzie.
    Płyta sama z siebie może nie odpaść, ale wystarczy, że dzieciaki będą obijały piłkę o budynek i kłopot gotowy.

    Podobnie,
    dom wys. 6,80 m - kołkowałem praktycznie wszytkie płyty, dawałem na ogół po dwa kołki (koszt ok. 250 zł).
    PS. mam wstrząsy górnicze, rzadko, ale potrafi zatrząść

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar julo23
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Z-cie
    Posty
    651
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Plastikowe kołki też tworzą mostki termiczne ?
    Dziennik budowy - dom w wierzbówach

    Komentarze do dziennika

    Piec SAS Multi 23kW ST-450 zPID, bojler 250L, podłogówka 100m2 (850mb rurek fi 14), 2x zawór 4D, 2x sterownik st-61 Sterownik pokojowy st-280, - skonfigurowana pogodówka.
    powierzchnia użytkowa ok. 180m2, + 50m2 garaż, + piwnice ok 90m2 (kubatura obecnie ogrzewana ok. 900m3)
    ściany 30cm porotherm, ocieplenie 10cm styr. 0,031. wełna 20cm, okna 0,7W/m2K, piwnice i fundamenty ocieplone 5cm styro.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Plastikowe kołki też tworzą mostki termiczne ?
    też na tyle że widać je kiedy na elewacji jest szron.
    Tam go nie ma gdzie są kołki i nie doróbki, to może była by mała sprawa, tylko gogusie biorą masną kasę za robotę, winni zrobić to dobrze .
    Z 100 kołeczków i odpada jakieś 5 m^2 izolacji. A to nie wszystko ... można tak zbierać i zbierać.

    W końcu gdzie musi się uzbierać na piec 20 kW.
    Wat do wata a będzie ciepła chata.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Odpowiedz na pytanie "Czy kołkowanie styropianu jest konieczne"
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	styro.jpg
Wyświetleń:	5254
Rozmiar:	42,1 KB
ID:	228935

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    greyzone

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Goleniów
    Kod pocztowy
    72-100
    Posty
    201

    Domyślnie

    Wiatry w naszym rejonie klimatycznym są coraz częstsze i coraz silniejsze.
    Zdjęcie powyżej ładnie obrazuje czym kończą się oszczędności na mocowaniu styropianu.
    Coraz częściej projektuje się w ścianach słupy i obwodowe wieńce właśnie z powodu naporu wiatru.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Kleić się powinno klejem syntetycznym tzw z pistoletu i na całej powierzchni, jak to zrobić niech sobie każdy pomyśli.
    A nie ładowanie kołków w BK i to jeszcze z udarem! wyciągałem ręcznie takie kołki.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał pieknyromek Zobacz post
    Odpowiedz na pytanie "Czy kołkowanie styropianu jest konieczne"
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	styro.jpg
Wyświetleń:	5254
Rozmiar:	42,1 KB
ID:	228935
    Niestety zdjęcie jest przykładem nieprawidłowego klejenia styropianu( same placki ).
    Bardzo często w takim przypadku nawet kołki nie pomogą. Nawet jeśli kołki będą dobre i odpowiednio dobrane to siła wiatru zerwie styropian.
    Tutaj masz fotki gdzie były kołki, a przy nieprawidłowym klejeniu nic nie pomogły:
    http://www.dziennikwschodni.pl/apps/...arams=Itemnr=4
    Ostatnio edytowane przez mada102 ; 09-12-2013 o 18:12

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    chichot_23

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Połaniec
    Posty
    169

    Domyślnie

    W Niemczech, gdzie aktualnie pracuje ekipa ocieplała budynek wielorodzinny 3 piętra nie stosując przy tym żadnych kołków. Jak pytaliśmy się o kołkowanie, to powiedzieli, że stosują tylko w wyższych konstrukcjach. Klej nakładali tak jak powinno się to robić, tzn. 6 placków rozmieszczonych na całej powierzchni płyty plus dokładnie posmarowane brzegi. ewentualne szparki pomiędzy płytami wypełniali pianką. Płyty o grubość 25 cm. Styropian grafitowy.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony