dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Usytuowanie działki i domu -prośba o opinię

    Witam, proszę o nietypową radę dot. usytuowania działki do drogi i stron świata i ew. usytuowania domu na tej działce -proszę się nie śmiać zaczynamy i nie chcemy na początku wtopić.
    Działka ok. 14 ar w kształcie rombu (kopnięty kwadrat o wymiarach ok. 40 x 35 m. Dłuższy bok wzdłuż drogi, w kierunku południowo-zachodnim.
    Proszę o wady i zalety takiej orientacji działki i ew. usytuowania domu frontem do drogi (jak na rysunku). Dom max.14x14 -coś w rodzaju: Dom w bergamotkach (G2) -jeszcze przed decyzją, ale raczej 1 pokój na parterze i 3-4 pokoje na piętrze-poddaszu.

    Wydaje mi się, że zaletą jest to, że działka jest jednak regularna (40x35) i że z każdej strony działki o różnej porze będzie słońce. Ale chętnie posłucham praktyków, żeby wybrać optymalną działkę -ta prowadzi, ale mamy na oku również inaczej usytuowane... Pozdrowionka!
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzialka14ar.jpg
Wyświetleń:	841
Rozmiar:	25,6 KB
ID:	212828  

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Sam projekt czy jego wybór pominę...
    Takie usytuowanie domu skutkuje stratą całej południowej, dobrze nasłonecznionej części działki na... podjazd. Za to ogród gdzieś pewnie upchany. Średnio szczęśliwie. No chyba, że podjeżdżamy Rolsem i trzeba mieć miejsce na rondko. Ale wtedy to nie problem, bo pewnie stać by Cię było na dokupienie jeszcze działki za domem
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki! Ano nie wspomniałem, że za domem jest drugie tyle rolnej Ale to totalna wiocha, więc stać mnie
    Generalnie nie chciałbym domku przy samej drodze, od drogi trochę drzew...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    skoro masz miejce to odsuń maksymalnie od drogi i już.

  5. #5

    Domyślnie

    no może nie tak maksymalnie, bo ile wtedy będzie miał do odśnieżania?
    Jeśli nawet zbuduje garaż te 12 m od drogi a do m jeszcze dalej to trzeba wszystko dopracować urbanistycznie żeby to dom był najbardziej reprezentacyjnym budynkiem na działce a nie garaż. czyli może jakieś dworkowe rondo przed domem, garaż blizej po lewej i coś podobnego do garażu po prawej... skoro ogrod będziesz mial na innej działce z tyłu...

  6. #6
    Banned
    luntrusk

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    353
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Ja proponuję budować nie dalej niż 8 m od drogi. Ceń swoją ziemię Ogród mozesz zrobić po zachodniej stronie domu i od strony północnej. Jeśli masz dużą działkę to cień nie bedzie dla ciebie uciążliwy. Zawsze możesz dopasowac projekt domu tak by krótszy bok był od forntu a dłuższy od zachodniej i wschodniej strony działki. Zachodnia część działki jest mocno nasłoneczniona.

    Ja mam wjazd od wschodu na działce. Połodnie przeznaczyłam na wykusz, a zachodnią część działki na ogród. Krótszy bok domu zrobiłam od strony północnej. Oczywiście mój dom nie jest energooszczędny ale nic stoi na przeszkodzie by twój dom taki był

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Ja mam blisko drogie, tak blisko jak się dało. I teraz w przeciwieństwie od innych mam bardzo dużą działkę mimo , że każdy z sąsiadów ma też 10arów. Jak przychodzą to są w szoku , że chyba jakaś większa jest od ich.
    Po co duża działka z przodu? Auto się zmieści a i garaż mam w domu. Mniej trzeba kostki itd. Posadzę tuje a zresztą czy to 8 metrów czy 15m od drogi to i tak widać tak samo od drogi co sie robi przed domem a za domem już nie Z tyłu mam wyjście na taras i z kotłowni także nie trzeba latać na około na działkę

  8. #8

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o wybór lokalizacji działki to trzeba zwrócić uwagę na rodzaj topografii i gruntu. [NIECH WRESZCIE PRZESTANIE SPAMOWAĆ MGPROJEKT!]
    Uważam, że jeśli droga nie jest strasznie ruchliwa, to można zrobić dom jak najbliżej jej. Będzie to większa wygoda dla nas.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 01-12-2013 o 22:30

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Zielonysmok

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Jaworze
    Kod pocztowy
    43-384
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grosix Zobacz post
    Uważam, że jeśli droga nie jest strasznie ruchliwa, to można zrobić dom jak najbliżej jej. Będzie to większa wygoda dla nas.
    Moim skromnym zdaniem warto zwrócić uwagę nie tyle na samą ruchliwość w kontekście częstotliwości przejeżdżających samochodów, ale na dwie kwestie: szybkość ich przejeżdżania i ruch ciężarowy.

    Dom moich teściów stoi przy samej drodze, na której auta jeżdżą dość rzadko. Ale jak już jeżdżą, to albo bardzo szybko (kilkukilometrowy prosty odcinek szerokiej drogi), albo są to ciężarówki budowlane dojeżdżające do żwirowni. Gdy mieszkałem tam przed kilkoma laty, właściwie od 5'tej rano nie dało się spać, bo ciężarówki przyjeżdżały na załadunek do żwirowni. Z drugiej strony dom mojego brata stoi przy dość ruchliwej ulicy, ale na zakręcie, gdzie samochody muszą zwalniać do 40 km/h. W domu samochodów nie słychać.

    Ogólnie dom przy drodze, gdzie jeżdżą samochody ciężarowe to porażka.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Zielonysmok

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Jaworze
    Kod pocztowy
    43-384
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał luntrusk Zobacz post
    Zawsze możesz dopasowac projekt domu tak by krótszy bok był od forntu a dłuższy od zachodniej i wschodniej strony działki.
    O ile MPZP na to pozwoli. U mnie się nie dało bo kalenica musi być w określony sposób w stosunku do ulicy

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zielonysmok Zobacz post
    O ile MPZP na to pozwoli. U mnie się nie dało bo kalenica musi być w określony sposób w stosunku do ulicy
    A to się też da obejść w sprytny sposób bardzo często, bo chodzi o kalenicę najbliżej drogi (niekoniecznie główną czy najwyższą).

  12. #12

    Domyślnie

    Ruchliwość na drodze może popsuć klimat w domu

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Zbyszk

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Ja mam blisko drogie, tak blisko jak się dało. I teraz w przeciwieństwie od innych mam bardzo dużą działkę mimo , że każdy z sąsiadów ma też 10arów. Jak przychodzą to są w szoku , że chyba jakaś większa jest od ich.
    Po co duża działka z przodu? Auto się zmieści a i garaż mam w domu. Mniej trzeba kostki itd. Posadzę tuje a zresztą czy to 8 metrów czy 15m od drogi to i tak widać tak samo od drogi co sie robi przed domem a za domem już nie Z tyłu mam wyjście na taras i z kotłowni także nie trzeba latać na około na działkę
    Mam podobnie: dom maksymalnie przesunięty w strone drogi, za to mam duży ogród i dużo więcej prywatności- miejsce na taras, altankę w planach mam jeszcze basen.

  14. #14

    Domyślnie

    Pamiętaj o odśnieżaniu w zimie dojazdu do garażu...

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbyszk Zobacz post
    Mam podobnie: dom maksymalnie przesunięty w strone drogi, za to mam duży ogród i dużo więcej prywatności- miejsce na taras, altankę w planach mam jeszcze basen.
    Rozumiem że dom jest przy drodze ile m. Ogród i ew. basen jakby odgrodzony domem od drogi?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zielonysmok Zobacz post
    Moim skromnym zdaniem warto zwrócić uwagę nie tyle na samą ruchliwość w kontekście częstotliwości przejeżdżających samochodów, ale na dwie kwestie: szybkość ich przejeżdżania i ruch ciężarowy.
    Dokładnie!
    Podbijam ten post, bo Zielonysmok trafił w samo sedno! Dla potomnych.
    Kupić tanio działkę przy drodze, a potem całe życie słuchać przejeżdżających nieopodal pojazdów, to chyba trzeba być masochistą.
    Albo maszynistą.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Odnośnie samego projektu to niestety jest on pomyłką. Zasadą jest aby dla działki z wiazdem od południa wybierać projekty których salon lub pokój dzienny był położony właśnie od południa lub południowego zachodu. Okno tarasowe w innym przypadku stanie się nie źródłem światła i ciepła słonecznego a co najwyzej powodem ich ucieczki. Ważnym aspektem w tym przypadku jest ruchliwość drogi przy które pokój dzienny od tej strony nie będzie niestety osadą spokoju w którym możemy odpocząć po trudach dnia codziennego. Oczywiście do wszystkiego mozna się przyzwyczaić a ludzie przecież mieszkają także przy torach kolejowych no ale nie po to przecież kupuje się działkę budowlaną

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony