dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    radmor

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    31-221
    Posty
    5

    Domyślnie jaki układ kolektorów najlepszy

    witam,
    Mam taką sprawę. Miałem najpierw dwa kolektory podłączone tak jak na obrazku (te na górze) i teraz podłączyłem trzeci poniżej, niestety nie mam miejsca na dachu na to by 3 podłączyć równolegle. Tak więc obecnie wygląda to tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kolektory.jpg
Wyświetleń:	377
Rozmiar:	33,8 KB
ID:	214595

    Na dwóch kolektorach miałem przepływ 3,0 na pierwszym biegu i prawie na połowę przykręcony zawór kulowy pompki. Po dołożeniu 3 kolektora na drugim biegu zawór kulowy odkręcony na full i przepływ jest dopiero 4,1, a na trzecim biegu uzyskuje 4,6 i to wszystko. Chciałbym dokupić 4 kolektor i będzie wtedy problem z przepływem 6,0. Wydaję mi się, że przy tym podłączeniu kolektorów przepływ jest przyhamowany. Czy nie potrzebaby jakoś zmienić przyłącza do kolektorów?
    Bardzo bym prosił o poradę.

    pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał radmor Zobacz post
    witam,
    Bardzo bym prosił o poradę.

    pozdrawiam
    Na pewno zdajesz sobię sprawę z tego, że układ który zbudowałeś jest błędnie podłączony. Można było to zrobić trochę inaczej, było by to bardziej poprawnie. Spadek przepływu wziął się z tąd, że cały czynnik idzie najpierw przez jeden ten kolektor ( i tam jest ten znaczny spadek ) na dole a potem trafia na dwa u góry. Ale skoro zamierzasz dokupić jeszcze jeden czwarty kolektor to póki co nie zmieniał bym nic w układzie. Po dołożeniu czwartego poączysz to w taki sposób:
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 25-09-2013 o 22:38

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    radmor

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    31-221
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za odpowiedź

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    radmor

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    31-221
    Posty
    5

    Domyślnie

    Jeszcze tak sobie myślę, że te 4 kolektory zakładałbym po kolejnym lecie, po sprawdzeniu jak wydajnie będą te 3 pracować. Wspomniałeś, że dałoby się bardziej wydajnie te 3 podłączyć. Mógłbyś pokazać mi propozycję poprawy układu tych 3 kolektorów?

    pozdrawiam

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał radmor Zobacz post
    Mógłbyś pokazać mi propozycję poprawy układu tych 3 kolektorów?

    pozdrawiam
    Oczywiście.
    zwróć uwagę na rysunek poniżej:

    Zrobisz już podwaliny do podłączenia docelowego a dołożenie właśnie czwartego będzie już szczegółem.
    Na dojściu kolektora 3 założysz zawór kulowy. Tym właśnie zaworem wyregulujesz przepływ glikolu w tym kolektorze. A najlepiej zrobić to tak:
    Poczekaj aż pogoda będzie bezchmurna, regulacją rotametru, zaworkiem dławiącym i biegami na pompce ustaw przepływ tak aby był om mniej więcej na poziomie 2-3l/min. Po około 15 min wejdź na dach i "macając" rurki w zaznaczonych miejscach strzałkami tak doreguluj zaworkiem przepływ przez 3 kolektor aby te temp. były zbliżone do siebie. Wystarczy, że temp. są zbliżone do siebie, to nie apteka. Następnie na grupie przepływ ustaw na poziomie ok. 4,5l/min.
    Powinno być dobrze.
    pozdrawiam.
    Witold
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 26-09-2013 o 16:16

  6. #6

    Domyślnie

    Czy mozna dac przy solarach na dachu odpowietrznik automatyczy, jeżeli tak to jaki dobrej firmy.

  7. #7

    Domyślnie

    W internecie znalazłem coś takiego: http://keno-energy.istore.pl/pl/auto...jniku-3-4.html

    Generalnie mało kto stosuje automatyczne odpowietrzniki.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał toma1 Zobacz post
    Czy mozna dac przy solarach na dachu odpowietrznik automatyczy, jeżeli tak to jaki dobrej firmy.
    witam

    automatyczny odpowietrznik jest całkowicie zbędny

    po napełnieniu instalacji glikolem i jej odpowietrzeniu musi on zostać zamknięty (nie może być otwarty!!!), nawet kiedyś wielu producentów (choć teraz też się to zdarza) stosowało automatyczny odpowietrznik i pod nim zawór kulowy, takie podwójne zabezpieczenie (korek na odpowietrzniku i zawór kulowy)

    w zupełności wystarczy do napełniania za pomocą ręcznej pompki odpowietrznik ręczny - na pewno tańszy

    przy napełnianiu pompa wirową żaden odpowietrznik nie jest potrzebny

    pozdrawiam
    ,,,,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony