dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 59

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzejku

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Nadarzyn
    Kod pocztowy
    05-830
    Dzielnica
    Rusiec
    Posty
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Usunac zelazo mozesz na 3 sposoby.
    - utlenic je tlenem z powietrza w zbiorniku bezprzeponowym, przepusic przez zloze filtracyjne ktore wylapie utlenione zelazo wzglednie na zlozu reszta zostanie utleniona iw wylapana.
    - zastosowac zloze filtracyjne greensand, ktore samo utlenia zelazo, wiec moze dzialac z hydroforem przeponowy. Zloze trzeba co jakis czas zregenereowac silnym ultniaczem (nadmanganianem potasu) co wyklucza uzycie w polaczeniu z oczyszczalnia.
    - zastosowac zloze jonowymienne, ktore usunie i twardosc i zelazo. Regeneruje sie to sola, wiec tez moze byc hydrofor przeponowy.
    Ktora metoda jest najlepsza zalezy od ilosci tego zelaza, i innych parametrow wody, glownie pH.
    Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Właśnie chodziło mi o to czy jest możliwość odżelaźniania przy mniejszym zbironiku. Jutro będą badania fizykochemiczne i umieszczę je.

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Zbiornik hydroforowy steruje tylko cyklami pracy - kiedy ma sie wlaczyc a kiedy wylaczc pompa. Wydajnoscia pompy steruje fizyka. Jesli ustawisz nad pompa 30m pionowej rury to z jej konca wyplnie powiedzmy 3000L wody na godzine.
    Jak ustawisz nad pompa 50m pionowej rury, to z jej konca wyplynie powiedzmy 1500L./h, bo pompa ma wieksze opory do pokonania.
    10m slup wody generuje cisnienie 1atm. Czyli ustawienie hydroforu od 3 do 5 atm, daje pompie taki opor jakby miala pompowac taka rura skierowana do gor o dlugosci od 30-50m.
    Studniarz napisał mi:
    Należy zastosować pompę o wydajności około 1000 litrów (wydajność można ustawić za pomocą zaworu precyzyjnej regulacji)
    Czyli jak rozumiem nie da się ograniczyć wydajności pompy bo ona będzie pompować z taką wydajnością na jaką ją stać, chyba że ma jakieś sterowanie elektroniczne?

    Czy jesteście w stanie mi jakoś pomóc z obliczeniem kiedy woda powinna mi się skończyć licząc, że od pompy do punktu poboru mam ok 45m, czyli jak rozumiem 4,5atm?
    Chciałbym sprawdzić czy podana wydajność studni jest wartością prawidłową, bo ja wczoraj lałem wodę dwie godziny, ale wcześniej (firma która montowała pompę ciepła) też lała wodę (z tego co wiem 3-4h non stop i woda nadal miała dobre ciśnienie (przynajmniej na oko strumień był takiej samej długości w górę).

    Trochę nie wierzę w wydajność studni 1,2m3/h bo robiłem badania geofizyczne i warstwy gruntu o tym samym oporze mam praktycznie stałe na całym obszarze działki. Tak jak pisałem wcześniej 3-5m od tej felernej studni mam studnię (abisynkę, tak to chyba się nazywa) o wydajności 6m3/h.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzejku Zobacz post


    Studniarz napisał mi:
    Należy zastosować pompę o wydajności około 1000 litrów (wydajność można ustawić za pomocą zaworu precyzyjnej regulacji)
    Zgaduje ze jest to zawor, ktorym mozna przymykac lub zamykac. Jak z rury 1 1.4" zrobisz paromilimetrowa dziurke to duzo wody tym nie poleci. Tylko to jest troche bez sensu, bo ladujesz mocna pompe po to zeby ja przytlumic. Duza pompa pracuje, zre prad, a pompuje przez mala dziurke. Nie mowiac o tym, ze nie mozna sobie bezkarnie pompy ograniczac, bo ma ona jakis miminalny przeplyw, chocby ze wzgledu na chlodzenie.
    Jesli ten zawor ma ograniczyc pompe o 10% to OK, tragedii nie bedzie ani jakichs wydatkow na prad zbyt wielkich. Ale jak masz ograniczyc pompe o 60% to juz bez sensu.

    marcin

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzejku Zobacz post
    Czy jesteście w stanie mi jakoś pomóc z obliczeniem kiedy woda powinna mi się skończyć licząc, że od pompy do punktu poboru mam ok 45m, czyli jak rozumiem 4,5atm?
    4.5 atm to by bylo jakbys mial to rure pionowo do gory! Trudniej jest wode pchac do gory (bo ja grawitacja ciagnie) niz ja pompowac poziomo. Jak jest mniej wiecej w poziomie, to wchodza Ci tylko opory na samym tloczeniu wody przez rure. Zawsze jakies tam sa.

    Czyli liczysz tak. Okreslasz roznice wysokosci miedzy dynamicznym lustrem wody a hydroforem. Poweidzmy ze lustro wody masz na -6m, w czasie pompowania obniza sie do -8m. Hydrofor stoi na +2m. Razem 10m, czyli 1 atm. Do tego opory na rurze, juz jakies mniejsze, nie umiem Ci powiedziec czy to bedzie 1 atm, czy 0,5 czy jeszcze mniej. Gdzies w internecie mozesz poszukac tabelek. Ale powiedzmy ze z racji 45m rury to jest 0,5 atm. Hydrofor pompujesz np 3-5atm, Srednio 4 atm. Patrzysz na wykres wydajnosci pompy w okolicach 5,5 atm, (4+1+0,5,) tudziez 55m, zalezy jak to jest opisane. O ile pamietam masz pompe SQ 3-55, wiec powinna ta pompa miec wydajnosc okolo 3m3 wlasnie.

    Czym lales ta wode? Jesli to byl waz ogrodowy to on ma mala srednice. Jest pozaginany. Polej raz jeszcze ale do wiaderka i zmierz ile Ci z niego wody lec na minute. Moze leci wlasnie 1,2m3 /h wlasnie? Ta pompa da Ci te 3m3/h ale jak ja rura 5/4" podlaczysz. Jesli waz jest malej srednicy to stal sie "zaworem nieprecyzyjnej regulacji".

    marcin

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzejku

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Nadarzyn
    Kod pocztowy
    05-830
    Dzielnica
    Rusiec
    Posty
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Czym lales ta wode? Jesli to byl waz ogrodowy to on ma mala srednice. Jest pozaginany. Polej raz jeszcze ale do wiaderka i zmierz ile Ci z niego wody lec na minute. Moze leci wlasnie 1,2m3 /h wlasnie? Ta pompa da Ci te 3m3/h ale jak ja rura 5/4" podlaczysz. Jesli waz jest malej srednicy to stal sie "zaworem nieprecyzyjnej regulacji".
    marcin
    Tak lałem wężem ogrodowym. Czyli najlepiej byłoby puszczać wodę z miejsca przyłączenia hydroforu, albo jak mniemam uruchomić wszystkie krany na raz?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzejku Zobacz post
    Tak lałem wężem ogrodowym. Czyli najlepiej byłoby puszczać wodę z miejsca przyłączenia hydroforu, albo jak mniemam uruchomić wszystkie krany na raz?
    Na pewno lanie wody jednym odbiornikiem do tego o niezbyt duzym przeplywie nie jest metoda na oszacowanie wydajnosci studni.

    marcin

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony