dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Sam przy Z63

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #4

    Domyślnie

    Projekt posadowienia budynku na działce
    Metodą kreślarską.

    Co nam będzie potrzebne:

    - Mapa do celów projektowych z naniesionymi danymi przez architekta adaptującego
    - umiejętność obsługi programu do grafiki wektorowej
    - jeśli nie znamy się na programach to kartka, przybory kreślarskie, ołówek i takie tam.

    No to zaczynamy:

    1. Z Mapy do celów projektowych wyciągamy szerokość oraz długość naszej działki oraz rysujemy jej granice na kartce. Jak jest kształtna to pikuś. Gorzej kiedy nie jest. U mnie akurat między jednym bokiem a drugim różnica w szerokości wynosiła raptem 4cm więc gdy ktoś kreśli to na papierze i odpowiednio skaluje to ciężko jest to uwzględnić a co dopiero zobaczyć gołym okiem. Na moim rysunku dodatkowo nanoszę (co widać) po dwie linie do wymiarowania na zewnątrz granicy działki.

    2. Na linie do wymiarowania nanoszę wymiary poszczególnych narożników budynku – tak jak zrobił to architekt na mapie do celów projektowych. Należy przy tym pamiętać, że narożniki to w rzeczywistości naroża gotowej wykończonej elewacji budynku. Od tych wymiarów pociągnąłem sobie cienką przerywaną linie i otrzymałem 4 punkty przecięcia (4 kropki w miejscu przecięcia się linii). Są to najdalsze punkty skrajne naszego budynku. I tutaj chciałbym nadmienić, że jest to wyjście do wyznaczenia przez nas obszaru do zdjęcia humusu.

    3. Po połączeniu linią 4 tych punktów otrzymujemy prostokąt a w jego bryle nasz budynek. Poszerzając ten prostokąt o 1m w każdą stronę otrzymałem obszar pod zdjęcie humusu – grubsza zakreskowana linia




    Po co bawię się w takie kreślenia i jak się to ma w praktyce

    - Już będąc w szkole i przepisując ściągi więcej zapamiętywałem czyli ta sama zasada sprawdza się tutaj, kiedy coś przerysowuję bardziej zaznajamiam się z wymiarami przez co trudniej coś pominąć, ponadto:
    - mam czas
    - Wyznaczyłem sobie dokładnie obszar do zdjęcia humusu a ponadto:
    - mam o co się oprzeć kiedy będę sprawdzał geodetę przy tyczeniu budynku
    - w tym samym momencie sprawdzam również siebie oraz architekta, czy czegoś nie pominęliśmy – łatwiej na papierze niż na budowie.
    - czuję się spokojniej kiedy wszystko składa mi się w zgodną całość – oznacza to, że jeśli to samo powtórzę w terenie to wszystko powinno być w porządku.

    A w praktyce:
    - Za pomocą sznurka wyznaczam dokładnie granicę mojej działki (no chyba, że taka linia jest już utworzona np. ogrodzenie)
    - Odczytuje wymiary (szerokość i długość) 4 punktów które wykreśliłem i wytyczam je na działce wbijając paliki. Poszerzam o daną wartość jaką sobie przyjmujecie (1m, 1,5m) i wyznaczam obszar dla koparkowego. Do tej bryły dodatkowo mogę doliczyć jakiś ekstra obszar do zdjęcia – w moim przypadku frontowe słupy oraz schody. Taras zostawiam na razie w spokoju.

    Na moim modelu posłużyłem się projektem budynku, który wykonałem wcześniej. Jest na nim ujęta ściana zewnętrzna 24cm, styropian 20cm oraz zakreskowana ława fundamentowa. W ten sposób miałem pewność, że posadowiłem budynek WYKOŃCZONY. Czyli tak jak robił to architekt a ponadto kontrolowałem obszar ławy fundamentowej względem zdjęcia humusu.

    Podsumowując - dokładnie to samo mam zamiar powtórzy w marcu/kwietniu u siebie na działce.
    Ostatnio edytowane przez DagornS ; 21-10-2013 o 18:31

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony