dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Gruntować przed tynkowaniem?

    Zamierzam potynkować wewnętrzną ścianę w garażu - stary budynek gospodarczy "podrasowywany" (zostało mi trochę tynku maszynowego i chcę wykorzystać zanim data ważnosci minie),
    Czy przed nakładaniem tynku powinnam pogruntować ścianę, czy można się obejść bez tego?
    Grunt to pozytywne nastawienie.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Piotrek2005

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Pionki
    Kod pocztowy
    26-670
    Posty
    162

    Domyślnie

    nie jestem żadnym ekspertem ale wg mnie oczyścić ścianę z luźnych pozostałości ( farba, tynk itp)
    potem zmyć np wodą z płynem, zagruntować i można rzucać

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    chichot_23

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Połaniec
    Posty
    169

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrek2005 Zobacz post
    nie jestem żadnym ekspertem ale wg mnie oczyścić ścianę z luźnych pozostałości ( farba, tynk itp)
    potem zmyć np wodą z płynem, zagruntować i można rzucać
    Wydaje mi się, że jeżeli stary tynk jest w opłakanym stanie to należało by go skuć, a następnie dopiero kłaść nowy. Nie słyszałem o tynkowaniu tynku Chyba, że stary tynk jest tylko miejscami zniszczony (puste miejsca, itp.) ale poza tym jest w dobrym stanie to wtedy usunąć go w tych miejscach zagrutnować, w miejscach spękań zastosować odpowiednią siatkę i uzupełnić nowym tynkiem.
    W przypadku skucia całości wystarczy spłukać mocnym strumieniem wody.
    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    No właśnie zrobiłam tak: oczyściłam, zagruntowałam i położyłam wczoraj w jednej części ściany tynk,
    ale dzis też mi ktos podpowiadał, że zamiast gruntu wystarczy wodą spryskac żeby było "mokre na mokre". Grunt mi sie kończy, więc zamierzam dalej przetestować ten patent na wodę ... ma nadzieję że mi to wszystko potem nie spłynie
    tak to wygląda:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fotog.jpg
Wyświetleń:	2595
Rozmiar:	12,5 KB
ID:	218960

  5. #5

    Domyślnie

    dopisek: zostaję przy gruntowaniu.
    Znajomy mi jednak powiedział, że na wodę to sie leci jak są w ścianach głębokie dziury, a tynk nie, tylko gruntem...
    Grunt to pozytywne nastawienie.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    chichot_23

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Połaniec
    Posty
    169

    Domyślnie

    Jeżeli ściany Ci nie podmakają i zrobisz mieszankę w odpowiednich proporcjach, a przed tym zagruntujesz to moim zdaniem nic nie powinno "spłynąć"
    No i dobrze zarzucić na ścianę Osobiście tynkowanie nie należy do moich ulubionych prac Pozdrawiam i życzę powodzenia.

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kam-art

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam,
    nie wiem co to za tynk ale jeśli cementowy to musisz zagruntować - zrobić tzw szpryc czyli cement z wodą w odpowiednich proporcjach. Natomiast byle jaki grunt kosztuje parę złotych więc ja bym zawsze gruntował.

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kri100fer

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Malopolska
    Posty
    5

    Domyślnie

    Warto się pofatygować i dokupić gruntu. Jeśli ma być to zrobione tak jak należy, zwłaszcza, że to jakieś stare podłoże. Grunt zlepi ze sobą odpadające ziarenka te których woda nie zdoła spłukać. Zawsze i wszystko gruntować do bólu.

  9. #9

    Domyślnie

    A ja mam do was pytanie odnośnie gruntowania właśnie. Mój znajomy bardzo mi odradzał gruntować ściany (w domu), gdyż twierdzi, że położył grunt na kilku ścianach i właśnie na tych ścianach wyszła mu pleśń po kilku miesiącach. Czy to faktycznie może mieć ze sobą związek? Znajomy twierdzi, że nie na wszystkie ściany grunt nakładał, gdyż nie miał go za tyle i właśnie tam, gdzie go zabrakło to ściany ma czyste. Aha i jeszcze jedno: po gruntowaniu powinno się położyć tynk i potem pomalować, tak? A można zagruntować na tynk i malować " po gruncie"?

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zeusrulez
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    za daleko . . .
    Posty
    981

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pati333 Zobacz post
    A ja mam do was pytanie odnośnie gruntowania właśnie. Mój znajomy bardzo mi odradzał gruntować ściany (w domu), gdyż twierdzi, że położył grunt na kilku ścianach i właśnie na tych ścianach wyszła mu pleśń po kilku miesiącach. Czy to faktycznie może mieć ze sobą związek? Znajomy twierdzi, że nie na wszystkie ściany grunt nakładał, gdyż nie miał go za tyle i właśnie tam, gdzie go zabrakło to ściany ma czyste. Aha i jeszcze jedno: po gruntowaniu powinno się położyć tynk i potem pomalować, tak? A można zagruntować na tynk i malować " po gruncie"?
    O tynkowaniu to się nie wypowiem, bo to nie moja dziedzina. Ale czasami nie gruntuj tynku (przed malowaniem) do tego służą farby gruntujące a nie grunt typu unigrunt atlasa.
    Jeśli jakość tynku Ci odpowiada i uważasz, że nie potrzeba szpachlowania to farba gruntująca i po wyschnięciu farby grunt. farby docelowe.
    Jeśli natomiast jakość tynku jest daleka od idealności - gruntowanie szpachlowanie, szlifowanie odpylenie ścian (np. miotłą) i na to farba gruntująca.
    No chyba, że masz fachowców od gładzi multifinish to pomijasz szlifowanie odpylenie i farbę gruntującą.

    Pozdrawiam
    Z.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gawor5

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    132

    Domyślnie

    Dziwny przypadek z tymi zagruntowanymi ścianami. Myślę, że to zbieg okoliczności ponieważ nawet jeśli bardzo prędko zakrył ten grunt to nie powinna być to przykryta wilgoć, która z czasem da o sobie znać. Czego jak czego ale żeby gruntu się bać to raczej nie słyszałem. Ten znajomy to w trakcie remontu kładl ten grunt czy to były nowe ściany? Zagruntował np tylko zewnętrzne ściany lub łazienki/kuchni?

  12. #12

    Domyślnie

    Wiadome nie od dziś że grunt ogranicza przechodznie wilgoci z jednego do drugiego środowiska wiec może mieć to trochę logicznego wytłumaczenia że gdzie ściana była "zaizolowana" gruntem, tam para wodna sie osadzała i po jakims czasie tworzyła pleśń z farba. Wydaje mi się że to także problem z wentylacją. Nie wiesz może jak były wentylowane te pomieszczenia? To też może mieć kluczowe znaczenie

  13. #13

    Domyślnie

    zeusrulez - z tego co wiem, to nie była farba gruntująca, tylko unigrunt.

    Gawor5 - Nie mógł to być zbieg okoliczności, gdyż wcześniej nigdy się taka sytuacja nie przytrafiła, a dom nowy nie jest.

    bartbudowniczy - o co dokładnie chodzi z tą wentylacją? Bo nie wiem? Dwa z tych pomieszczeń miały z tego co wiem dość stare okna, gdzie przy drzwiach balkonowych w zimę trzeba było "utykać" pod nimi (kocem), bo inaczej było bardzo zmno. Trzeci pokój miał nowe okna - tam pleśni jest tylko troszkę, ale jednak jest.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Czy wszystkim już na mózg siadło z tym gruntowaniem?
    Grunt stosuje się dla wyrównania chłonności podłoża. Jezeli jest jednolite to co chcecie wyrównywać? Macie na ścianie miks z cegły,silikatów i betonu komórkowego?. To ze teraz w szkołach budowlanych mówi sie o gruntowaniu i jest to jedno z pytań egzaminacyjnych to kazdy budowlaniec "wie" że trzeba gruntować(bo lepiej wpisać -jak jest dobrze to jest punkt, a jak jest źle to punktów ujemnych nie ma). Ale na co po co, to już nie wiedzą. A że mozna dodatkowo zarobić - bo w końcu jest pozycja w robociźnie - gruntowanie -to co za problem? A to, że później inwestor klnie w żywe oczy bo tynk czy farba niezbyt trzyma się, to co?! Zapłacone,zrobione, widocznie tynk lub farba kiepska była.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony