dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 131

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie GWC i rekuperacja

    Dużo na temat GWC nie wiem ale potrzeba mi wiedzieć czy muszę uważać na długość przewodu pod zimią??? czy jest możliwośc że rekuperacja nie "uciągnie" powietrza które ma wlot np. 20m dalej w kanale??? Muszę zastosować silniejszy rekuperator???
    W sumie jeśli zassie powietrze z samego kanału to próżnia przecież tam nie zostanie. Jak to działa?
    Teren prawie jak glina, mokra
    Ostatnio edytowane przez adrianoos966 ; 06-11-2013 o 12:01

  2. #2
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Na ogół do gwc reku ma automatyczny bypass, większy spręż i wydajność minimum 400m3/h.

  3. #3

    Domyślnie

    O... to chyba nie zrobię GWC bo jest dużo minusów w moim przypadku, szkoda bo to ciekawy sposób zwiększenia temperatury

  4. #4
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał adrianoos966 Zobacz post
    O... to chyba nie zrobię GWC bo jest dużo minusów w moim przypadku, szkoda bo to ciekawy sposób zwiększenia temperatury
    Ma Pan rację... są już tańsze i bardziej "kulturalne" sposoby zwiększania temperatury.

  5. #5

    Domyślnie

    Jakie? może dowiem się coś nowego

  6. #6
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał adrianoos966 Zobacz post
    Jakie? może dowiem się coś nowego
    Ja np. w sklepie i mieszkaniu korzystam ( grzeję i chłodzę) z 350W pompy ciepła toshiby .
    Pobór mocy jest identyczny jak przy centrali o wydajności 400m3/h tak by przy upałach dawała 2kW mocy chłodniczej .
    Z tym, że tu mam chłodzenie - z termostatem i dogrzewanie.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Brzęczkowski ; 07-11-2013 o 08:01

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał adrianoos966 Zobacz post
    czy jest możliwośc że rekuperacja nie "uciągnie" powietrza Muszę zastosować silniejszy rekuperator???
    Teren prawie jak glina, mokra
    Poszperaj nt żwirowych GWC - sa bezobsługowe (np. inne GWC - pomp.skroplin,wym.filtrów), zajmują najmniejsza powierzchnię - kilkanascie m2 , opory w trakcie wentylacji ok 40-50Pa - czyli bardzo mało. Wieksze sa latem ok 120Pa przy ich pełnej mocy - wtedy mocą +/- 150W wentylatora jest zapewniona pełnowartościowa klimatyzacja CAŁEGO domu. Wtedy potrzebny jest wentylator kanałowy o wiekszej wydajności niż w rekuperatorze.
    Podstawowa różnice w stosunku do klimatyzatorów - Przez GWC napływa cały czas świeże powietrze a nie w kółko wilokrotnie zużyte jak w klimatyzatorach/splitach itp.
    Ponad to wielokrotnie mniejszy pobór prądu.
    MOKRA GLINA - nie ma lepszego gruntu rodzimego do budowy GWC

  8. #8

    Domyślnie

    Mówisz o ogrzewaniu powietrza przez ziemię w wentylacji mechanicznej bez rekuperatora??
    Ciekawy pomysł
    W każdym razie "poszperam nt żwirowych GWC"

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał adrianoos966 Zobacz post
    Mówisz o ogrzewaniu powietrza przez ziemię w wentylacji mechanicznej bez rekuperatora??
    Ciekawy pomysł
    W każdym razie "poszperam nt żwirowych GWC"
    Mozna bez rekuperatora ale lepiej z nim:
    Zwirowy GWC wstepnie zagrzewa powietrze do zasilania rekuperatora.
    Przy -15C rekuperator po GWC otrzymuje powietrze o temp. +/-0C wtedy "swobodnie" zagrzeje je do temp ok 16-19C

  10. #10
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    Mozna bez rekuperatora ale lepiej z nim:
    Zwirowy GWC wstepnie zagrzewa powietrze do zasilania rekuperatora.
    Przy -15C rekuperator po GWC otrzymuje powietrze o temp. +/-0C wtedy "swobodnie" zagrzeje je do temp ok 16-19C
    Przy - 15 st. C reku zagrzeje do + 20 st.C

  11. #11

    Domyślnie

    Panie Tomaszu Pan sprzedaje klimatyzatory i ja rozumiem Pana niechęć do wszystkich GWC.
    W odróżnieniu od Pana nie wypowiadam sie negatywnie w Pana "działce" j/w
    Kiedyś postanowiłem nie polemizować z Panem - prosze więc mnie o nic nie pytać.
    Jeżeli już Pan chce prosze wykorzystać Pana drugi lub trzeci Nick - wtedy odpowiem.
    Pozdrawiam wszystkich
    Witek
    Ostatnio edytowane przez witek_myslowice ; 07-11-2013 o 14:06

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    Mozna bez rekuperatora ale lepiej z nim:
    Zwirowy GWC wstepnie zagrzewa powietrze do zasilania rekuperatora.
    Przy -15C rekuperator po GWC otrzymuje powietrze o temp. +/-0C wtedy "swobodnie" zagrzeje je do temp ok 16-19C
    Widze że nie wszyscy "kumają"
    GWC grzeje z -15C do 0C nastepnie to powietrze idzie do rekuperator i z 0C do 16-19C

  13. #13
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Panie Tomaszu Pan sprzedaje klimatyzatory
    Nie sprzedaje klimatyzatorów - robię od 23 lat GWC

  14. #14
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Jeżeli już Pan chce prosze wykorzystać Pana drugi lub trzeci Nick
    Mam zawsze i wszędzie jeden nick.

  15. #15
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Wieksze sa latem ok 120Pa przy ich pełnej mocy - wtedy mocą +/- 150W wentylatora
    Może Pan podać:
    - jakie opory ma żwirowe gwc?
    -jaki wentylator 150W ma Pan na myśli?
    -dlaczego opory w kanałach nawiewnych są mniejsze przy żwirowym gwc niż przy reku?
    -jaką delta T Pan zakłada i jaką moc chłodniczą w kW da ww wentylator 150W?
    -jak Pan steruje - nie ograniczając wentylacji - by chłodne powietrze szło do pokojów od południa i na poddasze użytkowe a nie do pokojów chłodnych?

  16. #16
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    A jak nie będzie gwc - to po przejściu przez wymiennik RS 160 130m3/h z -15 bedzie miało ponad 19 st,C ! Może więc lepiej wymiennik ponad 90% dać?

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    A jak nie będzie gwc - to po przejściu przez wymiennik RS 160 130m3/h z -15 bedzie miało ponad 19 st,C ! Może więc lepiej wymiennik ponad 90% dać?
    Z drugiej strony jak będzie GWC i nomen omen RS ale z Ś to też mamy w domu ciepłe świeże powietrze .No i zostaje ciepłe zużyte do tego wilgotne.A to ciepłe wilgotne to można zużyć na podgrzewanie ZWU w domu do ok.20oC, można nim pędzić powietrzną PC do celów CO w domach ,,izolowanych"itd.
    RS 160 eliminuje te możliwości .Robi blokadę na możliwość samowystarczalności energetycznej dla domu ,,izolowanego " RS 160 to złe urządzenie dla portfela inwestora jest.

  18. #18
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    160 euro RS160 ... bardzo drogo. Ale ja mam krany bezdotykowe, prysznic bezdotykowy i 50-60 litrów ciepłej wody dziennie! m3 ścieków 14 zł .

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    160 euro RS160 ... bardzo drogo. Ale ja mam krany bezdotykowe, prysznic bezdotykowy i 50-60 litrów ciepłej wody dziennie! m3 ścieków 14 zł .
    A ja lubię pod prysznicem długo stać a żona lubi wannę .Co mam zrobić? Rozwieść się przez rekuperator?
    GWC jest zakazane bo mają radon a u nas z wyjątkiem rejonu Jeleniej Góry ,problem nie istnieje.

  20. #20
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    A ja lubię pod prysznicem długo stać a żona lubi wannę .Co mam zrobić? Rozwieść się przez rekuperator?
    GWC jest zakazane bo mają radon a u nas z wyjątkiem rejonu Jeleniej Góry ,problem nie istnieje.
    To jaka to oszczędność jak się długo stoi pod prysznicem ? Złotówka to złotówka - ogrzanie wody jest sporo tańsze od ścieków ! Wodę należy oszczędzać bardziej nie energię. Zamontowanie zasobnika z ppci + PV - rozwiązuje sprawę energii ale nie oszczędzania !!! Zwłaszcza wody. Czysta woda w Polsce jest towarem coraz bardziej brakującym .
    Podobne "tłumaczenie" spotyka się u tych co montują kolektory! Tam zużycie dzienne cwu musi być powyżej 600m3 /24 h by inwestycja miała jakiekolwiek szanse zwrotu.

    Podobnie jest z ogrzewaniem - by centralne z pompą ciepła mogło się zwrócić dom musi dużo zużywać .IM WIĘKSZE ZAPOTRZEBOWANIE TYM SZYBSZA STOPA ZWROTU.
    Dom zaizolowany na poziomie 10kWh/m2 rocznie - "ogrzeje" się z odsetek bankowych za instalacje pompy i jeszcze zostanie.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony