dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar syper
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Szczecin ale juz niedługo (mam nadzieję) Tanowo
    Posty
    105

    Domyślnie DZ pompy ciepła jako GWC dla rekuperatora

    Gdzieś tam mi wiewiórki doniosły, że istnieje możliwość wykorzystania dolnego źródła gruntowej pompy ciepła jako GWC do rekuperatora. Czy ktoś zastosował to w praktyce albo słyszał czy to możliwe i w jaki sposób to zrobić. Sama koncepcja jest interesująca - ciekawe czy wykonalna :|. Planuję pompę Nibe F1245 i reku Brink Renovent Excelent.
    Mam marzenia i nie zawaham się ich użyć

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    dajesz "chłodnicę" na wlocie do chałupy, spinasz trójnikami z dolnym źródłem, doczepiasz pompkę i jakiś sterownik...
    masz normalne GGWC tyle że w zimie parametry nieco gorsze , latem lepsze a przy okazji co nieco regeneracji będzie ...

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar syper
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Szczecin ale juz niedługo (mam nadzieję) Tanowo
    Posty
    105

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    dajesz "chłodnicę" na wlocie do chałupy, spinasz trójnikami z dolnym źródłem, doczepiasz pompkę i jakiś sterownik...
    masz normalne GGWC tyle że w zimie parametry nieco gorsze , latem lepsze a przy okazji co nieco regeneracji będzie ...
    Bardziej mi chodzi o lato niż o zimę. A jeśli chodzi o samą realizację to domyślam się, że tak to mniej więcej powinno wyglądać, ale bardziej mi chodziło o profesjonalne rozwiązania. Jakaś chłodnica, jakaś pompka, jakiś sterownik może jakoś zadziała a może nie Poza tym nie jestem przekonany czy zwykłe trójniki wystarczą - bardziej chyba jakieś zawory sterowalne. Stąd moja ciekawość czy ktoś już tego próbował.
    Mam marzenia i nie zawaham się ich użyć

  4. #4

    Domyślnie

    Tak, zawór 3-D sterowany automatyką.
    Oczywiście da się zrobić. Pytanie, czy zamierzony efekt zostanie osiągnięty, lub jak wysokim nakładem?
    Bo dla pasywnego chłodzenia chłodnica kanałowa musiałaby być na prawdę spora, żeby był jakiś efekt energetyczny.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał R90 Zobacz post
    Tak, zawór 3-D sterowany automatyką.
    trójniki i zwykły zawór zwrotny przy pompie obiegowej od GGWC i tyle ...
    no ale jak ktoś musi mieć z siłownikiem ...

  6. #6

    Domyślnie

    A jak się będzie przełączać między trybem pracy dla samej pompy lub samej chłodnicy?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał syper Zobacz post
    .... wykorzystania dolnego źródła gruntowej pompy ciepła jako GWC do rekuperatora. Sama koncepcja jest interesująca - ciekawe czy wykonalna :|
    Tu jest to opisane i policzone - "Ogrzewanie wentylacją":
    http://www.taniaklima.pl/?p=galleryG...ent=6&iPhoto=1
    http://www.taniaklima.pl/?p=galleryG...ent=6&iPhoto=2
    Opór złoża w trakcie wentylacji ok. 40-50 Pa i przy klimatyzacji ok.120Pa - pełna wydajność GWC
    Pozdrawiam

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar syper
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Szczecin ale juz niedługo (mam nadzieję) Tanowo
    Posty
    105

    Domyślnie

    Dzięki za linki - niestety tam jest tylko opis działania reku z GWC. A mnie chodziło o wykorzystanie DZ PC jako GWC. Na szczęście już wszystko wiem. Instalator od reku wyjaśnił pokazał mniej więcej o co kaman i podliczył koszty. Chłodnica + pompa obiegowa + sterownik automatyczny (a jednak ) + montaż + itp.. ok. 3500 PLN. No i lekkie przewymiarowanie DZ. Chyba się zdecyduję
    Mam marzenia i nie zawaham się ich użyć

  9. #9

    Domyślnie

    Chcesz mieć efekt latem, czy zimą ?
    Jeśli latem, to niech Ci ten instalator policzy, jaką moc chłodniczą osiągniesz latem gdy ziemia będzie miała 15*, bo mniej więcej tyle osiągnie Twoje DZ jeśli jest poziome, przy pionowym będzie pewnie koło 10*. Załóż, że wentylacja będzie działać z wydajnością koło 200m3/h. Oprócz tego sprawdź, jaką maksymalną moc chłodniczą będzie miała ta nagrzewnica w takich warunkach. Dla porównania sprawdź, jakie przepływy powietrza mają klimatyzatory o mocy 2kW (będzie to pewnie koło 600-700m3/h) przy nawiewie poniżej 10*. Jak to policzysz, to będziesz mniej więcej wiedział czego się można spodziewać.
    Jeśli zimą, to weź pod uwagę, że płyn niskozamarzający w dz nie jest przewidziany na -25-30*, tylko na okolice -15. Jeśli go zagęścisz, będą większe opory przepływu. jeśli zostawisz taki jaki ma być, to chłodnica/nagrzewnica przed reku może zamarznąć.
    Pompacieplanazywo (wątek http://forum.muratordom.pl/showthrea...la-na-zywo-)ma chłodzenie z wykorzystaniem jednostki wewnętrznej klimatyzatora podpiętego do pionowego dz. Pisał, że efekty nie były rewelacyjne.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 29-11-2013 o 21:26
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar syper
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Szczecin ale juz niedługo (mam nadzieję) Tanowo
    Posty
    105

    Domyślnie

    Jak pisałem efekt ma być głównie latem. Instalator wydaje się rozsądnym człowiekiem. Od razu powiedział, żebym nie liczył jakieś spektakularne chłodzenie. Tak jak piszesz temperatura DZ będzie ok 10 st. więc uwzględniając przepływy powietrza temperatura powietrza nawiewanego ( uwzględniając oczywiście, że by-pass będzie włączony)będzie około 10 max 15 stopni niższa od temperatury powietrza na zewnątrz. To w zupełności wystarczy aby zapewnić sobie przyzwoity komfort w upały.
    Wiadomą sprawą, że klimatyzatory byłyby znacznie bardziej skuteczne ale mają swoje wady - jednostkę i wewnętrzną i zewnętrzną trzeba gdzieś powiesić, zużycie prądu jest nieporównywalnie większe niż pompy obiegowej, trudno uzyskać jednakowy i stabilny rozkład temperatury zwłaszcza w dużym pomieszczeniu no i cena dobrej klasy sprzętu nie należy do najsympatyczniejszych
    Podjąłem decyzje o montażu więc będę się mógł podzielić obserwacjami - ku pomocy albo przestrodze innych Forumowiczów
    Mam marzenia i nie zawaham się ich użyć

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    bardziej 10st niż 15st niższa

  12. #12

    Domyślnie

    Podbijam temat .
    ktoś ma takie rozwiązanie ? I jak to się ma do tradycyjnego gwc jeśli chodzi o wydajność ?

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Od kilku miesięcy dziala u mnie gruntowa pompa ciepła na glikolowym gwc. Na razie grzeję chałupę a jak będą się miały sprawy przy chłodzeniu latem, to czas pokaże.

  14. #14

    Domyślnie

    Najlepiej jest odwrócić PC i zrobić z niej klimatyzator. Ale (tu muszę zgodzić się z TB) wykorzystywanie WM do chłodzenia nie jest dobrym pomysłem.
    Natomiast wykorzystanie DZ jako glikolowe GWC jest b.mało efektywne. Jakby mieć dostęp do jakiś dużych parowników i spiąć je w szereg w sporym kanale, oczywiście hobbystycznie "własnymi ręcami", delikatne zbicie temp. jest możliwe.
    Generalnie jak byś miał komuś za to zapłacić to nie warto.

  15. #15
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek B.. Zobacz post
    Od kilku miesięcy dziala u mnie gruntowa pompa ciepła na glikolowym gwc. Na razie grzeję chałupę a jak będą się miały sprawy przy chłodzeniu latem, to czas pokaże.
    W XXI wieku gruntową montują?

    Pompa ciepła jest urządzeniem odwracalnym. Transportuje ciepło z temperatur niższych do wyższych. Parowanie ( dolne źródło ) można podgrzewać, co nie jest najbardziej efektywne, lub obniżać ciśnienie, co jest efektywniejsze.
    Górne źródło, im mniejsza temperatura tym lepiej dla efektywności. Dlatego, nie łączy się ogrzewania domu i cwu w jednym.
    Najekonomiczniej i najbardziej komfortowo jest chłodzić kanałówką, a ogrzewanie, to mariaż kanałówki z podłogowym elektrycznym.
    Niestety, takie rozwiązanie ma swoją ogromną i podstawową wadę: Jest bardzo proste w wykonaniu i bardzo tanie ( tańsze od instalacji na węgiel) Dlatego tak znienawidzone, przez ciepłowników, sprzedawców, producentów systemów ogrzewania.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Brzęczkowski ; 14-02-2015 o 06:05

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    ,,W XXI wieku gruntową montują?"

    Abstrahując od ceny, nie wymyślono lepszej technologii dla klimatu na wschód od Wisły.

  17. #17
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    ,,W XXI wieku gruntową montują?"

    Abstrahując od ceny, nie wymyślono lepszej technologii dla klimatu na wschód od Wisły.
    Przecież obniżanie ciśnienia jest efektywniejsze od podgrzewania. A ogrzewanie czy chłodzenie bezpośrednie, jest efektywniejsze, bo niższa temperatura jest DZ. Gruntowe pompy, to porażka, nawet gdyby były tańsze.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Gruntowe pompy, to porażka, nawet gdyby były tańsze.
    To chyba wszystkie pompy są porażką w myśl zasady:
    Cytat Napisał Tomasz_Brzeczkowski
    Mnie uratował inventer
    Przecież to w Polsce nie zadziała ! Były już próby robione od 1998 roku! To zamarznie!!!
    17 lat badań inwentorów to chyba już jakaś porażka.
    Gruntowe nie, inwertory nie to chyba zostały już tylko inwertey.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    W XXI wieku gruntową montują?

    Pompa ciepła jest urządzeniem odwracalnym. Transportuje ciepło z temperatur niższych do wyższych. Parowanie ( dolne źródło ) można podgrzewać, co nie jest najbardziej efektywne, lub obniżać ciśnienie, co jest efektywniejsze.
    Górne źródło, im mniejsza temperatura tym lepiej dla efektywności. Dlatego, nie łączy się ogrzewania domu i cwu w jednym.
    Najekonomiczniej i najbardziej komfortowo jest chłodzić kanałówką, a ogrzewanie, to mariaż kanałówki z podłogowym elektrycznym.
    Niestety, takie rozwiązanie ma swoją ogromną i podstawową wadę: Jest bardzo proste w wykonaniu i bardzo tanie ( tańsze od instalacji na węgiel) Dlatego tak znienawidzone, przez ciepłowników, sprzedawców, producentów systemów ogrzewania.
    W XXI wieku montują pompy ciepła nad głową? (jak inaczej nazwać te kanałówki?) U mnie stoi normalnie na podłodze.
    Człowieku, czy Ty masz chociaż dom, rodzinę? Samo podgrzanie c.w.u. to więcej niż połowa kosztów ogrzania domu w ciągu roku. U mnie świetnie współpracuje gruntowa pompa ciepła z grzałką elektryczną w jednym zbiorniku.
    Wiesz co to w ogóle jest warstwowy rozkład temperatur? Wirujący zład?
    Co do kosztów...Własna twórczość, ogrzewanie podłogowe, zbiornik c.o/c.w.u, grzałka elektryczna, pompa ciepła zamknęło się w 13 tys zł, można jeszcze doliczyć całe glikolowe gwc, 700zł koparka, materiały 600zł, nagrzewnica/chłodnica wstępna 1700zł, glikol 300zł.

    Pewnie usłyszę:

    ''W tym przypadku kanałówka sprawdziłaby się najlepiej''

    Prosta zasada, tam gdzie mało trzeba na ogrzewanie, tam jeszcze mniej na chłodzenie.

    Drugi sezon wentylacja z gwc, do lipca wszystko ok, kiedy zaczęły się upały po tygodniu gwc się po prostu przegrzał. Przekazanie ciepła i wyrównywanie temperatur w gruncie to bardzo powolny proces. Pompa ciepła ma tutaj zadanie stabilizacji temperatury.
    Dziś temperatury gruntu na 2m trochę drgnęły do góry z +3 do +4. Po 2h 6KW pompa 200m wymiennika liniowego pracuje na temp. +1/-3. W całym obiegu jest około 80litrów glikolu. Ze względu na dużą moc chłodniczą (4,5KW) zmiany temperatury 80 litrów nośnika są widoczne od razu.
    Są takie spece, które twierdzą, że muszę uważać, bo zamrożę grunt i przez całe lato nie zdąży mi się to rozmrozić
    Pompa podłączona od początku minionego grudnia, obliczeniowo do tej pory wypompowałem z gruntu około 3420kwh energii a pojemność cieplną gruntu szacuję na kilkukrotnie wyższą niż potrzeby domu.
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 15-02-2015 o 00:04

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    laskim

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-867
    Posty
    124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Podbijam temat
    Mam pompę z pionowym dz, wentylacje mechaniczną i chłodnice kanałową podpiętą na nawiewie. Tyle że nie jest podpięta pod dz pompy. Wiem że jest potrzebna pompka obiegowa, odpowietrznik, zawór zwrotny... Mógłby ktoś obeznany opisać jak to połączyć, gdzie co ma być, jakie rurki miedź czy zgrzewane? Ma to działać tylko latem. Centrala wentylacyjna to air pack 400. Nie liczę na niewiadomo co ale skoro już mam większość kiedyś tam kupioną to bym skorzystał. Z góry dzięki za odpowiedź.
    Dom parterowy 171m2 (35m2 ogrzewany garaż)Poddasze nieużytkowe. Całość OP. Ściany 20cm eps 0,031, podłoga 14cm 0,031 EPS 80, strop - przewidziane 15cm Eps 80 0,031 (aktualnie rozłożyłem 20cm wełny nad częścią mieszkalna) skosy - przewidziane 35cm wełny 0,034 (aktualnie nieocieplone) Fundamenty 10cm 0,038. Garaż ocieplony od wewnątrz 10cm 0,031. Okna średnio 0,8, brama garażowa 5m. PCi Ekontech 9,7kw + 210m odwiertów, CWU 400l Chełchowski. Thessla Green 400

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony