dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 39
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kacu1977

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wilkowice
    Kod pocztowy
    43-365
    Posty
    25

    Domyślnie Piec na ekogroszek + bufor ciepła 1000l.

    Cześć.
    Zastanawiam się nad takim układem: piec na ekogroszek z podajnikiem połączony z buforem ciepła 1000l z którego było by czerpane zasilanie na podłogówkę (ok 100m2) - podłogówka 100%.
    Chodzi teraz i system palenia - jako że podłogówka potrzebuje 30-35*C a pięć będzie szedł na pełną moc to planuję co następuje. Wrzucenie do zasobnika przy piecu ilości groszku pozwalającej mu na zagrzanie bufora w 100% do 80*C. Po zagrzaniu piec będzie szedł aż nie skończy się groszek, potem z automatu wygaśnie a ciepło będzie czerpane z bufora. Gdy zacznie zbliżać się do ok 40*C znów rozpalę piec.
    Co wy na to?

  2. #2

    Domyślnie

    Taki kocioł powinien być odpalony na jesień i wygaszony na wiosnę.
    Tu nie potrzeba iść pełną mocą.
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kacu1977 Zobacz post
    Co wy na to?
    Jak już – to „wy” z dużej litery się pisze (Wy) tutaj a poza tym pod nosem masz : https://forum.muratordom.pl/forumdis...iwa-sta%C5%82e o tem – wystarczy zajrzeć i poczytać coś o tem, bo tak logicznie rzecz ujmując – tak jak napisałeś – kocioł bufor nagrzeje i co – pełną mocą iść będzie na naładowany bufor i instalację która wyprodukowanego ciepła odbierać nie będzie.
    Nooo genialny pomysł w dobie walki z kopceniem!!! patrząc na to przez pryzmat i nie pomijając w tym posiadanego przez Ciebie doświadczenia w ogrzewaniu chaty kotłem automatycznym.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kacu1977

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wilkowice
    Kod pocztowy
    43-365
    Posty
    25

    Domyślnie

    Ała.
    Czyli kocioł zasypowy. Nie pisałem, że będzie szedł z pełną mocą tylko dawka groszku będzie taka, żeby po nagrzaniu bufora kocioł wygasł. Dla tego napisałem o kotle z podajnikiem, bo nie jestem pewien czy jeden zasyp wystarczy żeby zagrzać bufor w 100% zanim wygaśnie. Chociaż myślałem o MPM DS 25 Kw który ma dość spory załadunek od góry.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.774

    Domyślnie

    Nie wiem o co dokładnie ci chodzi bo raz o mpm a dwa o podajnikowym , do kotła podajnikowego nie potrzeba a wręcz nie powinno dawać się buforów , tam wystarczy zawór 3 drogowy jeśli belka zasilana bezpośrednio a 4 drogowy jeśli jest w belce rozdzielacza i na piecu trzymasz 65 stopni a na podłogę 30 stopni i taki piec wystarczy raz na tydzień zasypać ( u mnie 60kg/7dób wystarcza) a podłogówka ma 100m2 , jeśli to miałby być mpm to w zasadzie musi być bufor ale kto przy zdrowych zmysłach teraz kupuje piec zasypowy ???? skoro mpm 10 kw kosztuje 5800 zł to ile kosztuje 18kw ? 7 tys ? a bufor kolejne 4 tys ? totalny idiotyzm , albo dobry podajnikowiec będzie taniej i dobrze ba bardzo dobrze lub zrobić tak jak ja , kupić pompę ciepła haier 10 tys zł i sam sobie podłączam wiec to to samo co piewrwszy lepszy kocioł , gówna byle podajnikowiec też nie warto kupować od razu uprzedzam bo spali dwa razy więcej i gorzej a na końcu zgnije .

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kacu1977

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wilkowice
    Kod pocztowy
    43-365
    Posty
    25

    Domyślnie

    Ok. Widać troszkę zamotałem temat. W świat ekogroszku dopiero się wdrażam. Do teraz mieszkałem w blokach gdzie ogrzewanie mnie w ogóle nie obchodziło.
    W domu który zamierzam kupić w pierwszym zamyśle miał być kocioł gazowy kondensacyjny. Wtedy nie byłoby żadnego problemu.
    Jednak z tego co wszyscy wiemy w obecnych czasach podłączenie budynku do gazu jest bardzo ciężkie, czasem przez odmowy wręcz nierealne w ciągu najbliższych 2-3 lat. Dla tego skierowałem się w kierunku ekogroszku. W budynku są kominy bo wcześniej był tam stary smrodek ale niedawno dokonał żywota.
    Kotłowni w środku obecnie nie ma ale będę wydzielał pomieszczenie ~1,5m x 2-2,5m, jednak sam piec będzie umieszczony w niskiej (~1,5m) piwnicy. Stamtąd będę ciągnął rury do kotłowni na parterze gdzie będzie cała reszta infrastruktury C.O.
    Dom będzie ocieplany w 100% podłogówką. ~70m2 na parterze i ~30-35m2 na poddaszu. Do tego zasobnik C.W.U. pojemności 200-300 litrów.
    Mimo tego że to ekogroszek chciałbym, aby wszystko było jak najmniej obsługowe. W sumie chodzi bardziej o źródło ciepła, bo podłogówka będzie w pełni zautomatyzowana na sterownikach Tech.

    1. Piec z podajnikiem + bufor... Ten pomysł można zarzucić, bo sam doszedłem do tego, że nie był... ekhm... zbyt trafiony.

    2. Piec zasypowy + bufor. Jeden zasyp ogrzał by bufor, który po wygaśnięciu kotła oddawał by ciepło. 1000 litrów zasilające 100m2 podłogówki w domu po gruntownej termomodernizacji podejrzewam, że trzymało by 2 dni co najmniej. Chyba (?)

    3. Piec z podajnikiem + infrastruktura od Afriso. Dość często siedzę na ich kanale YT.
    Zaraz za piecem oczywiście krótki obieg żeby na powrót nie szło mniej niż 6ooC na zaworze temperaturowym ATV. Dalej odejście do zasobnika C.W.U. Ten obieg byłby na jednej pompie umieszczonej na powrocie do pieca.
    Idąc dalej bardzo często spotykam się ze sprzęgłem na schematach. Za nim grupa pompowa Primotherm 180-2 z której zasilane by były wodą o temp. 30-35oC dwa rozdzielacze na parterze i na piętrze do podogówki. Na zaworze mieszającym w grupie pompowej byłby siłownik sterowany przez pogodówkę.

  7. #7

    Domyślnie

    Co to za dom ? Kiedy budowany ? Co przyklejone na ściany ?
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kacu1977 Zobacz post
    Cześć.
    Zastanawiam się nad takim układem: piec na ekogroszek z podajnikiem połączony z buforem ciepła 1000l z którego było by czerpane zasilanie na podłogówkę (ok 100m2) - podłogówka 100%.
    ....
    Pomysł nie głupi tylko szkoda go wygaszać. Nagrzać bufor i zmniejszyć moc kotła poprzez odpowiednie nastawy.
    Regulamin forum

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kacu1977 Zobacz post
    2. Piec zasypowy + bufor. Jeden zasyp ogrzał by bufor, który po wygaśnięciu kotła oddawał by ciepło. 1000 litrów zasilające 100m2 podłogówki w domu po gruntownej termomodernizacji podejrzewam, że trzymało by 2 dni co najmniej. Chyba (?)
    Na taki metraż wystarczy Ci kocioł zgazowujący 14 kW + bufor 800l. Mam takie rozwiązanie więc możesz pytać o szczegóły. Prosty kocioł z własną ochroną powrotu + bufor + zawór 4D z siłownikiem + sterownik do instalacji buforowej z panelem pokojowym = spokój i wygoda na lata.
    Regulamin forum

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kacu1977

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wilkowice
    Kod pocztowy
    43-365
    Posty
    25

    Domyślnie

    Parterowy nieocieplony dom z cegły z nieużytkowanym poddaszem z lat 40. Teraz.
    Po zakupie planuję kompletną termomodernizację. Wełna na ściany, ocieplenie piwnicy, wymiana poszycia dachowego, kompletne ocieplenie poddasza i przerobienie na użytkowe z dwoma pokojami. Wymiana okien i drzwi na energooszczędne. Wszystko na "suchej" podłogówce. Nie chcę żadnych grzejników. Parter ma tylko 75m2 a piętro będzie miało ok 35m2 więc liczy się każdy metr (drzwi nawet wszystkie robię kieszeniowe) a i tak muszę wydzielić kawałek domku na kotłownię. Według internetowych kalkulatorów wychodzi mi kocioł (na razie na oko) między 15 a 18kW.

  11. #11

    Domyślnie

    ale kto przy zdrowych zmysłach teraz kupuje piec zasypowy ????

    Tylko ludzie o zdrowych zmysłach. Kocioł zasypowy z buforem który spali każdy rodzaj paliwa zależnie od koniunktury drewno węgiel czy pellet.
    Z czasem dla komfortu pompa ciepła. to byłoby rozwiązanie idealne ale kosztowne. To jest niestety w tych chorych czasach szansa żeby całkiem nie zbankrutować za 10 lat jak gaz i ekogroch będzie się zamawiało w banku. Jak podajnikowiec to na pellet bo tego raczej nie zabraknie choć cena już nie jest świetna ale o 800 proc jak gaz raczej nie zdrożeje. Dobry kocioł i palnik plus jakość pelletu i koszt jednej kilowatogodziny podobny do tej z węgla a komfort i czystość duuużo większa.
    Inwestycyjnie chyba najlepsza opcja z pelleciakiem. Jeśli jednak bufor to wtedy kocioł 5 klasa ale z możliwością montażu palnika na pellet. A pompe i tak bym chciał.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.774

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kacu1977 Zobacz post
    Parterowy nieocieplony dom z cegły z nieużytkowanym poddaszem z lat 40. Teraz.
    Po zakupie planuję kompletną termomodernizację. Wełna na ściany, ocieplenie piwnicy, wymiana poszycia dachowego, kompletne ocieplenie poddasza i przerobienie na użytkowe z dwoma pokojami. Wymiana okien i drzwi na energooszczędne. Wszystko na "suchej" podłogówce. Nie chcę żadnych grzejników. Parter ma tylko 75m2 a piętro będzie miało ok 35m2 więc liczy się każdy metr (drzwi nawet wszystkie robię kieszeniowe) a i tak muszę wydzielić kawałek domku na kotłownię. Według internetowych kalkulatorów wychodzi mi kocioł (na razie na oko) między 15 a 18kW.
    Raczysz chyba żartować co ? skoro docieplisz to jakim cudem kocioł 15-18kw ? ja mam parter 120m2 w podłogówce plus na poddaszu ok 60m2 ale góra rzadko kiedy grzana i kocioł 10 kw który nigdy nie dobija do 4,5kw jeśli chodzi o parter a po zał poddasza max w mrozy minus 20 piec dochodzi do 6kw i przypominam dom z 1936 roku fakt docieplony bo mury z pustką powietrzną plus 12 cm grafitowego oraz 30 cm wełny w dachu , a ty takiego bydlaka ? policz to z 10 razy jeszcze .

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.774

    Domyślnie

    A było też o sterowaniu podłogówki , odradzam z całego serca , podłogówka ma grzać stale bez przerw bardzo niskim zasilaniem 25 -28-29 stopni i wiecej nic a poszczególne pokoje aby zmniejszyć ciepłotę reguluje się rotametrami raz i zapominasz na całe życie , kocioł podajnikowy to bardzo dobre rozwiązanie bo on fajnie mocą moduluje PID za to odpowiada i taki 10 kw u mnie płynnie chodzi od 2 kw do 10 kw który zawsze ma temperaturę 65 stopni a podłogówka ma swoją grupę pompowo mieszającą czyli pompka plus zawór 4 drogowy i wyjście ustawiam na 29 stopni i to wystarcza na 90 proc sezonu a jedynie jak robi się ciepło pow 10 stopni to zmniejszam na 25 stopni i tyle , na marginesie taka ciekawostka im większy mróz na placu tym cieplej w domu bez sensu ale tak jest , najgorzej jak plus ok 2 stopni .

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kacu1977

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wilkowice
    Kod pocztowy
    43-365
    Posty
    25

    Domyślnie

    Groszek jest kaloryczniejszy od pelletu a ceny są praktycznie wyrównane. Jeśli chodzi o kwestię czystości to kocioł będzie w piwnicy z wejściem od pola.
    Teraz zacząłem się zastanawiać nad wielkością pomieszczenia technicznego (już kotłownią go nazwać nie mogę, bo kocioł będzie w piwnicy). Teoretycznie w środku będzie tylko armatura grzewcza, zbiornik C.W.U. 200l i zbiornik hydroforowy 200l (woda ze studni). Teoretycznie 1,5m x 1,5m powinno starczyć.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kacu1977

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wilkowice
    Kod pocztowy
    43-365
    Posty
    25

    Domyślnie

    Na jakimś forum (nie tym) przeczytałem teoretyczne obliczenia źródła ciepła i dla domu 150m2 ocieplonego wyrzuciło 17kW. Obliczenie mocy kotła pozostawię ludziom którzy się na tym znają. Może tak będzie bezpieczniej. Ale z tego co piszesz, to raczej przedział 10kW i w dół? Zainteresowałem się firmą "Kotły Leszka". Kotły mają na sterownikach Tech i można sporo powiększyć zasobniki na paliwo.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kacu1977 Zobacz post
    Zainteresowałem się firmą "Kotły Leszka". Kotły mają na sterownikach Tech i można sporo powiększyć zasobniki na paliwo.
    Groszek jest kaloryczniejszy od pelletu a ceny są praktycznie wyrównane.
    Kocioł pelletowy jest w pełni automatyczny (nie ma obawy przewymiarowania) a kocioł na ekogroszek ma tylko automatyczne podawanie. Na taki metraż wstawienie kotła na ekogroszek jest nieekonomiczne i ryzykowne. Wypasiony sterownik to taki gadżet który ma przyciągnąć kupującego.

    PS.
    Człowieku zdecyduj się bo z tego co piszesz można wywnioskować że zaczynasz promować "Kotły Leszka".
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 27-01-2022 o 10:28
    Regulamin forum

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    , kocioł podajnikowy to bardzo dobre rozwiązanie bo on fajnie mocą moduluje PID za to odpowiada i taki 10 kw u mnie płynnie chodzi od 2 kw do 10 kw który zawsze ma temperaturę 65 stopni
    Aaaa liczyłeś jak to u @Program93 wychodzi : https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8111515 – bo mi coś jakoś wyszło, że na przepale jedzie.
    Aaaa u siebie liczyłeś jak to wychodzi – podasz obliczenia z tego?

    Tak przy okazji - @Kacu1977 – lepiej sobie zobacz jakie wymogi powinna spełniać kotłownia, bo są i przepisy na to – byś nie zrobił tego tak, że mało iż w brew przepisom, to jeszcze, że ten kocioł z podajnikiem się w niej nie zmieści i że jak będziesz musiał coś przy podajniku robić, to nie będzie miejsca by go rozebrać.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kacu1977

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wilkowice
    Kod pocztowy
    43-365
    Posty
    25

    Domyślnie

    Absolutnie ich nie promuję po prostu szukam, znalazłem i napisałem co znalazłem...

    A w pelleciaku nie jest tak, że zużywa się zapalarka? Bo on kiedy nie musi to się wygasza. A podłoga grzała by non stop więc i tak by się palił cały czas. Teoretycznie wychodzi na to samo co ekogroszek bo i to i to trzeba co jakiś czas załadować. Więc grzejąc non stop obsługa sprowadza się na ten sam poziom.
    Nie do końca rozumiem dla czego ekogroszek jest nieekonomiczny i ryzykowny przy takim małym metrażu. Ta sama moc, i tu i tu identyczna instalacja, cena paliwa też a kaloryczność inna.

    Nie wiem nie znam się, dla tego tutaj jestem.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kacu1977

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wilkowice
    Kod pocztowy
    43-365
    Posty
    25

    Domyślnie

    Ale napisałem, że piec w piwnicy.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.774

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Aaaa liczyłeś jak to u @Program93 wychodzi : https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8111515 – bo mi coś jakoś wyszło, że na przepale jedzie.
    Aaaa u siebie liczyłeś jak to wychodzi – podasz obliczenia z tego?

    Tak przy okazji - @Kacu1977 – lepiej sobie zobacz jakie wymogi powinna spełniać kotłownia, bo są i przepisy na to – byś nie zrobił tego tak, że mało iż w brew przepisom, to jeszcze, że ten kocioł z podajnikiem się w niej nie zmieści i że jak będziesz musiał coś przy podajniku robić, to nie będzie miejsca by go rozebrać.
    60 kg/7 dób więc wychodzi 8,5kg/ dobę ale zaokrąglam to zawsze do 10 /doba bo raz cieplej raz zimniej , nie wiem po co tą pompę ciepła kupiłem bo zoastnę z dwoma kotłami w rezerwie , obecny podajnikowiec 10 kw oraz MPM 10 kw , mam jeszcze niedawno kupiony drugi dom to może w końcu go odremontuję i któryś wstawię .zobaczy się .

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony