dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 52 z 369
Pokaż wyniki od 1.021 do 1.040 z 7363
  1. #1021

    Domyślnie

    Osobiście grzeję prądem z COP=1. Zamykam sezon w okolicach 3700 kWh na ogrzewanie przy średniej cenie za kWh=39 groszy.
    Nie robię przy tym prawie nic (wymieniłem czujnik ciśnienia w kotle 2 razy), grzeję do 22,5*C, wahania temperatury dzienne to 0,5K.

    Większość osób, z którymi rozmawiałem na temat kosztu ogrzewania w moim domu, nie wierzy w powyższe fakty. Widzę po nich, że myślą, że się zgrywam.
    I to mnie przeraża. Ludzka niewiedza stopująca rozwój.

  2. #1022

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Osobiście grzeję prądem z COP=1. Zamykam sezon w okolicach 3700 kWh na ogrzewanie przy średniej cenie za kWh=39 groszy.
    Nie robię przy tym prawie nic (wymieniłem czujnik ciśnienia w kotle 2 razy), grzeję do 22,5*C, wahania temperatury dzienne to 0,5K.

    Większość osób, z którymi rozmawiałem na temat kosztu ogrzewania w moim domu, nie wierzy w powyższe fakty. Widzę po nich, że myślą, że się zgrywam.
    I to mnie przeraża. Ludzka niewiedza stopująca rozwój.
    Mam to samo. Jak mówiłem, że zapłacę za gaz do grzania mniej niż 2000 na rok to się że mnie śmieją. Z jednym się nawet założyłem o skrzynkę piwa. Z obliczeń w ozc wychodzi że powinienem się zmieścić że sporym zapasem. Zapotrzebowanie policzone to 4,5MWh. Niestety za późno policzylem ozc bo nie zakładał bym gazu w tej sytuacji. Za rok z groszem będę wiedział czy obliczenia się pokrywają z życiem. Asolt twierdzi że inaczej być nie może.
    Budowa domu energooszczędnego nie kosztowała mnie praktycznie nic więcej niż standardowego. Tam gdzie wydałem więcej zaoszczędziłem w innym miejscu (kominy, okna, pomieszczenia, system grzewczy). Budowanie domu który nie jest energooszczędny nie ma ekonomicznego sensu. Opalanie takiego domu węglem nie ma ekonomicznego sensu.
    Ogrzewanie prądem jest jak najbardziej opłacalne. To jest prawdopodobnie najtańsze ogrzewanie w nowym domu zbudowanym oszczędnie, ale z głową.
    Ostatnio edytowane przez KvM ; 18-02-2015 o 15:00

  3. #1023

    Domyślnie

    Cytat Napisał KvM Zobacz post
    Podatki są w Polsce wyjątkowo niskie, może z wyjątkiem kwoty wolnej. Oczywiście jak na kraj wysoko rozwinięty a nie kraj typu Somalia.
    większej bzdury dawno nie czytałem
    co z tego że my mamy podatki 18% a w Finlandii (strzelam) 30% ?
    właśnie biorąc pod uwagę kwotę wolną od podatku, mamy podatki realnie dużo wyższe niż w finlandii, bo tam kwota wolna od podatku to w przeliczeniu około 60tys PLN
    mamy najwyższe podatki w europie!!!

  4. #1024
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    FTP

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Dzielnica
    Podgórzno
    Posty
    166

    Domyślnie

    Nie zapominajmy, że podatek płacimy dwa razy. Raz przy wypłacie (dochodowy), drugi raz przy każdym zakupie (VAT). Pomijając kwestię, że drugie tyle musi pracodawca wywalić.

    "chytry dwa razy traci" - zakłada sobie śmieciucha, bo tanio. Rano zimno, nie ma czasu rozpalić bo do pracy. Po pracy zimno, trzeba rozpalić, robi się ukrop, że okna trzeba otwierać. Ile trzeba się przy tym narobić i nadenerwować to nikt tego nie liczy.

    Druga sprawa, Urząd Miasta finansuje 40% ceny nowego kotła ekologicznego (60% dla obszaru centrum) ale... maksymalnie do odpowiednio 1200 zł i 1500 zł. Zawsze to jakiś zwrot z inwestycji, przyda się na opał. Ale czy zachęci przeciętnego Kowalskiego?
    Sztoker 15 kW; Cobra PID 11y

  5. #1025
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.203

    Domyślnie

    Mamy też podatki od podatku i podatki od podatku od podatku...
    Bogaci jesteśmy.
    Dużo tego mamy.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #1026

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    większej bzdury dawno nie czytałem
    co z tego że my mamy podatki 18% a w Finlandii (strzelam) 30% ?
    właśnie biorąc pod uwagę kwotę wolną od podatku, mamy podatki realnie dużo wyższe niż w finlandii, bo tam kwota wolna od podatku to w przeliczeniu około 60tys PLN
    mamy najwyższe podatki w europie!!!
    Dzień wolności podatkowej:
    http://newdirectionfoundation.org/co...lertagkalendar

  7. #1027

    Domyślnie

    O
    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    większej bzdury dawno nie czytałem
    co z tego że my mamy podatki 18% a w Finlandii (strzelam) 30% ?
    właśnie biorąc pod uwagę kwotę wolną od podatku, mamy podatki realnie dużo wyższe niż w finlandii, bo tam kwota wolna od podatku to w przeliczeniu około 60tys PLN
    mamy najwyższe podatki w europie!!!
    To ze ci sie cos wydaje to nie znaczy ze tak jest. Owszem o kwocie wolnej pisałem sam. Tu jest jedyny minus. Ale podatki to nie tylko podatek dochodowy. W Polsce i tak sumarycznie jeden z najniższych w eu jesli nie najniższy (znowu nie liczac kwoty wolnej co moze mieć znaczenie dla ludzi o najniższych dochodach) ale mamy takze bardzo niskie inne podatki. Od nieruchomosci, paliwa, samochodów i wielu innych rzeczy podatki w Polsce sa na niższym poziomie. To ze mamy VAT kilka procent wyższy niz np Niemcy nie znaczy, ze sumarycznie płacimy wysokie podatki bo prawda jest taka ze są one relatywnie bardzo niskie.
    W tej przykładowej Finlandii podatek i opłaty przy zakupie samochodu jest na poziomie 100 procent jego ceny. Akcyza na paliwo jest kilka razy wyższa niz w Polsce podobnie jak na alkohol i papierosy. Ale takze na sporo innych rzeczy. Tam jest z powodu podatków dramatycznie drogo. O podatku dochodowym na poziomie 30 procent to oni mogą pomazyc. Przestańcie sie dawać manipulować mediom i politykom.

  8. #1028
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    kwota wolna od podatku moze i niska ale od podatku odpisuje sie część składek zus więc na koniec płacony podatek jest niewielki
    PS no chyba że ktoś jest prezesem

  9. #1029

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    kwota wolna od podatku moze i niska ale od podatku odpisuje sie część składek zus więc na koniec płacony podatek jest niewielki
    PS no chyba że ktoś jest prezesem
    Dokładnie. W Polsce składka zdrowotna jest wliczana (a nie odliczania) do podatku i jest to chyba ewenement na skale światowa. W praktyce składka zdrowotna zwiększa wiec faktyczna kwotę wolna od podatku ok trzykrotnie. A wracając do tej Finlandii. Podatek tam składa się z dwóch części gminnej i państwowej. Gminna wynosi ok 19 procent średnio i nie ma na nią ŻADNEJ kwoty wolnej. Płaci się od każdego dochodu ten podatek. Do tego dochodzi podatek państwowy, gdzie kwota wolna już występuje. Jednak w praktyce Finowie płacą średnio ok 40 procent podatku dochodowego (najbogatsi ponad 50 procent). W Polsce średnio płaci się ok 16 procent podatku dochodowego, a najbogatsi nie przekraczają 30 procent. I to bez uwzględniania tego że część tego podatku to składka zdrowotna, która w innych krajach płaci się osobno, bo jeśli to uwzględnić to podatek dochodowy spada do ok 13 procent średnio. Jeśli to jest dużo to ja przepraszam. A w Polsce w praktyce nie ma podatku od spadków i darowizn. W Finlandii płaci się taki podatek już od kwoty powyżej 100 euro.
    Takie są fakty.

  10. #1030
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.203

    Domyślnie

    Dobra!
    Finlandię skreślamy.
    Tu też jest niefajnie.
    To gdzie spieprzać?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #1031
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Może Szwecja .

  12. #1032
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    kiedys pisali o emerytach którzy na zime wyjeżdżają, za przeciętna emeryture elegancko sobie zyja za granicą

  13. #1033

    Domyślnie

    Robią z nami co chcą i jak chcą. Przykład za GW i raportem rocznym PGE:

    "Najdrożej w regionie

    PGE odniosło się także do cen energii elektrycznej w naszym regionie. "W 2014 roku ceny na rynku polskim znajdowały się powyżej wartości notowanych na rynkach szwedzkim, niemieckim, czeskim i słowackim. W 2014 roku średnia cena na rynku niemieckim spadła o 13 proc. w porównaniu do 2013 roku" - czytamy w raporcie.

    Firma wyjaśnia, że główną przyczyną spadku cen był wzrost produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii: z farm wiatrowych, ogniw fotowoltaicznych, a także - na rynku skandynawskim - elektrowni wodnych. - Wzrost średniej ceny na rynku polskim przy silnych spadkach na rynkach zagranicznych doprowadził do sytuacji, w której rodzimy rynek stał się najdroższym spośród wcześniej wymienionych - podsumowuje PGE."

    Zachód ma już tańszy prąd bo ma za duży udział producentów OZE!
    U Nas nie tylko węgla nie chcą się pozbyć, choćby zablokować na początek zakupu miałowców w remontowanych domach czy kotłów od IV kl dla nowych domów.
    To na dodatek OZE też u Nas (ostatnie plany obniżki ceny 1 kWh skupowanej z OZE) nie chcą bo ponoć Nam się nie opłaca.
    Bo ponoć fotowoltanika to dobra w Australii, Hiszpani.
    A ku... Niemcy to Afryka z nasłonecznieniem?
    Co z tego że Niemcy nieco więcej mają słońca jak im się "opłacało" montować solary już 8 lat temu jak te były droższe niż teraz i o gorszych parametrach technicznych. Co powoduje, że My zaczynając później jesteśmy nawet w stanie odrobić finansowo mniejsze nasłonecznienie Polski.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  14. #1034

    Domyślnie

    a jesteś pewien że w Niemczech mają taki tani prąd?

  15. #1035

    Domyślnie

    Prąd moze i w Niemczech jest tani. Ale rachunek za ten prąd juz nie jedt niski. Praktycznie nie ma opcji aby z wszystkimi podatkami opłatami etc wyszło poniżej 27 centów za kWh. W praktyce ludzie płaca powyzej 30 centów (1,2 zł ). Porwnajcie to sobie z cenami w Polsce. Druga taryfa jest po 17 centów (70 gr). Mam bliska rodzine w Finlandii, UK i w Niemczech. Dość dobrze sie orientuje jakie sa w tych krajach podatki i opłaty. W Polsce jedt naprawdę tanio. Państwowa emerytura w UK wynosi obecnie ok 120 funtów tygodniowo i jest taka sama dla wszystkich. To jest niewiele wiecej niz średnia emerytura w Polsce. Za te pieniądze cieżko znaleźć przyzwoity pokój na przedmieściach Londynu. Pewnie ze jak sie pojedzie do taniego kraiku to da sie za to przeżyć. Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.

  16. #1036

    Domyślnie

    kiedyś czytałem, że prąd i bilet komunikacji miejskiej w stolicy to dwie rzeczy, których Niemiec może kupić mniej niż Polak za przeciętną pensję. nie wiem ile w tym prawdy. prąd mają drogi przez dofinansowanie OZE

  17. #1037
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Witam.A jak jest w Niemczech z biednym emerytem,powiedzmy 700 €/miesiąc, któremu nie starcza na opłacenie mieszkania,leków,jedzenie,i.t.d.,mieszkanie tanie powiedzmy z opłatami 400 €.Pozdrawiam.

  18. #1038

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    kiedyś czytałem, że prąd i bilet komunikacji miejskiej w stolicy to dwie rzeczy, których Niemiec może kupić mniej niż Polak za przeciętną pensję. nie wiem ile w tym prawdy. prąd mają drogi przez dofinansowanie OZE
    No aż tak to nie jest przynajmniej jesli chodzi o prąd. Ale wlasnie z powodu OzE prąd w Niemczech zdrożał ponad dwukrotnie przez ostatnie 10 lat. Sa dodatkowe dopłaty do prądu i cena robi sie koszmarna. Owszem nastawiali za te pieniądze tysiace kilometrów kw paneli fv miliony wiatraków ale koszty ponieśli i nadal ponoszą gigantyczne. Fakt ze któregoś słonecznego dnia fotovoltaika produkowała ponad polowe prądu w Niemczech, ale ok 100 tysiecy najbiedniejszych ludzi ma problem aby uregulować rachunek za prąd. Zrobił sie z tego problem społeczny. Wbrew pozorom duzo ludzi pracowało tam za grosze (ein euro job etc). Do zeszłego roku nie było w Niemczech ustawowej płacy minimalnej i naprawdę sporo ludzi pracowało nawet za kwoty rzędu 400 euro miesięcznie. Oczywiście dostawali do tego socjal, ale bogate życie to nie było. Należy jednak dodać dla pełnego obrazu ze żywność w Niemczech jest dość tania w dyskontach. Niewiele droższa niz w Pl a zdarza sie ze i niektóre rzeczy sa tańsze. Swego czasu cukier był tańszy i Polacy go wykupywali masowo.

  19. #1039

    Domyślnie

    Cytat Napisał miedziannik Zobacz post
    Witam.A jak jest w Niemczech z biednym emerytem,powiedzmy 700 €/miesiąc, któremu nie starcza na opłacenie mieszkania,leków,jedzenie,i.t.d.,mieszkanie tanie powiedzmy z opłatami 400 €.Pozdrawiam.
    Leki emeryt moze sobie wykupić w ramach ubezpieczenia. Płaci składkę na poziomie 150 euro i ma leki gratis w danym roku. To moze jeszcze zależeć od kasy chorych. Generalnie Niemcy to kraj związkowy i w landach jest rożnie. Nawet edukacja sie bardzo różni. Emeryt moze dostać dopłatę do mieszkania (wohnegeld) pod warunkiem ze nie jest ono za duże. Moze dostać tez dodatek opiekuńczy zależnie od stopnia niepełnosprawności. Pierwszy stopień to ok 250 euro. Drugi to sporo wiecej ale żeby go dostać trzeba sie kwalifikować raczej do domu opieki. Jednak chyba nie da sie znaleźć domu opieki gdzie by wystarczylo te 700 euro i ten dodatek. Ceny we wschodnich Niemczech gdzie jest najtaniej sa na poziomie 4000 euro miesięcznie.

  20. #1040

    Domyślnie

    byłem w Niemczech przez jakiś czas (ponad rok ) i żywność oraz chemię faktycznie udawało się kupić taniej niż w Polsce. cen wody, pradu i gazu nie znam, ale mówili że prąd drożeje m.in. przez taryfy gwarantowane dla "prosumentów". u nas chyba to nie przejdzie - ja uważam, że to dobrze.

Strona 52 z 369

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony