dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie urządzenie Vitotres 343 Tańszy zamiennik?

    Witam,

    Jestem na etapie projektowania swojego własnego domu pasywnego. (140m2, kubatura 910m3).
    Czy znacie może jakiś tańszy zamiennik kompaktowej centrali cieplnej Vitotres 343?
    Chodzi mi o połączenie GWC z rekuperatorem i pompą ciepła ogrzewającą wodę I powietrze w domu, nie koniecznie ze integrowanym zbiornikiem, z możliwością podłączenia paneli słonecznych.

    Bardzo dziękuję za odpowiedź
    Ostatnio edytowane przez lukasluk109 ; 30-11-2013 o 10:56

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    chodzi ci o"panele słoneczne" czy "kolektory słoneczne"?

    łączenie pompy ciepła z kolektorami słonecznymi to trochę poroniony pomysł - inwestycyjnie, ale kto zabroni..

  3. #3

    Domyślnie

    Witam kolego,
    Chodzi mi o panele słoneczne, te z glikolem? w środku.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    kolektory słoneczne płaskie lub próżniowe.

    CWU z pompy ciepła wychodzi na tyle tanio, że dokładanie do tego kolektorów z parę (na ogół kilka par) tysięcy złotych jest inwestycyjnie nieuzasadnione i świadczy o chęci wyciągnięciu kasy od inwestora, chyba że zużycie CWU duże (8 i więcej osób) to wtedy tak.

    Niestety zamiennika V.. ci nie doradzę

  5. #5
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasluk109 Zobacz post
    Witam,

    Jestem na etapie projektowania swojego własnego domu pasywnego. (140m2, kubatura 910m3).
    Czy znacie może jakiś tańszy zamiennik kompaktowej centrali cieplnej Vitotres 343?
    Chodzi mi o połączenie GWC z rekuperatorem i pompą ciepła ogrzewającą wodę I powietrze w domu, nie koniecznie ze integrowanym zbiornikiem, z możliwością podłączenia paneli słonecznych.

    Bardzo dziękuję za odpowiedź
    Zintegrowany system jest drogi i nie nadaje się do domów pasywnych.
    Nie wyjdzie dom pasywny z centralnym ogrzewaniem

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi i sory, że znów pytam, ale czy w takim razie sam CWU z pompą ciepła plus elektryczne ogrzewanie podłogowe w 2 łazienkach wystarczą do ogrzania domu nawet zimą?
    Nie dość, że jestem laikiem w takich sprawach, to na dodatek niedowiarkiem w te nowe technologie...
    A jaki byłby wtedy najlepszy sposób grzania wody użytkowej? Gaz odpada, musiałbym zamówić prawie kilometr przyłącza
    Pozdrawiam!

  7. #7
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasluk109 Zobacz post
    Dzięki za odpowiedzi i sory, że znów pytam, ale czy w takim razie sam CWU z pompą ciepła plus elektryczne ogrzewanie podłogowe w 2 łazienkach wystarczą do ogrzania domu nawet zimą?
    Nie dość, że jestem laikiem w takich sprawach, to na dodatek niedowiarkiem w te nowe technologie...
    A jaki byłby wtedy najlepszy sposób grzania wody użytkowej? Gaz odpada, musiałbym zamówić prawie kilometr przyłącza
    Pozdrawiam!
    Wystarczyć, wystarczą tylko od izolacji będzie zależało ile się zapłaci .

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Wystarczyć, wystarczą tylko od izolacji będzie zależało ile się zapłaci .
    no i tu też wdepnął.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasluk109 Zobacz post
    Dzięki za odpowiedzi i sory, że znów pytam, ale czy w takim razie sam CWU z pompą ciepła plus elektryczne ogrzewanie podłogowe w 2 łazienkach wystarczą do ogrzania domu nawet zimą?
    Nie dość, że jestem laikiem w takich sprawach, to na dodatek niedowiarkiem w te nowe technologie...
    A jaki byłby wtedy najlepszy sposób grzania wody użytkowej? Gaz odpada, musiałbym zamówić prawie kilometr przyłącza
    Pozdrawiam!
    Po pierwsze, nie wiemy jak ten twój pasywny ma wyglądać, bo jakoś ciężko mi uwierzyć w budynek pasywny o wys pomieszczeń 6,50m. (910m3/140m2)

    Po drugie TB ma w jednym rację - jeśli faktycznie twój dom ma 140m2 ogrzewanej i ma być pasywny, to obciążenie maksymalne to 10W/m2, czyli potrzebujesz źródło mocy maksymalnej przy -20stC na zewnątrz 10x140= 1.4kW, a ten V.. o który pytasz do takich nie należy.

    Najpierw szacujemy co potrzebujemy, a potem dobieramy urządzenia do potrzeb - nigdy odwrotnie.

    W twoim wypadku grzanie kablami to rozsądny pomysł.

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki panowie za podpowiedzi, i za naprowadzenie na drogę.
    Nie wiem jak ja wyliczyłem wymiary tego domu i kubaturę, ale to całkiem nie tak.
    metraż domu to 100m2 na parterze i 88 na piętrze więc 188m2.
    Kubaturę to już całkiem spieprzyłem bo większość ścian na piętrze to skosy.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Napisałem o kablach to jeszcze zamącę:

    dając kable w podłogę wiadomo zamykasz się na inne źródło ciepła, bo do kabla tylko kabel możesz podłączyć - tylko grubszy

    dając ogrzewanie podłogowe i/czy ścienne wodne możesz podpiąć pod to kociołek elektryczny i też grzejesz jak kablami (no może z większa akumulacją i bezwładnością, ale koszty ogrzewania te same), za to zawsze w przyszłości możesz zamiast kociołke elektrycznego podpiąć inne źródło ciepła (powiedzmy za 20 lat mały domowy reaktor zimnej fuzji )

    Poza tym nie mam zaufania do kombajnów "wszystko w jednym" bo wiadomo - jak coś jest do wszystkiego to jest do... NICZEGO"

  12. #12

    Domyślnie

    Dzięki gentoonx!

    Akurat koszt położenia ogrzewania podłogowego do 2 łazienek nie jest duży, więc za te 20 lat jak, a myślę, że tak na prawdę już nawet za 15 , rozbiję tą podłogę, żeby zamontować nowe kable i podłączyć podłogę z kibli pod ten mini reaktorek!

    Pozdrawiam!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony