dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Elektryka w mieszkaniu od podstaw pytania.

    Witam będę kład od nowa elektrykę całą w mieszkaniu bo stare kable sa z aluminium . Dlatego mam kilka pytań:

    1.Czy mogę podłączyć osobno każde pomieszczenie na włącznik nadprądowo-różnicowy? Kuchnia, duży pokój, sypialnia i przedpokój z łazienką. W takiej konfiguracji 4 włączniki. Czy lepiej zrobić na gniazdka i na sufity dać wyłączniki.
    2. Jakie dobrać włączniki 6,9,12,20A?
    3.Kabel z klatki do mieszkania będzie 3x2,5 Czy to wystarczy? A w mieszkaniu jaki puścić ? Też musi być taki gruby?
    4.Czy opłaca się licznik przedpłatowy , czyli energie kupowało by się gdyby się kończyła.

  2. #2

    Domyślnie

    Obwody gniazd i obwody oświetleniowe należy rozdzielić.
    Gniazda 3x2,5 oświetlenie 3x15. Do opraw zapobiegawczo 4x1,5.
    Zabezpieczenia obwodów oświetleniowych 6-10A. Gniazdowych 16A.
    Obwody gniazdowe zabezpieczone wyłącznikiem RCD. Oświetlenie w łazience również.
    W.l.z. o przekroju 2,5mm2 to stanowczo za mało.
    Pozostaje jeszcze kwestia połączeń wyrównawczych.

    I raczej nie bierz się sam z wymianę instalacji lecz skontaktuj się elektrykiem.
    Ostatnio edytowane przez kkas12 ; 28-09-2012 o 18:57
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  3. #3

    Domyślnie

    Do oświetleń 1,5mm2 tak jak kolega napisał 4 żyły. Dziś jest plafon a jutro zechcesz coś dwuklawiszowego i będzie problem.
    Do gniazd przepisy nakazują 2,5mm2.
    Zrób dwie różnicówki na światło i na gniazdka.
    Zasilanie z klatki przychodzi 3 żyłami? U mnie w bloku na aluminiowych kablach przychodziło 2 żyłami. Nie było ochronnego, więc różnicówka nie miała sensu.
    W bloku na oświetlenie starczy 6A. Na gniazda 16A.
    Od klatki jakbyś se ułożył 6mm2 to było by bardzo przyzwoicie. Na mieszkanie i tak większego prądu nie puścisz.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Katoo Zobacz post
    4.Czy opłaca się licznik przedpłatowy , czyli energie kupowało by się gdyby się kończyła.
    Wejdź na stronę swojego dostawcy energii. Nie podajesz swojej lokalizacji zatem link przykładowy:
    http://www.energa.pl/dla-domu/rozlic...id/opis-oferty
    Decyzja należy do Ciebie!. Sprawdzając stan licznika możesz również na bieżąco kontrolować wpływ poszczególnych urządzeń na zużycie energii elektrycznej.
    O czym natomiast żaden operator nigdy nie napisze? Że zdarzają się niekiedy awarie systemu obsługującego "doładowania". Zgodnie z prawem ironii losu, wystąpi to wtedy, gdy akurat skończy Ci się kredyt.
    O czym jeszcze nie napisze? O tym, że bezawaryjności liczników przedpłatowych daleko do ideału. Tradycyjnym co prawda też, ale te chociaż nie odłączają zasilania.
    Ostatnio edytowane przez zbich70 ; 30-09-2012 o 11:26

  5. #5

    Domyślnie

    Na klatce sa 3 przewody L,N,PE ale miedziane już, lecz niestety całe mieszkanie jest w alumie . Myślałem że 2,5mm2 bedzie oki na klatce ale widze że za mało;p RDC myślałem 3 fazowy z czego 1 faza na łazienkę i 1 na kuchnie(gniazdka)oraz 1 faza na oświetlenie. Mam jeszcze pytanie a czemu 4żyły na oświetlenie? Mam zamiar w domu założyć gdzie się tylko da ciepłe ledy i raczej zdania nie zmienię (wiem że to są koszty ale jak już powiem to zrobię) Dziękuję za odpowiedzi

    Mam jeszcze jedno pytanko w jakim ukladzie będzie pracować ta sieć? TN-? Mógłbym powoli rozplanować i rozrysować malego szkica co gdzie by poszło.
    Ostatnio edytowane przez Katoo ; 30-09-2012 o 22:10

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Katoo Zobacz post
    Mam jeszcze jedno pytanko w jakim ukladzie będzie pracować ta sieć? TN-?
    Tym pytaniem Kolego zdemaskowałeś się ostatecznie, choć już skuteczne próby poczyniłeś wcześniej.
    Jedyna prawidłowa odpowiedź juz padła:
    Cytat Napisał kkas12 Zobacz post
    I raczej nie bierz się sam z wymianę instalacji lecz skontaktuj się elektrykiem.
    Radzę wziąć to na poważnie.

  7. #7

    Domyślnie

    Nie jestem elektrykiem(nie dane było mi) , nie zarabiam nawet 2000zł wiec muszę cześć rzeczy sam zrobić. Dobrze mi radzisz to powiedz ile mam liczyć za projekt instalacji w mieszkaniu o powierzchni 40m2 , 2 pokojowe, kuchnia i łazienka.
    Ostatnio edytowane przez Katoo ; 30-09-2012 o 23:40

  8. #8

    Domyślnie

    Zapraszam na stronę - szukajcie a znajdziecie

  9. #9

    Domyślnie

    Nie czujesz zbyt dobrze elektryki - poświęć trochę czasu na zrozumienie jak działa instalacja w Twoim domu.

    Projekt to przede wszystkim Twoja robota - rozplanować gdzie chcesz mieć gniazdka, gdzie włączniki światła i gdzie wypusty sufitowe, kinkiety itp. W mieszkaniu za dużo innej wiedzy się nie przyda - przewody standardowe, zabezpieczenia standardowe, odbiory standardowe, może kuchenka elektryczna trochę zaburzy, ale też jest ona jednofazowa. Nie masz podziału na fazy. Obwody krótkie. Żadnych domofonów, garaży i podobnych problemów. Narysujesz to, zlecisz projekt, facet postawi jedną pieczątkę na projekcie (Twój rysunek przerysowany na czysto), drugą na fakturze i skasuje Cię na tysiaka.



    Przewody do gniazdek 3*2.5mm^2, bo taki jest standard. Zabezpieczasz je nadprądówkami 16A, taka jest obciążalność osprzętu, to pokryje zapotrzebowanie standardowego wyposażenia.

    Oświetlenie 3 (a od włącznika do wypustu oświetleniowego 4) * 1.5mm^2, zabezpieczenie 10A. Dlaczego 4? - bo masz włącznik podwójny do dwóch części żyrandola i idą żyły faza A, faza B, neutralny i PE. To jest ta sama faza, tylko obsługuje drugą część żyrandola. Jak dasz ledy i dedykowaną instalację niskonapięciową, stałoprądową to starczą dwie żyły, jakiś ściemniacz rozwiąże problem włączania części oświetlenia. Ale to będzie sztywna instalacja, bez możliwości zmiany w przyszłości. Łatwiej będzie Ci znaleźć zwykłą lampę i diodowe żarówki lub lampę diodową sufitową na 230V z wbudowanym w nią zasilaczem. W obu przypadkach 3*1.5 minimum, 4*1.5 półkomfort. Pomijam rozwiązania typu włącz "pstryczkiem" a sterowanie pilotem.

    Kuchnia, łazienka, pokoje razem, oświetlenie górne. To 4 nadprądówki. Możesz to dać na jednej różnicówce, choć możesz mieć wtedy od czasu do czasu ciemno. Lepiej na dwóch. Zawsze możesz zostawić miejsce w rozdzielni, dać na jednej, a za rok dorzucić drugą, dzieląc obwody.

    Teraz przewód z korytarza do mieszkania. Ty możesz się grzebać w instalacji od licznika do gniazdka. Przed licznikiem nie jest Twoje. Licznik jest zaplombowany - plomb nie ruszasz. Przewody między licznikiem a mieszkaniem zależą od zamówionej mocy i związanego z nią zabezpieczenia przedlicznikowego. Weź najmniejsze dopuszczalne dla tego zabezpieczenia. Jak dasz większe, przepłacisz.

    Licznik musi obejrzeć, rozplombować (zgłosiwszy wcześniej zamiar) i zaplombować elektryk.

    Jeśli będziesz wykonywał samodzielnie, to przestrzegaj kolorystyki żył. Jeśli będzie to robił ktoś wynajęty, to pilnuj, aby przestrzegał.
    A computer, like an air-conditioner, works correctly, until you open windows.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał m.k.k
    Przewody do gniazdek 3*2.5mm^2, bo taki jest standard. Zabezpieczasz je nadprądówkami 16A, taka jest obciążalność osprzętu, to pokryje zapotrzebowanie standardowego wyposażenia
    Nie zapomnaleś o czymś, kolego ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11

    Domyślnie

    Chcesz pomóc Katoo, to mu napisz konkretne informacje.
    Chcesz się kłócić ze mną, to chcij dalej
    A computer, like an air-conditioner, works correctly, until you open windows.

  12. #12

    Domyślnie

    Dobra - kłócimy się.
    Nie zapomniałeś, kolego m.k.k o RCD dla gniazd wtykowych ?
    Przecież to nowa instalacja.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13

    Domyślnie

    Nie zapomniałem.
    Cytat Napisał m.k.k Zobacz post
    Kuchnia, łazienka, pokoje razem, oświetlenie górne. To 4 nadprądówki. Możesz to dać na jednej różnicówce, choć możesz mieć wtedy od czasu do czasu ciemno. Lepiej na dwóch. Zawsze możesz zostawić miejsce w rozdzielni, dać na jednej, a za rok dorzucić drugą, dzieląc obwody.
    A computer, like an air-conditioner, works correctly, until you open windows.

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kamilos125

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Posty
    1

    Domyślnie

    Planuję wykonać remont sklepu motoryzacyjnego. Są tam teraz położone przewody aluminiowe 2x1,5mm2. Sklep składa się z: magazynu, łazienki, garażu i małe biuro.
    Przewód zasilający jest nowy miedziany. Chcę wymienić całą rozdzielnię elektryczną.
    Do gniazdek położyłem przewód 3x2,5mm2 a do oświetlenia 3x1,5mm2.I teraz pytanie odnośnie zerowania: Jest to stary budynek więc nie posiada uziemienia, czy mogę połączyć w gniazdach i lampach przewód uziemienia i dopiero w rozdzielni elektrycznej zmostkować go z listwą neutralną ?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilos125 Zobacz post
    Planuję wykonać remont sklepu motoryzacyjnego. Są tam teraz położone przewody aluminiowe 2x1,5mm2. Sklep składa się z: magazynu, łazienki, garażu i małe biuro. ...
    Jest to stary budynek więc nie posiada uziemienia, czy mogę połączyć w gniazdach i lampach przewód uziemienia i dopiero w rozdzielni elektrycznej zmostkować go z listwą neutralną ?
    Naprawdę możesz ? Napiszesz sobie również protokół pomiarowy i oświadczenie o stanie technicznym instalacji dla Inspekcji (kontroli) w lokalu usługowym ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Naprawdę możesz ? Napiszesz sobie również protokół pomiarowy i oświadczenie o stanie technicznym instalacji dla Inspekcji (kontroli) w lokalu usługowym ?
    Przecież nie napisał, że może, tylko pyta czy może - drobna różnica.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  17. #17

    Domyślnie

    No fakt - drobna różnica, ale ... czy jak będzie mógł połączyć, to czy będzie mógł napisać protokół ?
    Też drobna różnica ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilos125 Zobacz post
    Jest to stary budynek więc nie posiada uziemienia, czy mogę połączyć w gniazdach i lampach przewód uziemienia i dopiero w rozdzielni elektrycznej zmostkować go z listwą neutralną ?
    Uziemienie jakieś, to on zapewne jednak posiada. Elektryk pokaże Ci je palcem.
    Jak słusznie położyłeś przewody trójżyłowe, to właśnie po to, aby z rozdzielnią łączyć się trzema żyłami. Pamiętaj o różnicówkach.
    A computer, like an air-conditioner, works correctly, until you open windows.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony