dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11

Temat: "Rekuperator"

  1. #1

    Domyślnie "Rekuperator"

    Witam
    Od jakiegoś czasu jestem zainteresowany tanim rekuperatorem. Z informacji na forach wynika jednak, że mają one dosyć niską sprawność i są niskiej jakości (LUNA itp). Wpadłem więc na (wydaje mi się) ciekawy pomysł - namiastka taniego reku - rura w rurze.
    Mam obecnie w domu wentylacje mechaniczną wyciągową (dwa kanały z łazienek a na ich zwieńczeniu wentylator kanałowy fi 150, który pracuje 24 h) Rozwiązanie takie z powodu pierwotnie braku wentylacji - jest to stary, wyremontowany dom z lat 60tych, 120m2, parter i poddasze użytkowe, ocieplony.
    Rysunek pomysłu zamieściłem w załączniku,ale po krótce miała by to być rura spiro fi 100 (nieizolowana)którą wentylator kanałowy wydmuchuje zużyte ciepłe powietrze z domu w rurze fi 125 ocieplonej którą za pomocą podciśnienia panującego w domu wlatywało by świeże powietrze z zewnątrz. Cały system ok 30 m długości, koszt ok 400pln (nie licze wentylatora bo już mam), znacznie taniej więc niż najtańsza LUNA. Myślę że na odcinku ok 30m zimne powietrze z zewnątrz ogrzeje się biegnąc 1 cm szczeliną (pomiędzy spiro fi 100 a aluflex fi 125) . Co o tym sądzicie??
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Reku.jpg
Wyświetleń:	344
Rozmiar:	16,3 KB
ID:	229630  

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lesz

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    poznan
    Posty
    363
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    pomysl nie jest zly, ale moze wystapic pare problemow
    - trzeba policzyc powierzchnie wymiany ciepla ww. systemu i zestawic sobie to do powierzchni wymiennika w typowym reku. by miec jakies porownanie (sam jestem ciekaw jak to wyjdzie)
    Zakladajac ze ma to prawo zadzialac (bedziesz wiedziec po obliczeniach):
    - dobrac szczeline (1cm) do powierzchni wymiany, oraz mocy wentylatora wywiewnego, by osiagnac optymalny przeplyw (czyli moze np 2cm, albo 1,5?)
    - ile realnie mocy ma ten wentylator? co innego napedzac wylko wyrzut cieplego pow. z 2 lazienek, co innego napedzac caly uklad (czerpnia, rura wymiennikowa, mieszkanie, wyrzut) w duzych rekuperatorach sa po 2 wentylatory, bo 1 nie daje rady... a tutaj jeden ma wszystko opedzic
    - zakladasz, ze dom jest w pelni szczelny, oraz podcisnienie wywolane wyrzucanym powietrzem spowoduje zaciag tylko przez zbudowany kanal. realnie niestety pewnie znajdzie kilkanascie innych drog "latwiejszych"
    - jesli jednak wszystko jest szczelne, to system nalezaloby sensownie rozbudowac, by powietrze ocieplone wchodzilo np. w pokojach, a wyciag w lazienkach, ale tutaj juz wspomniana szczelnosc moze byc problemem (czy w zlych warunkach nawet cofka kanalami went.)

    realnie jesli wyliczenia bylyby korzystne, to predzej robilbym z tego system z autorskim wymiennikiem rurowym typu "rekuperator" na 2 stalopradowych wentylatorach i normalnych kanalach. Ot zamiast malego wymiennika lamelowego, duza rura. Ale cena zdecydowanie podskoczy, pewnie do 2-3k. gdzie znaczacym kosztem beda wentylatory.
    Nie mam polskich znakow, przepraszam, ale pisze bez ogonkow

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    było wałkowane - nikt kto tak myślał zrobić jakos potem nie chwalił się wynikami czyli do doopy wyszło znaczy

    Komercyjne rozwiązanie - IsoMax

  4. #4

    Domyślnie

    Kolego lesz, wentylator na pewno da rade, bo obsługuje nie tylko łazienki ale cały dom. Obecnie świeże powietrze wlatuje do domu przez mikrowentylacje w oknach a wyciągane jest właśnie przez ww wentylator. Jest to wentylator kanałowy model TT 150 , coś takiego
    http://allegro.pl/wentylator-kanalow...792797350.html
    Jest dosyć wydajny (muszę go sporo tłumić) więc raczej da rade obsłużyć cały dom. Oprócz samego wymiennika, którego powierzchnia przy 30 m długości to ok 9m2 (powirzchnia zewnętrzna rury spiro fi100) mam też zamiar rozprowadzić system kanałów jak do "normalnego" rekuperatora. Zakladam, że podciśnienie wytworzone przez wentylator kanałowy da rade zaciągnąć świeże powietrze bo np podczas ciągłej jego pracy uchylając którekolwiek okno na maleńką szczelinę od razu czuć nawiew świeżego powietrza do domu. Dlaczego ma więc być inaczej przez rozprowadzone rury, które też będą miały podłączenie do czerpni w elewacji budynku (zresztą po stronie z której zawsze wieje wiatr).

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Szczelina między jedną i drugą rurą jest prawie dwukrotnie mniejsza jak przekrój rury fi 100. Spowodujesz podciśnienie w domu i wszelkimi nieszczelnościami będzie to podciśnienie zmniejszane. Wentylacja powinna być zrównoważona. Ile wyciągasz tyle wdmuchujesz.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Szczelina między jedną i drugą rurą jest prawie dwukrotnie mniejsza jak przekrój rury fi 100. Spowodujesz podciśnienie w domu i wszelkimi nieszczelnościami będzie to podciśnienie zmniejszane. Wentylacja powinna być zrównoważona. Ile wyciągasz tyle wdmuchujesz.
    ....to może odwrotnie - wtłaczać świeże powietrze przez "mój wymiennik" wentylatorem a niech z domu kanałami w łazienkach wypycha go nadciśnienie. Wtedy nieszczelności domu będą działać na plus. W takim wypadku obawiam się tylko o hałas na kanałach nawiewnych powodowany wentylatorem kanałowym, w łazienkach z zamkniętymi drzwiami hałas nie przeszkadza.
    Zostaje tylko jeszcze kwestia jaki wentylator, podpowiedzcie który będzie najcichszy

    http://allegro.pl/wentylator-kanalow...908632338.html

    http://allegro.pl/wentylator-kanalow...894437193.html

    http://allegro.pl/wentylator-kanalow...878695188.html

    http://allegro.pl/wentylator-kanalow...907522252.html

    W gre wchodzą tylko fi100 bo obecnie mam fi150 i na niższym biegu "łeb chce urwać" jest zbyt wydajny
    Ostatnio edytowane przez seba29 ; 25-01-2014 o 12:40

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał seba29 Zobacz post
    Zostaje tylko jeszcze kwestia jaki wentylator, podpowiedzcie który będzie najcichszy

    http://allegro.pl/wentylator-kanalow...908632338.html

    http://allegro.pl/wentylator-kanalow...894437193.html

    http://allegro.pl/wentylator-kanalow...878695188.html

    http://allegro.pl/wentylator-kanalow...907522252.html

    W gre wchodzą tylko fi100 bo obecnie mam fi150 i na niższym biegu "łeb chce urwać" jest zbyt wydajny
    Proszę o radę który z wentylatorów kanałowych będzie najlepszy/najcichszy jako urządzenie wywiewne do mojej wentylacji????

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał seba29 Zobacz post
    Proszę o radę który z wentylatorów kanałowych będzie najlepszy/najcichszy jako urządzenie wywiewne do mojej wentylacji????
    .....naprawdę nikt nie handluje wentylatorami kanałowymi lub nie miał z nimi do czynienia ?

  9. #9
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał seba29 Zobacz post
    .....naprawdę nikt nie handluje wentylatorami kanałowymi lub nie miał z nimi do czynienia ?
    Jeżeli juz to:
    1- wentylatory powinny być na nawiewie!!! ( słuszna uwaga, że wentylacja plus! to wentylacja a nie wyciąg!
    2- wentylatory tego typu zatrzymują przepływ powietrza, gdy np nie ma zasilania.
    3- nawet najcichszy wentylator będzie może być słyszalny, gdy powietrze rozpręża się ( znacznie ) w kanałach - dlatego na ogół domowe wentylacje robi się na kanałach 63 -68-80mm. Do 100mm kanałów trudno coś doradzić.
    4- "sklep" proponowany, nie dość, że drogi to jeszcze sprzedawcy amatorzy.

  10. #10

    Domyślnie

    Panie Tomaszu, sklepy/sprzedawcy są tu tylko przypadkowe, chodziło o pokazanie wentylatorów. Jeśli miał Pan z nimi styczność to proszę o podpowiedź, który będzie najlepszy. Obecnie mam went kanałowy TT150 podłączony do dwóch kanałów fi100 z dwóch łazienek, nawiew przez mikrowentylacje w oknach. Ten went jest strasznie wydajny, szum powietrza to istne tornado, trzeba go prawie w 100% tłumić anemostatami stąd chęć zakupu czegoś mniejszego i cichszego.

  11. #11
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Wentylator nawiewać powinien od góry w pokojach . Wlot oknami jest nieskuteczny - przy mrozach go się likwiduje. Poza tym będzie nierówny - dalsze nawiewy będą nieskuteczne. A wentylator... może być TT ale cichsze są takie promieniowe w skrzynkach.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony