dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie wył schodowy / krzyżowy - problem

    Witam, zabrałem się za podłączanie mojego układu wyłączników schodowych / krzyżowych , składa się to z 2 krzyżowych i 2 schodowych , są trzy punkty świetlne które miały być załączane wszystkie razem układem tych wyłączników , zaczełem to podłączać tak , w pierwszej puszce przy wyłączniku schodowym znalazłem fazę , podłączyłem ją do zacisku P na wyłaczniku , pozostałe dwa do pozostałych zacisków , nastepnie w puszcze wyłącznika krzyżowego odnalazłem tą fazę , przełączyłem schodowy i faza pojawiła się na drugim z czterech przewodów krzyżowego , podłączyłem to na przemian do krzyżowego i ten sam schemat zastosowałem do kolejnych no i problem jest taki że działa tylko jeden z 3 punktów świetnych a miały się włączać w korytarzu wszystkie naraz , nie wiem czy gdzieś przy podłączeniu popełniłem błąd czy tez szukać przyczyny gdzie indziej ? i jeszcze jedna sprawa , na przewodzie przy wyłączniku krzyżowym pojawiła się faza podana ze schodowego , ale co dziwne na tym drugim przewodzie nawet bez przełączania schodowego też jest napięcie jedyna taka różnica że na jednym próbówka świeci mocno a na drugim duzo słabiej ale jednak pokazuje pojawienie się jakiegoś napięcia , nie wiem co to może znaczyć , czy coś jest porąbane w instalacji ?

  2. #2

    Domyślnie

    Jeżeli układ działa jak należny, czyli każdym z włączników możesz włączyć i wyłączyć oświetlenie to szukaj rozwiązania przy punktach świetlnych, prawdopodobnie wypiela się któraś z żył w pierwszej ( to ta działająca) bądź drugiej lampie. Jeżeli chodzi o rożne świecenie probówki to myślę ze wszystko jest ok, porostu na jednej z żył indukuje się napięcie.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Znalazłem jedną dziwną rzecz i nie wiem co autor ( elektryk ) miał na myśli , okazuje się że zasilanie do ostatniej lampy idzie z ostatniego wyłącznika schodowego , ale co dziwne zasilania pozostałych 2 lamp są połączone z żółto-zielonym - ochronnym , wygląda na to że elektryk chciał wykorzystać jedną z żył do zasilania żeby oszczędzić na przewodzie , i trochę zgłupiałem przez to bo żadne schematy nie przewidują tego , udało mi się uruchomić wszystkie 3 lampy , ale jakbym nie kombinował nie da rady zapalać ich z każdego punktu , niby zapalają się i gasną po kolei , ale jak się pominie jakiś wylącznik i wórci do kolejnego to już nie da rady , coś jest zamieszane a to zasilanie podpięte pod żółto zielone wogóle mnie skołowało i nie wiem jak to dalej szukać .

  4. #4

    Domyślnie

    Wyrzuć te łączniki schodowe/krzyżowe i daj dzwonkowe. Do tego przekaźnik bistabilny. Są takie do montażu w puszkach. Dzięki temu do każdego łącznika potrzebne ci będą tylko 2 żyły, więc żółto-zielony zachowa swoją funkcję.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    mam to podłączone tak jak na wszystkich schematach , czyli schodowy do styku P podłączam fazę z niego dwa przewody ida do krzyżowego kolejne dwa nastepnego krzyżowego , ostatni jest schodowy do którego jest odejście do zasilania lampy , i to działa ale tylko na jednej lampie która ma zasilanie podłączone do ostatniego schodowego , pozostałe dwie nie mają zasilania , bo w pierwszej puszcze przewód zasilający lampę jest podłączony z żółto-zielonym , w drugiej puszcze z krzyzowym jest tak samo , i nie wiem gdzie to jest dalej podłączone , nie wiem jak zasilić te dwie lamy, podłączone w puszce na krótko działają. Mam wrażenie że elektryk zrobił jakiś niestandardowy myk , w którym zamiast dawać przewód 4 x 1,5 użył jednej żyły ochronnej do podłączenia czegoś , ale nie mam z nim już kontaktu i nie ma kogo zapytac , może znacie lub domyślacie się jaki o jaki myk może tutaj chodzić , bo ewidentnie jest użyta żyła PE do czegoś tylko nie wiem do czego.
    Ostatnio edytowane przez pawelurb ; 16-12-2013 o 16:22

  6. #6

    Domyślnie

    Czy każda lampa jest sprowadzona do innej puszki ?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Tak , do pierwszego schodowego do krzyżowego i do ostatniego schodowego .

    Cytat Napisał JACUŚ Zobacz post
    Czy każda lampa jest sprowadzona do innej puszki ?

  8. #8

    Domyślnie

    Zakładam ze elektryk położył przewód 3x1.5 Jeżeli w pierwszej puszce masz: zasilanie, dwie lampy i odejście na wł krzyżowy w drugiej dwa przewody czyli sześć żył w trzeciej to samo co w drugiej a w czwartej z jakiegoś powodu to co w pierwszej to: niebieskie żyły lamp i niebieska żyłę zasilania podłącz razem, to samo zrób z żółtozieloną,
    żyłę na której masz napięcie ( brązowa lub czarna) podłącz pod odpowiedni styk wl schodowego, następnie żyły załóżmy czarna i niebieska przewodu który odchodzi na wl krzyżowy podłącz pod pozostałe styki wl schodowego, te same żyły podłącz na wl krzyżowym, na pozostałe dwa styki wl krzyżowego podłącz następne dwie żyły z kolejnego przewodu który jest poprowadzony do wl schodowego, zyly żółtozielone łączysz razem w wl krzyżowych, następnie w ostatnim wl schodowym niebieska zyle zasilania łączysz z żyła lampy, żółtozieloną również, żyły które poprowadzone są z wl krzyżowego : czarna i niebieska pod odpowiednie styki wl schodowego, natomiast żółtozieloną podłączasz pod ten sam styk co lampę na wl schodowym, następnie wracasz do pierwszego wl schodowego i zyle żółtozieloną która biegnie do wl krzyżowego łączysz z czarną żyłą lamp. Mam nadzieje ze cos z tego zrozumiesz.

  9. #9

    Domyślnie

    Dopiero zobaczyłem twoja odpowiedz, a czy w każdym włączniku masz przewód neutralny ?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Tak neutralne niebieskie sa wszędzie ale to tylko przejście nie sa nigdzie podłączone tylko lecą or puszki do puszki

    Cytat Napisał JACUŚ Zobacz post
    Dopiero zobaczyłem twoja odpowiedz, a czy w każdym włączniku masz przewód neutralny ?

  11. #11

    Domyślnie

    Kurcze ciężko tak na odległość, ale można to podłączyć żeby działało. Żółtozielony w ostatnim schodowym musisz podłączyć pod ten sam styk co lampę następnie w krzyżowym w którym masz lampę również musisz go połączyć z żyłą lampy, no i w pierwszym schodowym tez. Jeżeli nie możesz zapalać i gasić oświetlenia z każdego wl tak jak to powinno byc, oznacza to ze na wl krzyżowych masz niewlasciwie podłączone przewody.

  12. #12

    Domyślnie

    Kurcze, działać będzie ... dziadostwo, ale ... chronić już nie, panie JACUŚ.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13

    Domyślnie

    Jeżeli w każdej puszce masz przewód neutralny to możne i ochronny również?
    A jakiego typu masz te lampy?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Ok Panowie, uruchomilem to pomijając krzyzowe dziala jak tylko dwa schodowe i jest ok teraz musze wpiac krzyzowe tylko nie wiem jak to laczy góre z dolem czy na boki? Podlaczam krzyzowy i sie sprawa psuje orzestaje dzialac pytanie czy to ma sie wlaczac niezaleznie zawsze z kazdego czy trzeba jakas sekwencjie zachować?

  15. #15

    Domyślnie

    Znalezione na google w 0,33s.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	8201186500_1368364099.jpg
Wyświetleń:	173
Rozmiar:	31,4 KB
ID:	230606  

  16. #16

    Domyślnie

    posłuchaj dudi82 i daj przekaźnik bistabilny.
    ot chociażby http://www.fif.com.pl/produkt/26/253
    kosztuje poniżej 100zł a ile zyskujesz na funkcjonalności !
    desmear

  17. #17

    Domyślnie

    Poszukaj tu https://www.google.pl/#q=wy%C5%82%C4...+krzy%C5%BCowy
    W obrazach znajdź swoje wyłączniki.
    Istotą bowiem jest oznaczenie ich styków.
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony