dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie wentylacj mechaniczna-ilość kanałów do skrzynek rozprężnych-proszę o pomoc!

    Witam, chciałbym zrobić samodzielnie wentylacje mechaniczną na kanałach pe –flex 75 mm. rekuperator (centrala )planowana 300m3/h. zauważyłem ze niektóre firmy do jednej skrzynki rozprężnej dają po dwa, trzy a nawet cztery kanały pe-flex, które następnie podłączone są do skrzynki rozdzielczej –i tu moje pytanie od czego to zależy?? ,bo z tego co do te pory usłyszałem to zawsze biegnie po jednym kanale(rurze)pe do każdego pomieszczenia, tylko że na nawiewach rozmiar skrzynki na anemostacie jest 80mm a na wywiewach 125mm.więc teraz mam już więcej problemów do rozwiązania niż na początku. Drugie pytanie jaki przewód (chodzi mi o rozmiar) zastosować na wyjściu ze skrzynek rozdzielczych i dalej do rekuperatora? 125.,150 a może 200 ,no i od razu rozmiar kanału do czerpni i wyrzutni. a może zamiast skrzynek rozprężnych zastosować redukcje 90 stopni??

    Proszę o pomoc bo został mi tylko miesiąc na decyzje.

  2. #2

    Domyślnie

    ilość nitek wynika z zamierzeń projektowych czyli trzeba więcej powietrza to i więcej nitek do skrzynki, anemostaty powinny być jednakowe ale jeśli ktoś chce to może różnicować byle z głową bo przy anemostacie 80 i 2x75 kanałach skrzynka nie ma sensu i możesz słyszeć szum

    do centrali ze skrzynki rozdzielczej daj kanał właściwy dla planowanego wydatku powietrza, tak samo do czerpni i wyrzutni

    nie bardzo rozumiem ocb z tą zamianą skrzynki na redukcję 90'
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lesz

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    poznan
    Posty
    363
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    jak wspomnial kang, ilosc nitek zalezy od ilosc powietrza ktora musisz usunac/doprowadzic do pomieszczenia
    policz sobie ile powietrza przechodzi przez rure 75(wew.63mm) przy predkosciach optymalnych dla uzytkownika (=nieslyszalnych, 1-3 m/s)
    (czyli ile m3/h taka rura moze dac przy wspomnianych predkosciach przeplywu)
    wtedy zrozumiesz sens dawania 1, 2, lub 3 rur na anemostat.

    polecam zrob sobie wlasny projekt na ukladzie pomieszczen, gdzie bys chcial anemostaty i zbilansuj uklad (nawiewy/wywiewy)
    gdy juz bedziesz wiedziec ile masz anemostatow, po ile nitek - czyli ile powietrza bedzie przechodzic przez dana skrzynke rozprezna - wtedy dobierzesz sobie do tego rozmiar rury (reku-skrzynka). podobnie sumujac skrzynki rozdzielcze (np. osobne na pietrze i parterze)do zakladanej "mocy" rekuperatora dobierzesz kanal czerpni i wyrzutni.
    Nie mam polskich znakow, przepraszam, ale pisze bez ogonkow

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony