dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Podłączenie siły 3 fazy do rozdzielni w budynku gospodarczym

    Witam, mam w domu starą instalację 4 żyły i 3 fazy, niedawno przeciągnąłem kabel YKY w ziemi z domu do budynku gospodarczego ok 15 metrów, celem przeniesienia "siły". W domu w środku mam stare gniazdo siłowe na 4 płaskie bolce, chcę je zlikwidować, nie chcę mieć w domu gniazda siłowego oraz zależy mi na porządku by nie ciągnąć kabli do domu, aby podłączać silnika 4KW i innych urządzeń siłowych, natomiast w budynku gospodarczym jak najbardziej siła się mi przyda oraz gniazdka na 230V. Dlatego też zakupiłem rozdzielnię z gniazdem siłowym na 4 bolce 16A 400V oraz dwoma gniazdami 230V. Teraz chcę to wszystko podłączyć po kolei.
    Rozumiem, że po wywaleniu starego aluminiowego gniazda siłowego w domu podłączam położony wcześniej kabel YKY i skręcam w puszcze hermetycznej idący do rozdzielni w budynku gospodarczym tak?
    Następnie muszę ten kabel podłączyć w rozdzielni po wyłącznik 3F? Fazy po kablach kolejno jak było w starym gnieździe L1 L2 L3 i ostatni przewód, który jest uziemieniem gdzie muszę podłączyć w rozdzielni?

    Dodaje zdjęcia jak to wygląda


    Chciałbym również wyprowadzić z tej rozdzielni kable pod włączniki światła, będę wdzięczny za pomoc.

    L1, L2 i L3 to fazy to wiem. Podłączam po kolei:

    sieć faza L1 > wyłącznik 3F > L1 z wyłącznika do L1 w gnieździe
    sieć faza L2 > wyłącznik 3F > L2 z wyłącznika do L2 w gnieździe
    sieć faza L3 > wyłącznik 3F > L3 z wyłącznika do L3 w gnieździe
    Tę masę/minus L4 podłączam do tej listwy w rozdzielni pod niebieski kabel tak?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Miszcz Jaszczonb Zobacz post
    Tę masę/minus L4 podłączam do tej listwy w rozdzielni pod niebieski kabel tak?
    W obwodach prądu przemiennego nie występuje pojęcie "masy". Minus jest jednym z biegunów w obwodach prądu stałego.

  3. #3

    Domyślnie

    Błąd podstawowy to brak piątej żyły (jeśli układ TN) w kablu zasilającym.
    Uniemożliwia to zastosowanie wyłączników RCD co jest kolejnym błędem.
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    @kkas - a jak to jest w przypadku instalacji zastanej, pytam o stronę formalną zagadnienia. Czy formalnie rzecz biorąc można istniejącą instalację TN-C rozbudować o nowy obwód (czy choćby nowe gniazdko obok istniejącego) z zachowaniem starego układu?
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  5. #5

    Domyślnie

    Tą kwestię reguluje Rozporządzenie o warunkach jakim mają odpowiadać budynki i ... gdzie nakazano aby wszystkie dziś wykonywane obwody posiadały rozdzielone PE i N. Więc od strony prawnej wszystko jest jasne.
    Natomiast od strony praktycznej doskonale zagadnienie to wyjaśnił dr Musiał w jednym ze swych opracowań.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	doktor.jpg
Wyświetleń:	346
Rozmiar:	39,9 KB
ID:	230806

    Ostatnio edytowane przez kkas12 ; 18-12-2013 o 18:54
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    @kkas - a jak to jest w przypadku instalacji zastanej, pytam o stronę formalną zagadnienia. Czy formalnie rzecz biorąc można istniejącą instalację TN-C rozbudować o nowy obwód (czy choćby nowe gniazdko obok istniejącego) z zachowaniem starego układu?
    Jarku, a czy odcinek instalacji od gniazda A do gniazda B zakwalifikujesz do istniejącej (zastanej) skoro zamierzasz dopiero go wykonać?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony