dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 240 z 247
Pokaż wyniki od 4.781 do 4.800 z 4930
  1. #4781
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MMark.
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Katowice
    Posty
    225

    Domyślnie

    Podpowiedzcie proszę jakie rury użyć do czerpni i wyrzutni. Projekt robi pefkex, materiały i reku też od nich będę miał. Projektant dał mi wolna rękę czy użyje spiro sztywne czy elestyczny sonodec od nich. Spiro były moim pomysłem, on proponuje elastyczne....Co radzicie?
    Ostatnio edytowane przez MMark. ; 25-08-2021 o 17:39

  2. #4782
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja bym użył spiro, a tylko sam rekuperator podłączył elastycznymi na jak najkrótszym odcinku.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #4783

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ja bym użył spiro, a tylko sam rekuperator podłączył elastycznymi na jak najkrótszym odcinku.
    Dokładnie tak robię
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  4. #4784
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MMark.
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Katowice
    Posty
    225

    Domyślnie

    Zrobię na spiro w takim razie. Dzięki.

  5. #4785
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMark. Zobacz post
    Podpowiedzcie proszę jakie rury użyć do czerpni i wyrzutni. Projekt robi pefkex, materiały i reku też od nich będę miał. Projektant dał mi wolna rękę czy użyje spiro sztywne czy elestyczny sonodec od nich. Spiro były moim pomysłem, on proponuje elastyczne....Co radzicie?
    Całość instalacji mam na termoflexach 125mm,wyrzutnia i czerpnia podobnie.
    Nie narzekam a wręcz chwalę sobie
    Tanio po pierwsze (zakup na własną rękę-allegro),po drugie, przyjemne w rozkładaniu (projekt mój, realizacją też moja),po trzecie, cisza jak makiem zasial wszędzie
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 26-08-2021 o 22:48

  6. #4786
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MMark.
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Katowice
    Posty
    225

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Całość instalacji mam na termoflexach 125mm,wyrzutnia i czerpnia podobnie.
    Nie narzekam a wręcz chwalę sobie
    Tanio po pierwsze (zakup na własną rękę-allegro),po drugie, przyjemne w rozkładaniu (projekt mój, realizacją też moja),po trzecie, cisza jak makiem zasial wszędzie
    Czyli każdy sposób ma swojego zwolennika.

  7. #4787
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMark. Zobacz post
    Czyli każdy sposób ma swojego zwolennika.
    Wystarczy wyjąć po roku wełnę z takiego termoflexa i wytrzepać żeby odechciało się puszczać nim przynajmniej powietrze nawiewane. A jak już to chce się pamiętać o jego wymianie od czasu do czasu, jak ktoś użył w roli tłumika na drodze z rekuperatora do skrzynki rozdzielczej.

  8. #4788

    Domyślnie

    Mam pytanie.
    U mnie instalacja wygląda następująco. Z reku wychodzi 2x160. W kotłowni będzie podział na 4x125. Każda 125 zasila kondygnację (parter i poddasze).Przechodzi to przez ścianę i kolankami 90 stopni do góry i tam następuję rozdział i lecę do rozdzielaczy. Tam gdzie się da robię wszystko na spiro. Jestem przeciwnikiem flexów w nadmiarze ( flexa nagminnie w dużych ilościach wykorzystują druciarze, bo i po co trochę czasu zmarnować na piony i poziomy jak szybko może naciągnać flaka). Spiro będą szły parę cm pod krokwiami. Krokwie 20cm, będzie 40cm wełny wdmuchiwanej. Trzeba w takim wypadku izolować rury spiro? Pe flexy mam normalnie pod krokwiami i nie będa izolowane niczym oprócz granulatu wełny.

  9. #4789

    Domyślnie

    Z wentylacją od dachu lepiej uciekać jak najdalej.
    W twoim przypadku dodatkowa izolacja za wiele już nie poprawi.
    Masz pewność, że wdmuchiwany granulat dobrze zaizoluje rury?
    Ja bym dla świętego spokoju rury owinął dedykowaną izolacją - zawsze to dodatkowa warstwa paroszczelna.
    O ile w nawiewie walczysz z podgrzewaniem w lecie, tak w zimie ryzykujesz kondensacją w rurze.
    Od ciepłego powietrza nic ci nie będzie
    Natomiast mokre kanały i wełna dookoła rury to nie jest przepis na "zdrową" wentylację.

  10. #4790

    Domyślnie

    Dziś rozmawiałem z wykonawcą który zawodowo wykonuję wentylację. Powiedział, że jak spiro leci na nieogrzewanym stryszku to daję otulinę o gr. 10cm.
    Raczej mam pewność bo mam prosty dach dwuspadowy, spiro biegnie po środku, nie gdzieś w kątach więc przez to że izolacja będzie sypka dotrze w każdy zakamarek.

  11. #4791
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ndaro1

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Puławy
    Kod pocztowy
    24-100
    Posty
    1

    Domyślnie

    Tak może z innej beczki
    Zamierzam kanał nawiewny rekuperatora oraz kanał nawiewny do pompy ciepła cwu podpiąć do jednej czerpni ściennej, wewnątrz budynku trójnik, oczywiście uwzględniając przepływy i czerpnia odpowiednio duża.
    Taka sama sytuacja przy wyrzutni.
    Czy jest to dobra opcja, czy są jakieś minusy tego rozwiązania?

  12. #4792

    Domyślnie

    Wyrzutnia dachowa - czy ktoś może polecić jakieś rozsądne rozwiązanie? To co znalazłem w internecie jako wyrzutnie dachowe harmonijnie łączy w sobie absurdalną cenę z paskudnym wyglądem. Z kolei kominki wentylacyjne dopasowane do wyglądu dachówki są max 150 mm, a rekuperator ma króćce 200.
    Pewność - uczucie, którego doświadczasz
    zanim w pełni zrozumiesz problem

  13. #4793

    Domyślnie

    Można dać trójnik i wyjść wyrzutnią w dwa kominki czy ile tam potrzeba.

  14. #4794

    Domyślnie

    Cytat Napisał bogusz_g Zobacz post
    Wyrzutnia dachowa - czy ktoś może polecić jakieś rozsądne rozwiązanie? To co znalazłem w internecie jako wyrzutnie dachowe harmonijnie łączy w sobie absurdalną cenę z paskudnym wyglądem. Z kolei kominki wentylacyjne dopasowane do wyglądu dachówki są max 150 mm, a rekuperator ma króćce 200.
    Zobacz wyrzutnie dachowe Vilpe.
    Projekt indywidualny: 176m2 (podłogówka) + 49m2 nieogrzewany garaż z "kotłownią"
    płyta fundamentowa: 20cm XPS; Porotherm 25cm + 20cm grafit; dach skośny 20cm PIR; dach płaski nad garażem - 20cm XPS; okna Uw=0,7-0,8; rekuperacja.

  15. #4795

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeLkeR Zobacz post
    Zobacz wyrzutnie dachowe Vilpe.
    Patrzyłem i właśnie o nich pisałem, 900 zł za kawałek plastiku to przecież rozbój.
    Wygląda na to, że najrozsądniejszym rozwiązaniem jest rezygnacja z wyrzutni dachowej i przeniesienie jej na ścianę.
    Pewność - uczucie, którego doświadczasz
    zanim w pełni zrozumiesz problem

  16. #4796
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kolo004
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie jak to się nazywa? Gdzie to kupić?

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Gdy kanały idą po wierzchu, lub możemy niewiele opuścić sufit, ciekawą propozycją
    płaskie kanały (5cm) z możliwością wyginania pod dowolnym kątem .
    Załącznik 231095
    Skrzynka rozdzielcza
    Załącznik 231096
    Są też kolanka z redukcją na anemostaty Załącznik 231097
    Nic tylko składać!
    jak to się nazywa? Gdzie to kupić?

  17. #4797

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wystarczy wyjąć po roku wełnę z takiego termoflexa i wytrzepać żeby odechciało się puszczać nim przynajmniej powietrze nawiewane. A jak już to chce się pamiętać o jego wymianie od czasu do czasu, jak ktoś użył w roli tłumika na drodze z rekuperatora do skrzynki rozdzielczej.
    A niby czemu? Przecież termoflex pomiędzy folią z drutem wewnętrzną a wełną ma szczelny plastikowy rękaw. Jeśli zarobimy go na końcach poprawnie (szczenie) to nawet włosek z wełny nie ma prawa dostać się do powietrza i odwrotnie, z powietrza nie ma prawa brudzić się wełna. Jedyne do czego można się przyczepić, to grubość tej wełny i jakość ułożenia (2cm to zbyt mało na np nieogrzewanym poddaszu, zaś wełna wewnątrz w tanich termoflexach potrafi być ułożona z dziurami na łączeniu arkuszy, gdyż jest luźna i się potrafi przesuwać, choćby przy rozpakowywaniu).

  18. #4798
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    A niby czemu? Przecież termoflex pomiędzy folią z drutem wewnętrzną a wełną ma szczelny plastikowy rękaw.
    Na trzy termoflexy różnych średnic kupowane u różnych sprzedawców w różnym czasie żaden nie miał szczelnego plastikowego rękawu.

  19. #4799

    Domyślnie

    To widać ja miałem niesamowitego farta, bo te które kupowałem po zawiązaniu na końcu można było pompować jak balon (nie jakieś wyszukane, kupione na allegro).

  20. #4800
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    To widać ja miałem niesamowitego farta, bo te które kupowałem po zawiązaniu na końcu można było pompować jak balon (nie jakieś wyszukane, kupione na allegro).
    To oczywiste - zewnętrzna powłoka jest szczelna. Wewnętrzna jest perforowana. I to co w powietrzu wentylacyjnym przenika do wełny.
    Ale na dobrą sprawę dołożenie trzeciej warstwy tylko trochę pomaga - wełna pozostaje czysta. Ale pomiędzy warstwą perforowaną a szczelną będzie zbierał się syf którego nie da się wyczyścić. A i perforowana warstwa sprzyja zbieraniu brudu i też nie da się jej wyczyścić.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-11-2021 o 07:01

Strona 240 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony