dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 101 z 247
Pokaż wyniki od 2.001 do 2.020 z 4930
  1. #2001

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lars Zobacz post
    Garderoby, schowki itp. pomieszczenia warto aby miały nawiew. Mam porównanie i zalecam takie rozwiązanie.
    Garaż itp. pomieszczenia użytkowe powinny być dobrze wentylowane oczywiście niekoniecznie z udziałem rekuperacji.
    wentylacja jest dla ludzi. W garderobach można nawiew zrobić ale trzeba uważać by nie przesuszyć w przypadku gdy garderoba jest razem z pokojem...
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  2. #2002

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hanss Zobacz post
    OK, dziękuję za radę....ale, jeżeli bym nic z tym nie zrobił, to co będzie się działo???
    A nie da się nic z tym zrobić? Co się będzie działo... Wiadomo, że na krótszym przewodzie to powietrze szybciej i łatwiej znajdzie ujście. Może też być bardziej słychać.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  3. #2003

    Domyślnie

    JAk zmniejszyć hałas rekuperatora, u mnie na 1 biegu słychać odgłosy rekuperatora. Mam 2 x tłumiki na rury, których nie zamontowałem. Gdzie je zamontować ? Mam nadzieję, że ich montaż coś pomorze, bo słyszalnym jest hałas nawet na 1 poziomie.
    Dom parterowy z poddaszem, ok 230m2 podłogi grzanej + 40m2 nieogrzewany garaż. Dom na płycie 10cm XPS, 30cm płyta. Posadzka 10cm + 10cm, ocieplenie 20cm 0,031, poddasze 35cm wełna. Pompa ciepła Panasonic 9kw 3f / bufor 100l / 2xpompka obiegowa dół/góra, CWU 300l, rekuparacja.

  4. #2004

    Domyślnie

    Cytat Napisał brochas Zobacz post
    JAk zmniejszyć hałas rekuperatora, u mnie na 1 biegu słychać odgłosy rekuperatora. Mam 2 x tłumiki na rury, których nie zamontowałem. Gdzie je zamontować ? Mam nadzieję, że ich montaż coś pomorze, bo słyszalnym jest hałas nawet na 1 poziomie.
    Jaki rekuperator? Jak zrobiona jest instalacja? Na czym? Gdzie jest hałas słyszalny?
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  5. #2005

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hanss Zobacz post
    Jak to jest z tymi równymi odcinkami rur pe flex pomiędzy skrzynkami a anemostatami???
    Tak pytam bo widzę kolejny raz takie wpisy....i się martwię, bo sam mam inaczej wykonane...tzn. są najdłuższe nawiewy po 9m., a zdarzy się również 3m... a wywiew najdłuższy 5m, a najkrótszy 2m....po prostu najkrótsza droga pomiędzy skrzynkami a anemostatami....Co w takim przypadku?
    To nie odcinki mają być równe tylko strata ciśnienia powinna być taka sama (w miarę możliwości)
    Na stratę ciśnienia ma wpływ strumień i długość przewodu.
    Jeśli masz 2 pomieszczenia ze strumieniem 30 m3/h gdzie do jednego masz 3 metry, a do drugiego 10 metrów przewodu + 2 ostre zakręty 90 st.
    To warto do tego długiego odcinka dołożyć 1 przewód więcej.
    Po to by stratę ciśnienia wyrównać.
    Resztę ustawisz sob ie delikatnie kręcąc anemostatem.

    Większość instalatorów tego nie robi, bo minimalizuje koszty.
    Dodatkowa rura, to droższa skrzynka rozdzielaczowa i rozprężna, oraz dodatkowe metry przewodu.
    Później biegają po chłapie cały dzień z anemometrem i kręcą anemostatami by to jakość doprowadzić do ładu.
    Efekt jest taki, że w jednym pomieszczeniu masz anemostat otwarty maksymalnie bo brakuje przepływu, a w drugim masz całkowicie zamknięty.
    A otwarte lub zamknięte drzwi do pomieszczenia zmieniają praktycznie wszystko i całą regulacje można sobie zaczynać od nowa.

    Cytat Napisał brochas Zobacz post
    JAk zmniejszyć hałas rekuperatora, u mnie na 1 biegu słychać odgłosy rekuperatora. Mam 2 x tłumiki na rury, których nie zamontowałem. Gdzie je zamontować ? Mam nadzieję, że ich montaż coś pomorze, bo słyszalnym jest hałas nawet na 1 poziomie.
    Tłumiki muszą być jak najbliżej źródła hałasu.
    Jak kiepski rekuperator, to ciężko będzie go wyciszyć tłumikami.
    Jest jeszcze kwestia rodzaju i jakości tłumika.

  6. #2006

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    To nie odcinki mają być równe tylko strata ciśnienia powinna być taka sama (w miarę możliwości)
    Na stratę ciśnienia ma wpływ strumień i długość przewodu.
    .
    Czyli jednym słowem długość przewodu ma znaczenie i tak jak piszesz dokładać można przewody lub nieco je pokręcić.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  7. #2007
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    To nie odcinki mają być równe tylko strata ciśnienia powinna być taka sama (w miarę możliwości)
    Na stratę ciśnienia ma wpływ strumień i długość przewodu.
    Jeśli masz 2 pomieszczenia ze strumieniem 30 m3/h gdzie do jednego masz 3 metry, a do drugiego 10 metrów przewodu + 2 ostre zakręty 90 st.
    To warto do tego długiego odcinka dołożyć 1 przewód więcej.
    Po to by stratę ciśnienia wyrównać..
    Jak ta część wypowiedzi jest do rzeczy to to co jest poniżej to totalne głupoty. Kręcąc anemostatem przy tych przepływach to sobie co najwyżej śrubkę w nich możesz naoliwić a nie zrobić jakąkolwiek regulację.
    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Resztę ustawisz sob ie delikatnie kręcąc anemostatem.

    Większość instalatorów tego nie robi, bo minimalizuje koszty.
    Dodatkowa rura, to droższa skrzynka rozdzielaczowa i rozprężna, oraz dodatkowe metry przewodu.
    Później biegają po chłapie cały dzień z anemometrem i kręcą anemostatami by to jakość doprowadzić do ładu..
    i tu znów do rzeczy.
    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Efekt jest taki, że w jednym pomieszczeniu masz anemostat otwarty maksymalnie bo brakuje przepływu, a w drugim masz całkowicie zamknięty.
    A otwarte lub zamknięte drzwi do pomieszczenia zmieniają praktycznie wszystko i całą regulacje można sobie zaczynać od nowa.
    Tłumiki muszą być jak najbliżej źródła hałasu.
    Jak kiepski rekuperator, to ciężko będzie go wyciszyć tłumikami.
    Jest jeszcze kwestia rodzaju i jakości tłumika.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  8. #2008
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lisciasty
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zadupie Leszna
    Posty
    156

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Jak ta część wypowiedzi jest do rzeczy to to co jest poniżej to totalne głupoty.
    Kręcąc anemostatem przy tych przepływach to sobie co najwyżej śrubkę w nich możesz naoliwić a nie zrobić jakąkolwiek regulację.
    Widzę, że nadal nie przeczytałeś DTR-ki anemostatu i piszesz głupoty. Anemostat fi 125 skręcony na maxa przy przepływie 30 m3/h
    ma prawie 30Pa spadku ciśnienia, faktycznie, żadna to regulacja...

    A te pomysły z dokładaniem rur i rozbudową skrzynek też pocieszne, jak można za małe pieniądze kupić tłumik piankowy do wsadzenia
    w skrzynkę rozprężną i dowolnie ustawiać sobie spadek ciśnienia.

  9. #2009
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Być może jak mówisz piszę głupoty ale życzę powodzenia przy regulacji anemostatami. Natomiast jeśli chodzi o tłumik piankowy owszem jest to już dużo lepsze rozwiązanie niż regulacja wspomnianymi anemostatami ale generuje dodatkowe opory na instalacji więc z dwojga złego wolałbym dołożyć jednak dodatkowy kanał.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  10. #2010
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    Koleżanki/Koledzy prośba o pomoc w doborze "zawijasów" kanałów PE-FLEX. Poniżej długości kanałów od skrzynki rozdzielczej (w metrach):
    - wywiewy:
    -- parter:
    ----- WC -> 11,75
    ----- wiatrołap -> 3
    ----- kuchnia -> 3,75
    -- poddasze (w każdym wymiarze dodatkowo 3m bo jest załamanie 90 stopni):
    ----- łazienka -> 13,3

    - nawiew:
    -- parter:
    ----- pokój -> 10
    ----- hol 1 -> 7
    ----- hol 2 -> 5,5
    -- poddasze (w każdym wymiarze dodatkowo 3m bo jest załamanie 90 stopni):
    ----- pralnia -> 14,5 (tu może nawiewać słabiej)
    ----- pokój A -> 12,8
    ----- pokój B -> 7
    ----- sypialnia -> 10,3

    Moje pytania są następujące:
    1. Znalazłem taki przelicznik, że 90 st. to około 3m, ale czy prawda, że 180st (takie U) to 6m, 270st -> 9m i 360 st (eska S) to 12m?
    2. Jak zawijasami skorygować długości kanałów? Na przykładzie wiatrołapu: dodać tam eskę S, której odpowiada 12m, co w sumie da 3 + 12 = 15 (chciałbym tam słabszy wyciąg)?
    3. Czy w kuchni dodać U co w przybliżeniu da 6m i w sumie 3,75 + 6 = 9,75 (chciałbym tu troszkę mocniejszy wywiew?
    4. Najdłuższy kanał ma 14,5. Czy wszystkie kanały (zarówno nawiew jak i wywiew) powinny mieć po korekcie taką długość?
    Poniżej wstawiam jeszcze rozmieszczenie kanałów. Skrzynki rozdzielcze w szachcie instalacyjnym w miejscu komina od kominka.
    Załącznik 372721
    Ostatnio edytowane przez pstawik ; 24-11-2016 o 08:49

  11. #2011
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Być może jak mówisz piszę głupoty ale życzę powodzenia przy regulacji anemostatami. Natomiast jeśli chodzi o tłumik piankowy owszem jest to już dużo lepsze rozwiązanie niż regulacja wspomnianymi anemostatami ale generuje dodatkowe opory na instalacji więc z dwojga złego wolałbym dołożyć jednak dodatkowy kanał.
    Moim zdaniem też wolałbym wsadzić jakiś tłumik czy filtr w anemostat niż robić jakieś zawijany które tylko mogą stwarzać problemy przy czyszczeniu w przyszłości

  12. #2012

    Domyślnie

    Cytat Napisał romanik99 Zobacz post
    w sumie to nie. wrzuce rzuty parteru i pietra to pogadamy o nim. są one po jakiejs tam mojej zgrubnej adaptacji. z jednego pokoju na parterze wydzieliłem takie pomieszczenie gospodarcze/magazynowe (nie mam piwnicy a gdzieś takich pomieszczeń nigdy nie jest za wiele) i w nim jest reku. Wejście od nieogrzewanego garażu. jeszcze nie mam wizji czy go ogrzewać i jak wentylować. na parterze też jest kotłownio/pralnia i tam bedzie chyba grawitacja/ chyba że mnie wybijecie z tego pomysłu. planuje ogrzewać gazem, podłogówka w całym domu. W salonie nie będzie "kopciucha". Wstępnie wrysowałem anemostaty. kolor czerwony nawiew, niebieski wywiew. Jedno kółko to jedna rura 75mm.
    Czy można tak blisko lokalizować czerpnię od wyrzutni?
    Czy ilości rur poprawne?
    Poniżej rzuty, pomóżcie mi w lokalizacji skrzynek rozgałęźnych (Północ jest od góry rysunku):

    https://zapodaj.net/189cd7f79c959.jpg.html

    https://zapodaj.net/f06199f4be2f6.jpg.html
    witam czy ktoś pomoże w weryfikacji mojego projektu

  13. #2013
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    A jakich przewodów użyć, żeby zminimalizować hałas i uniknąć takiego widoku jaki ukazał się moim oczom 2 tygodnie temu? Sam stoję przed kupnem przewodów do wentylacji poddasza a ten widok zbił mnie z tropuKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20161122_130536.jpg
Wyświetleń:	300
Rozmiar:	87,7 KB
ID:	374380Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20161122_130559.jpg
Wyświetleń:	286
Rozmiar:	91,1 KB
ID:	374377Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20161114_094039.jpg
Wyświetleń:	254
Rozmiar:	94,5 KB
ID:	374378
    Ostatnio edytowane przez jarekpolak ; 26-11-2016 o 19:49

  14. #2014
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Ktoś ma jakiś pomysł? Jest jakiś złoty środek?

  15. #2015

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekpolak Zobacz post
    Ktoś ma jakiś pomysł? Jest jakiś złoty środek?
    Te dwa pierwsze zdjęcia pokazują atak gryzoni ?
    Co jest na trzecim? Pożar, czy co?

  16. #2016

    Domyślnie

    Zeszłej zimy sam wykonałem wentylację mechaniczną w domu już częściowo wykonczonym.Zmusilo mnie do tego brak wentylacji i wilgoć na scianach.Reku onyx dream 400 skrzynki rozdzielcze i kanaly 68 mm. kierując się postami Pana TB i Nie tylko.Nie posiadałem zadnego projektu obliczen czy pomiarow.nie dajcie sobie wbijać w głowę glupot o długości kanałów czy rozmieszczenia anemostatow.rowna powinna być tylko ilość na i wywiewow.mniej wiecej oczywiscie.po roku użytkowania powiem że jestem mega zadowolony,komfort,brak wilgoci i świeże powietrze.o slyszalnosci Reku nie ma mowy.calosc wyniosła mnie okolo 10 tys zł robota moja nie liczę Dziękuję wszystkim na forum za wypowiedzi którymi się kierowałem.

  17. #2017
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    oloksyk

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    78

    Domyślnie

    Mam kilka pytań.
    1. Jaka powinna być średnica przewodów od czerpni i wyrzutni do reku? Reku to Airpack 300. Średnica 160 czy 200?
    2. Czy nada się na to przewód Sonodec z izolacją 25mm, czy lepiej to jeszcze ocieplić?
    3. Czy przewody od reku do skrzynek rozdzielczych mają mieć taką samą średnicę jak te do wyrzutni i czerpni z reku? Tutaj też pytanie o izolację - czy 25mm starczy czy dołożyć?
    4. Czy na rurze z czerpni warto dodać filtr kanałowy, czy jest to już zbędne?

    Reku jest na poddaszu nie ogrzewanym, przewody z czerpni i do wyrzutni także.

  18. #2018
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    tak, to atak prawdopodobnie myszy a zdj nr 3 to zgniłe deskowanie spowodowane wilgocią OD DOŁU - nie przez przeciek, lecz przez wilgoć i brak jej swobodnego ujścia na zewnątrz. Krokwie też były uszkodzone. Sprawa dotyczyła kanałów z łazienki. Jest jakiś sposób aby zminimalizować takie sytuacje? Jakie rury zainstalować?
    przegryzione były przewody 1m od reku i na drugim końcu 20cm od anemostatu, więc możliwe, że był to wygodny szlak komunikacyjny myszy z jednego końca domu na drugi.

  19. #2019

    Domyślnie

    Cytat Napisał oloksyk Zobacz post
    Mam kilka pytań.
    1. Jaka powinna być średnica przewodów od czerpni i wyrzutni do reku? Reku to Airpack 300. Średnica 160 czy 200?
    2. Czy nada się na to przewód Sonodec z izolacją 25mm, czy lepiej to jeszcze ocieplić?
    3. Czy przewody od reku do skrzynek rozdzielczych mają mieć taką samą średnicę jak te do wyrzutni i czerpni z reku? Tutaj też pytanie o izolację - czy 25mm starczy czy dołożyć?
    4. Czy na rurze z czerpni warto dodać filtr kanałowy, czy jest to już zbędne?

    Reku jest na poddaszu nie ogrzewanym, przewody z czerpni i do wyrzutni także.
    Do airpacka 300 można na redukcjach zrobić fi 160. Jak idzie wyrzutnia przez nieogrzewane to doizolować jak czerpnia przez ogrzewane to doizolować. Wełna i dookoła stretch. Na nawiew możesz dać elastyczny izolowany i teraz jak nie ma żadnych uczuleń na wełnę jak jest to lepiej na nawiew dać antybakteryjny izolowany. Przewody do skrzynek rodzielaczowych tej samej średnicy. Filtr nie jest konieczny siateczka cienka wystarczy. Reku najlepiej "doizolować" jakąś zabudową. Przewody obłożyć wełną dodatkowo.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  20. #2020

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekpolak Zobacz post
    tak, to atak prawdopodobnie myszy a zdj nr 3 to zgniłe deskowanie spowodowane wilgocią OD DOŁU - nie przez przeciek, lecz przez wilgoć i brak jej swobodnego ujścia na zewnątrz. Krokwie też były uszkodzone. Sprawa dotyczyła kanałów z łazienki. Jest jakiś sposób aby zminimalizować takie sytuacje? Jakie rury zainstalować?
    przegryzione były przewody 1m od reku i na drugim końcu 20cm od anemostatu, więc możliwe, że był to wygodny szlak komunikacyjny myszy z jednego końca domu na drugi.
    Nie wygląda to ciekawie , tz. że mając wentylację mechaniczną deskowanie nad łazienką zgniło?
    Wentylacja była za słaba, nie działała, czy jak? Przepraszam ale nie zrozumiałem Twojego opisu a temat poważny ............,

Strona 101 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony