dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 134 z 247
Pokaż wyniki od 2.661 do 2.680 z 4930
  1. #2661

    Domyślnie

    Dom bliźniak z lat '70. Instalację będę robił sam. PlanujęAirPack Home 400v lub h. Który lepszy jeśli rekuperator ma być w piwnicy na ścianie?
    Nawiew jedna skrzynka rozdzielcza w piwnicy fi 200 i 12 wyjść na PE-flex. 5 osób. Jak podłączyć wywiew fi 200 do dwóch kratek wentylacji 14x14 w piwnicy?
    Piętro, parter i piwnica. Łączna powierzchnia całkowita to ok 160m z piwnicą.

    Piętro nawiewy:
    Sypialnia 1x75
    Pokój 1x75
    Pokój 1x75
    Zabudowana loggia 1x75 tylko zimą, a latem zakręcone i uchylone okno.
    Piętro wywiew:
    Łazienka komin 14x14.

    Parter nawiewy:
    Salon 2x75
    Pokój 1x75
    Przedsionek zabudowany 1x75 tylko zimą, a latem zakręcone i uchylone okno.
    Parter wywiew:
    Łazienka komin 14x14 (inny niż ten z piętra).

    Piwnica nawiew:
    Spiżarnia 1x75 stale otwarte cały rok.
    Siłownia 1x75 otwarte tylko kiedy jest używana.
    Być może nawiew w pralni, ale zamknięty jeśli nieużywana.
    Piwnica wywiew:
    Anemostat podłączony do skrzynki rozdzielczej zbierającej wywiew z dwóch kanałów kominowych 14x14 i dalej fi 200?

    Razem wychodzi mi 11 nawiewów PE-flex 75mm na maks, a 7 kiedy część zamknę.

    Jeśli nie zrobię esów czy "c" w celu równoważenia przepływów, to najkrótszy kanał nawiewny będzie miał 7m, a najdłuższy 15m nie liczac oporów na zakrętach. Równoważyć je robiąc celowe esy? Nie lepiej np. w piwnicy przykręconym anemostatem jeśli tam hałas nie przeszkadza?

    Czy mogę zrobić nawiewy w rogach pokoi pod sufitem zamiast centralnie? Użyłbym wtedy rur styropianowych Berluf lub PE-Flex obudowanych kartongipsem. Ale jakie anemostaty jeśli nawiew ma być w rogu pokoju z podłączonej bezpośrednio PE-flex?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  2. #2662

    Domyślnie

    powtorze pytanko... co myslicie o czerpni w podbitce? wyszedlbym nad wiencem wrocil w podbitke i tak ciagnal powietrze poza GWC

  3. #2663

    Domyślnie

    A ja mam nieco inne pytanie, w projekcie mam 3 kominy (jeden w kotłowni fi20+wentyl + 4x wentylacyjny, drugi w salonie fi20+wentyl + 2x wentyl oraz od stropu 3x wentyl). I teraz dla przykładu tylko ten w kotłowni ma wszystkie kratki wykorzystane bez żadnych przedłużeń a pozostałe dwa kominy mają doprowadzone zapewne jakimiś rurami wyciągi z łazienki/ wiatrołapu/ spiżarni czy garderoby. Rury mają nawet ponad 2 metry w poziomie. Skoro tak można to czy nie mogę od razu definitywnie wywalić wszystkie kominy (poza kominkiem fi20 w salonie), zrobić wentylację mechaniczną a wentylację trzech pomieszczeń (garaż, kotłownia przy nim z PC oraz spiżarni obok garażu) wykonać na rurach PCV/PCW/STAL? Ew z dodatkowymi wentylatorami/ czujnikami zużytego powietrza czy tubro-coś tam na zakończeniach rur na dachu. Ostatecznie wymuruję jedynie komin wentylacyjny w kotłowni ale wolałbym go tam nie robić by mi nie zawalał miejsca w garażu, ewentualnie wymurował bym te kanały wentylacyjne dopiero od stropu tyle że wtedy po pierwsze trzeba jakoś załatać dziurę w stropie a po drugie i tak użyć jakiś połączeń rurami o niedługich odległościach co prawda ale jednak (odległości rzędu grubości ściany nośnej/ działowej 25/12cm).

    Pozdrawiam
    Karol

  4. #2664
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Oj, najlepiej to byłoby widzieć.
    Ok wygląda to jak na obrazku. Opcja pierwsza pokazana. Czyli rura z pochłaniacza (okapu) wchodzi aż do przestrzeni między podwieszonym sufitem a stropem, w rurze wentylacji która przecina tą przestrzeń sufitowa robie otwór żeby zaciągło powietrzne z okapu. I tyle. Według mnie to dobry pomysł.
    Opcja druga to wycinam z boku szafki wiszącej z okapem prostokąt tuż pod sufitem podwieszanym i wstawiam kratkę i to powietrze wylatuje sobie do kuchni z pominięciem rury wentylacyjnej, no ale tak czy sie i tak tam przeciez doleci tylko zapachy przejdą po drodze przez kuchnie i salon... Ta opcja mniej mi się podoba i wyglądać będzie na pewno gorzej ze względu na kratkę z boku szafki.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ok.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	42,3 KB
ID:	396075
    Ostatnio edytowane przez Pod ; 04-09-2017 o 07:01
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  5. #2665

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pod Zobacz post
    Ok wygląda to jak na obrazku. Opcja pierwsza pokazana. Czyli rura z pochłaniacza (okapu) wchodzi aż do przestrzeni między podwieszonym sufitem a stropem, w rurze wentylacji która przecina tą przestrzeń sufitowa robie otwór żeby zaciągło powietrzne z okapu. I tyle. Według mnie to dobry pomysł.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ok.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	42,3 KB
ID:	396075
    U mnie jest identyczna sytuacja i też zamierzam zrobić, jak w pierwszej opcji. Tylko zastanawiam się, czy przy gotowaniu wystarczało będzie, jak okap z pochłaniaczem będzie pracował w trybie "pasywnym", tzn. będzie tylko ruch powierrza przez okap wymuszony przez WM.

  6. #2666

    Domyślnie

    Cytat Napisał karster Zobacz post
    A ja mam nieco inne pytanie, w projekcie mam 3 kominy (jeden w kotłowni fi20+wentyl + 4x wentylacyjny, drugi w salonie fi20+wentyl + 2x wentyl oraz od stropu 3x wentyl). I teraz dla przykładu tylko ten w kotłowni ma wszystkie kratki wykorzystane bez żadnych przedłużeń a pozostałe dwa kominy mają doprowadzone zapewne jakimiś rurami wyciągi z łazienki/ wiatrołapu/ spiżarni czy garderoby. Rury mają nawet ponad 2 metry w poziomie. Skoro tak można to czy nie mogę od razu definitywnie wywalić wszystkie kominy (poza kominkiem fi20 w salonie), zrobić wentylację mechaniczną a wentylację trzech pomieszczeń (garaż, kotłownia przy nim z PC oraz spiżarni obok garażu) wykonać na rurach PCV/PCW/STAL? Ew z dodatkowymi wentylatorami/ czujnikami zużytego powietrza czy tubro-coś tam na zakończeniach rur na dachu. Ostatecznie wymuruję jedynie komin wentylacyjny w kotłowni ale wolałbym go tam nie robić by mi nie zawalał miejsca w garażu, ewentualnie wymurował bym te kanały wentylacyjne dopiero od stropu tyle że wtedy po pierwsze trzeba jakoś załatać dziurę w stropie a po drugie i tak użyć jakiś połączeń rurami o niedługich odległościach co prawda ale jednak (odległości rzędu grubości ściany nośnej/ działowej 25/12cm).

    Pozdrawiam
    Karol
    Ja zrobiłem niestety ten błąd i komin w kotłowni i do kominka wymurowałem. Teraz na pewno komina w kotłowni bym nie murował. Zrobiłbym tak jak proponujesz. wentylację kotłowni i garażu zrealizowałbym na kominkach wentylacyjnych. Komin do kominka zakończyłbym na strychu (zawsze bym mógł później wyprowadzić w górę)...
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  7. #2667

    Domyślnie

    Komin do kominka chcę wymurować już na gotowo bo kominek żonie się podoba, ja też lubię ogień chociaż akurat zauważyłem, że salon jest fajniejszy bez miejsca zajmowanego przez kominek - no cóż, ciągle jakieś kompromisy.
    Pytanie tylko czy jeżeli zrobię wentylację grawitacyjną garażu, kotłowni i spiżarni to czy może ona być oparta a rury wentylacyjne np awenta pcv fi125
    http://www.awenta.pl/index.php/produ...anal-okragly-1
    Czy też musi być to jednak murowany komin z samymi kanałami wentylacyjnymi?

    Jeżeli murowany to jak taki komin z trzema (lub nawet dwoma) kanałami później wygląda na dachu? taki maluszek jakiś


    Pozdrawiam
    Karol

  8. #2668

    Domyślnie

    Cytat Napisał karster Zobacz post
    Komin do kominka chcę wymurować już na gotowo bo kominek żonie się podoba, ja też lubię ogień chociaż akurat zauważyłem, że salon jest fajniejszy bez miejsca zajmowanego przez kominek - no cóż, ciągle jakieś kompromisy.
    Pytanie tylko czy jeżeli zrobię wentylację grawitacyjną garażu, kotłowni i spiżarni to czy może ona być oparta a rury wentylacyjne np awenta pcv fi125
    http://www.awenta.pl/index.php/produ...anal-okragly-1
    Czy też musi być to jednak murowany komin z samymi kanałami wentylacyjnymi?

    Jeżeli murowany to jak taki komin z trzema (lub nawet dwoma) kanałami później wygląda na dachu? taki maluszek jakiś


    Pozdrawiam
    Karol
    Ja wymurowałbym z kanału wentylacyjnego tylko od poddasza na strych. Później ze strychu spiro (ewentualnie jak zostanie Ci z jakis izolowany z wentylacji) i do wywietrznika...
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  9. #2669

    Domyślnie

    Ok, a:
    1) jak połączyć wentylowane pomieszczenie z parteru z kanałem wentylacyjnym na stropie? Kształtkami/ rurami wentylacyjnymi?
    2) system składał by się z kształtek PCV na samym początku potem 2-3 metry komina z kermazytobetonu a dalej znów PCV/spiro + wywietrznik/strażak etc - jaką przewagę ma taki system wentylacji nad systemem w całości opartym o rury PCV?
    3) W moim przypadku mam otwór w stropie na duży komin, musiał bym jakoś ten komin murowany na nim oprzeć a nie mam na to pomysłu, wylana belka musiała by mieć na spodzie 3 otwory 125mm więc mocno by ją to osłabiło. Ewentualne rozwiązanie to można by kupić same pustaki ceramiczne wentylacyjne zamiast tych z keramzytobetonu, które są na pewno lżejsze.

    Pozdrawiam
    Karol

  10. #2670

    Domyślnie

    Cytat Napisał karster Zobacz post
    Ok, a:
    1) jak połączyć wentylowane pomieszczenie z parteru z kanałem wentylacyjnym na stropie? Kształtkami/ rurami wentylacyjnymi?
    2) system składał by się z kształtek PCV na samym początku potem 2-3 metry komina z kermazytobetonu a dalej znów PCV/spiro + wywietrznik/strażak etc - jaką przewagę ma taki system wentylacji nad systemem w całości opartym o rury PCV?
    3) W moim przypadku mam otwór w stropie na duży komin, musiał bym jakoś ten komin murowany na nim oprzeć a nie mam na to pomysłu, wylana belka musiała by mieć na spodzie 3 otwory 125mm więc mocno by ją to osłabiło. Ewentualne rozwiązanie to można by kupić same pustaki ceramiczne wentylacyjne zamiast tych z keramzytobetonu, które są na pewno lżejsze.

    Pozdrawiam
    Karol
    Jeżeli masz już dziurę w stropie to faktycznie problem. Sądziłem że jesteś jeszcze przed tym etapem. Na etapie stropu zostawiłbym przepust np-15-18cm na to od poddasza pustaki czy to wentylacyjne czy z keramzytu. W kotłowni nie bawiłbym się w żadne kształtki tylko kratka wentylacyjna w suficie, włożona w ten przepust.
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  11. #2671

    Domyślnie

    Czy na wywiewie mogę zrezygnować z anemostatów i skrzynek rozprężnych? Zastąpię je kratkami wentylacyjnymi wpiętymi do pionowego komina wentylacyjnego 14x14cm, a w piwnicy do tego komina podłączę rekuperator.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  12. #2672
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Bardzo mocno przemyślcie, ale na prawde trzy razy czy kominek naprawde jest wam niezbędny. Na swoim przykładzie i wielu wielu znajomych moge napisać że praktycznie wszyscy robią kominki bo fajne, klimatyczne, można popatrzeć na ogień a jak potem mieszkają to palą tam z trzy razy po zamieszkaniu a potem raz na trzy miesiące bo nikomu się nie chce brudzić, nosić itp. Jak ma się jeszcze WM to dochodzą dodatkowe problemy + odbiory kominiarskie itp
    A koszty kominka są ogromne, nie licząc samego kominka to jest zabudowa, komin, wkłady, wykończenie ścian i podłogi obok, no i miejsce zmarnowane w salonie już na zawsze. Ja w drugim domu już nawet się nie wahałem, powiedziałem żonie "nie robimy kominka" a ona "OK". Wczesniej tez była wielką zwolenniczką.
    Ostatnio edytowane przez Pod ; 04-09-2017 o 09:16
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  13. #2673
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar siloj
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Strzyżów
    Posty
    281

    Domyślnie

    witam co myślicie o zastosowaniu takich kominków jak poniżej jako czerpni i wyrzutni w dachu. Zamierzam dać po dwie sztuki fi 160mm na czerpnie i dwie sztuki fi 160mm na wyrzutnię w dachu gdzie przy reku mam wyjścia fi 200mm co wy na to ? dodam że chcę wykorzystać dachówki wentylacyjne i czerpnia czy wyrzutnia w ścianie nie wchodz w grę.
    a tak poza wszystkim czy mogę sobie sam uruchomić reku mając kody i instrukcję? wiem ze mogę tylko czy powinienem ? mam airpack'a 300H ++ (firmy w kolo nie bardzo chcą przyjechac tylko na iruchomienie bo sam roniłem sobie całą instalację)
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3f635ecc4128b9451a68f6148e1d.jpg
Wyświetleń:	663
Rozmiar:	86,6 KB
ID:	396206   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	668
Rozmiar:	42,6 KB
ID:	396207  
    Ostatnio edytowane przez siloj ; 05-09-2017 o 21:37

  14. #2674
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Możesz tylko nie masz gwarancji.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  15. #2675

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pod Zobacz post
    Bardzo mocno przemyślcie, ale na prawde trzy razy czy kominek naprawde jest wam niezbędny.
    Nie mogę się z Tobą nie zgodzić bo chyba jeszcze to nie było 3 razy analizowane u mnie Może faktycznie w niedalekiej przyszłości kominki będą wypierane ale obecnie podoba mi się wizja wypicia sobie whisky na wygodnym fotelu w jesienny, chłodny i wilgotny dzień siedząc przy ogniu Ale jestem młody, niedawno 30 skończyłem więc co ja wiem o życiu Ogólni jak ktoś się waha to moja rada jest taka by kupił komin i wymurował go do strychu (nad piętrem, powyżej jętek i tak zostawił). Jak zechce się kominek to domurować 3-6 pustaków już nie będzie problemem a od salonu by tego nie zrobił bo to za duża ingerencja. Postawię komin, miał być składać się on z kuminu 2w+fi20 od parteru a od stropu 2W+fi20+W a zrobię tylko fi20 i na tym poprzestanę. Dzwoniłem dziś do Archonu, od nich mam projekt domu. Pytałem orury PCV do wentylacji i ew odbiór późniejszy domu to nie widzą żadnych przeciwwskazań więc pozostałe dwa kominy wypadają a wentylację garażu, kotłowni i spiżarni robię na kanałach PCV fi 125 + dedykowane do dachówki nawiewniki/ wywietrzniki/strażaki itp.

    Trochę martwi mnie to, że facet nic nie wspomniał o ewentualnej kondensacji. Przy okazji napisałem maila do awenty o ich PCVki do wentylacji i mnie olali => super podejście do klienta.

    hektor80 dzięki za rady Również utwierdziłeś mnie że nie kombinuję tutaj nie wiadomo jakich konstrukcji alpejskich.

    Pozdrawiam
    Karol

  16. #2676

    Domyślnie

    Czy rozkładając podłogówkę można rury położyć bezpośrednio na skrzynce rozprężnej czy należałoby raczej ominąć tę skrzynkę? Skrzynka jest ze stali nierdzewnej.

  17. #2677

    Domyślnie

    Cytat Napisał cristoteles Zobacz post
    Czy rozkładając podłogówkę można rury położyć bezpośrednio na skrzynce rozprężnej czy należałoby raczej ominąć tę skrzynkę? Skrzynka jest ze stali nierdzewnej.
    ja kładłem na skrzynce i na razie nic złego nie zaobserwowałem. Podłogówka w zimie grzała, wentylacja od kilku tygodni działa...
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  18. #2678
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Hej,

    czy ktoś może podpowiedziec jak podłączyć sterownik IB-TRON do Centrali Zehnder 350?
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  19. #2679

    Domyślnie

    Próbuje sam ogarnąć temat instalacji rekuperacji. Jak dotąd udało mi się rozprowadzić przewody od rozdzielaczy do anemostatów.
    Rozdzielacze mam usytuowane na strychu po przeciwnych stronach połaci. Rekuperator będzie znajdował się ok. 1-1,5m od rozdzielacza wywiewu. Zastanawiam się jak poprowadzić przewód od nawiewu. Dookola strychu to będzie coś ok. 15 m, jest jeszcze opcja że mogę to schować w wylewce, wtedy wyjdzie coś ok. 5 m. Średnica przewodu 200 mm. Jeżeli rura leżałaby na betonie, to mogę położyć jeszcze na nią 5 cm styropianu.
    Czy ktoś mógłby doradzić jakich rur o średnicy 200 mm użyć, aby można było je bezpiecznie schować w wylewce.

  20. #2680

    Domyślnie

    Witam, orientuje się ktoś który sklep internetowy sprzedaje na metry pe-flexa 75 ? Czeka mnie mała przeróbka i brakuje mi dosłownie 2-3 metry (z powłoką antygrzybiczną)

Strona 134 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony