dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 150 z 247
Pokaż wyniki od 2.981 do 3.000 z 4930
  1. #2981
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fleszu1 Zobacz post
    wszystkie wymogi z WT spełniam.
    Do okna w pralni jest w poziomie >2m? A do okna łazienki >3m?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-01-2018 o 14:51

  2. #2982

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W łazience na górze będzie ino gwizd, jak ma przez nią przelecieć powietrze ze wszystkich sypialni. Za to jedna garderoba pozostaje niewentylowana. To IMO złe rozwiązanie. Zrobiłby 1x wyciąg garderobie i wyciąg zamiast nawiewu w pralni.

    Izolacji kanałów nigdy za dużo, jak idą przez pomieszczenia nieogrzewane. Dokleiłbym 5 albo i 10cm, jak jest miejsce.

    Wyrzutnia w ścianie to słabe rozwiązanie. Wielu potem pyta, co zrobić z wodą wykraplającą się i mgłą osadzającą się na ścianach (a potem zielono albo czarno się tam robi).
    I pytanie, czy spełnią wymogi z WT:

    2. Czerpni powietrza nie należy lokalizować w miejscach, w których istnieje niebezpieczeństwo napływu powietrza
    wywiewanego z wyrzutni oraz powietrza z rozpyloną wodą pochodzącą z chłodni kominowej lub innych podobnych urzą-
    dzeń.

    [...]

    9. Dopuszcza się sytuowanie wyrzutni powietrza w ścianie budynku, pod warunkiem że:
    1) powietrze wywiewane nie zawiera uciążliwych zapachów oraz zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia;
    2) przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami znajduje się w odległości co najmniej 10 m lub bez okien
    w odległości co najmniej 8 m;
    3) okna znajdujące się w tej samej ścianie są oddalone w poziomie od wyrzutni co najmniej 3 m, a poniżej lub powyżej
    wyrzutni – co najmniej 2 m;
    4) czerpnia powietrza, usytuowana w tej samej ścianie budynku, znajduje się poniżej lub na tym samym poziomie co
    wyrzutnia, w odległości co najmniej 1,5 m.
    Żeby go nie wyciągnęło tylko przez tę łazienkę.... Gwizd... Nie spotkałem się z gwizdem, zgodzę się, że jak wrzuci się reku na full to będzie mocno czuć, ale o to chodzi by łazienka byla dobrze wentylowana. Wrócę do gwizdu (mam wyciąg w łazienkach 2 i kuchni najmocniejsze wyciągi są właśnie w łazienkach cisza... jak puszczałem 400 m3/h na wyciągu) A przepuszczanie przez gardrobę i ubrania "brudnego" powietrza nie jest najlepszym pomysłem.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  3. #2983
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli tylko 2,5cm izolacji? To zdecydowanie za mało.
    A stropu nie izolujesz? Puść w izolacji stropu. Swoją drogą mocno sobie skomplikowałeś tematy energooszczędnościowe robiąc taki strop - na górze pokój i taras, na dole nieogrzewany garaż. To radiator, który musisz wszędzie przyzwoicie zaizolować.
    strop i sciana garaż/dom są ocieplone 10cm styro - pisałem o tym. w garażu będzie jeden grzejnik ale to raczej żeby złamać temperaturę, będzie utrzymywał minimum 5 st.

    okno w łazience to wąski fix a do pralni jest 2m, ale w rzucie poziomym faktycznie mniej.

  4. #2984
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fleszu1 Zobacz post
    strop i sciana garaż/dom są ocieplone 10cm styro - pisałem o tym.
    A, to sorki. Przegapiłem to o stropie. Z każdej strony? Od dołu, od góry i na tarasie, i w pokoju?

    Cytat Napisał Fleszu1 Zobacz post
    okno w łazience to wąski fix a do pralni jest 2m, ale w rzucie poziomym faktycznie mniej.
    Fix to okno. Niezależnie od wymiarów.


    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Wrócę do gwizdu (mam wyciąg w łazienkach 2 i kuchni najmocniejsze wyciągi są właśnie w łazienkach cisza... jak puszczałem 400 m3/h na wyciągu) A przepuszczanie przez gardrobę i ubrania "brudnego" powietrza nie jest najlepszym pomysłem.
    Tu masz 4 pomieszczenia (pomijając garderobę) z których całe powietrze przechodzi przez jedne drzwi do łazienki. Tu będzie wąskie gardło nawet, jak te pomieszczenia będą wentylowane dosyć skromnie. Bez przesady z "dobrą" wentylacją łazienki - jak przelatuje z niej powietrze nawiewane przez dwa pokoje to aż nadto. A co dopiero przez cztery. Może lubisz wiatr w mokrych włosach i po mokrych pod prysznicem plecach, ale to nie jest typowe pojęcie komfortu.

    A brudne powietrze z sypialni? Bez przesady. Tu nie puszczamy powietrza z kuchni, gdzie coś się smaży czy przypala. A ubraniom lepiej dmuchnąć suchym, trochę chłodniejszym powietrzem (które po ogrzaniu będzie jeszcze suchsze), niż zawilgoconym i cieplejszym.

  5. #2985
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A, to sorki. Przegapiłem to o stropie. Z każdej strony? Od dołu, od góry i na tarasie, i w pokoju?

    Fix to okno. Niezależnie od wymiarów.
    Myslę, że jakoś bardzo się ten pokój nad garażem nie wychłodzi, 10cm od strony garażu + 5cm pod wylewką to przecież przyzwoite ocieplenie. Na tarasie mam 10 cm eps +5cm xps z zachowaniem ciągłości z ociepleniem zewnętrznym więc tu też mostka nie ma.

    Miałem na myśli fix jako okno nieotwierane.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A ubraniom lepiej dmuchnąć suchym, trochę chłodniejszym powietrzem (które po ogrzaniu będzie jeszcze suchsze), niż zawilgoconym i cieplejszym.
    no dlatego właśnie w pralni i garderobie zaplanowane są nawiewy.

  6. #2986

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A, to sorki. Przegapiłem to o stropie. Z każdej strony? Od dołu, od góry i na tarasie, i w pokoju?



    Fix to okno. Niezależnie od wymiarów.




    Tu masz 4 pomieszczenia (pomijając garderobę) z których całe powietrze przechodzi przez jedne drzwi do łazienki. Tu będzie wąskie gardło nawet, jak te pomieszczenia będą wentylowane dosyć skromnie. Bez przesady z "dobrą" wentylacją łazienki - jak przelatuje z niej powietrze nawiewane przez dwa pokoje to aż nadto. A co dopiero przez cztery. Może lubisz wiatr w mokrych włosach i po mokrych pod prysznicem plecach, ale to nie jest typowe pojęcie komfortu.

    A brudne powietrze z sypialni? Bez przesady. Tu nie puszczamy powietrza z kuchni, gdzie coś się smaży czy przypala. A ubraniom lepiej dmuchnąć suchym, trochę chłodniejszym powietrzem (które po ogrzaniu będzie jeszcze suchsze), niż zawilgoconym i cieplejszym.
    Mieszkasz w domu z rekuperacją? Rozumiem, że tak i wiesz jakie są te straszne przeciągi. Zapewniam Cię, mam wentylacje kuchnia i łazienki i jest bardzo dobrze. I nie tylko ja tak mam. Nikt nie narzeka a wręcz jest zadowolony, że po kąpieli szybko pozbywa się wilgoci. Co do garderoby to słusznie zauważyłeś że ma być świeże powietrze i o tym piszę że jak coś to nawiew lub nic. A nie wywiew. W sypialniach przez noc produkujemy mnóstwo wilgoci. Bez sprawnej wentylacji jak na zewnątrz jest chłodno okna parują i potrafi się lać po parapetach że aż słychać ciurkiem wodę.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  7. #2987
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    W efekcie tego co tu piszecie skłaniam się ku następującym modyfikacjom:

    1) podzielić nawiew z większej garderoby na pół kierując połowę strumienia do mniejszej - myślę, że wystarczy na tak małe pomieszczenia.

    2) zredukować wywiewy w łazience z 4 do 3.

    Policzmy: jeden kanał ma pole przekroju 30cm2, razy 4 to 120cm2. Przez te kanały przy normalnej pracy wentylacji 150m3/h będzie teoretycznie przepływać strumień 60 (4x15) m3/h z prędkością 1,4m/s. Zakładając normalne 4 otwory w drzwiach o średnicy 4cm każdy i 1cm szpary pod drzwiami mamy łacznie 130cm2 otworów w drzwiach. Czyli powietrze przepływa przez te otwory z prędkością 1,3m/s, i to przy niskich obrotach centrali. Czy to normalne, nie będzie "świszczeć"?

    W przypadku redukcji z 4 do 3 w łazience, jest sens dać jeden wywiew w centralnej części korytarza|?

    W garderobach i pralni zostają nawiewy i tego nie zmieniam bo kanały już są wpięte w skrzynkę rozdzielczą.

  8. #2988

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fleszu1 Zobacz post
    W efekcie tego co tu piszecie skłaniam się ku następującym modyfikacjom:

    1) podzielić nawiew z większej garderoby na pół kierując połowę strumienia do mniejszej - myślę, że wystarczy na tak małe pomieszczenia.

    2) zredukować wywiewy w łazience z 4 do 3.

    Policzmy: jeden kanał ma pole przekroju 30cm2, razy 4 to 120cm2. Przez te kanały przy normalnej pracy wentylacji 150m3/h będzie teoretycznie przepływać strumień 60 (4x15) m3/h z prędkością 1,4m/s. Zakładając normalne 4 otwory w drzwiach o średnicy 4cm każdy i 1cm szpary pod drzwiami mamy łacznie 130cm2 otworów w drzwiach. Czyli powietrze przepływa przez te otwory z prędkością 1,3m/s, i to przy niskich obrotach centrali. Czy to normalne, nie będzie "świszczeć"?

    W przypadku redukcji z 4 do 3 w łazience, jest sens dać jeden wywiew w centralnej części korytarza|?

    W garderobach i pralni zostają nawiewy i tego nie zmieniam bo kanały już są wpięte w skrzynkę rozdzielczą.
    U mnie nie świszczy... to musiałby być huragan jednak. U innych ludzi nie świszczy. Może u kogoś znacznie...
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  9. #2989
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Mieszkasz w domu z rekuperacją? Rozumiem, że tak i wiesz jakie są te straszne przeciągi. Zapewniam Cię, mam wentylacje kuchnia i łazienki i jest bardzo dobrze.
    Nie trzeba włożyć ręki do frytownicy żeby wiedzieć, że parzy. Puszczenie powietrza z całej kondygnacji przez jedną łazienkę (cztery pomieszczenia nawiewów) nie jest komfortowe. Niech będzie tam nawet po 20m3/h to mamy 80m3 przez łazienkę + jeszcze garderoba, a to już o ponad 30m3 za dużo w łazience (a w każdym z pokoi i 10m3/h mniej, niż podają normy).

    Cytat Napisał Fleszu1 Zobacz post
    no dlatego właśnie w pralni i garderobie zaplanowane są nawiewy.
    Nieprecyzyjnie napisałem. Wolałbym mieć nawiewy, ale u Ciebie wyciąganie całego powietrza z kondygnacji przez jedną łazienkę to przesada. Dlatego tu dałbym wywiewy w garderobach, które wciągałyby powietrze wpuszczone do sypialni, więc dosyć czyste.

    Fix to okno. I dotyczą go przepisy o oknach.

    Jeszcze co do rozplanowania - to zrób sobie tabelkę. Policz opory dla każdej rury i prędkości powietrza. I zestaw to ze sprężem dyspozycyjnym wybranego rekuperatora.

  10. #2990
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    U mnie nie świszczy...
    Słyszałeś może o hiperboli?

  11. #2991

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie trzeba włożyć ręki do frytownicy żeby wiedzieć, że parzy. Puszczenie powietrza z całej kondygnacji przez jedną łazienkę (cztery pomieszczenia nawiewów) nie jest komfortowe. Niech będzie tam nawet po 20m3/h to mamy 80m3 przez łazienkę + jeszcze garderoba, a to już o ponad 30m3 za dużo w łazience (a w każdym z pokoi i 10m3/h mniej, niż podają normy).



    Nieprecyzyjnie napisałem. Wolałbym mieć nawiewy, ale u Ciebie wyciąganie całego powietrza z kondygnacji przez jedną łazienkę to przesada. Dlatego tu dałbym wywiewy w garderobach, które wciągałyby powietrze wpuszczone do sypialni, więc dosyć czyste.

    Fix to okno. I dotyczą go przepisy o oknach.

    Jeszcze co do rozplanowania - to zrób sobie tabelkę. Policz opory dla każdej rury i prędkości powietrza. I zestaw to ze sprężem dyspozycyjnym wybranego rekuperatora.
    Powiem szczerze nie spotkałem się aby ktoś tak twierdził że dyskomfort odczuwa. Chociaż różnie to bywa. Ostatnio byłem u gościa który twierdził, że ma w domu zimno i przesyłał mi zdjecie termometru. Wszedłem do domu i coś mi tutaj nie grało bo po 20 minutach nadal odczuwałem że zimno nie jest. Przywiozłem ze sobą celowo 3 termometry jak się okazało każdy z nich pokazywał co najmniej o 2 stopnie więcej niż ten jego. Gdy mu to pokazałem już nigdy nie było mu zimno...

    Wniosek, czasem dyskomfort może wynikać nie doświadczając tego bezpośrednio lecz z aspektu psychologicznego

    Ale wracając do wentylacji, to przecież ja jestem za wolnością wartości prywatnej więc niech każdy robi jak chce... jak uważa. Stąd niektórzy montują świetne okna a potem robią w nich dziury żeby nawiewniki wstawić... też wolno. Zatem u siebie zrobisz jak chcesz.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  12. #2992

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Słyszałeś może o hiperboli?
    ?
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  13. #2993

    Domyślnie

    To jest daleko idącą naiwność myślenie, iż wskazanie przepływu jest równoznaczne z rzeczywista wymiana powietrza. A gdzie kwestia możliwości wysiewanych kanału w łazience? Jak drzwi są zamknięte a sypialniach pootwierane to wiesz kaizen co się dzieje? Mieszkasz już? Weź jaki anemometr i zmierz co nieco bo nadal zbytnio teorią operujesz.

  14. #2994
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    Ja u siebie mam 2 anemostaty po 3 rury w łazience. Nie wyobrażam sobie abym miał wyciągi w innym miejscu niż łazience u góry. Skoro nie ma innego pomieszczenia brudnego to tak musi być, a przeciągi i świsty to między bajki Nie słyszałem aby ktoś w takiej konfiguracji marudził. Gdzie mam sobie zrobić wywiew ? W garderobie jak proponuje Kaizen ? Debilizm - ciuchy, które lądują po praniu w garderobie będą nasiąkać powietrzem, którego chce się z domu pozbyć. Proponuje słuchać tych co już instalacje mają i z niej korzystają albo założyli ich setki, a nie teoretyków.
    PC PW Panasonic T-cap 9kW, 230V, seria H, + bufor 100l, 2x termostat salus (parter i piętro) + CWU 300L.
    Dom pełna piętrówka 200m2 z garażem i kotłownią - wszystko grzane, 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach. Okna 3 szyby Abakus BluEnergy Uw~0,8 + ciepły parapet. Siany BK 24cm + docelowo 25cm styro. Piętro ocieplone 40cm wełna nad płytami z KG.

  15. #2995
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mario86

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Wieluń
    Kod pocztowy
    98-300
    Posty
    7

    Domyślnie

    Pytanie do oszczędnyGrześ:
    Czy mógłbym zadać kilka pytań odnośnie WM na priv?
    Na forum jest poruszanych w jednym czasie zbyt wiele wątków i ciężko jest uzyskać konkretne odp

  16. #2996

    Domyślnie

    Cytat Napisał mario86 Zobacz post
    Pytanie do oszczędnyGrześ:
    Czy mógłbym zadać kilka pytań odnośnie WM na priv?
    Na forum jest poruszanych w jednym czasie zbyt wiele wątków i ciężko jest uzyskać konkretne odp
    Pytać nie musisz po prostu pisz na priv.

  17. #2997
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za wypowiedzi w kwestii wentylacji łazienki. Pozostaną 4 wywiewy, jedynie co zmienię to rozdzielę jakoś 1 nawiew na dwie garderoby.

    Natomiast sprawa izolacji kanałów wywiewu w garażu mnie gnębi, kiepsko będzie wyglądać pasek styropianu doklejony na suficie w miejscu przebiegu kanałów. Nie ma lepszego sposobu na to?

  18. #2998

    Domyślnie

    Witam.
    Pozwolę sobie zadać tutaj pytanie, bo widzę ze jest w tym wątku kilka aktywnych mądrych głów

    Chcę/muszę wpiąć centralę z kroćcami 125 do istniejącej w 3/4 instalacji i nie wiem jak najlepiej to rozwiązać. Skrzynki 160 mam cztery, po dwie na piętro. Jesli zrobilbym redukcje zaraz na skrzynce i kanal puscil 125 to pola przekroju sumarycznie by mi sie mniej wiecej zgadzały.
    Problem w tym, że z centrali 125 musze rozprowadzic do dwóch skrzynek nawiewnych z taka sama ( zredukowana juz ze 160) srednica.Jak to złożyć "do kupy" najlepiej?
    Portki bez redukcji 3x125? Moze jakies inne sugestie?

  19. #2999

    Domyślnie

    Cytat Napisał lotan Zobacz post
    Witam.
    Pozwolę sobie zadać tutaj pytanie, bo widzę ze jest w tym wątku kilka aktywnych mądrych głów

    Chcę/muszę wpiąć centralę z kroćcami 125 do istniejącej w 3/4 instalacji i nie wiem jak najlepiej to rozwiązać. Skrzynki 160 mam cztery, po dwie na piętro. Jesli zrobilbym redukcje zaraz na skrzynce i kanal puscil 125 to pola przekroju sumarycznie by mi sie mniej wiecej zgadzały.
    Problem w tym, że z centrali 125 musze rozprowadzic do dwóch skrzynek nawiewnych z taka sama ( zredukowana juz ze 160) srednica.Jak to złożyć "do kupy" najlepiej?
    Portki bez redukcji 3x125? Moze jakies inne sugestie?
    Pytanie jaka centrala. Ile weszło przewodów na instalację?

  20. #3000

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Pytanie jaka centrala. Ile weszło przewodów na instalację?
    Centrala zamierzona kinetic. Rury w calosci fi 63 (wew 53),
    7 anemostatow nawiewnych (góra 4, dół 3) i 7 wywiewnych (3 góra, 4 dół).

    Liczba rur do anemostatow nawiewnych/wyjsc na skrzynkach: 13 (góra 8, dół 5) i 13 wywiewnych(7 góra, 6 dół).

    Przewody musiałbym pomierzyć, ale dom ma 130m2, od skrzynki do najdalszego punktu 7 m, raczej nie poskrecane.
    Ostatnio edytowane przez lotan ; 09-01-2018 o 00:10

Strona 150 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony