dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 185 z 247
Pokaż wyniki od 3.681 do 3.700 z 4930
  1. #3681

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Gdy kupowałem do siebie, to tez dostałem różne. Jeden który chciałem, aby był perforowany na nawiew, aby tłumił dźwięk wentylatora kupiłem firmy Sonodec. Miał po całości perforację jak ten ze środkowego linku, ale między wełna mineralna a wewnętrznym kanałem była dodatkowo szczelna bezbarwna folia. Reszta szła na wywiew, więc się tak bardzo nie przejmowałem.
    Ten ze środkowego linka jest do powyzej 250stopni wogole lepiej wykonany natomiast ten z żółta wełna to tragedia w srodku pełno wełny
    Jaki sens robic wentylacje jak to na bank bedziie pylić , w opisie jest podane jako do wentylacji.

  2. #3682
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    ...Czerpnia i wyrzutnia na jednaj ścianie powodują duże problemy w przypadku wiatru. Miałem podobnie u siebie i musiałem przerabiać. Wiejący wiatr od strony czerpni/wyrzutni mocno wzmacnia nawiew, a "zatyka" wywiew co powoduje duże problemy z balansem. Może jeśli kupisz rekuperator z modułem CF to sobie jakoś poradzi, ale nie wiem.
    Jest dokładnie odwrotnie niż napisałeś, tzn. czerpnia i wyrzutnia na jednej ścianie są najmniej wrażliwe na wiatr. Jeżeli wiatr wieje z ich strony to mamy "wzmocnienie" czerpni i "osłabienie" wyrzutni, w przypadku szczelnego budynku te siły się równoważą i wymiana pozostaje bez zmian. W przypadku wiatru z drugiej strony jest odwrotnie, ale też siły (ciśnienia) się równoważą. Każdy inny układ czerpni/wyrzutni nie równoważy się w przypadku wiatru. Oczywiście zostaje kwestia szczelności budynku, ale dotyczy każdego układu i infiltracja związana z wpływem wiatru występuje zawsze..
    Jest jeszcze "ryzyko" recyrkulacji pomiędzy czerpnią i wyrzutnią (to jedyny minus tego rozwiązania), ale sądzę że w praktyce można ten aspekt pominąć, trudno mi sobie wyobrazić warunki, w których recyrkulacja przekroczy poziom dozwolony w WT budynków, sądzę że w tym układzie nie ma ona szans przekroczyć poziomu kilku procent.
    Tak więc w przypadku czerpni i wyrzutni na tej samej ścianie układ CF jest najmniej potrzebny. Każda inna konfiguracja będzie bardziej wrażliwa na wiatr, może z wyjątkiem czerpni i wyrzutni w układzie pionowym poza strefą oddziaływania na nie dachu (np. czerpnia i wyrzutnia terenowa) co w praktyce nie jest spotykane.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 20-01-2019 o 00:23

  3. #3683
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Gdyby budynek był całkiem szczelny, to pewnie masz rację, ale z tą szczelnością to różnie bywa, no i często w kuchni jest okap wyciągowy i w takim przypadku dzieje się dokladnie tak jak napisałem.

  4. #3684
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    okap w kuchni o ile wypuszczony na zewnątrz to musi mieć jakąś klapkę zwrotną ,,, lub tylko okap podwieszany z węglem aktywnym
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  5. #3685
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    okap w kuchni o ile wypuszczony na zewnątrz to musi mieć jakąś klapkę zwrotną ,,, lub tylko okap podwieszany z węglem aktywnym
    Zwrotną. Ale jak wiatr wieje w czerpnię i wyrzutnię, to przecież mamy w domu nadciśnienie i ta klapka nic nie da.

    Do tego szczelne domy, to pewnie na Marsie będą. Teraz jak przy 50Pa dom przepuszcza 0,6 kubatury/godzinę, to jest już bardzo szczelny (w standardzie domu pasywnego).

  6. #3686
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    W przypadku kuchenki gazowej moim zdaniem (nie wiem co na to przepisy) okap tylko filtrujący się nie nadaje. Sprawdzałem u siebie z ciekawości. Po 4 minutach gotowania na małym gazie CO2 doszło do 2500 PPM (kuchnia zamknięta około 30m3). Wentylacja pracowała jak zwykle około 30 m3/h

  7. #3687
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Wentylacja pracowała jak zwykle około 30 m3/h
    Przy kuchence gazowej norma przywołana w Rozporządzeniu w sprawie WT (a więc obowiązkowa) wymaga min. 70m3/h.
    30m3/h to dla kuchenki elektrycznej w kuchni z oknem (nie wiem, jakie znaczenie przy WM ma okno). Bez okna to przy kuchence elektrycznej ma być 50m3/h.

  8. #3688
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Z tymi normami to jest pewien problem. Nie jestem pewny, ale nie ma w niej chyba napisane, że taka wydajność jest potrzebna w czasie używania kuchenki, a nie cały czas. Gdybym zastosował się do normy i ustawił wentylację tak by ciągle pracowała z wydajnością 120 m3/h (kuchnia 70, łazienka 50) to w domu wszyscy zaczęli by się źle czuć i chorować, bo wilgotność powietrza (piszę o zimie, w lecie to nie problem) spadła by do 20 kilku %. Nawet zwiększanie tylko na czas gotowania będzie powodować podobne problemy. Dlatego uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest okap wyciągowy i uchylanie okna/nawiew świeżego powietrza tylko w kuchni na czas gotowania. Wentylacja niech robi swoje, czyli utrzymuje w domu odpowiednią jakość powietrza 24h/dobę.
    Projektanci muszą trzymać się norm, a później na tych beznadziejnych projektach utrzymują się różni "fachowcy" sprzedający swoje poradniki na temat prawidlowej wentylacji grawitacyjnej, bo przecież mechaniczna podnosi z ziemi kurz itd.

  9. #3689
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Nawet zwiększanie tylko na czas gotowania będzie powodować podobne problemy.
    70m3/h to minimum.

    Zaleca się projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększenie strumienia objętości powietrza usuwanego z kuchni w czasie jej
    użytkowania, do co najmniej 120 m3/h.


    Na przesuszanie - nawilżacze i rekuperatory z odzyskiem wilgoci. A że 30m3/h to za mało, to sam dowiodłeś podając ilość CO2.

  10. #3690
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    neez

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-329
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Załóż sobie w salonie pompę ciepła powietrze - powietrze (potocznie zwany klimatyzator). Przez większą część sezonu grzewczego będziesz grzał 2 - 3 razy taniej, a w razie potrzeby pokoje dogrzejesz "kablami". Natomiast w lecie będziesz miał w domu komfort wilgotnościowo- temperaturowy
    Dzięki za podpowiedź Koncepcja była taka, aby właśnie dać dodatkowy kanał do pokoju 06 i go zaślepić i tak pewnie zrobię. Klima z funkcją grzania miała być założona jakoś w przyszłości, ale instalator za późno dał mi znać i ściana, w której mieli puścić peszel do podłączenia została już prefabrykowana. Ale nic straconego jak postawią ściany to muszę się tym zająć i przygotować miejsce na przepust i przyłącze elektryczne.
    Co do wyrzutni w dachu to mam mieszane uczucia, boję się wykraplania wody na samym końcu kominka wentylacyjnego. Z tego, co wiem to Braas ma dostępną dachówkę z kominkiem wentylacyjnym o średnicy wewnętrznej 150 mm., Więc problem to nie jest, mogę zawsze zamówić.
    Czerpnie i wyrzutnie mamy od strony wschodniej na elewacji bez okien. Jedynie, co to sąsiad ma okna i odległość od naszych budynków to jakieś 9 m.
    Wiatr wieje przeważnie od strony południowo zachodniej, południa lub od zachodu. Rzadko się zdarza, aby wiało od wschodu. A i tak od wschodu będziemy przysłonięci budynkiem sąsiada.
    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    …Dlatego uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest okap wyciągowy i uchylanie okna/nawiew świeżego powietrza tylko w kuchni na czas gotowania. Wentylacja niech robi swoje, czyli utrzymuje w domu odpowiednią jakość powietrza 24h/dobę.
    Projektanci muszą trzymać się norm, a później na tych beznadziejnych projektach utrzymują się różni "fachowcy" sprzedający swoje poradniki na temat prawidlowej wentylacji grawitacyjnej, bo przecież mechaniczna podnosi z ziemi kurz itd.
    Normy normami u nas i tak wszystko na prąd więc będzie płyta indukcyjna. Dla 4 osób przy kuchence elektrycznej rozporządzenie mówi o 50m3/h. Okap będzie tylko z filtrem węglowym. Albo nie będzie w ogóle, siostra daję radę bez okapu i syfu nie ma.
    Ponadto mamy od strony północnej i zachodniej FIX-y i okna nie będą się otwierać.
    Poprawiłem projekt, bo odwrotnie dałem centralę i dołożyłem kanał do sypialni 06
    https://www.dropbox.com/s/4mfon6cp6t...01.19.pdf?dl=0
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt wentylacja 2019.01.19.jpg
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	425078  

  11. #3691
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kozi11

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Buk
    Kod pocztowy
    64-320
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witaj. Ja mam podobny układ domu i podobną sytuację jeżeli chodzi o długość kanałów. Kanały wywiewne są dużo krótsze od nawiewnych. Czy nie stanowi to problemu? Widzę, że masz na kanałach wywiewnych przy skrzynkach "ostre" łuki. Czy to ma zrównoważyć opory?

  12. #3692
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Różnice w długości kanałów nawiew/wywiew nie są problemem, później balansujesz obrotami wentylatorów.

  13. #3693
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Różnice w długości kanałów nawiew/wywiew nie są problemem, później balansujesz obrotami wentylatorów.
    Ponoć najlepiej balansuje się instalację właśnie długościami kanałów.

    Ja odstałem swój projekt, został wykonany tak jak chciałem, na trójniku na sonodukcie, pionem na elewacji, odseparowanymi skrzynkami w tym dla parteru skrzynki są pod daszkiem kotłowni poza obrysem części mieszkalnej. Zobaczymy co z tego będzie.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  14. #3694
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Różnice w długości kanałów nawiew/wywiew nie są problemem, później balansujesz obrotami wentylatorów.
    Czytałeś początek wątku, w którym piszesz?

  15. #3695
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Ponoć najlepiej balansuje się instalację właśnie długościami kanałów.
    ...
    Ty chyba piszesz o czym innym a ja o czym innym. Pytanie było, czy to, że kanały wywiewne są dużo krótsze od nawiewnych. Nie będzie powodować problemów. Natomiast Ty raczej piszesz o tym, że przepływy na poszczególnych anemostatach najlepiej reguluje się długościami kanałów.



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czytałeś początek wątku, w którym piszesz?
    Czytałem i...?
    Choć już jakiś czas temu i nie pamiętam całej treści.

  16. #3696
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    70m3/h to minimum.

    Zaleca się projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększenie strumienia objętości powietrza usuwanego z kuchni w czasie jej
    użytkowania, do co najmniej 120 m3/h.


    Na przesuszanie - nawilżacze i rekuperatory z odzyskiem wilgoci. A że 30m3/h to za mało, to sam dowiodłeś podając ilość CO2.
    Może i da się tak zrobić wentylację, aby wciągała z kuchni co najmniej 120m3/h, co będzie wtedy w reszcie domu to nie wiem. Mam kuchenkę gazową (nie wiem jak jest przy elektrycznej), ale po kilku latach okap wewnątrz i kanał do komina był tak oblepiony tłuszczem (mimo aluminiowych filtrów tłuszczowych), że nawet nie wiem, czy dałoby się to jakoś wyczyścić. Więc jeśli miałaby tak wyglądać wentylacja to ja dziękuję. Stawiam na rozwiązania proste, tanie w montażu i użytkowaniu, a przede wszystkim skuteczne, czyli w kuchni okap wyciągowy.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CO2.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	84,1 KB
ID:	425150  

  17. #3697

    Domyślnie

    Stosował ktos kanały typu termoflex?

  18. #3698
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Może i da się tak zrobić wentylację, aby wciągała z kuchni co najmniej 120m3/h, co będzie wtedy w reszcie domu to nie wiem.
    Wg projektu mam 70m3/h w kuchni 235m3/h w całym domu. Rekuperator 400m3/h wyciągnąłby 120m3/h z kuchni. Ale nie mam kuchenki gazowej, więc nie potrzebuję tyle.
    Przewietrzenie innym pomieszczeniom nie zaszkodzi - wręcz przeciwnie. Przedmucha z wody wymiennik i wzrośnie sprawność (poczytaj, jak ludzie płaczą o spadku sprawności w chłody, jak reku chodzi na niskich obrotach). Ile czasu pracuje kuchnia? 5%? Czy jeszcze mniej?

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Więc jeśli miałaby tak wyglądać wentylacja to ja dziękuję.
    Masz wymiennik obrotowy? W innym przypadku co Cię obchodzi, jak wygląda kanał wywiewny?

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Ty chyba piszesz o czym innym a ja o czym innym. Pytanie było, czy to, że kanały wywiewne są dużo krótsze od nawiewnych. Nie będzie powodować problemów. Natomiast Ty raczej piszesz o tym, że przepływy na poszczególnych anemostatach najlepiej reguluje się długościami kanałów.
    Skoro długością regulujesz poszczególne anemostaty (wywiewne i nawiewne) to piszesz o tym samym

    Cytat Napisał blachaxxx Zobacz post
    Stosował ktos kanały typu termoflex?
    W roli tłumika - w pomieszczeniu technicznym odcinek do wyrzutni (dalej sztywna) i od czerpni. Na wierzchu tak, że łatwo wymienić. Bo od czasu do czasu zamierzam wymieniać, bo przez te perforacje pewnie niezły syf się zrobi i wełna zamoknie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-01-2019 o 21:52

  19. #3699
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał blachaxxx Zobacz post
    Stosował ktos kanały typu termoflex?
    Tak do DGP z kominka.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  20. #3700
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Skoro długością regulujesz poszczególne anemostaty (wywiewne i nawiewne) to piszesz o tym samym
    Właśnie, że nie o tym samym. Jeżeli będą 2 pokoje, jeden blisko, a drugi dalej od rekuperatora, to aby w obydwu zapewnić taki sam nawiew, to najlepiej jest to właśnie zrobić poprzez odpowiednie długości i zakręty na kanałach. Natomiast tego, że wyciągi do łazienki i kuchni maja po 3 m, a nawiewy do pokoi po 6m nie ma sensu równoważyć zwiększaniem oporów na wywiewie. Opory miedzy wywiewem i nawiewem i tak będą się zmieniać choćby ze względu na filtry i to reguluje się poprzez zmianę obrotów wentylatorów.

Strona 185 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony