dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 198 z 247
Pokaż wyniki od 3.941 do 3.960 z 4930
  1. #3941

    Domyślnie

    Witam
    Kiedyś wyczytałem na tym forum jak można łukiem, albo zakrętem 90 stopni "zrównoważyć " różne długości przewodów nawiewnych WM. Od dwóch dni próbuje to znaleźć ale nie mogę.Czy ktoś mógłby mi to przypomnieć? Układam przewody nawiewne i mam rózne długości od rozdzielacza do anemostatów (odpowiednio 15m,12m,7,5m i 6,5m) i chciałbym to właśnie trochę zrównoważyć. Ktoś pomoże?

  2. #3942
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wyciągnij piwo z lodówki, to zrozumiesz. A jest ono o 10* albo i kilkanaście * cieplejsze, niż powietrze w kanale czerpni w mrozy.
    A w kwestii gdy przewód wentylacyjny który idzie przez ogrzewane pomieszczenia? Co mi da izolacja? Że przewód będzie cieplejszy? Chyba raczej taki komin odizolowamy od ciepłych pokoi zimą będzie zimniejszy...
    Gadałem z kolegą co robi wentylacycje i mówi że taki przewód będzie miał temp pomieszczenia i tak ma być.

  3. #3943
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysiekkozinski Zobacz post
    Witam
    Kiedyś wyczytałem na tym forum jak można łukiem, albo zakrętem 90 stopni "zrównoważyć " różne długości przewodów nawiewnych WM. Od dwóch dni próbuje to znaleźć ale nie mogę.Czy ktoś mógłby mi to przypomnieć? Układam przewody nawiewne i mam rózne długości od rozdzielacza do anemostatów (odpowiednio 15m,12m,7,5m i 6,5m) i chciałbym to właśnie trochę zrównoważyć. Ktoś pomoże?
    Nie szukaj tej informacji bo to były bzdury. Tzn. zakręt oczywiście zwiększa opór, ale nie tak jak tam pisano tylko znacznie mniej. Te różnice w oporach równoważy się anemostatami lub tłumikami, np. Inno firmy Jeven.

  4. #3944
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    A w kwestii gdy przewód wentylacyjny który idzie przez ogrzewane pomieszczenia? Co mi da izolacja? Że przewód będzie cieplejszy? Chyba raczej taki komin odizolowamy od ciepłych pokoi zimą będzie zimniejszy...
    Gadałem z kolegą co robi wentylacycje i mówi że taki przewód będzie miał temp pomieszczenia i tak ma być.
    Masz kolegę o wątpliwej wiedzy, ale we własnym domu rób jak uważasz, napisaliśmy Ci dlaczego trzeba izolować przewody i dlaczego wpuszczenie zimnego powietrza w komin to zły pomysł, możesz z tego skorzystać albo i nie.

  5. #3945
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysiekkozinski Zobacz post
    Witam
    Kiedyś wyczytałem na tym forum jak można łukiem, albo zakrętem 90 stopni "zrównoważyć " różne długości przewodów nawiewnych WM. Od dwóch dni próbuje to znaleźć ale nie mogę.
    Zacznij czytać od początku watek, w którym opisujesz problemy ze znalezieniem.

  6. #3946
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Nie szukaj tej informacji bo to były bzdury. Tzn. zakręt oczywiście zwiększa opór, ale nie tak jak tam pisano tylko znacznie mniej. Te różnice w oporach równoważy się anemostatami lub tłumikami, np. Inno firmy Jeven.
    Jakkolwiek z wieloma pomysłami TB się nie zgadzam, tak ułożenie rur mi się sprawdziło.

    Każdy anemostat mam podpięty dwoma pe-flexami w sumie 150mb. Różnica długości dosyć znaczna - tak od 3 do 15m gdzie długie starałem się prowadzić jak najprostszą droga, a krótkie z zakrętami. Anemostaty nawiewne ustawione podobnie (mocno otwarte) dały bardzo zbliżone przepływy 23-27m3/h tylko najdalszy miał 20m3/h.

    Nawiewów i wywiewów zamontowanych mam po 6. Ale dwa wywiewy skręcone na maksa, bo wolę, żeby więcej powietrza szło przez kuchnię i łazienki - a i tak okazało się, że przez jeden śmiga 10m3/h a przez drugi 15m3/h.

  7. #3947
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    A w kwestii gdy przewód wentylacyjny który idzie przez ogrzewane pomieszczenia? Co mi da izolacja? Że przewód będzie cieplejszy? Chyba raczej taki komin odizolowamy od ciepłych pokoi zimą będzie zimniejszy...
    Gadałem z kolegą co robi wentylacycje i mówi że taki przewód będzie miał temp pomieszczenia i tak ma być.
    Uporządkujmy:
    1. Przewody poprowadzone w części ogrzewanej którymi tłoczysz zimne powietrze (czerpnia i wyrzutnia) trzeba zaizolować porządnie, żeby na ich zewnętrznych ściankach nie skraplała się woda. No i żeby ciepło nie uciekało ogrzewając powietrze wewnątrz przewodu.
    2. Przewody poprowadzone w części NIEogrzewanej którymi tłoczysz cieple powietrze (nawiew i wywiew) trzeba zaizolować bardzo porządnie (min. 20 cm wełny), żeby nie tracić ciepła. Do tego gdyby powietrze w tych przewodach się wychładzało to para skropli się wewnątrz.
    3. Przewody poprowadzone w części ogrzewanej którymi tłoczysz cieple powietrze (nawiew i wywiew) nie potrzebują izolacji, bo różnica temperatur znikoma.
    4. Wyrzutnię poprowadzoną przez przestrzeń NIEogrzewaną teoretycznie warto zaizolować, bo płynie nią powietrze o temperaturze dobre kilka stopni wyższej (a w czasie odszraniania gdy jest ono przeprowadzane przez zatrzymanie wentylatora nawiewnego niewiele niższą, niż wewnątrz domu) za to o wysokiej wilgotności. Więc nawet niewielkie schłodzenie tego powietrza powinno powodować skraplanie pary wodnej wewnątrz przewodu. Tak głosi teoria. Ale minionej zimy specjalnie miałem założony trójnik zaślepiony z jednej strony i ze 2m nieocieplonej rury na nieogrzewanym poddaszu prowadzącej do wyrzutni. Śladów wilgoci w trójniku brak - a całą zimę tak chodziło.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-05-2019 o 02:58

  8. #3948
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    T. Brzeczkowski radził wyrzutnie dawać bezpośrednio w komin
    Kwestia tylko czy musi być izolowana.

  9. #3949

    Domyślnie

    Kaizen masz swój projekt narysowany? Żeby poglądowo się dokształcić?
    Sumowałeś długości, a tam gdzie zakręt 90 stopni dodawałeś 3m?

  10. #3950
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał eko_zgonus Zobacz post
    Kaizen masz swój projekt narysowany?
    Tylko "fabryczny" - nie układałem rur tak, jak w nim rozrysowane.



    Cytat Napisał eko_zgonus Zobacz post
    Sumowałeś długości, a tam gdzie zakręt 90 stopni dodawałeś 3m?
    Nie liczyłem dokładnie, tylko orientacyjnie w czasie pracy. Uznałem, że i tak poprawiam sytuację w porównaniu z projektem, a zakręty nie były tak precyzyjne. Ty np. po lewej widać jeden z najkrótszych odcinków i zakręt o jakieś 300*.



  11. #3951
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcinx00

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Radzymin
    Kod pocztowy
    05-250
    Posty
    90

    Domyślnie

    Kaizen te rury idą w części nieogrzewanej ? bo to chyba jakiś strych

  12. #3952

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Uporządkujmy:
    1. Przewody poprowadzone w części ogrzewanej którymi tłoczysz zimne powietrze (czerpnia i wyrzutnia) trzeba zaizolować porządnie, żeby na ich zewnętrznych ściankach nie skraplała się woda. No i żeby ciepło nie uciekało ogrzewając powietrze wewnątrz przewodu.
    2. Przewody poprowadzone w części NIEogrzewanej którymi tłoczysz cieple powietrze (nawiew i wywiew) trzeba zaizolować bardzo porządnie (min. 20 cm wełny), żeby nie tracić ciepła. Do tego gdyby powietrze w tych przewodach się wychładzało to para skropli się wewnątrz.
    3. Przewody poprowadzone w części ogrzewanej którymi tłoczysz cieple powietrze (nawiew i wywiew) nie potrzebują izolacji, bo różnica temperatur znikoma.
    4. Wyrzutnię poprowadzoną przez przestrzeń NIEogrzewaną teoretycznie warto zaizolować, bo płynie nią powietrze o temperaturze dobre kilka stopni wyższej (a w czasie odszraniania gdy jest ono przeprowadzane przez zatrzymanie wentylatora nawiewnego niewiele niższą, niż wewnątrz domu) za to o wysokiej wilgotności. Więc nawet niewielkie schłodzenie tego powietrza powinno powodować skraplanie pary wodnej wewnątrz przewodu. Tak głosi teoria. Ale minionej zimy specjalnie miałem założony trójnik zaślepiony z jednej strony i ze 2m nieocieplonej rury na nieogrzewanym poddaszu prowadzącej do wyrzutni. Śladów wilgoci w trójniku brak - a całą zimę tak chodziło.
    Kaizen pomocne podsumowanie - dzięki! Czy przewody (nawiew i wywiew) które są puszczone w stropie a dokładnie w i pomiędzy pustakami Terrivy w domu parterowym należy potraktować że idą w pomieszczeniu izolowanym? Chyba tak bo taki strop nad pomieszczeniami ogrzewanymi jest ciepły bo nagrzany od powietrza w pokojach a nad nim jest izolacja - czyli przewody nie muszą być izolowane, tak? Bo w przeciwnym razie kiepsko było by z ich izolacją w stropie. Wiem że mało kto ma tak poprowadzoną wentylacje ale w dachach płaskich kilka osób tu tak robiło

  13. #3953
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinx00 Zobacz post
    Kaizen te rury idą w części nieogrzewanej ? bo to chyba jakiś strych
    Poddasze nieużytkowe - oczywiście na rury poszła wełna (40cm).

  14. #3954
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Rury biegnace na strychu po stropie też można potraktować ze idą w strefie ogrzewanej jesli beda przykryte np.15 cm styropianu mimo ze na strychu moze byc minus 20

  15. #3955
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcinx00

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Radzymin
    Kod pocztowy
    05-250
    Posty
    90

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Poddasze nieużytkowe - oczywiście na rury poszła wełna (40cm).
    a w przypadku umieszczenia takich rur PE pod jętkami ocieplonymi w pustce gdzie poniżej będzie sufit GK trzeba dodatkowo ocieplać takie rury?
    Lub druga opcja ocieplony strop oraz dach po sam szczyt a rury na strychu potrzebna izolacje ? (czyli tak jak u ciebie tylko wełna po sam szczyt)

  16. #3956
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    shogunzlasa

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-200
    Posty
    67

    Domyślnie

    Hej - proszę o pomoc.
    Zakupiłem dom (piwnica, parter, poddasze) z podobnym rozstawem pomieszczeń na każdym piętrze (8x10 metrów)

    W domu są 2 kominy (w każdym komin dymowy + wentylacje). Jako że poddasze do adaptacji a parter do poprawek - myślałem zrobić WM z reku.
    Jak nie teraz to nigdy.

    Na poddaszu niby wylewka, ale myślałem ją skuć celem zrobienia ogrzewania podłogowego.

    Pojawia się pytanie gdzie to wszystko umieścić - najbardziej pasuje mi strych (szczyt) - czerpnia w ścianie, wylot w kominie dymowym, brak GWC. Skropliny mogę sprowadzić do pionu kanalizacyjnego z łazienki. Strych będzie ocieplony.
    Pytanie co ze skrzynkami rozdzielczymi / rozprężnymi? Po 1 sztuce w styropianie w podłodze na poddaszu?
    Do piwnicy zesłałbym rury kominem dymowym.

    Ogólny plan (PE-FLEX):

    Piwnica:
    Nawiew: Garderoba 1x75 lub 2x75 (Długie odcinki)
    Wywiew: Pralnia 1x75 lub 2x75 (Długie odcinki)
    Reszta - szczelne drzwi i WG.

    Parter:
    Nawiew: Salon 3x75, Pokój 2x75
    Wywiew: Kuchnia 1x75, Łazienka 3x75, Korytarz 1x75

    Piętro:
    Nawiew: Pokój 1 - 1x75, Pokój - 2 2x75, Pokój 3 - 1x75
    Wywiew: Łazienka 3x75, Korytarz 1x75

    Taki układ ma sens?

    I kilka pytań do tego:
    1. Czy musi być dostęp do skrzynki rozprężnej czy zatapia się ją w betonie? Musi być poziomo czy można schować ją w ścianie pionowo?
    2. Czy reku na strychu nad pomieszczeniami sypialnymi to dobry pomysł? Jak bardzo trzeba zaizolować akustycznie pomieszczenie?
    3. Jak jest z czyszczeniem instalacji i wymiennika (przeciwprądowy) - trzeba go wytargać i przemyć wodą raz na rok? Instalację czyści się mechanicznie? Ozon?




    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PARTER.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	78,3 KB
ID:	430632Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PIWNICA.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	75,5 KB
ID:	430633Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PODDASZE.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	80,3 KB
ID:	430634

  17. #3957
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Tak o spisku żarówkowym(wentylator ma 3,5roku) nawalił mi wentylator kanałowy EC dokładnie nawalił sygnał sterujący idący na potencjometr. Piszę do serwisu ile może kosztować naprawa odpowiedź: "Jeżeli awarii uległo wejście sygnału sterującego na płytce sterownika to trzeba wymienić cały silnik wentylatora z turbiną. Płytek sterujących w silnikach nie wymieniamy ani nie naprawiamy.
    Z naszej praktyki wiemy, że uszkodzenie wejścia analogowego na płytce spowodowane jest błędnym podłączeniem n, tzn. podaniem potencjału zewnętrznego na to wejście.

    Proszę o podanie numeru faktury zakupu urządzenia w naszej firmie albo numer karty gwarancyjnej – musze wiedzieć czy gwarancja na produkt jeszcze obowiązuje.
    Odnośnie samej procedury - proszę zdemontować „drzwiczki” z wentylatorem i odesłać do nas do sprawdzenia.
    Po otrzymaniu nr. faktury – albo nr. karty gwarancyjnej zarejestruję reklamację w naszym systemie i podam Panu numer reklamacji. Numer ten musi być podany na paczce z przesyłką."

    Najlepiej wymienić cały wentylator EC zamiast naprawić. Naprawiłem dając zewnętrzny zasilacz 12V.
    Rąbanie ludzi w dupę nic więcej.

    Na drugiego maile ile będzie kosztować wymiana 90% wentylatora nie otrzymałem odpowiedzi
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  18. #3958
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Naprawdę myślicie że jeśli wyrzutnie zrobię bezpośrednio w szachcie wentylacycyjnym biegnącym przez ogrzewane pomieszczenia to ten szacht będzie się tak oziębiać że na zewnętrznej stronie będzie wykraplać się woda?
    Szacht wentylacycji ma ze 4cm grubości ścianki i jest z kermazytobetonu dodatkowo będzie otynkowany.
    Chodzi o ewentualne skraplanie się pary wodnej na zewnętrznej ścianie takiego przewodu dobrze myślę?

  19. #3959
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    meakkow

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Naprawdę myślicie że jeśli wyrzutnie zrobię bezpośrednio w szachcie wentylacycyjnym biegnącym przez ogrzewane pomieszczenia to ten szacht będzie się tak oziębiać że na zewnętrznej stronie będzie wykraplać się woda?
    Szacht wentylacycji ma ze 4cm grubości ścianki i jest z kermazytobetonu dodatkowo będzie otynkowany.
    Chodzi o ewentualne skraplanie się pary wodnej na zewnętrznej ścianie takiego przewodu dobrze myślę?
    Latem wilgoć może się osadzać na wewnętrznej ścianie komina wentylacyjnego, będzie to spływać po ściankach... gdzieś na dół.
    Zimą ściana w rejonie komina będzie chłodniejsza, znowu wilgoć ale od strony pokoju.
    Kanały powinny być szczelne i izolowane min. kilkoma cm waty.

    Zrobisz jak zachcesz, nie jest to ogromny problem, możliwe że tej wilgoci nie będzie za dużo w dobrze wentylowanym domu i wszystko się jakoś uda. Ty ryzykujesz. Zawsze możesz to jakoś przerobić. Powodzenia.
    Pow. grz. podłóg 123m2 Sciany H+H 24cm+18cm styro(λ0.032), pod podłogą EPS100 15cm(λ0.037), anhydryt, góra 25cm EPS70, fundament 10cm styro-hydro, oknaPetecki 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku Karino K300, Pci Samsung EHS 9KW 3f.

  20. #3960
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Naprawdę myślicie że jeśli wyrzutnie zrobię bezpośrednio w szachcie wentylacycyjnym biegnącym przez ogrzewane pomieszczenia to ten szacht będzie się tak oziębiać że na zewnętrznej stronie będzie wykraplać się woda?
    Szacht wentylacycji ma ze 4cm grubości ścianki i jest z kermazytobetonu dodatkowo będzie otynkowany.
    Chodzi o ewentualne skraplanie się pary wodnej na zewnętrznej ścianie takiego przewodu dobrze myślę?
    Przy temperaturze wewnątrz komina rzędu 1-2*C powierzchnia takiej ścianki od strony pomieszczeń będzie miała z 13-15*C, więc kondensacja na powierzchni może wystąpić w okolicy 60% RH. To jeden aspekt, drugi jest taki że dodajesz kilka m2 powierzchni chłodzącej i to ciepło, które odzyskasz w wymienniku częściowo ponownie oddasz w powietrze idące na wyrzutnie. Ludzie walczą z mostkami, ciepłe parapety, nadproża, ciepły montaż okien, a Ty tak nonszalancko zimny komin w środek chałupy pakujesz. Ale to Twój dom, możesz.

Strona 198 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony