dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 216 z 247
Pokaż wyniki od 4.301 do 4.320 z 4930
  1. #4301
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Nie musi być sztywny. Powietrze nie rozróżnia czy leci sztywnym czy elastycznym byle kanału nie zgnieść.
    Ja mam czerpnię 10m w poziomie elastyczny fi 250 taki otulony wełną.

  2. #4302
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał pstawik Zobacz post
    Wobec Twoich wyników do wyboru są tylko dwie opcje: reku z odzyskiem wilgoci lub zwykły + nawilżacz? Która z tych opcji lepsza?
    Jeśli chcesz mieć 50 - 60% wilgotności to pewnie któraś z tych opcji jest konieczna. Jeśli wystarczy Ci trochę niższa wilgotność, to wystarczy tylko odpowiednio sterować wydajnością wentylacji.

  3. #4303
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    I mieć wybór albo 30% wilgotności i świeże powietrze, albo 40% i 1/5 wymiany powietrza w domu. Chyba nie po to zakładamy wentylację mechaniczną żeby ją potem skręcać?
    U mnie testowałem wymianę 25% czyli ok 90m3/h gdy byłem sam w domu. Potem wietrzenie 5 min, a mimo wszystko było czuć średnio fajny zapach. Przy 40% nie ma żadnego zapachu i śpi się zdecydowanie lepiej.

    To już zależy co kto lubi

  4. #4304
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    I mieć wybór albo 30% wilgotności i świeże powietrze, albo 40% i 1/5 wymiany powietrza w domu. Chyba nie po to zakładamy wentylację mechaniczną żeby ją potem skręcać?
    U mnie testowałem wymianę 25% czyli ok 90m3/h gdy byłem sam w domu. Potem wietrzenie 5 min, a mimo wszystko było czuć średnio fajny zapach. Przy 40% nie ma żadnego zapachu i śpi się zdecydowanie lepiej.
    To już zależy co kto lubi
    Nie wiem, jak u Ciebie to wygląda, może jest to zależne od konkretnego domu/mieszkania i samej instalacji.
    U mnie wydajność sterowana jest na podstawie CO2, czym więcej osób w domu tym większa wydajność, po wyjściu wszystkich powoli spada poziom CO2, mieszkanie się wietrzy, a wentylacja zmniejsza wydajność, aż do minimum. Mieszkają 4 osoby. Wydajność sterowana 4 stopniowo od około 60 do 150 m3/h Nie ma problemów z "nieświeżym" powietrzem w domu.
    Natomiast wilgotność ciężko dokładnie określić, ponieważ mam kilka różnych higrometrów i każdy z nich pokazuje co innego. Średnia z nich wychodzi mi tak około 35%. Jeden z mieszkańców od dawna nosi soczewki kontaktowe i ma bardzo wrażliwe oczy na suche powietrze, w domu żadnych dolegliwości z tym związanych nie odczuwa. Ogólnie nikt nie skarży się na suche powietrze, choć wiem, że wilgotność mogłaby być trochę większa.

  5. #4305
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Takie sterowanie na pewno optymalizuje pracę wentylacji. Tylko kto na takie się decyduje? 95% osób ma standardowe sterowanie i wtedy naprawdę ciężko o zachowanie wilgotności. Sam zrezygnowałem z pomiaru CO2. Sąsiedzi twierdzą, że zimą u nich spada do ok 30. Tegoroczna sucha wiosna też nie była łaskawa bo wilgotność bezwzględna była bardzo niska. Oczywiście nikogo nie namawiam, ale warto wziąć ten aspekt pod uwagę.
    35% to dobry wynik, ale bez inteligentnego sterowania ciężko taki uzyskać.

  6. #4306
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Takie sterowanie na pewno optymalizuje pracę wentylacji. Tylko kto na takie się decyduje? 95% osób ma standardowe sterowanie i wtedy naprawdę ciężko o zachowanie wilgotności. ...
    Dlatego też napisałem, że to kwestia odpowiedniego sterowania wydajnością. Można to robić nawet ręcznie, choć to uciążliwe. Jeśli dom opuszcza się w regularnie, to można zastosować jakiś programator czasowy. Jednak wydaje mi się, że największym problemem jest to, że w bardzo wielu rekuperatorach/instalacjach nie ma możliwości odpowiedniego obniżenia wydajności bez względu na to czy automatycznie czy ręcznie. Mają zrobioną wentylację dla kubatury domu, a nie dla ludzi tam mieszkających.
    Druga rzecz, to to, że bardzo wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, że to wentylacja w zimie obniża wilgotność i "obwiniają" za to ogrzewanie.

  7. #4307

    Domyślnie

    Największym wrogiem wilgotności w domu, jest zbyt duża liczba wywiewów.
    Dawniej, wszyscy mieli nieszczelne okna i 2 kominy wentylacyjne.
    Dzisiaj, w dobie wentylacji mechanicznej, każdy chce wentylować wszystko.
    Wielokrotnie spotykam się z takimi pomysłami jak punkt wywiewny w: szafce pod zlewem, w szafce na buty, w garderobie, w korytarzu, na klatce schodowej w spiżarce itp.
    Albo instalacje o tak dużych oporach, że centralką nie da się zjechać z obrotów, bo komuś zaczyna brakować powietrza.
    To są "przepisy" na dom suchy jak pieprz.

  8. #4308

    Domyślnie

    Cześć, czy mógłbym prosić o pomoc z doborem rur?
    Dom 10-letni, zamieszkały, do rekuperacji parter+poddasze, rekuperator na strych, wyrzut do nieużywanego ceglanego komina spalinowego 20x25cm. W każdym pokoju kanał wentylacji grawitacyjnej o śr.wew. 15cm (jedyny sposób).
    Zastanawiam się, czy lepiej puścić w tych kanałach po 1 PE-FLEXIE 75mm - (a tam gdzie większe zapotrzebowanie to po dwie 75-tki) i wtedy skrzynki rozprężne byłyby w pokojach 40cm pod sufitem. Czy lepiej byłoby w nich puścić TERMOFLEXY o śr.wew. 80mm lub 100mm - wtedy w pokojach nie byłoby skrzynek rozprężnych (czyli mniej kucia) tylko byłyby 2 zbiorcze typu CHOINKA na strychu przy rekuperatorze (zał. STRYCH) - wtedy najdłuższy odcinek (od anemostatu do choinkowej skrzynki rozprężnej byłby 10m). Oczywiście wszystko co będzie na strychu będzie dodatkowo obłożone styropianem min 15cm. Nawiewy i wyciągi są prawie wyrównane.

    Plusem termoflexów jest dodatkowa izolacja wełną (mniejsze straty ciepła w chłodnych kanałach went. graw. , chociaż na upartego do pomieszczeń z mniejszym zapotrzebowaniem mógłbym 75-tke puścić w termoflexie 80mm ). Plusem PE-FLEXÓW jest oczywiście powłoka antybakteryjna.

    PS: dodatkowym plusem instalacji składającej się wyłącznie z termoflexow jest lepsze wyciszenie szumów.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rekuperacja strych.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	49,7 KB
ID:	443621Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rekuperacja  parter OK.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	99,2 KB
ID:	443622Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rekuperacja poddasze OK.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	443623
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 02-05-2020 o 22:56

  9. #4309
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    d1gital

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Łódź
    Posty
    102

    Domyślnie

    Cześć!

    Taka sytuacja, dom piętrowy z poddaszem, 6 osób, właśnie zakończyłem SSZ. Teraz chcę rozłożyć wentylację i dobrać jednostkę centralną. Dom ma kubaturę 757 m3 (bez garażu 637), będzie tam na stałe mieszkało 6 osób. Obecnie mieszkam w domu z wentylacją grawitacyjną i szczerze mówiąc jestem laikiem jeśli chodzi o wentylację mechaniczną, sporo obecnie czytam, ale pytam na forum, gdyż potrzebuję kilku porad, które pozwolą mi się skierować we właściwym kierunku. Nie wiem nawet, czy te pytania są dobre na początek, ale od czegoś trzeba zacząć.

    1) Jakie kanały dobrać? W projekcie mam SPIRO, lecz większość ofert, które otrzymałem od wykonawców to PE-FLEX, a ponieważ wykonywałbym to samodzielnie (wykonawcy chcą minimum 12 tysięcy za robociznę (!) i materiały, a wydaje mi się, że można to mieć dużo taniej), to chyba zdecyduję się na PE-FLEX ze względu na łatwiejszy montaż.

    2) Czy mogę prosić o spojrzenie na projekt? Czy to wygląda rozsądnie? Co do jednostki centralnej, każda oferta, którą otrzymywałem, zakładała jednostkę o wydajności 600 m3/h, a oryginalnym projekcie domu założono NIKOL 320 o wydajności 350 m3/h - nie będzie tutaj chyba zbyt wiele zapasu mocy?

    3) Ostatnie pytanie: trzymam się kolejności prac w projekcie (sporo robię samemu), ale w tym przypadku mam wątpliwości "co pierwsze". Czy najpierw wykonać instalację wentylacji, wodną, czy też elektrykę? Do tej pory miałem plan wentylacja, woda, elektryka i to chyba ma sens gdyż elektrykowi będzie najłatwiej ominąć pozostałe instalacje w razie potrzeby, ale chcę się upewnić. Jak Wy robiliście?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot 2020-05-03 at 10.43.57.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	71,6 KB
ID:	443658Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot 2020-05-03 at 10.45.08.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	80,4 KB
ID:	443659Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot 2020-05-03 at 10.45.26.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	76,0 KB
ID:	443660Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot 2020-05-03 at 10.45.44.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	71,9 KB
ID:	443661
    Ostatnio edytowane przez d1gital ; 03-05-2020 o 10:04

  10. #4310
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał d1gital Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot 2020-05-03 at 10.43.57.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	71,6 KB
ID:	443658
    Największe wyzwanie dla wentylacji to sypialnia dla więcej niż jeden osoby. Tam przez 8 godzin non stop na stosunkowo małej powierzchni jest produkowane najwięcej CO2. Tam licz, że w nocy trzeba z 50m3/h.
    Salon czy jadalnia raz, że ma dużą kubaturę, więc nawet bez wentylacji poziom CO2 będzie się podnosił powoli, to jeszcze przez długi czas zazwyczaj stoją puste, więc wentylacja ma czas na wyrzucenie CO2. A jeszcze mniejszy sens ma taka wentylacja na strychu, jeżeli tam będzie ktoś przebywał sporadycznie.
    Wyrzutnię najlepiej zrobić przez dach. W sezonie grzewczym wylatuje z niej bardzo wilgotne powietrze cieplejsze od otoczenia - więc chętnie skrapla się na pobliskich powierzchniach. Do wilgotnych powierzchni przykleja się brud i pojawiają się glony i inne życie. Dach zniesie to lepiej i skuteczniej go umyje deszcz (choć i tak pewnie po jakimś czasie będzie widać ślady rekuperacji).

  11. #4311
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    d1gital

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Łódź
    Posty
    102

    Domyślnie

    Dzięki! Na strychu będzie normalna sypialnia stąd też pewnie zaprojektowano taką wymianę. Co do wyrzutni przez dach to czytam teraz przepisy i widzę, że masz rację - nie rozumiem dlaczego moja wyrzutnia jest zaprojektowana zaraz obok okna - to chyba nie do końca zgodne z normami...

    Czy centrala wentylacyjna powinna być na styk, czy też powinna mieć jakiś zapas mocy (i jeśli jak - to jaki - są jakieś reguły?). W moim przypadku mam centralę 350 m3/h, 6 osób w domu i wyliczony nawiew 305 m3/h (320 uwzględniając 50 m3/h w nocy) i wywiew 285 m3/h.

  12. #4312
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Witam gdzie mogę dostać tak zwaną np. Na stronie termokontrol mufe naprawcza w rozsądnej cenie chcę sobie zrobić skrzynki rozprezne i rozdzielcze mój Tata jest blacharzem i bez problemu mi zrobi takie skrzynki z nierdzewki ,nie z tak zwanej stali nierdzewnej z jakiej robi pewna znana firma np .termokontrol za taką mufke z plastiku chce ponad 20zł czy można gdzieś dostać takie mufki z nierdzewki.?
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 08-05-2020 o 19:07

  13. #4313
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Witam Towarzystwo,
    po instalacji PC i PV dojrzewam do samodzielnego montażu reku...
    Zaczynam jak zwykle od nabicia głowy , a że czasu trochę szkoda i może już nie takie możliwości "umysłowe" -staram się ukierunkować to moje "wchłanianie wiedzy".
    Najpierw pomyślałem sobie ,że może warto skorzystać z doświadczeń Kolegów- Kaizen nadal zachwala swój Izzifast , Kudłaty też swoje wydusił,Humidorek fajne sterowanie zapodał,City też dobrze prawi... itp/itd...
    A co bym chciał osiągnąć-a no to co zazwyczaj : jak największy współczynnik cena/jakość i nie chciałbym się "urobić po pachy" , a mieć trochę satysfakcji typu :
    -działa jak złoto
    -nie przebecalowałem
    -sam zmontowałem
    -może coś wniosę autorskiego do tematu w mojej chałupie (bardziej szczyt osobistej satysfakcji niż próżność...)

    Chałupę wybudowałem w 2008-cały dół oprócz łazienki jest otwarty ,więc pomyślałem sobie : na razie nie wypuszczam do salonu nawiewów-wypuszczę na otwartej klatce schodowej.Z piętrem jest łatwiej-nad nim jest stryszek użytkowy (narty, klamoty,itp) ,więc mogę poszaleć z sufitem.
    Tak naprawdę gryzie mnie sterowanie -czy kupić coś dedykowanego do WM , czy może jednak domoticz z maliną (kuźwa-nic jeszcze na tym nie robiłem, pewniej się czuję w starszych generacjach PLC ...), ale tak patrzę -no jest trochę "gotowców"...Ech....dylematy...
    A teraz kombinuję ,żeby zacząć od pomiarów CO2 i PMów -wpadł mi w oko (dosłownie -super design !) taki wynalazek : Dienmern DM 72 B wi-fi
    https://pl.aliexpress.com/item/40005...archweb201603_

    Z drugiej strony -jeśli reku będzie sterowana wg potrzeb , to jednak bardziej by się przydał ten przetwornik z Aparu (ale oczywiście nie jest taki...ładny...)

    Ok-na koniec : niestety będę Was dręczył tu jeszcze !

    Tymczasem
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  14. #4314
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow;

    Ok-na koniec : niestety będę Was dręczył tu jeszcze !
    Znając twoje zaangażowanie to załóż oddzielny wątek - tu pytaj, a tam opisuj realizację. Przyda się taka fotorealizacja dla innych.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  15. #4315
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Znając twoje zaangażowanie to załóż oddzielny wątek - tu pytaj, a tam opisuj realizację. Przyda się taka fotorealizacja dla innych.
    Jeszcze mi tu trochę zejdzie- a tymczasem mam już w plecaczku Raspberry 3 z linuxem i popołudniu będę to obwąchiwał...
    Automatyczna regulacja obrotów "mnie kręci"-zobaczymy...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  16. #4316

    Domyślnie

    Jak prawidłowo łączymy rury stalowe spiro, czy wystarczy np włożyć Kolanko w rurę i dokładnie owinąć to tasmą aluminiową zbrojoną czy może dla pewności jeszcze przewiercić np. W 2 miejscach pchełkami i dopiero na to taśma ?

  17. #4317
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    W zupełności wystarczy taśmą, ale PCV do wentylacji. Gruba, elastyczną-taka siwa. Oczywiście aluminiowa zbrojona również może być, ale trzeba klika warstw.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  18. #4318
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Uff...
    Malina (3b+) odpalona , wszystko śmiga po VNC na moim starym kompie z Win7 i telefonie..bolało...
    Teraz ściągam domoticza i zobaczymy co to za czort...
    Najpierw spróbuję przetestować pociągnąć info z podlicznika PC (po eReSie) i ciepłomierza z optycznym wyjściem impulsowym...
    Działam...
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  19. #4319
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Uuu...domoticz nie jest taki intuicyjny...
    Zacznę od instruktażu na YT-i już nie marudzę (ale tylko tylko na razie)
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  20. #4320

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz1006 Zobacz post
    Zredukowałem wywiewy - czy ilość rur nawiewów powinna być taka sama co wywiewów?
    W kotłowni będzie pompa ciepła.
    Ktoś doradzi co zmienic gdzie dodac gdzie odjąć?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	leszcz1.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	75,1 KB
ID:	444042   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt-dom-w-leszczynowcach-4-f4ec5bfab73047d2058150bb73fbf55c__11815.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	16,5 KB
ID:	444043  

Strona 216 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony