dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 225 z 247
Pokaż wyniki od 4.481 do 4.500 z 4930
  1. #4481

    Domyślnie

    czytam o tych przepustnicach - ma ktoś może przepustnicę z cięgnem? szukam też tych klap pożarowych - jak by się udało zrobić do tego automatykę, to już całkowicie wypas.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  2. #4482
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wpisz na allegro klapa belimo.
    Tylko automat. Jak miałbyś to robić ręcznie to za chwilę przestałbyś to robić
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #4483

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    .
    Owczar -pochwaliłeś się nawilżaczem COMAIR.
    Powiedz w dwóch zdaniach -jak wg Ciebie się on spisuje, czy jesteś zadowolony z zakupu w stosunku do ceny i dlaczego ma tyle rurek?
    Rozumiem, że także potrafi osuszać?

  4. #4484
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Spisuje się bardzo dobrze. Widać, że to nie produkcja seryjną ale dopracowany produkt i w zasadzie nie wymaga większej obsługi. Filtr odwróconej osmozy plus lampa UV.

    Mam nagrzewnice wodną żeby dostarczać energię z COP w okolicach 3 zamiast 1 stąd dodatkowe rurki. Z nagrzewnicą elektryczną trzeba się spodziewać około 200kWh miesięcznie zimą.

    Nie osusza, do tego mam chłodnice 6 rzędową. W teorii mógłbym użyć tej z nawilżacza ale to zbyt mały radiator, a chłodząc Dz musiałem mieć porządną chłodnicę.

    Czy jest wart ceny. Samo urządzenie na pewno nie, ale patent, badania itd - na pewno.
    Nie wiem jak teraz, ale 2 lata temu nie było podobnego urządzenia na rynku. Bez trudu nawilża powietrze w nawiewie do 80%.

    Generalnie jeśli też chodzi o samą cenę, to jak ktoś chce kupić najlepiej dzwonić do Pana Michała i rozmawiać. Comair ma dużo lepsze ceny niż inni dystrybutorzy.
    Zresztą kontakt z Panem Michałem to była sama przyjemność. Zanim w ogóle zdecydowałem się na zakup i zadzwoniłem dopytać, to przez ponad pół godziny doradzał mi odnośnie samej wentylacji, która robiłem sam. Posprzedazowy support też bez zarzutu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #4485

    Domyślnie

    wielkie dzięki Owczar - te klapy ktoś sprzedaje w Jasionce - jakieś 4-5km od mojego domu
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  6. #4486

    Domyślnie

    Słuchajcie, mam pytanie odnośnie samych anemostatów nawiewnych i wywiewnych.
    Strop mam drewniany, z widocznymi od spodu belkami i deskami.
    Wywiewne robiłbym przy samych deskach stropowych.
    Natomiast, czy nawiewny powinien być opuszczony poniżej dolnej linii belek stropowych, aby powietrze równomiernie się rozchodziło?
    ...

  7. #4487

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Spisuje się bardzo dobrze. Widać, że to nie produkcja seryjną ale dopracowany produkt i w zasadzie nie wymaga większej obsługi. Filtr odwróconej osmozy plus lampa UV.
    Mam nagrzewnice wodną żeby dostarczać energię z COP w okolicach 3 zamiast 1 stąd dodatkowe rurki. Z nagrzewnicą elektryczną trzeba się spodziewać około 200kWh miesięcznie zimą.
    ...
    Dziękuję. Czy mam rozumieć że nawilżacz potrzebuje energii do odparowania wody? Czy też działa on na zasadzie piezoelektrycznej (na zimno robiąc mgiełkę)?
    Raczkuję w temacie wentylacji bo mam zrobione kanały z PEFlex i zbliżam się już rurami 100mm do reku. Ale mam zagwozdkę -jaką maszynę kupić aby była dobra i niezawodna -troche jak pepesza.
    Wiem, że są też reku z odzyskiem wilgoci, ale każdy ma swoje wady i zalety.

    Czy uważacie że warto na kanałach sztywnych spiro 100mm od reku do skrzynki rozdzielaczowej dawać jakiś tłumik (na długości około 7m z jednym kolankiem 90o)?
    Ostatnio edytowane przez Tolo74 ; 15-12-2020 o 18:30

  8. #4488
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ewaporacyjny potrzebuje i to całkiem sporo. Jego plus to fakt odparowania w niższej temperaturze.

    Piezoelektryczny z tego co czytałem może powodować zawilgocenia przewodów wentylacyjnych. W przypadku ewaporacyjnego nie ma tego problemu jeśli nie będzie nigdzie mostków termicznych w nawiewie.

    Reku podłącz przewodami elastycznymi. Więcej tłumików raczej nie potrzeba. Chyba że rekuperator będzie jakiś głośniejszy.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #4489

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ewaporacyjny potrzebuje i to całkiem sporo. Jego plus to fakt odparowania w niższej temperaturze.

    Piezoelektryczny z tego co czytałem może powodować zawilgocenia przewodów wentylacyjnych. W przypadku ewaporacyjnego nie ma tego problemu jeśli nie będzie nigdzie mostków termicznych w nawiewie.

    Reku podłącz przewodami elastycznymi. Więcej tłumików raczej nie potrzeba. Chyba że rekuperator będzie jakiś głośniejszy.
    O nawilżaczu ewaporacyjnym poczytam trochę.
    Piezoelektryczny -mógłby włączać się co chwilę aby zawilgocone przewody następnie wysuszyć ? Ale i tu jest pytanie:
    Jakie przewody stosować o średnicach 100-125mm od reku do rozdzielaczy?
    Napisałeś że elastyczne, ale z czego zrobione i jakiego producenta? "Alumenium" -to taka lipa w rękach i myślę, że w tych zakamarkach będzie odkładał się syf (zwłaszcza na powrocie). Rur dużych typu PEFlex nie ma a szkoda -bo takie chętnie bym kupił. Doradzicie coś?

  10. #4490
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jest przecież 160
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  11. #4491
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Samo reku podłącz przewodami elastycznymi typu termolex/sonodec. Dopuszcza się ich stosowanie na krótkich odcinkach. Dłuższe odcinki rób rurą spiro i zioluj ją wełną. Tak jak napisał plusfoto - rób na 160.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #4492

    Domyślnie

    Mam dwa piętra i na każde z nich jest przewidziana rura fi100 położona na stropie w warstwie ocieplenia.
    Ostatecznie suma da około 160mm średnicy.
    Na piętro górne mam odcinki 2 x 8m.
    Ponieważ rury leżą w warstwie ocieplenia (styropianu) częściowo położyłem sztywne spiro ale mogę je zmienić.
    Czyli po założeniu reku -obserwować hałas i wówczas ewentualnie podjąć działania (tłumik lub częściowo zmienić na elastyczne zwłaszcza tam gdzie ma być kolanko 90*)?

  13. #4493
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja bym zostawił te szywne rury. Ylko przy samym reku bym dawał elasyczne.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #4494
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Jak to jest gdy coś się zaczyna palić w domu i rekuperator rozprowadza dym po wszystkich pomieszczeniach?
    Ostatnio miałem mały incydent w nieużywanym pokoju f
    Gości spaliło się kilka wytłoczek do jajek ( około 50 jajek się upiekło heh)
    Leżę sobie z żoną na piętrze w sypialni i czujemy ten dym...
    Gdyby to była noc i coś poważnego to mógłby się śmiercionośny Czad rozejść...

    Myśleliscie np o wstawieniu czujki gdzieś na anemostacie?

  15. #4495
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Po kilku miesiącach mogę stwierdzić że wentylacja mechaniczna to super sprawa.
    Robiłem w sumie sam. Trochę wbrew zasadom bo nie było zbyt miejsca i sypialnie są obsługiwane przez pojedynczy kanał pe flex te zielone karbowane elastyczne rury fi zew 75 fi wew 63. I działa nie ma mowy o duszności w pokoju po nocy. Reku chodzi cały czas na minimum.

  16. #4496
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli ten zapach dotarł do sypialni to znaczy, że wentylacja nie działa jak należy.

    Mógł dotrzeć do łazienki czy kuchni, ale nie do sypialni.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #4497
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jeśli ten zapach dotarł do sypialni to znaczy, że wentylacja nie działa jak należy.

    Mógł dotrzeć do łazienki czy kuchni, ale nie do sypialni.
    Dym ma na tyle silny zapach że przeniknie w rekuperatorze tak to sobie wytłumaczyłem. Kuchnia zaciągnęła, dym trafił do rekuperatora, a stamtąd na pokoje. A może to był zapach który przyszedł drzwiami. Nie wiem. Ale wiem że zapachy roznoszą się momentalnie.

    Parę razy zdarzyło mi się kiedyś na dworzu dmuchnąłem dymem z fajkowego ziela, w okolicy czerpni, to syn od razu lecial na dół meldować mamie że jakiś dziwny zapach ma w pokoju. Xd
    Ostatnio edytowane przez Janekk1234 ; 16-12-2020 o 23:37

  18. #4498
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Gdyby to był reku z celulozowym wymiennikiem erv - jest szansa, że jakiś zapach by przeszedł. Ewentualnie reku obrotowe.
    Ale to raczej rozchodzenie zapachu przy zbyt słabej wentylacji. Im mniejsza wymiana powietrza, tym bardziej zapach się rozchodzi.

    Napisałeś, że w sypialni masz jedną rurę 75, a reku chodzi na minimum. Powiedzmy, że wymienia 80m3 na pierwszym biegu - nie napisałeś jakie reku, jaka kubatura, więc gdybam. Załóżmy, że masz 6 rur nawiewu, czyli nawiewasz jedna rurą jakieś 13m3. To nawet za mało dla 1 osoby. W takich warunkach zapach bez problemu się rozejdzie - bo powietrze w dużej mierze stoi.

    Jak zapach idzie z zewnątrz, to już inna sytuacja - to powietrze trafia bezpośrednio do domu, ale to wywiewane się z nim nie miesza.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #4499
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Myśleliscie np o wstawieniu czujki gdzieś na anemostacie?
    Nawiewnym? Jaki sens?

    Czemu sądzisz, że rozeszło się rekuperacją, a nie "normalnie" drzwiami?

  20. #4500
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Dym ma na tyle silny zapach że przeniknie w rekuperatorze tak to sobie wytłumaczyłem. Kuchnia zaciągnęła, dym trafił do rekuperatora, a stamtąd na pokoje. A może to był zapach który przyszedł drzwiami. Nie wiem. Ale wiem że zapachy roznoszą się momentalnie.

    Parę razy zdarzyło mi się kiedyś na dworzu dmuchnąłem dymem z fajkowego ziela, w okolicy czerpni, to syn od razu lecial na dół meldować mamie że jakiś dziwny zapach ma w pokoju. Xd
    Proponuję zrobić dochodzenie. Kupić kadzidełko i "kadzić" bezpośrednio do jakiegoś wywiewu i wąchać nawiewy. Oczywiście nie ganiając i ciągnąc zapach za sobą ale żona kadzi a Ty wąchasz w pokoju. Może jest jakaś nieszczelność w rekuperatorze?

Strona 225 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony