dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 229 z 247
Pokaż wyniki od 4.561 do 4.580 z 4930
  1. #4561

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Nie wiem czy dobrze Cie zrozumiałem, ale to co planujesz -to trochę jakby instalacja nawiewno-wywiewna.
    Uważam, że:
    1. Musisz mieć pomysł i plan jak docelowo maja być położone kanały -czy można je kłaść nad sufitem piętra?
    2. Możesz robić prowizorki lub korzystać z częściowo zrobionej instalacji ale zadowolony będziesz też częściowo.
    Spróbuj sprecyzować pytania w punktach -będzie łatwiej odpowiedzieć. Puszki pod anemostaty z reguły fi125. Kanały stosuje się różne. Sztywne Spiro i elastyczne PE. Nalezy pamiętać o ociepleniach -jeśli są wymamagne.
    Dobrze zrozumiałeś bo w zasadzie tak jak pisałem nie mam wentylacji na poddaszu, a muszę coś szybko zrobić żeby poprawić komfort i teraz nie wiem czy brać się za mechaniczną wentylację, na którą od razu nie będzie mnie stać tylko zapewne przed wakacjami czy wykonać wentylację grawitacyjną, a po 6msc ją zmienić w mechaniczną. Chciałem połączyć jedno z drugim żeby zaoszczędzić pracy.

    1) problem jest gorących pomieszczeń w dni letnie kiedy temperatura na zewnątrz wynosi 30stopni, to po 3-4 dniach nawet przy zasłoniętych ciągle roletach dachowych w środku jest 24-26 nawet w nocy. W takie dni na zewnątrz o godzinie 20-21 jest już przyjemnie chłodno, dach zimy(dachówka ceramiczna) i miałem taki pomysł żeby zamontować wentylatory wywiewne na przewodach podłączonych do kominków wentylacyjnych żeby szybko i sprawnie wyrzuciły gorące powietrze z pomieszczenia zamieniając go zimnym wpadającym przez okna. Wydaje mi się, że przy sprawnym wentylatorze taka wymiana była by szybka i zauważalna i co najważniejsze przedsięwzięcie tańsze niż montaż klimatyzacji nawet splita do każdego pomieszczenia! Proszę o sugestię

    2) Kanały spokojnie można poprowadzić nad sufitem bo nad poddaszem mam strych wielkości 44m^2.
    3) Nie chce robić prowizorek ale chciałbym połączyć wentylację grawitacyjną z mechaniczną ponieważ chciałbym instalację raz wykonać z możliwością podpięcia jednostki centralnej, a nie przerabiania wszystkiego od nowa. Nie wiem czy tak się da proszę o sugestię.

  2. #4562
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wentylacja nie schłodzi Ci domu. Wbrew pozorom ta wymiana nie jest tak duża jak sie wydaje, większy efekt daje nawet przewietrzenie domu otwierając okna.

    Klimatyzyacja usuwa wilgoć i CO2. Do chłodzenia bym montował klimatyzację, tylko to poprawi sytuację z temperaturą.

    Jeśli chodzi o tymczasowowść, to okna rozszczelniaj na tzw mikro, a w łazienkach zrób wentylatory kanałowe - rurami izolowanymi - mogą być elastyczne. To Ci wystarczy do montażu rekuperacji.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 28-12-2020 o 09:35
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #4563

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Wentylacja nie schłodzi Ci domu. Wbrew pozorom ta wymiana nie jest tak duża jak sie wydaje, większy efekt daje nawet przewietrzenie domu otwierając okna.

    Klimatyzyacja usuwa wilgoć i CO2. Do chłodzenia bym montował klimatyzację, tylko to poprawi sytuację z temperaturą.

    Jeśli chodzi o tymczasowowść, to okna rozszczelniaj na tzw mikro, a w łazienkach zrób wentylatory kanałowe - rurami izolowanymi - mogą być elastyczne. To Ci wystarczy do montażu rekuperacji.
    Znajomy posiada mechaniczną wentylację z rekuperacją i dodatkową jednostką chłodzącą podpiętą pod wentylację i jest bardzo zadowolony.

  4. #4564
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak się składa, że też tak mam i dzielę się obiektywną opinią. To rozwiązanie ma tylko jedną zaletę - jest lepsze niż nic. Ale nie zbije Ci temp tak jak to możesz sobie.

    Ale ja zrobiłem to przez wzgląd na osuszanie powietrza do chłodzenia pasywnego. Z takiego rozwiązania wyciśniesz max 1-1,5kW przy dużych przepływach, a potrzebujesz, 5-6 dla zapewnienia odpowiedniego komfortu.

    Żeby chłodzić wentylacją musisz dokładnie zaizolować kanały, zainwestować w jednostkę chłodzącą - sumarycznie dodatkowe koszty pozwolą na montaż splita. Jak umieścisz go w dobrym miejscu - to będziesz miał o wiele lepszy komfort w całym domu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #4565
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klimek_89

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Zduńska Wola
    Kod pocztowy
    98-220
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimek_89 Zobacz post
    Panowie, jakie rozdzielacze lepsze? Zwykle ocynkowane wystarczą obłożone wełną z zewnątrz (umieszczone będą na ścianie dzielącą pralnie i pokój dziecięcy), czy wygłuszone w środku? Czy szeroko oferowane ocynkowane mają szansę zardzewieć, spotkał się ktoś z początkami korozji w rozdzielaczach?
    Ponawiam pytanie, jakie rozdzielacze polecacie?

  6. #4566

    Domyślnie

    zwykłe ocynkowane wystarczą.

  7. #4567

    Domyślnie

    Cytat Napisał me_how Zobacz post
    Znajomy posiada mechaniczną wentylację z rekuperacją i dodatkową jednostką chłodzącą podpiętą pod wentylację i jest bardzo zadowolony.
    Planuję to samo zrobić - jestem na ukończeniu realizacji. Tylko w domu mam kanały nieocieplone i rozumiem, że schłodzone powietrze nie może być bardziej schłodzone niż punkt rosy żeby się nie wykraplało?
    Czy dobrze rozumuję.
    Na podstawie kalkulatora punktu rosy np ze strony https://klimapoint.pl/kalkulator-punktu-rosy/ jak w domu mamy 25 stopni i 55 procent wilgotności to punkt rosy to 15,3 stopnia i tej temperatury nie mogę przekroczyć w kanałach bo się wkropli?
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  8. #4568
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Bez klimatyzacji masz w domu latem 25 stopni i 65% wilgotności.

    Jeśli będziesz dmuchał temperatury wyższe niż punkt rosy, to nawet nie osuszysz powietrza - czyli stracisz największy plus tego rozwiązania.

    Co w ogóle miałoby chłodzić to powietrze?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #4569

    Domyślnie

    Cytat Napisał me_how Zobacz post
    Dobrze zrozumiałeś bo w zasadzie tak jak pisałem nie mam wentylacji na poddaszu, a muszę coś szybko zrobić żeby poprawić komfort i teraz nie wiem czy brać się za mechaniczną wentylację, na którą od razu nie będzie mnie stać tylko zapewne przed wakacjami czy wykonać wentylację grawitacyjną, a po 6msc ją zmienić w mechaniczną. Chciałem połączyć jedno z drugim żeby zaoszczędzić pracy.

    1) problem jest gorących pomieszczeń w dni letnie kiedy temperatura na zewnątrz wynosi 30stopni, to po 3-4 dniach nawet przy zasłoniętych ciągle roletach dachowych w środku jest 24-26 nawet w nocy. W takie dni na zewnątrz o godzinie 20-21 jest już przyjemnie chłodno, dach zimy(dachówka ceramiczna) i miałem taki pomysł żeby zamontować wentylatory wywiewne na przewodach podłączonych do kominków wentylacyjnych żeby szybko i sprawnie wyrzuciły gorące powietrze z pomieszczenia zamieniając go zimnym wpadającym przez okna. Wydaje mi się, że przy sprawnym wentylatorze taka wymiana była by szybka i zauważalna i co najważniejsze przedsięwzięcie tańsze niż montaż klimatyzacji nawet splita do każdego pomieszczenia! Proszę o sugestię

    2) Kanały spokojnie można poprowadzić nad sufitem bo nad poddaszem mam strych wielkości 44m^2.
    3) Nie chce robić prowizorek ale chciałbym połączyć wentylację grawitacyjną z mechaniczną ponieważ chciałbym instalację raz wykonać z możliwością podpięcia jednostki centralnej, a nie przerabiania wszystkiego od nowa. Nie wiem czy tak się da proszę o sugestię.
    ad.1. Masz wyżej odpowiedzi. Jeżeli jest trochę za gorąco -uchylaj okna. Jeżeli bardzo za gorąco -klimatyzacja + pomyślenie o ociepleniu sufitu-stropu.
    ad.2 Jakie tam jest ocieplenie? Jak robić wentylację, to rozłóż to sobie na rok, dw albo trzy ale zrób docelowo dobrze biorąc pod uwagę to, że kanały najwygodniej kłaść elastyczne polietylenowe i jak rozumiem Tobie na podłodze (lub konstrukcji dachowej w zalezności jak to masz zrobione) z poprawą warstwy ocieplenia.
    ad.3 przeanalizuj punkty 1 i 2

  10. #4570

    Domyślnie

    Witam
    Planuję zrobić wentylacje mechaniczną z odzyskiem w remontowanym domu z 3 kondygnacjami więc będę potrzebował 3 pary skrzynek rozdzielczych,
    instalacje będę prowadził w jednym pionie moje pytanie brzmi
    czy mogę stosować skrzynki rozdzielcze przelotowe ?
    czy lepiej będzie robić odejścia na trójnikach i przepustnice w razie konieczności przytłumienia?

    Rekuperator będzie na strychu ocieplonym ,
    rozprowadzenie za pomocą rur 75 peflexa,
    po 7 rur nawiewnych i wywiewnych na każdej z kondygnacji zapotrzebowanie ok 360 m3/h.

  11. #4571

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    ad.1. Masz wyżej odpowiedzi. Jeżeli jest trochę za gorąco -uchylaj okna. Jeżeli bardzo za gorąco -klimatyzacja + pomyślenie o ociepleniu sufitu-stropu.
    ad.2 Jakie tam jest ocieplenie? Jak robić wentylację, to rozłóż to sobie na rok, dw albo trzy ale zrób docelowo dobrze biorąc pod uwagę to, że kanały najwygodniej kłaść elastyczne polietylenowe i jak rozumiem Tobie na podłodze (lub konstrukcji dachowej w zalezności jak to masz zrobione) z poprawą warstwy ocieplenia.
    ad.3 przeanalizuj punkty 1 i 2
    Sufit mam ocieplony 25cm wełny isover 0,33. Strych jest jeszcze nieocieplony ale ocieplę. Na jętkach położona płyta osb 32mm. Otwarcie okien dachowych w upalne dni w szczególności te bez wiatru nic kompletnie nie daje. Pomieszczenia schłodzą się o 3 stopnie za całą noc. Klimatyzacja do 5 pomieszczeń to jednak wydatek stąd pomyślałem o wymuszonej wymianie powietrza. Wentylator kanałowy600zł (1040m3/h) podłączony do kominków na chłopski rozum usprawni wymianę powietrza ale czy realnie pomoże nie wiem stąd moje męczenie was

    W takim razie jeśli mam zrobić teraz na szybko dobrze wentylację grawitacyjną i ewentualnie podłączony do niej wentylator kanałowy, a dopiero wtedy spokojnie projektować rekuperację to powiedzcie mi proszę czy jako kratki wywiewne mogę zamontować anemostaty wywiewne czy powinienem coś w stylu "kratki wentylacyjne, kratki autoaktywne" itp?

  12. #4572
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Sęk w tym, że wentylacja nie chłodzi. Nawet jak w nocy puścisz z bypassem to efekt będzie mizerny. Na forach jest mnóstwo postów, że ktoś zawiódł się bo sprzedawca wciskał, że wentylacja zapewni mu komfort latem.
    Pomyśl nad jednostką sufitową - kasetonową w centralnym punkcie domu. Przy otwartych drzwiach pozwoli to mimo wszystko na chłodzenie całego domu, plus zimne powietrze samo będzie opadało na dół. Nie jestem fanem takich rozwiązań, ale na pewno bardziej niż wentylacji z chłodzeniem.
    Dodatkowo latem osuszy Ci powietrze, a to dodatkowy plus. Zamontujesz reku z ERV i wtedy także to nawiewane będzie suchsze. Jedna jedostka to nie jest kosmiczny koszt, a komfort ogromny.

    Ja bym dał normalnie anemostaty jak do późniejszej wentylacji.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #4573

    Domyślnie

    Witam
    Zerknijcie proszę na ten projekt. Dom parter, piętro, poddasze nieużytkowe. Powierzchnia 218 m2, cała kubatura parter + piętro 670 m3. Poddasze na stropie monolit. Otwarta przestrzeń kuchnia, jadalnia, korytarz + salon z antresolą ( sufit 6 m ). Centrala zaplanowana na poddaszu nieocieplonym. Planuję wykonać zabudowę dla rekuperatora z odpowiednią izolacją. Skrzynka i kanały ułożone na podłodze poddasza w warstwie izolacji z wełny mineralnej.
    Przejście ze skrzynki przelotowej kanałami spiro na piętro i układam kanały zasilające parter w styropianie ( tutaj akurat mam tylko 8-9 styropianu więc dla 75 pex na styk ? ). Ogrzewanie podłogowe.
    Mam kilka pytań ale może ktoś ogólnie najpierw zerknie czy koncepcja jest poprawna.

    Dzięki

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obliczenia.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	60,7 KB
ID:	451495
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	81,2 KB
ID:	451493
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pietro.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	89,0 KB
ID:	451494

  14. #4574
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ogólnie spoko. Ale nie wiem czy nad antresolą nie dałbym jednak nawiewu zamiast w korytarzu na dole. Tam będzie swobodny przepływ powietrza w dół.

    Z wywiewu w korytarzu bym zrezygnował, a dał większy w łazience np 2x2x75.
    No i pomyśl czy reku nie dasz rady wcisnąć do kotłowni. Poddasze to moim zdaniem nie najlepszy pomysł.

    Sąsiad właśnie próbuje poprawiać po ekipie... Nawiew 13 stopni. Ale tam popsuli wszystko co się dało.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #4575

    Domyślnie

    Właśnie z antresolą mam problem bo nad stropem mam bardzo mało miejsca ze względu na konstrukcje dachu i musiałbym wejść tam na czworaka żeby coś zamontować, przekuć się wiertnicą itd...ale jak będzie trzeba to się wcisnę. Nie będzie sufitów podwieszanych.
    Właśnie zastanawiałem się tez czy nie dać całego wywiewu z piętra w łazience ale pomyślałem, że może za bardzo hulać powietrze i chciałem to jakos rozbić właśnie poprzez ten wywiew w korytarzu.
    Co do umiejscowienia centrali to ciągle bije się z myślami ale mam bardzo mało miejsca w kotłowni i musiałbym tam to bardzo upychać i chyba ostatecznie jednak zostanie poddasze i skupie się na porządnej izolacji.
    Zastanawiam się jaki dobrać rekuperator bo w zasadzie kubatura domu to prawie 700 m3 ale z obliczeń ilość powietrza potrzebna do wentylacji to 300 m3/h. Czym się tutaj sugerować ?

  16. #4576
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mam kotłownie 2x2 a w niej pompę ciepła, zbiornik CWU 450l, reku ThesslaGreen 600v, cool box, clean box i do wszystkiego zachowana przestrzeń serwisowa, więc jak pokombinujesz to się da.

    Wiercić możesz od dołu. 4x75 w łazience to żaden wiatr. Nawet w trybie wietrzenia nie czuć za bardzo.

    Może Reqnet 450 z erv? Powinien dać radę.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #4577

    Domyślnie

    Wymianę liczymy pod osoby a nie kubaturę. 300 to juz jest wichura. Żeby to chodziło na 30-40% reku to musiałbyś kupić z 800kę;. Na 4 osób spokojnie wystarczy 150m3. Ten wywiew na korytarzu spowoduje słabszą wentylacje łazienki.

  18. #4578

    Domyślnie

    Ok likwiduję wywiew na korytarzu na rzecz łazienki. Czy nawiew na antresoli wypadałoby zrobić na dyszach dalekiego zasięgu żeby ładnie mi się mieszało na parterze ? Jeżeli dałbym centralę w kotłowni to musiałbym też i tak się przebić przez dwa stropy do góry żeby puścić kanały do zasilania piętra na poddaszu nieużytkowym ( nie będzie obniżanych sufitów ). Na chwilę obecną wyobrażam to sobie tylko tak, że mogę to zrobić w linii prostej za pomocą skrzynek przelotowych ...ale w miejscu gdzie ewentualnie mógłbym zamontować centralą to centralnie nad mam prawie środek sypialni ....więc skrzynkę parteru zasilę ale już nie zrobić odejścia w pionie do góry przez środek pokoju a na bok też nie odejdę np gdzieś zeby szacht zrobić bo mam tylko 16 cm na gotowo podłogi... mielibyście jakis pomysł jak to rozegrać ? Umiejscowienie kotłowni widac na załącznikach z pierwszego posta.

  19. #4579

    Domyślnie

    Cytat Napisał me_how Zobacz post
    ....Otwarcie okien dachowych w upalne dni w szczególności te bez wiatru nic kompletnie nie daje. Pomieszczenia schłodzą się o 3 stopnie za całą noc. Klimatyzacja do 5 pomieszczeń to jednak wydatek stąd pomyślałem o wymuszonej wymianie powietrza. Wentylator kanałowy600zł (1040m3/h) podłączony do kominków na chłopski rozum usprawni wymianę powietrza ale czy realnie pomoże nie wiem stąd moje męczenie was
    ...
    Moim skromny zdaniem -to zły kierunek, szkoda 600zł na wentylator.
    Schłodzic ciało może wentylator sufitowy "leniuch" za ok 100zł
    Pozostałe 500zł wykorzystalbym do uzbierania na klimę oraz
    ... znalezienie przyczyny dla której jest tam gorąco? Nie masz rolet? Jak trafia tam ciepło?

  20. #4580

    Domyślnie

    Witajcie,

    Jak izoluje się kanaly spiro idące po poddaszu ocieplonym ale nieogrzewanym? Sądziłem, że wełna mineralna, ale wczoraj gdzieś wyczytałem że nie stosuje się jej w systemach wentylacji. Nie wiem czy to prawda czy bzdura.
    I czy na wełnę trzeba dawać te srebrna folie? Może folie da się kupić oddzielnie?

Strona 229 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony