dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 237 z 247
Pokaż wyniki od 4.721 do 4.740 z 4930
  1. #4721
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    W mojej chatce kuchnia z salooonem to zaledwie 30m2. Jak dostałem projekt WM do ręki to pierwsze o co zapytałem było - dlaczego w tak niedużym domku mam w tych pomieszczeniach dwa nawiewy w salonie i dwa wywiewy w kuchni a w każdym po dwie rury fi75. Czy nie wystarczy po jednym nawiew/wywiem z jedna rurą.jak to na forach piszą?
    Pan mi odpowiedział, że jak nie chcę mieć problemów z zapachami z kuchni, to poleca tak jak w projekcie i mu zaufałem. Z okapu pracującego w trybie zamkniętym/oczyszczania mam wyrzuty boczne w kierunku anemostatów.
    "Pan" miał rację
    U mnie przy salonie 33m2 mam dwa nawiewy z ruly 125mm
    W kuchni 16m2 mam dwa wywiewu,jeden przy 125mm a drugi 75mm
    Jest ok

    U mnie żaden "Pan" tak uważał za stosowne.
    Sam sobie robiłem projekt wentylacji I działa od 8 lat bez "Pana" sugestii

    Ale w spoleczenstwie musi być "Pan",który batem śmiga na klasę robotniczą tudzież ludową
    Szkoda,że partia robotnicza PZPR to ogranicza dzisiaj i jutro.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 18-05-2021 o 00:37

  2. #4722
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    W mojej chatce kuchnia z salooonem to zaledwie 30m2. Jak dostałem projekt WM do ręki to pierwsze o co zapytałem było - dlaczego w tak niedużym domku mam w tych pomieszczeniach dwa nawiewy w salonie i dwa wywiewy w kuchni a w każdym po dwie rury fi75. Czy nie wystarczy po jednym nawiew/wywiem z jedna rurą.jak to na forach piszą?
    Pan mi odpowiedział, że jak nie chcę mieć problemów z zapachami z kuchni, to poleca tak jak w projekcie i mu zaufałem.
    A wystarczyło uczyć się matematyki i fizyki to nie musiałbyś się pytać "Pana" tyko sam byłbyś tym "Panem"
    Już w drugim poście mojego DB zapodałem mój projekt wentylacji
    A że finlandia istnieje także nie ma mojego DB

    W moim przypadku, ale po skończeniu podstawówki,szkoly średniej i zdaniu matury i raczej dobrą znajomością mat-fiz ,sam zrobiłem projekt wentylacji mechanicznej z reku.
    Taki projekt JA przedłożyłem do gościa, który robił adaptację pod MPZP i tyle a "Pan" to wkleił do projektu i wniosku o PnB.
    Działa to od 8 lat bez zastrzeżeń.

    Jak ktoś jest w tym temacie niezbyt tomny to 10 klocków i działamy
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 18-05-2021 o 01:03

  3. #4723
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja strefę dzienną przewymiarowalem dość mocno z premedytacją. Mam 8x75 i w kuchni 4x75. I generalnie nie jest źle, ale jak się smaży coś to zapach się rozchodzi momentalnie. To samo z wilgocią gdy przez 4-5h gotuje się zupa

    Ale tutaj sprawdza się doskonale wyciąg tuż nad płytą w ścianie - z racji tego, że jest blisko źródła zapachu nie musi zdać jak głupi 1000m3. Wystarczy 150-250m3 żeby zatrzymać dyfuzję zapachu i pary. Do tego rekuperator sprzężony, proporcjonalnie zwiększający wywiew i ciąg nawiewu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #4724
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ale tutaj sprawdza się doskonale wyciąg tuż nad płytą w ścianie - z racji tego, że jest blisko źródła zapachu nie musi zdać jak głupi 1000m3. Wystarczy 150-250m3 żeby zatrzymać dyfuzję zapachu i pary. Do tego rekuperator sprzężony, proporcjonalnie zwiększający wywiew i ciąg nawiewu.
    Jak się bilansuje, to czemu nie podpiąłeś do rekuperatora?

  5. #4725
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W sensie wyciąg powietrza do reku bezpośrednio? Żeby nie zasyfiac wymiennika.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #4726
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W sensie wyciąg powietrza do reku bezpośrednio? Żeby nie zasyfiac wymiennika.
    A doleciałoby coś do wymiennika? Teraz masz zasyfioną wyrzutnię i elewację przy wylocie okapu?
    Jeżeli tak, to wolałbym częściej wymieniać filtry czy umyć wymiennik, niż elewację.

  7. #4727
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Czy by doleciało - może nie - nie wiem, nie chciałem sprawdzać. Opinie były podzielone.

    Ale jest jeszcze jeden aspekt. O ile zimą takie rozwiązanie w sumie byłoby dobrą opcją, o tyle latem już niekoniecznie przy ERV - chyba że podczas działania używałbym bypass by nie odzyskiwać wilgoci.

    Ale jest to pewna opcja - zamiast dawać w kuchni wyciąg w suficie, lepiej dac go blisko płyty. Teraz może bym tak nawet zrobił, ale wtedy było zbyt dużo niewiadomych.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #4728
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    A wystarczyło uczyć się matematyki i fizyki to nie musiałbyś się pytać "Pana" tyko sam byłbyś tym "Panem"
    Już w drugim poście mojego DB zapodałem mój projekt wentylacji
    A że finlandia istnieje także nie ma mojego DB

    W moim przypadku, ale po skończeniu podstawówki,szkoly średniej i zdaniu matury i raczej dobrą znajomością mat-fiz ,sam zrobiłem projekt wentylacji mechanicznej z reku.
    Taki projekt JA przedłożyłem do gościa, który robił adaptację pod MPZP i tyle a "Pan" to wkleił do projektu i wniosku o PnB.
    Działa to od 8 lat bez zastrzeżeń.

    Jak ktoś jest w tym temacie niezbyt tomny to 10 klocków i działamy
    Cóż...punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ty musiałeś sobie robić projekt a mnie ktoś zrobił za darmo, bo kiedy otrzymałem wycenę na materiały do WM, wystarczyło stwierdzić, że jak mi zrobią projekt, to kupię, a jak nie, to od konkurencji wezmę.

    Rozumiem, że by łączyć posty, potrzebujesz szkolenia ?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  9. #4729

    Domyślnie

    Ej panowie z ciekawości leje wam się coś do kanalizy z rekuperacji? U mnie nawet kropla nie spłynęła? Może jeszcze trzeba poczekać na upały?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  10. #4730
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ej panowie z ciekawości leje wam się coś do kanalizy z rekuperacji? U mnie nawet kropla nie spłynęła? Może jeszcze trzeba poczekać na upały?
    Raczej na chłody. Cze u w upały miałoby się skraplać z reku? W upały to z klimy się leje.

  11. #4731

    Domyślnie

    Ktoś coś doradzi ? Nie wiem czy nie za dużo kanałów , ogrzewanie prąd, czerpnia ściana PN, wyrzut ściana PD
    Rodzina 2+1, salonokuchnia 30 m2,

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	domek-reku.jpg
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	93,7 KB
ID:	456672


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	domek-reku.jpg
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	86,4 KB
ID:	456674
    Ostatnio edytowane przez zibek26 ; 22-05-2021 o 22:28

  12. #4732
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Może już było takie pytanie ale co tam zapytam:
    Jest sobie salon z sufitem podwieszanym, można powiedzieć szczelny po obwodzie, czyli nie ma "przedmuchów" do innych pomieszczeń. Czy dobrym rozwiązaniem by było, aby zrobić tyko dojście rurą nad sufit podwieszany a za puszkę, puszki rozprężne robiłaby przestrzeń nad sufitem podwieszanym. Czyli wpompowujemy powietrze w przestrzeń nad sufitem i robimy anemostaty nawiewne tam gdzie trzeba i ile trzeba.
    Ponadto doprowadzenie powietrza w przestrzeń nad sufitem wykonać na pewnej odległości zabudową z karton gipsu.
    Czy są jakieś przeciwskazania, aby tak nie robić Oczywiście wszystko w strefie ciepłej.

  13. #4733
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Może już było takie pytanie ale co tam zapytam:
    Jest sobie salon z sufitem podwieszanym, można powiedzieć szczelny po obwodzie, czyli nie ma "przedmuchów" do innych pomieszczeń. Czy dobrym rozwiązaniem by było, aby zrobić tyko dojście rurą nad sufit podwieszany a za puszkę, puszki rozprężne robiłaby przestrzeń nad sufitem podwieszanym. Czyli wpompowujemy powietrze w przestrzeń nad sufitem i robimy anemostaty nawiewne tam gdzie trzeba i ile trzeba.
    Ponadto doprowadzenie powietrza w przestrzeń nad sufitem wykonać na pewnej odległości zabudową z karton gipsu.
    Czy są jakieś przeciwskazania, aby tak nie robić Oczywiście wszystko w strefie ciepłej.
    Za bardzo nie kumam o co Ci chodzi
    Mam sufit podwieszany, mam salon 33m2,mam skrzynkę rozdzielcza.
    Z tej skrzynki wychodzą dwa kanały do salonu,po szerokosci, jeden po lewej, drugi po prawej.

  14. #4734
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Za bardzo nie kumam o co Ci chodzi
    Mam sufit podwieszany, mam salon 33m2,mam skrzynkę rozdzielcza.
    Z tej skrzynki wychodzą dwa kanały do salonu,po szerokosci, jeden po lewej, drugi po prawej.
    Nie potrafię Ci lepiej wytłumaczyć o co mi chodzi.
    Nie obraź się, ale zgodnie z tym co masz napisane w stopce nie możesz mi pomóc.

    Pozdrawiam

  15. #4735
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Może już było takie pytanie ale co tam zapytam:
    Jest sobie salon z sufitem podwieszanym, można powiedzieć szczelny po obwodzie, czyli nie ma "przedmuchów" do innych pomieszczeń. Czy dobrym rozwiązaniem by było, aby zrobić tyko dojście rurą nad sufit podwieszany a za puszkę, puszki rozprężne robiłaby przestrzeń nad sufitem podwieszanym. Czyli wpompowujemy powietrze w przestrzeń nad sufitem i robimy anemostaty nawiewne tam gdzie trzeba i ile trzeba.
    Ponadto doprowadzenie powietrza w przestrzeń nad sufitem wykonać na pewnej odległości zabudową z karton gipsu.
    Czy są jakieś przeciwskazania, aby tak nie robić Oczywiście wszystko w strefie ciepłej.
    To chyba nie jest dobry pomysł, pomijając kwestie obliczeń sprężu, strat itd. to wydaje mi się że będzie ryzyko przedmuchiwania z tej przestrzeni wełny, kurzu....
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  16. #4736
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc to z punktu widzenia mechaniki płynów to będzie działać. Ale czy rzeczywiście uda się to zrobić szczelnie? No i jak zrobić sufit podwieszany bez kurz wewnątrz?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #4737
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Stropem jest płyta betonowa, Nie będzie tam wełny. Strop podwieszany mam zamiar podwiesić na "talerzykach" więc kurzu tam powinno być niewiele no ale zawsze coś będzie. Przepływ powietrza poza otworami dolotowymi i anemostatami powinien być laminarny nie podrywający kurzu. Nawet jak by podrywał to nie będzie to ciągłe podrywanie a tylko do czasu jak go wydmucha. Kurz nie powinien się tam "produkować".
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 11-07-2021 o 20:26

  18. #4738

    Domyślnie

    Cześć! Zaczynam w domu przygotowania do montażu reku (małżonka już krzywo patrzy... ehhh) porobię przepusty przez terivę do salonu i reszty pomieszczeń na dole.

    Przeczytałem kilkanaście stron tego wątku i chciałem zapytać czy w wiatrołapie dajecie wywiew czy nawiew - u nas jest tak, że gdy wstaniemy z rańca, wejdziemy do wiatrołapu to czuć, że brakuje tam powietrza - jest zaduch i zapach ubrań. Osobiście dałbym tam wywiew bo mamy otwarty salon gdzie będzie nawiew. Jak jest u Was? U Owczara jest chyba nawiew?

    Wrócę z roboty i podeślę Wam jak to sobie rozplanowałem. Chciałbym wykorzystać istniejące przewody od WG - po prostu się w nie wpiąć, nie przepuszczając porzez nie rur od reku - wcześniej przewody od GW bym wyczyścił etc... taki plan ale \może życie zweryfikuje. Reku będzie OZON
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  19. #4739
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W garderobie mam nawiew, w wiatrołapie wywiew.

    W wiatrołapie nie wszystkie ubrania ładnie pachną - np moje buty robocze

    W garedorbie trzymamy tylko czyste ubrania, a dodatkowo mamy biurko, więc tam poszedł zdecydowanie nawiew. Z obu rozwiązań jestem zadowolony.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  20. #4740

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W garderobie mam nawiew, w wiatrołapie wywiew.

    W wiatrołapie nie wszystkie ubrania ładnie pachną - np moje buty robocze

    W garedorbie trzymamy tylko czyste ubrania, a dodatkowo mamy biurko, więc tam poszedł zdecydowanie nawiew. Z obu rozwiązań jestem zadowolony.
    Hmm zerknę poxniej na projekt twojego domu. U nas gdy wcgodzisz przez drzwi do wiatrołapu to od razu po prawej jest mała garferoba - dwa te pomieszczenia są jakby połączone. W taim wypadku może rozsądniej dać tylko wywiew?...

    A jeśli chodzi o okap to masz z opaku wyrzut bezpośrednio na zewnątrz domu o ile dobrze się doczytałem? Tzn okap nie jest podłączony do reku?
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

Strona 237 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony