dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 112 z 249
Pokaż wyniki od 2.221 do 2.240 z 4962
  1. #2221

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Co do T-CAP cenę całkowitą powinien jeszcze obniżyć o ok.2tys.zł zasobnik 300l Galmeta zwykły sgws zamiast Hewalexa.
    Lepiej zastanowić się i przeliczyć czy nie oszczędzić trochę kasy i zrezygnować z T-CAP 1f na zwykłą 3f 9kW,dopłata do T-CAP 3f nie ma sensu a zależny jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe.
    Co do Bartosza,sprzęt wogole nie warty ceny,są lepsze i tańsze a Bartosz to rzemiosło.
    Sporo osób rozkladalo kanały wentylacyjne samemu,jest to proste jak posmarowanie chleba masłem.
    Moja WM kosztowała 5,5tys.zl gdzie reku to koszt 4tys.zl,kanały i anemostaty 1,5tys.zl a Ty masz wycenę na 15-20tys.zl,szacun dla firmy
    Co do ceny WM to oczywiście zależy ona od reku w bardzo dużym stopniu. Jak ktoś ma ochotę na lepsze centrale to za 5,5 tys tego nie zrobi bo sama centrala wyjdzie od 7 tys zł w górę. Bardzo dobrej jakości materiały to kolejne 2-3 tys zł. Więc nawet samemu wentylacja może kosztować 9-10 tys zł i takie przypadki znam bardzo dobrze. Natomiast 20 tys zł za instalację na 120m2 to dużo przynajmniej na nasze "małopolskie" ceny a kolega z Warszawy więc kto wie...

    Reku to na pewno nie bartosz jak coś
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  2. #2222

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martas89 Zobacz post
    Witam,


    Ponoć za mniej niż 15 rekuperacji nie da się zrobić )
    Da się rekuperacje za mniej niż 15 tys zł zrobić.... oj da się
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  3. #2223

    Domyślnie

    Cytat Napisał sony87 Zobacz post
    w sumie to nie wiem czy to wada czy raczej zaleta?
    bo skoro powietrze się nieco ogrzeje i zostanie rozprowadzone po mieszkaniu to chyba dobrze ? czy są jakieś negatywne skutki ogrzewania takich przewodów wentylacyjnych przez OP ?
    problem u mnie stanowi głównie to , że mam nieco nierówno wylany strop i są róznice rzędu 2-3 cm w niektórych miejscach także nie wiem czy wszedzie zmieszczę 5 cm styropianu (a planowałem 6), łącznie na ocieplenie i wylewkę zostawiłem około 13cm tylko ta przestzreń skurczyła się do około 10 cm np w miejscu garba stropu

    ps. co lepsze : kanały płaski, pe-flex 5cm czy może większy rozmiar peflex podwieszony pod sufitem ?
    Dlaczego ten strop tak wylany ? to pytanie....

    Do rzeczy, ja poszedłbym w kanały 50 mm jak już skoro 75 mm nie wejdzie. Ale jak sufit będzie podwieszany to też wykorzystać można.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  4. #2224
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    na końcu podajesz chyba cenę za GJ a nie MJ jak podajesz w opisie bo 1MJ to około 0.277kWh..

    no i podawanie kosztu na dobę chyba jest za daleko idące bo to zależy choćby od temp . zewnętrznej itp. chyba że to przeliczasz jakoś ale w wątku nie znalazłem metodologii pomiarów..
    Dzięki za zwrócenie uwagi - na stronie www miałem dobrze, a tu został MJ zamiast GJ.

    Koszt na dobę daje pogląd na różnicę kosztów przy paleniu różnymi rodzajami węgla, testy zimowe i letnie staram się robić przy podobnych temp. zewn.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  5. #2225
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martas89 Zobacz post
    Co do samego rekuperatora zastanawiałam się na firmą Bartosz.
    Podobny do Bartosz jest Nikol [mam taki od 8 lat i działa bezawaryjnie, ma duże, tanie i łatwe w wymianie wkłady filtracyjne, wentylatory EBM].

    Są też tańsze rekuperatory, a nie każdy musi jeździć Lexusem
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  6. #2226
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Martas89
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-342
    Posty
    19

    Domyślnie

    Zabezpieczenie to 32A, więc na dobrą sprawę Panasonic T-CAP 1F wystarczyłoby...pytanie jednak czy jest sens dokładać kolejne 2,5 tys. do 3F. Pewnie jest trochę osób na forum które stawało przed podobnym dylematem :> ? Na co się zdecydowaliście?

  7. #2227
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Martas89
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-342
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Co do ceny WM to oczywiście zależy ona od reku w bardzo dużym stopniu. Jak ktoś ma ochotę na lepsze centrale to za 5,5 tys tego nie zrobi bo sama centrala wyjdzie od 7 tys zł w górę. Bardzo dobrej jakości materiały to kolejne 2-3 tys zł. Więc nawet samemu wentylacja może kosztować 9-10 tys zł i takie przypadki znam bardzo dobrze. Natomiast 20 tys zł za instalację na 120m2 to dużo przynajmniej na nasze "małopolskie" ceny a kolega z Warszawy więc kto wie...

    Reku to na pewno nie bartosz jak coś

    Ogólnie dom ma 180, z tym że na górze poddasze jest nieużytkowane i na razie nie zamierzamy go wykańczać dlatego zastanawiam się czy reku rozprowadzić tylko po podłodze na górze (dla dołu) czy biorąc pod uwagę poddasze rozprowadzić od razu na cały dom i górę zaślepić - tak doradza firma.
    Cena na chwilę obecną została podana w widełkach 15-20 tys. o szczegóły będę dopytywała biorąc pod uwagę konkretne modele z prośbą o rozpisanie na co składa się cała kwota- anemostaty i rury pe-flex nie są aż tak drogie

  8. #2228
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Podobny do Bartosz jest Nikol [mam taki od 8 lat i działa bezawaryjnie, ma duże, tanie i łatwe w wymianie wkłady filtracyjne, wentylatory EBM].

    Są też tańsze rekuperatory, a nie każdy musi jeździć Lexusem
    Bartosz i Nikol to raczej Kia w cenie lexusa

  9. #2229
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martas89 Zobacz post
    Zabezpieczenie to 32A, więc na dobrą sprawę Panasonic T-CAP 1F wystarczyłoby...pytanie jednak czy jest sens dokładać kolejne 2,5 tys. do 3F. Pewnie jest trochę osób na forum które stawało przed podobnym dylematem :> ? Na co się zdecydowaliście?
    Nie ma najmniejszego sensu.
    Tak jak pisałem wyżej,jeśli różnica cenowa między T-CAP 1f a zwykła 9kW 3f czy nawet 1f byłaby spora to wtedy jest sens dumac.
    Cytat Napisał Martas89 Zobacz post
    Cena na chwilę obecną została podana w widełkach 15-20 tys. o szczegóły będę dopytywała biorąc pod uwagę konkretne modele z prośbą o rozpisanie na co składa się cała kwota- anemostaty i rury pe-flex nie są aż tak drogie
    Dokładnie tak zrób bo widać,że strzyżenie wchodzi w grę.
    Dobry i drogi reku to koszt ok.7tys.zl+kanały i anemostaty do tego to ok.3tys.zl
    Dobry i tani reku to ok.4-5tys.zl
    Bartosz jest tylko drogi a nie jest dobry.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 07-06-2016 o 20:42

  10. #2230

    Domyślnie

    Arturo, napisz więc jaki to dobry reku można kupić za 4 tys. Może być na priv

  11. #2231

    Domyślnie

    Cytat Napisał sony87 Zobacz post
    Arturo, napisz więc jaki to dobry reku można kupić za 4 tys. Może być na priv
    Dobry to pojęcie względne . Ale znajdzie się kilka opcji. Warto szukać czegoś z wentylatorami EC. Bypassy w zasadzie można sobie odpuścić. Też zależy czego oczekujesz.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  12. #2232
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał sony87 Zobacz post
    Arturo, napisz więc jaki to dobry reku można kupić za 4 tys. Może być na priv
    Tak jak Grześ napisał,dodam do tego że wymiennik też jest ważny za to bez wodotryskow bo na pewno będą albo wogole nie używane albo rzadko.
    Jest sporo takich reku Kinetic,Brookvent,Samsung,Mistral itp.

  13. #2233

    Domyślnie

    A konkretnie model ? Załóżmy o wydajności ok 350-450 m3

  14. #2234
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał sony87 Zobacz post
    A konkretnie model ? Załóżmy o wydajności ok 350-450 m3
    A rączek i oczek nie posiadasz żeby wyszukać sobie ?
    Allegro i Google nie funkcjonuje ?

  15. #2235

    Domyślnie

    Arturo jakbym się na tym znał to bym nie pytał, np kinetica znalazłem na Allegro jednego i kosztuje 5,5 a nie 4.
    Jasiek z forum poleca mi Tywent, tu widzę większy wybór, ale dobre to ?

  16. #2236

    Domyślnie

    Cytat Napisał sony87 Zobacz post
    Arturo jakbym się na tym znał to bym nie pytał, np kinetica znalazłem na Allegro jednego i kosztuje 5,5 a nie 4.
    Jasiek z forum poleca mi Tywent, tu widzę większy wybór, ale dobre to ?
    Na allegro to czasem może wyjść alledrogo . Ja osobiście proponowałbym rozważyć coś z VUTsów jeżeli chodzi o coś tańszego.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  17. #2237
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Bartosz i Nikol to raczej Kia w cenie lexusa
    Czy potrafisz to uzasadnić konkretnie porównując elementy składowe czy po prostu obudowa Ci się nie podoba ?
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  18. #2238

    Domyślnie

    Pomóżcie proszę bo jeszcze trochę i dostanę w głowę!
    Na forum spędzam już chyba za dużo czasu bo im więcej czytam tym mniej wiem. Projekt który kończę adaptować i mając na uwadze, że niebawem mam ruszyć z budową nie wiedząc nawet ile mam budować kominów i czy w ogóle je budować doprowadza mnie do frustracji.

    Mój projekt domu to: http://www.dobredomy.pl/projekt/nina/

    Z założenia mały prosty i tani w budowie o powierzchni 109 m2.
    Moje pytanie:
    1. Czy robić WM czy grawitacyjną dla tej powierzchni do czego usilnie mnie namawia architekt. Początkowo chciałem reku z odzyskiem ale już teraz sam nie wiem, forum miało mi rozjaśnić w głowie ale stało się zupełnie inaczej, może to już zmęczenie materiału.
    2. Ogrzewanie - jakie...?
    Jakie wybrać ogrzewanie na taki domek zakładając że na ścianach będzie 18-20 cm styro, podłoga 20cm plus podłogówka, poddasze myślałem o pianie 18cm plus wełna na sufit poddasza i oczywiście grzejniki. Węgiel i prąd odpada...za niem jeszcze zacząłem poszukiwać najdoskonalszego rozwiązania zdecydowany byłem na kondensat plus kominek powietrzny na ewentualny wypadek niedogrzana. Dziś sam już nie wiem co robić, rozpatrywałem już kominek z płaszczem przy całkowitej rezygnacji z gazu, ostatnio pojawił się pomysł na kominek iwona-pellet z zasobnikiem a może w ogóle zrezygnować z kominów i zrobić PC...? Proszę pomóżcie...!

  19. #2239

    Domyślnie

    Cytat Napisał adi2016 Zobacz post
    Pomóżcie proszę bo jeszcze trochę i dostanę w głowę!
    Na forum spędzam już chyba za dużo czasu bo im więcej czytam tym mniej wiem. Projekt który kończę adaptować i mając na uwadze, że niebawem mam ruszyć z budową nie wiedząc nawet ile mam budować kominów i czy w ogóle je budować doprowadza mnie do frustracji.

    Mój projekt domu to: http://www.dobredomy.pl/projekt/nina/

    Z założenia mały prosty i tani w budowie o powierzchni 109 m2.
    Moje pytanie:
    1. Czy robić WM czy grawitacyjną dla tej powierzchni do czego usilnie mnie namawia architekt. Początkowo chciałem reku z odzyskiem ale już teraz sam nie wiem, forum miało mi rozjaśnić w głowie ale stało się zupełnie inaczej, może to już zmęczenie materiału.
    2. Ogrzewanie - jakie...?
    Jakie wybrać ogrzewanie na taki domek zakładając że na ścianach będzie 18-20 cm styro, podłoga 20cm plus podłogówka, poddasze myślałem o pianie 18cm plus wełna na sufit poddasza i oczywiście grzejniki. Węgiel i prąd odpada...za niem jeszcze zacząłem poszukiwać najdoskonalszego rozwiązania zdecydowany byłem na kondensat plus kominek powietrzny na ewentualny wypadek niedogrzana. Dziś sam już nie wiem co robić, rozpatrywałem już kominek z płaszczem przy całkowitej rezygnacji z gazu, ostatnio pojawił się pomysł na kominek iwona-pellet z zasobnikiem a może w ogóle zrezygnować z kominów i zrobić PC...? Proszę pomóżcie...!
    Zacząć trzeba do dobrej izolacji domu. Zrobić go szczelnie z WM która po wyrzuceniu kominów okaże się naprawdę niedroga w instalacji. Zaś co do prądu to można ogrzewać się za śmieszne pieniądze co powinieneś wiedzieć czytając forum. Moją koncepcje pewnie również znasz jak widać rozwiązań jest wiele. Nie wyobrażam sobie jednak węgla, pelletu itd. w XXI wieku.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  20. #2240

    Domyślnie

    Cała w tym rzecz, że każdy dom jest inny, mój jest mały i zwarty, zamierzam go dobrze zaizolować, brakuje mi jednak dobrych doświadczeń. Boje się nadmiernych kosztów ogrzewania, na prawdę nie wiem jak to przy takim domu może się kształtować. W projekcie mam zaplanowaną gazówkę z zapotrzebowaniem na gaz C.O. 1100m3/rok oraz C.W.U 870m3/rok przy cenie 2.5zł m3 to wydaje mi się bardzo drogo. To co się da w ociepleniu z pewnością poprawię ale dużo tego nie będzie, sama WM nie zredukuje kosztów ogrzewania o 50%. Mam wrażenie, że nie myślę już logicznie wiem, że i prądem da się ogrzewać tanio ale osobiście nie zamierzam tego sprawdzać. Chodzi mi o rozsądny nakład na instalację grzewczą przy zachowaniu oszczędności w jej użytkowaniu. Do niedawna byłem przekonany nad kominkiem z płaszczem wodnym plus bufor 1000l ale ceny kominków (przyzwoitych) też nie są małe. Z gazu przy kominku rezygnowałbym całkowicie, z kolei z ponownie pojawia się pomysł PC choć wstępne oferty, które dostałem w swojej miejscowości kształtują się na poziomie 40-50 tyś. więc nie ma o tym mowy. Z kolei jak czytam, że da się to zrobić za 25 tyś. ponownie lampka się zapala. Zacząłem już nawet myśleć nad pelletem.

Strona 112 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony