dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 209 z 249
Pokaż wyniki od 4.161 do 4.180 z 4962
  1. #4161

    Domyślnie

    Wiesz, gaz i tak uważam za niezbędny do gotowania. Na prądzie nie zrobisz wielu potraw, choćbyś nie wiadomo jak się starał. Ja gotuję głównie na stalowych WOK-ach, a tu w ogóle już nie ma tematu kuchenki elektrycznej, więc abonament i tak bym płacił, bo butli gazowej po prostu nie chciałoby mi się wymieniać.

    A nawet patrząc tylko na Twoje wyliczenia to serwisy i tak miałbyś również w PC. Do tego w mojej ocenie zdecydowanie gorszy komfort ogrzewania.

    A co do kosztów, to myślę, że znasz odpowiedź na pytanie, kiedy PC się zwróci w stosunku do ogrzewania gazowego. Odpowiedź jest prosta: NIGDY.
    Bo nawet gdyby kiedyś te wasze wykresiki doszły do punktu zero, to albo PC już będzie kaput, albo będzie miała już w sobie większość nowych części
    Ostatnio edytowane przez donvitobandito ; 01-09-2019 o 10:08

  2. #4162
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Gotowanie na gazie odpada bo brudzi kuchnię tłustym nalotem, co do woka to się zgodzę ale nie są to potrawy dietetyczne więc ich nie jem. Piece są mniej trwałe od PC więc ten argument jest nieprawdziwy podobnie jak odczucie ciepła z termostatem się nie dyskutuje a jakie urządzenie to ciepło i za ile dostarczy to jest kwetia wyboru.

    Co do PC to w moim przypadku sie ona nie opłaca i jej nie mam i tu sie z Tobą zgodzę. Ale ogrzewanie gazowe również jest dla mnie nieopłacalne.

  3. #4163
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    A ile "wyrzucasz przez okno " pieniędzy z tytułu abonamentu gazowego, którego nie płacisz przy ogrzewaniu elektrycznym ? Podpowiem 58 złx12 miesięcy =696 złotych do tego przegląd kominiarski 150 i serwis pieca gazowego obowiązkowy raz w roku 300= wszystko razem ponad 1000 złotych no oszczędność zajebista . 1000 złotych to jest 3 miesiące ogrzewania prądem lub pól roku PC. Daruj sobie ten gaz bo to średniowiecze.
    w tayfie W2 kwota stała plus abo plus vat to 20,19zł x 12 = 242,28zł mysle ze większość nowych domów do 150 m2 nie zakfalifikuje się do W3
    696 a 242 zł to jest różnica. 1 kwh gazu po odliczeniu przesyłów kosztuje 16,9gr a prąd w drogiej 3x tyle.

    Sredniowiecze to w mojej opinii ekogroch i wszystko inne co wymaga czasu do obsługi a nie ogranicza się jedynie do wybrania temperatury

  4. #4164
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Zgodzę się że można się zmieścić w w2 ale nie w każdej części Polski np w Giżycku nie we Wrocławiu tak i to raczej przy 2 osobach korzystających z cuw przy większej ilości nie ma szans i owszem zużyjesz 1201 m3 i dupa bulisz haracz przez kolejne 12 miesięcy taka jest prawda. natomiast pozostałe koszty okologazowe pozostają tak czy inaczej.

  5. #4165
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    A ile "wyrzucasz przez okno " pieniędzy z tytułu abonamentu gazowego, którego nie płacisz przy ogrzewaniu elektrycznym ? Podpowiem 58 złx12 miesięcy =696 złotych
    a dlaczego akurat 58zł ?
    Do W3 mi baaardzo daleko, rocznie zużywam 750-800m3 gazu. CWU dla trzech osób.
    Przegląd kominiarski 100zł, muszę go robić i tak, bo mam kominek (to co, że sporadycznie użytkowany). Wylot komina kotła gazowego jest przez ścianę.
    Przegląd kotła Immergas 180-220zł.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 01-09-2019 o 11:40
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #4166
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    a dlaczego akurat 58zł ?
    Do W3 mi baaardzo daleko, rocznie zużywam 750-800m3 gazu. CWU dla trzech osób.
    Przegląd kominiarski 100zł, muszę go robić i tak, bo mam kominek (to co, że sporadycznie użytkowany). Wylot komina kotła gazowego jest przez ścianę.
    Przegląd kotła Immergas 180-220zł.
    W twoim przypadku to się może opłacać, ale przy tak niskim zużyciu gazu myślę że elektrycznie tez by było korzystnie. Kominek nie ma nic do rzeczy nie powoduje obowiązku corocznych przeglądów kominiarskich, bo zgodnie z prawem nie może być jedynym źródłem ciepła dla domu. Przeglądy kominiarskie wymagane są częściej niż rok:
    Przewody spalinowe (do kotłów, piecyków gazowych) – raz na pół roku.
    Przewody dymowe (od kominków, piecyków na ekogroszek, oraz inne paliwa stałe) – raz na kwartał.


    Nikt tego nie stosuje do czasu jak mu się dom nie spali z tego powodu a ubezpieczyciel zamiast przelewu z odszkodowaniem przyśle skan środkowego palca.

  7. #4167
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Właśnie dlatego wołam kominiarza do kominka.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #4168
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post

    Na ten moment najbardziej opłacają się one producentom, sprzedwcą, instalatorom i serwisantom, a nie dla użytkownika końcowego. Stąd też tyle postów (włączając w to marketing szeptany) i wykresów je zachwalających.
    Zupełnie nie rozumiem na jakiej podstawie tak myślisz, tyle kampanii społecznych, tyle dobrze zrealizowanych inwestycji pokazujących, że warto inwestować i że przynoszą one realne oszczędności, wygodę, bezobsługowość, brak emisji.
    Podasz jakikolwiek rzetelny powód dla którego tak twierdzisz?
    Jestem bardzo ciekawy!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #4169
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Podasz jakikolwiek rzetelny powód dla którego tak twierdzisz?
    Ja podam.
    Weźmy takie dane:
    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Pompy ciepła ____________________590,40 zł

    koszty obejmują usługę oraz dojazd do 30km. [...]Oczywiście wszystkie materiały eksploatacyjne płatne są dodatkowo wg zużycia.
    i ofertę na kable, którą dostałem z innego źródła i PC od partnera Viessmann:

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    5900 zł brutto kable z ułożeniem za 11kW, 150zł/szt x 11 termostaty i z 1000zł bojler. Doliczjąc nawet dodatkowe kable zasilajace i ossprzęt w rozdzielni <10k zł.

    Wodna podłogówka z 8k zł (bez automatyki).
    Kotłownia 36914.4zł brutto (oferta Waszego partnera na Vitocal 222-s).
    Weźmy nawet optymistycznie, ze po dobrych targach razem by wyszło 40k zł.

    Na CO potrzebuję 2002,15kWh rocznie, na CWU 1971 (obydwie wartości z zapasem). Dajmy nawet fory PC i niech bojler do kabli będzie full wypas z nierdzewki za 3K zł z montażem a termostaty na Devilink (sterowanie przez internet i inne bajery) za 4K zł z montażem - razem mamy przy kablach koszt całej instalacji już wypasionej ma maxa - 13 000 zł vs 40 000 zł PC (po dobrym targowaniu - ale raczej zaniżam koszt instalacji na PC).

    Jak wygląda opłacalność PC? Dajmy jeszcze fory PC odkładając przy kablach 50zł co roku na "fundusz remontowy" - czyli na to, co "Oczywiście wszystkie materiały eksploatacyjne płatne są dodatkowo wg zużycia." w tym będą.



    Trzeba pamiętać, że przy PC wcześniej czy później trzeba będzie dopłacić za "materiały eksploatacyjne" i jakieś naprawy. A w końcu za wymianę urządzenia - bo się okaże, że poszło przepięcie i spalilo elektronikę, a takiej już nie udostępniacie. Przy kablach nawet jak spali się termostat, to na rynku będą pewnie takie, które będą kusiły niskim kosztem wymiany dla samych nowych możliwości.

    Potrafisz wykazać na liczbach, że PC się opłaci? Do tego instalacja na kablach jest bardziej bezobsługowa, łatwiejsza w sterowaniu (oferta na PC nie zawierała termostatów pokojowych - przy kablach to standard), wygodniejsza w używaniu, bezpieczniejsza (awaria pozbawia ogrzewania w jednym pomieszczeniu, nie grozi zalanie ani zatrucie atmosfery szkodliwymi gazami).
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	OpłacalnośćViessmann.jpg
Wyświetleń:	654
Rozmiar:	95,8 KB
ID:	434183  

  10. #4170
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Powyższe jest słuszne w przypadku gdy nie potrzebujemy ogrzewania budynku . Przyjęto roczne zapotrzebowanie na CO na poziomie 2300 kWh to znaczy że moc potrzebna do ogrzania obiektu przy -20 c wynosi około 800 W ( tyle daje ludówka ,TV i 2 osoby

  11. #4171
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Zupełnie nie rozumiem na jakiej podstawie tak myślisz, tyle kampanii społecznych, tyle dobrze zrealizowanych inwestycji pokazujących, że warto inwestować i że przynoszą one realne oszczędności, wygodę, bezobsługowość, brak emisji.
    Podasz jakikolwiek rzetelny powód dla którego tak twierdzisz?
    Jestem bardzo ciekawy!
    Dbre kampanie i zrealizowane inwestycje nie są gwarancją oszczedności tylko sukcesu marketingowego

  12. #4172
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Wiesz, gaz i tak uważam za niezbędny do gotowania. Na prądzie nie zrobisz wielu potraw, choćbyś nie wiadomo jak się starał. Ja gotuję głównie na stalowych WOK-ach, )
    Najleprzesze jest prosie z ogniska . Gaz nie da rady.

  13. #4173
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Powyższe jest słuszne w przypadku gdy nie potrzebujemy ogrzewania budynku . Przyjęto roczne zapotrzebowanie na CO na poziomie 2300 kWh to znaczy że moc potrzebna do ogrzania obiektu przy -20 c wynosi około 800 W ( tyle daje ludówka ,TV i 2 osoby
    Skąd te liczby?
    Mam zapotrzebowanie UEco+w=17,41kWh/m2/r, Htr=75,56W/K, Hve=10,16
    Przy 115m i -20/+22* daje to odpowiednio zapotrzebowanie na ciepło do CO 2002kWh/r a obciążenie 3600,24W

  14. #4174
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Skąd te liczby?
    ....
    Znikąd, to tylko wyobrażnia, niczym nie ograniczona, nawet nie przypuszczenia, czy chociazby zgrubne szacunki.

  15. #4175
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Jeżeli przyjmiemy ,że sezon grzewczy to 200 dni a średnia temperatura w roku to +2 C to tak wychodzi . Oczywiscie to jakieś przybliżenie .
    Ciekawy jestem jak się maja obliczenia OZC do rzeczywistości ?
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 08-09-2019 o 13:11

  16. #4176
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Skąd te liczby?
    Mam zapotrzebowanie UEco+w=17,41kWh/m2/r, Htr=75,56W/K, Hve=10,16
    Przy 115m i -20/+22* daje to odpowiednio zapotrzebowanie na ciepło do CO 2002kWh/r a obciążenie 3600,24W
    Masz wyliczone 2002 na sezon to na jeden dzień masz do dyspozycji 10 kWh ( jeżeli grzejesz przez 200 dni . To wychodzi jakieś 0,41 kW mocy ciagłej dla sredniej temperatury +2 C

  17. #4177
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Znikąd, to tylko wyobrażnia, niczym nie ograniczona, nawet nie przypuszczenia, czy chociazby zgrubne szacunki.
    Myslę ,że kolego zna tylko ten program obliczeń. Ale są też inne metody . oczywiście moniej dokładne . Ale trudno zagwarantować normatywne warunki w przyrodzie.
    Program pozwala porównywać budynki i do tego służy

  18. #4178
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    A nawet są takie opracowania file:///C:/Users/Marek/Downloads/szacowanie_strat_ciepla%20(1).pdf całkiem naukowe i przydatne

  19. #4179
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Myslę ,że kolego zna tylko ten program obliczeń. Ale są też inne metody . oczywiście moniej dokładne . Ale trudno zagwarantować normatywne warunki w przyrodzie.
    Program pozwala porównywać budynki i do tego służy
    Znam kilka programów do obliczeń, znam bo miałem w programie studiów porównywanie dokladnosci poszczególnych programów obliczeniowych. Liczylismy recznie niektóre typy budynków, chociaz w praktyce nikt nie liczy bo nie ma na to czasu. Dokładnie tak samo jak nie uzywa deski kreslarskiej do rysowania a tylko programy cadowskie i im podobne. Co do dokladnosci to Kaizen podał w wątpliwosc skad 800W przy zapotrzebowaniu na ciepło 2300 kWh. Pytam i ja, skad taka wartosc, nie wylicza sie projektowego obciązenia cieplnego z zapotrzebowania a odwrotnie, projektowe obciazenie cieplne jest podstawą wraz z danymi meteo do wylicZenia zapotrzebowania na ciepło.Nie znam powierzchni domu Kaizena, wydaje mi sie ze jest to ok 115 m2. Te 800 W wskazywałoby ze wsp. obciązenia cieplnego wyniósłby ok 6,95 W/m2. Taka wartosc moze byc jedynie pasywnych domach i to grubo ponizej 10 W/m2 ktora to wartosc okresla jeden z warunków pasywnosci. Smiem twierdzic ze dom Kaizena chociaz bardzo dobrze zaizolowany pasywnym nie jest. Normatywne warunki w przyrodzie nic nie mają do rzeczy. Projektowe obciazenie cieplne liczy sie dla temperatur normowych wynikajacych ze strefy klimatycznej, w tym konkretnym przypadku jest to -20 oC.
    Porównywanie parametrów budynków jest typowemu inwestorowi potrzebne jak przysłowiowy dzwonek zającowi na polowaniu. Głównym i zasadniczym zadaniem obliczen OZC powinny byc:
    prawidłowy dobór ocieplen poszczegolnych przegród
    eliminacja lub ograniczenie mostków termicznych
    prawidłowy dobór rodzaju i mocy urzadzenia grzewczego
    podstawa do projektu ogrzewania: podłogowego wodnego i kablowego, lub dla masochistów ogrzewania grzejnikowego
    ogolnie optymalizacja pod wzgledem termoizolacji i ogrzewania.

  20. #4180
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Masz wyliczone 2002 na sezon to na jeden dzień masz do dyspozycji 10 kWh ( jeżeli grzejesz przez 200 dni . To wychodzi jakieś 0,41 kW mocy ciagłej dla sredniej temperatury +2 C
    I to ma być podstawa twierdzenia:
    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    moc potrzebna do ogrzania obiektu przy -20 c wynosi około 800 W
    ?

    To tak nie działa. Obciążenie liczysz maksymalne - bo najzimniej masz nad ranem gdzie nie ma zysków słonecznych a bytowe są znikome. I na to musi być przygotowany system grzewczy.
    Zysków bytowych mam grubo ponad 500kWh/mies. Słonecznych od października do kwietnia 3329,21kWh.

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    A nawet są takie opracowania file:///C:/Users/Marek/Downloads/szacowanie_strat_ciepla%20(1).pdf całkiem naukowe i przydatne
    No to błysnąłeś Marku. Niby po co ten link?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-09-2019 o 17:58

Strona 209 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony