dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 218 z 249
Pokaż wyniki od 4.341 do 4.360 z 4962
  1. #4341
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Czy to juz podchodzi pod hejt?

  2. #4342

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    To jest argument raczej irracjonalny, grzeję prądem 16 lat bez PV i też mi się to opłacało. Zauważ że ceny prądu zawsze są w jakiś sposób chronione przez opinię publiczną , gazu czy peletu URE nie reguluje. Masz ukłąd wodny zawsze możesz zmienić jakby co ja nie mam centralnego tylko grzejniki , teraz zakąłdam klimę na parterze do grzania żeby zmniejszyć ilość pobieranej energii, pomimo że mam pv
    Ceny prądu może i są ,,chronione'' przez opinie publiczną (pozornie).
    ALE. Sposób rozliczania PV z ZE już nie. Jak zacznie się szukanie oszczędności przez ZE to mogą wyciągnąć łapy do posiadaczy PV i może się zrobić z 80 na 20 powiedzmy 50 na 50. W dodatku przy oklaskach większości społeczeństwa.

  3. #4343
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    Ceny prądu może i są ,,chronione'' przez opinie publiczną (pozornie).
    ALE. Sposób rozliczania PV z ZE już nie. Jak zacznie się szukanie oszczędności przez ZE to mogą wyciągnąć łapy do posiadaczy PV i może się zrobić z 80 na 20 powiedzmy 50 na 50. W dodatku przy oklaskach większości społeczeństwa.
    No jasne Polska nie jest na księżycu i niestety w obecnym systemie wszelkich powiązań i zależności z innymi krajami, czy to instytucjonalnymi czy też ekonomiczno-biznesowymi pod prąd daleko nie zajdzie. Jak się zacznie szukanie oszczędności to na pewno nie na PV bo to by się nie opłacało finansowo i było katastrofą ekowizerunkową. Jeżeli Pv nie będzie się opłącało to wyłacze falownik i mam to w dupie. Jednak twoje argumenty są wyciśnięte z pupy jak zatwardziała kupa i nierealne oraz nietrafione. Sorry ale inny zestaw poproszę.

  4. #4344

    Domyślnie

    Heh może i wyciśnięte. Osobiście sam jestem zainteresowany grzaniem prądem. Chociaż wstępnie miał być pellet to rozważam FV 10 kw + kocioł elektryczny, ze względu na rozłożoną podłogówkę wodną + grzejniki.. Jednak mam ciągle mieszane uczucia. Jeśli miałbym gwarancje rozliczenia z ZE to brał bym bez wachania. A tak to za 3 lata może się okazać że mam cały dach bez użytecznych paneli, których nikt nie chce odkupić i wizję wydania 20 tys na nowy piec i instalacje.

    Jak kasa się nie będzie zgadzać to każdy będzie miał w dupie ekowizerunek. Zamiast podnosić ceny prądu pierwsze co położą łapę na PV. Chociaż mogę się mylić. Instalację PV i tak zrobie, ale co do grzania mam ciąglę obawy.

  5. #4345
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    Heh może i wyciśnięte. Osobiście sam jestem zainteresowany grzaniem prądem. Chociaż wstępnie miał być pellet to rozważam FV 10 kw + kocioł elektryczny, ze względu na rozłożoną podłogówkę wodną + grzejniki.. Jednak mam ciągle mieszane uczucia. Jeśli miałbym gwarancje rozliczenia z ZE to brał bym bez wachania. A tak to za 3 lata może się okazać że mam cały dach bez użytecznych paneli, których nikt nie chce odkupić i wizję wydania 20 tys na nowy piec i instalacje.

    Jak kasa się nie będzie zgadzać to każdy będzie miał w dupie ekowizerunek. Zamiast podnosić ceny prądu pierwsze co położą łapę na PV. Chociaż mogę się mylić. Instalację PV i tak zrobie, ale co do grzania mam ciąglę obawy.
    Rozumiem i doceniam nowoczesne podejście dogrzania choć nie podzielam obaw na prawdę obawy to ja miałem 16 lat temu jak decydowałem się na ogrzewanie elektryczne i widziałem te spojrzenia jak mówiłem z dumą że niem centralnego, i każdy Łoś kwitował to stwierdzeniem o jezu jak drogo a płącił za syfiasty czworak w Warszawie 1000 zł miesiecznie czynszu i opłat innych nie wiadomo za co. Ale trochę się z Tobą zgadzam i zauważ że też nie instalowałem Pv pod korek tzn 10 kw bo to tak jakbym zapącił za prąd 10 lat z góry, Wybralem raczej małą instalację ok 4 kwp bo nawet gdyby wprowadzono jakieś oplaty to tez się to zepnie finansowo natomiast zwrot kosztów inwestycji też jest szybki ok 3-4 lata.

    I tu Ci powiem jest dylemat w Twoim przypadku ale jeżeli masz obawy to spoojnie kup instalację 6kwp za ok 25 tys i kocioł elektryczny za 2,4 tys zł i pc powietrzną do cwu za 4700 ( ciepła woda sla 2 osób na rok to ok 3 mwh na bojlerze a na Pc max do 1 mwh) i weź taryfę g12w nawet naj coś dopłacisz do prądu to maksymalnie za II strefę tańszą bo droższą załatwią ci PV w 100%. Przy małych instalacjach masz też dużą auto konsumpcję u mnie np 65% w I kwartale i 54% w kwietniu.

    Gdyby cos złego działo się z cenami prądu to pomyślisz o innym źródle ciepła.

    BTW
    Ja grzeję prądem od 16 lat i inwestycja w gaz jeszcze by mi się nie zwrócila , decydowałem sie na to rozwiązanie z założeniem że NIGDY PV nie bedzie w moim zasięgu.

  6. #4346
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    To nie wydziwiaj tylko kup sobie mocny klimatyzator np 7kw koszt od 4-5 tys i przerób na pompę ciepła to nie jest aż takie skomplikowane bo te jednostki są dokładnie takie same kropka w kropkę jak w drogich PC za 30 tys tylko w domu swoje graty wstawiasz które zamkną się w 2 tys zł .

  7. #4347
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    To nie wydziwiaj tylko kup sobie mocny klimatyzator np 7kw koszt od 4-5 tys i przerób na pompę ciepła to nie jest aż takie skomplikowane bo te jednostki są dokładnie takie same kropka w kropkę jak w drogich PC za 30 tys tylko w domu swoje graty wstawiasz które zamkną się w 2 tys zł .
    Dokładnie, ja poszedłem po bandzie jeszcze bardziej ale mam mały dom i montuje po prostu do grzania klimę na parterze bo nie mam co wodego.

  8. #4348
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał mordorek Zobacz post
    Rozważam różne możliwości i na każda jestem otwarty, szukając rozwiązania, które zapewni mi całodobowy komfort cieplny, przy najniższych możliwych kosztach inwestycyjnych i później miesięcznych w perspektywie 10 lat.
    Cytat Napisał mordorek Zobacz post
    No właśnie mają , stąd poszukiwanie tego sensownego rozwiązania. Dziękuje za poświęcony czas i Twoje sugestie.

    Może jeszcze ktoś ma jakieś sugestie i spostrzezenia ?
    Jeśli ma być tanio w inwestycji i użytkowaniu to dzisiaj wychodzi tanio wymiana kotła na pelletowo ekogroszkowy np. Skam Technix BIO 15 kW z dopłatą 60% z Czyste Powietrze z 4 tys zł powinno wynieść, a pellety można obecnie kupić w Bigbagach po 590 zł / tonę więc użytkowanie też będzie tanie.

    Do tego trzeba by sprawdzić na olx po ile w okolicy sprzedają pellety i czy jest miejsce do przechowywania chociaż 1 bigbaga.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  9. #4349
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    To nie wydziwiaj tylko kup sobie mocny klimatyzator np 7kw koszt od 4-5 tys i przerób na pompę ciepła to nie jest aż takie skomplikowane bo te jednostki są dokładnie takie same kropka w kropkę jak w drogich PC za 30 tys tylko w domu swoje graty wstawiasz które zamkną się w 2 tys zł .
    Obecnie to się nie opłaca bo Panasonic T-CAP 9 kW kupisz za ok 20 tys zł do czego dostaniesz 60% dotacji więc wyjdzie w sumie ok. 8 tys zł
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  10. #4350
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Ale z tego co było być może już nie to dofinansowanie było od dochodu liczone i ci co mieli powyżej 1600 zł na łebka to dostaną tylko 15 procent , coś się zmieniło czy to inny program ?

  11. #4351
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Przy małych instalacjach masz też dużą auto konsumpcję u mnie np 65% w I kwartale i 54% w kwietniu.
    .
    Co Ty robisz z prądem że za kwiecień masz taka auto konsumpcje? Grzać już prawie nie trzeba a produkcja spora.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  12. #4352
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Co Ty robisz z prądem że za kwiecień masz taka auto konsumpcje? Grzać już prawie nie trzeba a produkcja spora.
    Gdzie nie trzeba to nie trzeba ja jeszcze nie zakończyłem sezonu grzewczego teraz mam 8 st za oknem, a maj jest hujowy pierwsze 7 dni piździło i wiało o deszczu nie wspomne.

  13. #4353
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Gdzie nie trzeba to nie trzeba ja jeszcze nie zakończyłem sezonu grzewczego teraz mam 8 st za oknem, a maj jest hujowy pierwsze 7 dni piździło i wiało o deszczu nie wspomne.
    Ale.. trochę uproszczając. Aby mieć 60% auto konsumpcji to w czasie produkcji musiałbyś pobrać 12kWh. Czli większość energii pobierać w czasie drogiej taryfy.

    Auto konsumpcja to (produkcja falownikk-produkcja licznik)/produkcja falownik. Chyba że coś popierdzieliłem a mi ni cholery nie chce wyjść więcej jak 20%. No ale fakt w tym okresie to już lodówki,alarm, kamery, tv i pierdoły nie pobierają prądu w casie słońca.W autokonsumpcje idzie tylko zmywarka, pralka, klima i gotowanie.

    Fakt pizdzi jak wyłączyłem ogrzewanie tak musiałem zaraz włączyć ale to w dzień praktycznie nie chodzi a w nocy bierze 250-300W
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  14. #4354
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Ale.. trochę uproszczając. Aby mieć 60% auto konsumpcji to w czasie produkcji musiałbyś pobrać 12kWh. Czli większość energii pobierać w czasie drogiej taryfy.

    Auto konsumpcja to (produkcja falownikk-produkcja licznik)/produkcja falownik. Chyba że coś popierdzieliłem a mi ni cholery nie chce wyjść więcej jak 20%. No ale fakt w tym okresie to już lodówki,alarm, kamery, tv i pierdoły nie pobierają prądu w casie słońca.W autokonsumpcje idzie tylko zmywarka, pralka, klima i gotowanie.

    Fakt pizdzi jak wyłączyłem ogrzewanie tak musiałem zaraz włączyć ale to w dzień praktycznie nie chodzi a w nocy bierze 250-300W
    No tak ale ja mam grzejniki nie klimę niestety, ale 20 maja to się zmieni U mnie po prostu raz że instalacja jest w tej chwili z pokryciem ok 60% ten 1 kwartał to 534 kwh, natomiast sam kwiecień 541 kwh czyli prawie tyle samo. W grudniu, styczniu, lutym to ja mam zużycie na poziomie do ok 1200 kwh w kwietniu poszło 400 kwh. W miesiącach letnich to ja mam marginalne zużycie na poziomie do około 150 kwh. Mam teraz fajnego excelika do liczenia produkcji i uzysku oraz co najfajniejsze kosztów zwrotu inwestycji. Dokładnie będę wiedział w grudniu jak to się przedstawia.

    Wprowadzenie klimy na pewno w 100% nie przełoży się na spadek zużycia prądu , bo zakładam korzystanie do celów chłodniczych może nie ciągle ale jednak i zwiększy to auto konsumpcję w lecie co jest korzystne ale mniej będzie wyprodukowane na zapas.

    Ciężko jest porównywać zużycie przy zmianie więcej niż jednego czynnika mającego na to wpływ, bo z 1 strony założyłem PV i zrezygnowałem z zegara sterującego ogrzewaniem bo i tak liczyłem na spadek kosztów nawet przy częściowym pokryciu zużycia przez PV, było to też uzasadnione bo jestem w domu teraz cały czas i doszła też suszarka do ubrań (209 kwh/rok zgodnie z tabliczką.

    Teraz według moich założeń trochę to odwrócę i założę Kaysaya teoretycznie to powinien pokryć całkowite zużycie na ciepło zakładając że w obecnym sezonie grzewczym na ogrzewanie szło ok 35kwh przy cop1, to klima potrzebowała by ok 12kwh/dobę cop ok 3. Stąd też jednak zdecydowałem sie na taki model jak Ty masz. Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce.
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 09-05-2020 o 06:16

  15. #4355
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Ale z tego co było być może już nie to dofinansowanie było od dochodu liczone i ci co mieli powyżej 1600 zł na łebka to dostaną tylko 15 procent , coś się zmieniło czy to inny program ?
    Zmieni się 15-go i do 100 tys dochodu rocznie każdy dostanie te 60% - zobacz - podstawowe to do 15-go a zwiększone od 15-go Maja 2020

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4514655-nowe-limity-dotacji-w-programie.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	70,3 KB
ID:	443952
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  16. #4356

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Zmieni się 15-go i do 100 tys dochodu rocznie każdy dostanie te 60% - zobacz - podstawowe to do 15-go a zwiększone od 15-go Maja 2020

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4514655-nowe-limity-dotacji-w-programie.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	70,3 KB
ID:	443952
    To będzie dla wszystkich domów, czy do oddanych do użytku wcześniej.
    Ponadto z czyste powietrze, nie zmienili, by żeby coś dostać trzeba spełnić wysztkie wymogi WT21?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #4357
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Zmieni się 15-go i do 100 tys dochodu rocznie każdy dostanie te 60% - zobacz - podstawowe to do 15-go a zwiększone od 15-go Maja 2020

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4514655-nowe-limity-dotacji-w-programie.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	70,3 KB
ID:	443952
    No to już lepiej wygląda i chyba trzeba będzie działać .

  18. #4358

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    No to już lepiej wygląda i chyba trzeba będzie działać .
    Na razie, to tabelka.
    Nie podał nic konkretnego.


    PS. Forum budowlane
    Ilu skorzysta?
    Brak danych o wymogach.
    Na razie, to ściema bez przedstawienia danych.
    Bez danych, to sobie można tym wpis/papier toaletowy do tyłka, spuścić w toalecie.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 13-05-2020 o 15:33
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  19. #4359
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Na razie czekam na szczegóły bo jak zwykle nic nie wiadomo póki to nie wejdzie - zapowiada się dobrze i tyle na razie wiadomo.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  20. #4360
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Dziś na pasku polsatu leciało że program został rozszerzony to chyba jednak warto .

    https://wysokienapiecie.pl/28907-dot...ste-powietrze/
    Ostatnio edytowane przez kryzys ; 14-05-2020 o 15:30

Strona 218 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony