dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 222 z 249
Pokaż wyniki od 4.421 do 4.440 z 4962
  1. #4421
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    I tak później zapłacisz za CO wg faktur, a nie wg OZC.
    Tylko poto robi się OZC aby "wyliczyć " tą fakturę jeśli faktura się nie zgadza tzn: wadliwe OZC , wadliwe wykonanie domu, wadliwy sprzęt grzewczy.

    Ja zawsze mówiłem OZC można sobie wtyknąć lepiej za ten papier 5cm wełny na dach dać więcej
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  2. #4422

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Tylko poto robi się OZC aby "wyliczyć " tą fakturę jeśli faktura się nie zgadza tzn: wadliwe OZC , wadliwe wykonanie domu, wadliwy sprzęt grzewczy.

    Ja zawsze mówiłem OZC można sobie wtyknąć lepiej za ten papier 5cm wełny na dach dać więcej
    Zaprzeczasz sam sobie.

    Ja nie piszę by nie robić OZC - wręcz przeciwnie, to najlepsze co można zrobić na etapie projektu! Mamy wtedy 'jakieś' pojęcie o przyszłych rachunkach, które będą się różnić od OZC o 'ileś tam' (kilka, kilkanaście %, może >20%).
    U mnie np. początkowe sezony przekraczały OZC, a ostatnie są niższe.

    Ale jak nie liczysz OZC, to rzeczywistość może przekraczać oczekiwania parokrotnie.
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  3. #4423
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Skąd wiesz jaki wsp n50 przyjąłem, nie wynosi on 4, 0 i inwestor nie napisał jaki przyjąłem. Skad wiesz ze w obliczeiach jest 4,0? Jezeli mozesz odpowiedz.
    Niespelna dwa miesiące temu pisałeś:

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ja przyjmuje stopien szczelnosci budynku n50=4,0
    Od tamtej dyskusji zmieniłeś?
    Czemu i na ile? A tak w tym poście broniłeś tego 4,0...

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Pytan duzo i wcale nie oczekuje odpowiedzi.
    Niezdecydowanie godne białogłowy.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-09-2020 o 09:00

  4. #4424

    Domyślnie

    n50=4,0? Chyba podzielić przez 10.

  5. #4425

    Domyślnie

    a nie jest tyle przez przypadek w normach?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  6. #4426
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.496
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    n50=4,0? Chyba podzielić przez 10.
    Zgłos to ustawodawcy lub PKN które odpowiada za normy. 4,0 okresla budynek szczelny. Niektóre normy nie nadązają za technologią, tylko dlaczego pretensje są do uzytkowników tych norm a nie do twórców?

  7. #4427
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.496
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Niespelna dwa miesiące temu pisałeś:



    Od tamtej dyskusji zmieniłeś?
    Czemu i na ile? A tak w tym poście broniłeś tego 4,0...



    Niezdecydowanie godne białogłowy.
    I dalej bedę bronił, dopóki nie zostanie zmieniona norma.
    Policzyłem dla kilku wartosci. Norma jaka by ona nie była jest dla mnie obowiazujaca. Ty mozesz przyjmowac ile chcesz i wtedy Tobie by sie przydało OC, ja liczac zgodnie z normami spie spokojnie. Róznica dla 4,0 i 0,6 (pasywny) jest w zakresie 11-12% calkowitego zapotrzebowania na ciepło. Faktycznie bez pomiaru i tak jest to gdybanie.

  8. #4428
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    Po przeliczeniu ozc jeszcze raz wyszło obciążenie ~ 4500W, zapotrzebowanie na ciepło ~6000kwh/m2*rok.
    Źle nie jest. Jak w praktyce wyjdzie mniej to się tylko cieszyć.
    Na razie sklaniam się ku pv + piec elektryczny. Chyba, że do nowego roku pc z tanieja.
    Ostatnio edytowane przez Przemek89g ; 28-09-2020 o 09:48

  9. #4429
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Zgłos to ustawodawcy lub PKN które odpowiada za normy. 4,0 okresla budynek szczelny. Niektóre normy nie nadązają za technologią, tylko dlaczego pretensje są do uzytkowników tych norm a nie do twórców?
    Pozostaje mi odpowiedzieć tak, jak już odpowiadałem (jak kogoś zainteresuje, to polecam kliknięcie w tę małą niebieską ikonkę przy nicku cytowanego i prześledzenie wątku):

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Zapytaj tych którzy ustalali normy i tych którzy nakazują liczyc wg norm. Dlaczego mnie o to pytasz, metodyka nakazuje liczyc wg norm.
    I po co takie dane, które są oderwane od rzeczywistości? Owszem, do PnB żeby dane były porównywalne - niech tak będzie.
    Ale czemu ktoś podejmujący decyzję, czy wybrać rekuperator za X zł o sprawności sezonowej 80% czy za 2*X zł o sprawności 90% nie może użyć do tego programu do liczenia OZC? Bo metodyka nakazuje wpisać bezsensowne 59,5%?
    No dobrze, to już wiadomo, że nie pomożesz wybrać rekuperatora, bo przy każdym wyjdzie tyle samo kWh

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Piszesz o danych faktycznych, norma wentylacyjna chociazby na wc to 30 m3/h niezaleznie od kubatury, w realu praktycznie nigdy tak nie ma.
    No dokładnie. Więc po co tak wykonywać obliczenia gdy są one potrzebne komuś do podjęcia decyzji o wyborze źródła ciepła? A może i rekuperatora?
    Jeżeli liczysz na potrzeby doboru źródła ciepła, rekuperacji, optymalizacji termoizolacji - to dlaczego stosujesz metodologie oderwane od rzeczywistości, skoro wiesz, że to nierealne? Żadne przepisy nie wymagają, żebyś do takich celów ich używał.
    Pewnie, łatwo zasłaniać się starymi normami czy np. nierealnym zużyciem CWU z czasów, gdy ludzie używali Frani do prania i rąk do zmywania naczyń (czyli zużycie CWU było znacznie większe).
    Ostrzegasz o tym, że obliczenia są oparte na nierealnych wartościach bazowych?

  10. #4430
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek89g Zobacz post
    Po przeliczeniu ozc jeszcze raz wyszło obciążenie ~ 4500W, zapotrzebowanie na ciepło ~6000kwh/m2*rok.
    Jaka sezonowa sprawność rekuperacji, jakie jej przepływy, jakie n50 i jakie zyski bytowe i słoneczne zostały przyjęte?

  11. #4431
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaka sezonowa sprawność rekuperacji, jakie jej przepływy, jakie n50 i jakie zyski bytowe i słoneczne zostały przyjęte?
    Hm... aktualizacji na maila nie dostałem jeszcze więc nie odpowiem. Asolt mówił mi przez telefon co zmieniał ale nie pamiętam wszystkiego a nie chcę walnąć babola.

  12. #4432
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.496
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaka sezonowa sprawność rekuperacji, jakie jej przepływy, jakie n50 i jakie zyski bytowe i słoneczne zostały przyjęte?
    Zysków słonecznych sie nie przyjmuje, je sie wylicza.
    Zyski słoneczne=8511 kWh
    Zyski bytowe= 7768 kWh
    Straty całkowite=11296 kWh
    Zapotrzebowanie na ciepło =6070 kWh
    Dlaczego akurat tyle? jestes ekspertem, musisz to wiedziec.
    Projektowe obciązenie cieplne=4564 W
    n50=1,5
    Powietrze infiltrujące Vinfv=:16,8 m3/h
    Powietrze nawiewane mech. Vsu=:196,7 m3/h
    Domyślna sezonowa całkowita sprawność systemu odzysku ciepła w sezonie grzewczym=59,5%
    Domyślna całkowita sprawność systemu odzysku ciepła=85%
    Obliczenia wentylacji wg metodyki 2014/2015
    Kubatura ogrzewana=362,5 m3
    Lokalizacja stacji meteo: Ostrołęka (na pograniczu stref klimatycznych III i IV.

  13. #4433
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.496
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek89g Zobacz post
    Hm... aktualizacji na maila nie dostałem jeszcze więc nie odpowiem. Asolt mówił mi przez telefon co zmieniał ale nie pamiętam wszystkiego a nie chcę walnąć babola.
    Juz podałem.

  14. #4434
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Juz podałem.
    Dzięki.

  15. #4435

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Zgłos to ustawodawcy lub PKN które odpowiada za normy. 4,0 okresla budynek szczelny. Niektóre normy nie nadązają za technologią, tylko dlaczego pretensje są do uzytkowników tych norm a nie do twórców?
    Widzę, że ciągle masz pretensje do mnie, że musisz płacić za profil płatny... Wypij nervosol może.

    Ja nie mam do nikogo pretensji o n50.
    Nie można normalnie odpowiedzieć? Tylko pytaniem na pytanie?

    Zawsze mówiło się o wartościach n50 mniejszych niż 1 (około 0,5), stąd moje zdziwienie.

  16. #4436
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.496
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Widzę, że ciągle masz pretensje do mnie, że musisz płacić za profil płatny... Wypij nervosol może.

    Ja nie mam do nikogo pretensji o n50.
    Nie można normalnie odpowiedzieć? Tylko pytaniem na pytanie?

    Zawsze mówiło się o wartościach n50 mniejszych niż 1 (około 0,5), stąd moje zdziwienie.
    Nie mam zadnych pretensji, koszt PP jest naprawde niewielki. Zastanawia mnie tylko to ze nie martwisz sie o PP innych. Nie rozumiem dlaczego moje PP jest w centrum zaintersowania tak wielu uzytkowników tego forum. PP na tym forum jest co najmniej kilkadziesiąt, moze zwróc na nie uwagę, drugie tyle by zasługiwało na PP, a nie ma. Tylko moje PP zaprząta uwagę tak wielu. Nie wiem, moze to jakas obsesja, praktycznie nie wątku w którym by nie wspomniano o moim PP.
    Wracając do n50, owszem są wyniki ponizej, ale norma mówi ze budynek szczelny ma co najmniej 4,0. Norma nie nadąza za rozwojem technologii i jezeli komus to nie odpowiada moze sie zwrócic do odpowiednich oraganów o aktualizacje. Tymi organami nie są audytorzy i projektanci

  17. #4437

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie mam zadnych pretensji, koszt PP jest naprawde niewielki. Zastanawia mnie tylko to ze nie martwisz sie o PP innych. Nie rozumiem dlaczego moje PP jest w centrum zaintersowania tak wielu uzytkowników tego forum. PP na tym forum jest co najmniej kilkadziesiąt, moze zwróc na nie uwagę, drugie tyle by zasługiwało na PP, a nie ma. Tylko moje PP zaprząta uwagę tak wielu. Nie wiem, moze to jakas obsesja, praktycznie nie wątku w którym by nie wspomniano o moim PP.
    Wracając do n50, owszem są wyniki ponizej, ale norma mówi ze budynek szczelny ma co najmniej 4,0. Norma nie nadąza za rozwojem technologii i jezeli komus to nie odpowiada moze sie zwrócic do odpowiednich oraganów o aktualizacje. Tymi organami nie są audytorzy i projektanci
    Mi wszystko odpowiada, nie martwię się o n50 = 4,0
    Tylko powiedz, czy n50=4,0 to wg Ciebie szczelny budynek? Chyba nie.

    U mnie były badania - nie było różnicy ciśnień 50 Pa, a większa i pomiar wykazał ok. 0,5 (nie pamiętam już). Wiele miejsc uszczelnialiśmy osobiście przy teście dymem świecy, a ściany zaciągnięte zostały klejem po wymurowaniu. Więc wydaje mi się, że n50 <1 jest OK, ale n50 ok. 4 - bardzo słabo.

  18. #4438
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Mi wszystko odpowiada, nie martwię się o n50 = 4,0
    Tylko powiedz, czy n50=4,0 to wg Ciebie szczelny budynek? Chyba nie.

    U mnie były badania - nie było różnicy ciśnień 50 Pa, a większa i pomiar wykazał ok. 0,5 (nie pamiętam już). Wiele miejsc uszczelnialiśmy osobiście przy teście dymem świecy, a ściany zaciągnięte zostały klejem po wymurowaniu. Więc wydaje mi się, że n50 <1 jest OK, ale n50 ok. 4 - bardzo słabo.
    Mam rozumieć, że aby mieć szczelny budynek trzeba uszczelnić każdą szczelinę ściany zewnętrznej? Może być pianką niskorozpręzną?

  19. #4439
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.496
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Mi wszystko odpowiada, nie martwię się o n50 = 4,0
    Tylko powiedz, czy n50=4,0 to wg Ciebie szczelny budynek? Chyba nie.

    U mnie były badania - nie było różnicy ciśnień 50 Pa, a większa i pomiar wykazał ok. 0,5 (nie pamiętam już). Wiele miejsc uszczelnialiśmy osobiście przy teście dymem świecy, a ściany zaciągnięte zostały klejem po wymurowaniu. Więc wydaje mi się, że n50 <1 jest OK, ale n50 ok. 4 - bardzo słabo.
    Mi sie tez tak wydaje, ale juz wspominałem ze normy nie nadązaja za technologią. Problem jest taki ze nie mogę liczyc jak mi sie wydaje a zgodnie normami i rozporzadzeniem. Co prawda Kaizen mnie straszy odszkodowaniem dla klienta, ale nie obawiam sie ze zostane ukarany za to ze stosuję sie do norm, On moze liczyc wg swojego widzimisię, ja niestety nie. Róznica miedzy n50=4,0 a n50=0,6 to ok 11-12% całosci zapotrzebowania na ciepło, a dla n50=1,5 ok 5-6%. Jezeli za takie cos mam płacic odszkodowanie, a to 1,5 tylko przyjmowane a nie pomierzone, to trzeba wykładni prawa wg Kaizena aby skazywac audytora na wypłatę odszkodowania.

  20. #4440

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek89g Zobacz post
    Mam rozumieć, że aby mieć szczelny budynek trzeba uszczelnić każdą szczelinę ściany zewnętrznej? Może być pianką niskorozpręzną?
    Ja miałem takie zalecenie od projektanta. U mnie to był klej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	domek 079.jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	92,5 KB
ID:	448768
    Ostatnio edytowane przez budowlany_laik ; 02-10-2020 o 06:48

Strona 222 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony