dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 241 z 249
Pokaż wyniki od 4.801 do 4.820 z 4962
  1. #4801
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Niby tak, ale jeżeli przeciętnego Kowalskiego zapytasz, co zużyje więcej energii do zagotowania 10 litrów wody, czajnik o mocy 1300 watów czy kuchnia indukcyjna o mocy 3600 watów, zakładając nawet 100% sprawność obu urządzeń, to usłyszysz, że oczywiście kuchnia indukcyjna bo ona taka prądożerna przecież...

    Tak samo jest, jak ktoś słyszy, że płace 300zł / miesiąc za prąd (choć de fakto nie płace tyle bo mam PV ale to za bardzo gmatwa rozumowanie prostych ludzi), i słyszę: strasznie drogo, ja płacę tylko 60-100zł / miesiąc.. to ja mówię, że wszystko mam na prąd.. to ta druga osoba mówi: to i tak drogo.. nie patrząc, że w tym samym czasie musiał kupić 3 tony peletu po 1200 zł na samo ogrzewanie i kupić co miesiąc butle z gazem do gotowania, pojechać po nią, wymienić itp.

    Ja nie ukrywam, że mentalnie przygotowując się do budowy domu również dorastałem do decyzji o pompie ciepła, przechodząc od ekogroszku, przez pelet, gruntową pompę ciepła a skończylem na powietrznej (gdybym miał dużą działkę to byłaby gruntowa bo mam jak wykonać wymiennik po kosztach ale niestety, działka jest dość mikra u mnie. . Jak powiedziałem żonie o decyzji to spojrzała na mnie jak na wariata: bo przecież wszyscy montują albo gaz albo ekogroszek.
    Podobnie było z płytą fundamentowa. Mieszkam w okolicy, która rozbudowywała się strasznie mocno, gdzie nie spojrzysz budowa. Nikt nie budował na płycie, ja jako jedyny. Jak różne majstry widziały jak układam styrodur pod płytą (!!!) to przychodziły wycieczki i pytali, co ja będę budował. Jak mowiłem, że zwykły dom to mi nie wierzyli. Tak samo pytania: -a gdzie komini? -No nie ma.. - JAK TO!?!?
    A to była raptem kilka lat temu!
    Mam wrażenie, że dzieje się obecnie jakaś rewolucja w myśleniu ale zanim dotrze ona "pod strzechy" to trochę to potrwa a różnej maści monterzy PC, którzy właśnie się przebranżowili z ekogroszku, mocno zepsują rynek pompując balonik.

  2. #4802
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    ja mówię, że wszystko mam na prąd.. to ta druga osoba mówi: to i tak drogo.. nie patrząc, że w tym samym czasie musiał kupić 3 tony peletu po 1200 zł na samo ogrzewanie i kupić co miesiąc butle z gazem do gotowania, pojechać po nią, wymienić itp.
    Od dawna to widzę. Ludzie panicznie boją się prądu, bo w ich pamięci komórkowej na stałe, że prąd drogi. Mentalnie nie są w stanie zsumować kosztów z tak bardzo różnych dziedzin jak ogrzewanie domu i pobór prądu przez AGD. Ja to samo teraz przechodzę z łączeniem grzania CWU i CO w jednym urządzeniu
    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Jak powiedziałem żonie o decyzji to spojrzała na mnie jak na wariata: bo przecież wszyscy montują albo gaz albo ekogroszek.
    Podobnie było z płytą fundamentowa. Mieszkam w okolicy, która rozbudowywała się strasznie mocno, gdzie nie spojrzysz budowa. Nikt nie budował na płycie, ja jako jedyny. Jak różne majstry widziały jak układam styrodur pod płytą (!!!) to przychodziły wycieczki i pytali, co ja będę budował. Jak mowiłem, że zwykły dom to mi nie wierzyli. Tak samo pytania: -a gdzie komini? -No nie ma.. - JAK TO!?!?
    A to była raptem kilka lat temu!
    Mam wrażenie, że dzieje się obecnie jakaś rewolucja w myśleniu ale zanim dotrze ona "pod strzechy" to trochę to potrwa a różnej maści monterzy PC, którzy właśnie się przebranżowili z ekogroszku, mocno zepsują rynek pompując balonik.
    Jak zobaczą na własne oczy, to uwierzą w takie "dziwne" budownictwo. Póki co ściany muszą oddychać, nie wolno budować termosów, żeby się nie udusić, komin, musi być, przed snem trzeba wywietrzyć pokój itd itp.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #4803

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Podobnie było z płytą fundamentowa. Mieszkam w okolicy, która rozbudowywała się strasznie mocno, gdzie nie spojrzysz budowa. Nikt nie budował na płycie, ja jako jedyny. Jak różne majstry widziały jak układam styrodur pod płytą (!!!) to przychodziły wycieczki i pytali, co ja będę budował. Jak mowiłem, że zwykły dom to mi nie wierzyli. Tak samo pytania: -a gdzie komini? -No nie ma.. - JAK TO!?!?
    Gdy ja u siebie robiłem płytę fundamentową z 20cm XPS pod spodem to sąsiedzi przyszli pogadać i mówią "a dlaczego Pan nie robi normalnych fundamentów? taniej nie oznacza lepiej". Nawet nie chciało mi się tłumaczyć, że ta płyta kosztowała pewnie 2x tyle co ich fundamenty na ławach.
    A gdy teraz mówię sąsiadom, że płacę poniżej 1tyś rocznie na CO, CWU i chłodzenie domu to też patrzą na mnie podejrzanym wzrokiem

  4. #4804
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.330
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    To, że coś się odbywa w regularnych odstępach czasu nie oznacz, że ma częstotliwość
    Dokładnie taka jest definicja częstotliwości. Czy to ze słownika, czy z Wikipedii, czy z podręcznika fizyki.

    Podasz swoją definicję częstotliwości?

  5. #4805
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dokładnie taka jest definicja częstotliwości. Czy to ze słownika, czy z Wikipedii, czy z podręcznika fizyki.

    Podasz swoją definicję częstotliwości?
    Zależy jakiego podręcznika fizyki. Jak przetransformujesz sygnał do dziedziny częstotliwości, to nigdy, poza jednym przypadkiem, nie otrzymasz jednej częstotliwości, tylko jakieś "widmo". Wszystkie te wikipedie zakładają przebieg sinusoidalny, a gdzie taki masz przy dojeniu krów? Przebiegi okresowe, odpowiadające procesom odbywającym się cyklicznie, nie mają czestotliwości. To tylko konstrukt umysłu na potrzeby analityczne.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #4806
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Się uśmaiłem. To mi dali do kominka

    "....Powodem niezałatwienia sprawy w terminie jest to, iż Wojewoda Kujawsko - Pomorski nie przekazał dotychczas gminie XXXXX środków finansowych na wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła. Uniemożliwia to zachowanie miesięcznego terminu na wypłatę, przewidzianego formalnie w art. 24 ust. 14 ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. z 2022 r. poz. 1967 t.j.). Powyższa przyczyna nie leży po stronie tutejszego organu
    Rozstrzygnięcie w sprawie zostanie wydane w terminie 2 miesięcy od daty wpływu wniosku.
    Pouczenie
    Informuję, że w myśl art. 37 k.p.a. przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia ponaglenia, zawierającego uzasadnienie, jeżeli:
    1) nie załatwiono sprawy w terminie określonym w art. 35 k.p.a. lub przepisach szczególnych ani w terminie wskazanym zgodnie z art. 36 § 1 k.p.a. (bezczynność);
    2) postępowanie jest prowadzone dłużej, niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy (przewlekłość).
    ..........
    "

    ***** ***
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 27-10-2022 o 20:40
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  7. #4807
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Się uśmaiłem. To mi dali do kominka

    "....Powodem niezałatwienia sprawy w terminie jest to, iż Wojewoda Kujawsko - Pomorski nie przekazał dotychczas gminie XXXXX środków finansowych na wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła. Uniemożliwia to zachowanie miesięcznego terminu na wypłatę, przewidzianego formalnie w art. 24 ust. 14 ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. z 2022 r. poz. 1967 t.j.). Powyższa przyczyna nie leży po stronie tutejszego organu
    Rozstrzygnięcie w sprawie zostanie wydane w terminie 2 miesięcy od daty wpływu wniosku.
    Pouczenie
    Informuję, że w myśl art. 37 k.p.a. przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia ponaglenia, zawierającego uzasadnienie, jeżeli:
    1) nie załatwiono sprawy w terminie określonym w art. 35 k.p.a. lub przepisach szczególnych ani w terminie wskazanym zgodnie z art. 36 § 1 k.p.a. (bezczynność);
    2) postępowanie jest prowadzone dłużej, niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy (przewlekłość).
    ..........
    "

    ***** ***
    A przypadkiem nie masz PC głównym źródłem ciepła + Fotowoltaika?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  8. #4808
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    A przypadkiem nie masz PC głównym źródłem ciepła + Fotowoltaika?
    NA ogrzewanie prądem i PV nie dają dopłaty . A to co jest moim głównym źródłem ogrzewania nie jest do zweryfikowania
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  9. #4809

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    A to co jest moim głównym źródłem ogrzewania nie jest do zweryfikowania
    To jak sobie to określiłeś w tym : https://www.gunb.gov.pl/sites/defaul...1.2021.pdf?572
    Teraz jest moda na dopłaty do źródeł energii do ogrzewania i o co wystąpiłeś czy wystąpisz?

  10. #4810
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.330
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    To jak sobie to określiłeś w tym : https://www.gunb.gov.pl/sites/defaul...1.2021.pdf?572
    Teraz jest moda na dopłaty do źródeł energii do ogrzewania i o co wystąpiłeś czy wystąpisz?
    Popatrzyłeś chociaż na to, co linkujesz?
    Wic polega na tym, że nigdzie nie podajesz, co jest głównym źródłem. Ba, nie ma nawet definicji "głównego".

  11. #4811
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    To jak sobie to określiłeś w tym : https://www.gunb.gov.pl/sites/defaul...1.2021.pdf?572
    Teraz jest moda na dopłaty do źródeł energii do ogrzewania i o co wystąpiłeś czy wystąpisz?
    Mogłem wołać tylko dopłatę do kozy. Zresztą to napisałem wcześniej. Rozbawiło mnie to że 1000zł nie mają . Kapnęli się że nie jestem wyborcą ***-u
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  12. #4812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Popatrzyłeś chociaż na to, co linkujesz?
    Wic polega na tym, że nigdzie nie podajesz, co jest głównym źródłem. Ba, nie ma nawet definicji "głównego".
    Co racja to racja – w stopce ma kozę w #4808 o kominku pisze – w antysmogowych kominek jest określony – to jak sądzisz jeśli o dopłaty chodzi – na co wziąć może – na kozę? a koza nie jest też ogrzewaczem pomieszczenia czyli źródłem ogrzewania dodatkowego czy może w zależności od preferencji źródłem ogrzewania głównego być może koza.
    Ty też występowałeś lub występować będziesz by Ci do kozy dopłacili czy do prądu którym się ogrzewasz – czy może do kozy i do prądu, że oba te źródła uznajesz sobie za główne.
    Jesteś w rejonie który jest antysmogową objęty czy mieszkasz tam gdzie antysmogowych nie ma i będziesz używać mógł kozy aż się nie przepali.
    Nie myślałeś by ją na coś bardziej ekonomicznego wymienić – sprawność w tym licha – gro wytworzonej energii przez komin jest marnotrawione – nawet jak masz własne drewno to szkoda roboty by taki sposób to marnotrawić.

  13. #4813

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Mogłem wołać tylko dopłatę do kozy. Zresztą to napisałem wcześniej. Rozbawiło mnie to że 1000zł nie mają . Kapnęli się że nie jestem wyborcą ***-u
    No jak to tak być może, to nie podobna ale skoro tak twierdzisz - niech i tak będzie.

  14. #4814
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    No jak to tak być może, to nie podobna ale skoro tak twierdzisz - niech i tak będzie.
    Nie rozumiem ? Dopłaty do prądu nie dostanę bo mam PV.
    Wg mnie żadna różnica czy to koza czy kominek jedno ma zintegrowaną obudowę a drugiemu trzeba zabudować taka różnica.
    A co jest głównym ogrzewaniem to kwestia uznaniowa jeśli postanowią że będę palił codziennie i to urządzenie dostarczy większość energii to będzie to główne urządzenie, Moc jest wystarczająca do ogrzania budynku w największe mrozy a DGP, klimatyzacja , rekuperacja wystarczy aby ciepło rozprowadzić po całym domu z wyjątkiem łazienek.
    Uzasadnienie ekonomiczne koszt ogrzewania kozą jest zbliżony do ogrzewania klimatyzatorem w taniej taryfie.
    Kto mi udowodni że tak nie jest?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  15. #4815

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Nie rozumiem ?(...)
    Zacznijmy od tego #4811 : Teraz jest moda na dopłaty do źródeł energii do ogrzewania i o co wystąpiłeś czy wystąpisz?

    Nie rozumiem ? - Dla mnie jak napisałeś „CO”(centralne ogrzewanie) Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW - które na prąd jest :
    „Dodatek do ogrzewania prądem 2022 to nowe dopłaty do ogrzewania elektrycznego i pomp ciepła w wysokości od 1000 do 1500 zł. 29 września 2022 Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku.” i na to powinieneś dopłatę dostać, bo co jeśli PV zapotrzebowania nie pokryje i za wszystko bez dopłaty będziesz musiał z własnych środków zapłacić.
    Wg mnie żadna różnica czy to koza czy kominek jedno ma zintegrowaną obudowę a drugiemu trzeba zabudować taka różnica. - Jak już wyżej pisałem o tym i antysmogowych – kominek z instalacją rozprowadzającą ciepłe powietrze czy ciepłą wodę jest dalej tylko kominkiem i nie spotkałem się by gdzieś był uznany, że może być ogrzewaniem głównym czyli „CO” z kozą tak samo.
    A co jest głównym ogrzewaniem to kwestia uznaniowa jeśli postanowią że będę palił codziennie i to urządzenie dostarczy większość energii to będzie to główne urządzenie, - Tak bym się z tym nie rozpędzał, bo w tym raczej nie chodzi o to co sobie uznasz tylko co przez urząd uznane zostanie z uwagi na to, że jak wystąpisz o dopłatę, to po pierwsze Ty wskażesz co jest główny źródłem ogrzewania a z kolei oni nie mogą Ci tego narzucić, że kominek lub koza : raz stałopalność tego oraz możność utrzymania temperatury zadanej a dwa antysmogowa – no jak coś jest określone jako dodatkowe, to nie może nagle stać się głównym.
    Moc jest wystarczająca do ogrzania budynku w największe mrozy a DGP, klimatyzacja , rekuperacja wystarczy aby ciepło rozprowadzić po całym domu z wyjątkiem łazienek.
    Uzasadnienie ekonomiczne koszt ogrzewania kozą jest zbliżony do ogrzewania klimatyzatorem w taniej taryfie.
    Kto mi udowodni że tak nie jest?
    - Jeśli o dopłatę nie będziesz występował – to kto i po co ma Ci cokolwiek udowadniać.
    To co mnie w tym najbardziej ciekawi, to to czy faktycznie z tym tak jest, że jeśli ktoś PV ma i się prądem ogrzewa, to żadna dopłata z tego tytułu mu się nie należy?
    Teraz dalej jak ktoś węglem się ogrzewa i PV ma - to co?

  16. #4816
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Jak już wyżej pisałem o tym i antysmogowych – kominek z instalacją rozprowadzającą ciepłe powietrze czy ciepłą wodę jest dalej tylko kominkiem i nie spotkałem się by gdzieś był uznany, że może być ogrzewaniem głównym czyli „CO” z kozą tak samo.
    Co do kozy masz rację co do kominka niekoniecznie.
    https://muratordom.pl/instalacje/kom...613p-83qa.html
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 28-10-2022 o 17:47
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #4817

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Co do kozy masz rację co do kominka niekoniecznie.
    https://muratordom.pl/instalacje/kom...613p-83qa.html
    No tak faktycznie – sorki i dzięki (przez całe życie to było jako dodatkowe) – w antysmogowych jest to dokładnie określone i co po takim artykule reklamowym – równie dobrze ktoś by mógł coś takiego przedstawić odnośnie piecyków szamotowych – do tego w myśl tego – dlaczego nic w tym nie ma, że i kominki muszą spełniać wymogi antysmogowych.
    Domu, w którym kominek jest jedynym źródłem ciepła, nie można na dłużej pozostawić bez opieki, bo po wygaśnięciu ognia w palenisku nie będzie w nim ogrzewania. Jeśli zdarzy się to zimą, podczas mrozów, gwałtownie się wychłodzi, co może skutkować przykrymi konsekwencjami, na przykład zamarznięciem wody w instalacjach i ich uszkodzeniem.
    Z tym faktycznie nie jako zgodzić się trzeba, bo w antysmogowych jest o tym – tak jakoś dziwnie doklejone to zostało bez powiązania z głównym trzonem tego ale co jak przez cały dzień nikogo w domu nie ma i co w nocy – kila godzin palenia i zaś ładować w niego trzeba oraz jak nim dobrać moc jego do potrzeb energetycznych budynku – tak że z tym to sprawa jest śliska.

    Do tego z kominkiem jak z kotłownią – nie ma tak, że ktoś ot tak sobie kominek postawi :
    Budynek i pomieszczenie, w którym chcemy zamontować kominek, muszą być zgodne z aktualnymi przepisami. Pomieszczenie musi mieć kubaturę co najmniej 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, ale nie mniejszą niż 30 m3 i nie może w nim być wentylacji mechanicznej wywiewnej. Powinno mieć dostęp do przewodu kominowego o parametrach odpowiednich dla danego kominka i możliwość doprowadzenia powietrza do spalania.
    Wiesz dobrze, że o kasie tu rozmowa się toczy – o kasie która z jednej strony nam się należy a z drugiej tak jak by trzeba było ją im z gardła wyrwać i załóżmy, że ktoś tak właśnie sobie to w CEEB określi – no i kapota – na nic więcej pieniędzy nie wyszarpie choć by się powiedzmy dogrzewał piecykami elektrycznymi , bo tego zgłaszać nie musiał.
    One są przebiegłe i chytre jak i z dużym wyprzedzeniem wszystko sobie zaplanowały a nam tylko tak się wydawać może, że i my nie głupie.

  18. #4818
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.330
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    a koza nie jest też ogrzewaczem pomieszczenia czyli źródłem ogrzewania dodatkowego czy może w zależności od preferencji źródłem ogrzewania głównego być może koza.
    Skąd bierzesz definicję źródła dodatkowego? W przepisach jest jedynie, że kominek nie może być jedynym źródłem ciepła. Nigdzie nie znalazłem definicji głównego (ani że nim koza być nie może) ani dodatkowego.

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Ty też występowałeś lub występować będziesz by Ci do kozy dopłacili czy do prądu którym się ogrzewasz – czy może do kozy i do prądu, że oba te źródła uznajesz sobie za główne.
    Ustawa o dodatku węglowym:
    Art. 2. 1. Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków
    [...]
    8. Dodatek węglowy dla gospodarstwa domowego, o którym mowa w ust. 1, wynosi 3000 złotych.


    Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw:
    11. Dodatek dla gospodarstwa domowego wynosi:
    1) 3000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego;
    2) 1000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym;
    3) 500 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;
    4) 2000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.
    [...]
    Art. 24
    [....]
    7. Dodatek dla gospodarstw domowych nie przysługuje gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym.



    Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej
    Art. 27. 1. Dodatek elektryczny przysługuje odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w rozumieniu art. 3 pkt 13b ustawy – Prawo energetyczne, w przypadku gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną, i źródło to zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków
    [...]
    2. W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje.
    [...]
    Art. 28.
    [...]
    4. Dodatek elektryczny nie przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz. U. poz. 1477 i 1692).
    5. Dodatek elektryczny nie przysługuje gospodarstwom domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. poz. 1692 i 1967).
    6. Dodatek elektryczny nie przysługuje gospodarstwom domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku, o którym mowa w art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. poz. 1967).


    Jeszcze wracając do "głównego źródła" - to jak mam 15 kabli grzewczych o mocy od 260 do 1200W, kozę (formalnie nie ma podanej mocy - 8kW lub więcej), klimę (3,6kW) i dwie grzałki po 3kW w zasobniku - to które źródło ciepła jest u mnie głównym? Jak to o największej mocy - zdecydowanie koza.

    Więc można złożyć wniosek tylko z jednej z ustaw. Oczywistym jest, że dodatek węglowy jest najbardziej opłacalny. Bez sensu robią różne możliwości i to w różnych ustawach. Ale tak się objawia pisanie ustaw na kolanie. I nie, nie trzeba za dodatek węglowy kupować węgla:
    https://twitter.com/a_Brzozka/status...4VJTA2sM73D0FQ

    Uchwała antysmogowa w mazowieckim zabrania palenia jak jest w powietrzu za dużo smogu - może ze dwa dni takie były do tej pory.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-10-2022 o 21:02

  19. #4819
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Mam kominek i to nawet podłączony do DGP - bo mam jeden kanał, wentylator i anemostat w drugiej części domu, ale nawet przez myśl by mi nie przeszło, żeby żebrać o te 1000zł na drewno.
    Ludzie, trochę godności....
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #4820

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    (...)
    @Kaizen już kiedyś o tym gadaliśmy jak była mowa o antysmogowych – definicji nie ma i nie będzie i dlatego z tym tak być może jak wyżej napisałem o tym – masz problem ze zdecydowaniem się które źródło jako główne sobie wybrać, to określ sobie je jako kozę i złóż wniosek na dofinansowanie tego – wiesz, że robisz to w trybie odpowiedzialności karnej i mają pięć lat na to by sprawdzić czy ich ktoś nie okradł.
    Tak jest to wszystko popiepszone np. „ 3000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego” - jak to pojmować – szkoda się tego nawet tykać a to : „1000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym; - na kolanie pisane to takie bardzo ostrożne określanie tego, bo to my im się będziemy w razie czego z tego tłumaczyć a nie oni nam. Wyobraź sobie, że wbijają się do Ciebie na kontrolę i zaczynasz dyskutować o tym z nimi – przy takim rozpiździaju jak z tego zrobili, to se podyskutować z nimi będzie można i do tego te antysmogowe jeszcze to faktycznie we dle nich może być i to co se napisali o tym : ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym.
    Natomiast to jest ciekawe :
    2. W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje.
    Za tym to ja będąc zainteresowanym bym polatał i sprawdził co to znaczy : w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, - bo tak jak jest w tym :
    Art. 27. 1. Dodatek elektryczny przysługuje odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w rozumieniu art. 3 pkt 13b ustawy – Prawo energetyczne, w przypadku gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną, i źródło to zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków
    Przez wzgląd na to co już napisałem o tym - to co ma zostać pozbawiony prawa do ogrzewania się tylko dlatego, że ma PV – do tego wszystkiego, to chyba ktoś taki jak wojewoda o tym rozstrzyga w oparciu o ustawę.
    Na twittera wejść mi się nie udało ale to też szeroko omawiane już było i nie próbuj utrzymywać, że nie trzeba np. węgla do ogrzewania sobie kupić i dodatek pobrać, bo wiesz o tym doskonale, że to kradzież najzwyklejsza by była – do tego od kiedy z góry na zakup węgla dotacje dają.
    O tym bym zapomniał : "W przepisach jest jedynie, że kominek nie może być jedynym źródłem ciepła."- dopiero co @fotohobby wkleił, że kominek może być głównym a Ty że nie może być jedynym do tego w antysmogowych też jest, ze może być głównym bo jedynym.
    Proponuję by taką zabawę urządzić w prokuratora i adwokata na podstawie tego z czym tu do czynienia mamy to zakładam, że z połowę tych co dotacje dostaną, to będzie można ich w pierdlu zamknąć za oszustwo i składanie fałszywych zeznań.

Strona 241 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony