dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 246 z 249
Pokaż wyniki od 4.901 do 4.920 z 4962
  1. #4901
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Dokładnie tak jak piszesz goguś, gdy słyszę, że ludzie za monobloka 10-12 kW płacą 35-45 tys to się zastanawiam jak mocno ich instalator musiał zbajerować na takie wydatki. Obecnie pompę o takiej mocy kupuje się za 13k z pełną gwarancją i serwisem w Polsce tylko poszukać trzeba choćby w google czy na aledrogo. Do tego mozna jak najbardziej skorzystać z dofinansowania - np. u mnie w gminie do końca Sierpnia tego roku dają 50% od całości kosztów, a na pozostałe 50% można dostać dodatkowo z czyste powietrze + odliczenie od podatku.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  2. #4902
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    W starym domu nie ma wyboru za bardzo bo stary układ wodny grzejny wymusza pompe ciepła tylko że roczne zużycie prądu to zaczyna się od 5000 kwh/ rok a to jest w tej chwili 7000 zł to jest finansowe samobójstwo nawet gdyby pompa była za darmo.

  3. #4903
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.788

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    W starym domu nie ma wyboru za bardzo bo stary układ wodny grzejny wymusza pompe ciepła tylko że roczne zużycie prądu to zaczyna się od 5000 kwh/ rok a to jest w tej chwili 7000 zł to jest finansowe samobójstwo nawet gdyby pompa była za darmo.
    No smutny fakt niestety.

  4. #4904
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Dlatego sprzedaż pomp tak mocno wyhamowała.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #4905
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    1 kWh gazu nadal jest tańszy niż 3-4 kWh prądu więc PC nie jest ekonomicznie uzasadniona.
    Nie wliczam kosztów początkowych przyłącza gazu ale też kocioł gazowy jest kilkukrotnie tańszy od PC.
    Sprawność ogrzewania gazem nie zależy od zewnętrznej temperatury.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #4906
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Ja domek 86m ogrzewam klimą i w weekendy kozą

    Mam też podłogówkę która czeka na to żeby ją czymś zasilić . Chcieliśmy pompę ale na szczęście nie mieliśmy kasy....

    Gdyby istniała koza z płaszczem na drewno i pellet ( mix ) to bym sobie takową kupił .
    Większość sezonu obleciałbym klimą a poniżej 0`C puściłbym w podłogówkę wodę z tej kozy

    Drewno mam za friko w pracy, a pellet by się dokupiło tylko na czas jak nie ma nas w domu

  7. #4907
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.788

    Domyślnie

    Są kozy z płaszczem piecokominki itp ceny od 3 tys.

  8. #4908
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Ale sito szuka konkretnie mix aby był i na drewno i na pellet (2w1).

    W dyskusji czy pompa ma sens należy rozdzielić czy dom modernizowany czy nowobudowany.

    Należy też pamiętać, że nie zawsze każda kupiona rzecz w życiu to ta najtańsza. Są inne parametry decyzyjne.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #4909
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Masz rację.
    Do dalszych rozważań w domu modernizowanym ważne jest co i na co się modernizuje.
    Czy tylko ocieplenie ścian i dachu plus wymiana okiem czy też zmienia się cały system ogrzewania.
    Bez ogrzewania niskotemperaturowego ekonomiczna opłacalność przejścia na PC jest mocno dyskusyjna.

    Nowy dom - wszystko można zaprojektować a najlepszym kierunkiem będzie dążenie do budynku z jak najmniejszym zapotrzebowaniem na ogrzewanie.

    Jeżeli człowieka stać to lepiej jest kupić droższe i dobre niż tańsze i gorsze.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #4910
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    W starym domu nie ma wyboru za bardzo bo stary układ wodny grzejny wymusza pompe ciepła tylko że roczne zużycie prądu to zaczyna się od 5000 kwh/ rok a to jest w tej chwili 7000 zł to jest finansowe samobójstwo nawet gdyby pompa była za darmo.
    W starym domu wybór jest bo można kupić kocioł na miał i ekogroszek lub kocioł zgazowujący na drewno a wtedy paliwo do niego kupuje się w ciągu roku gdy jest najtańsze. Jak popatrzysz ile ludzie w zeszłym roku płacili za węgiel to te 7000 zł nie jest aż tak straszne, wielu z nich od wiosny tego roku wypisała się na zawsze z palenia w domu.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  11. #4911
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Ale sito szuka konkretnie mix aby był i na drewno i na pellet (2w1).

    W dyskusji czy pompa ma sens należy rozdzielić czy dom modernizowany czy nowobudowany.

    Należy też pamiętać, że nie zawsze każda kupiona rzecz w życiu to ta najtańsza. Są inne parametry decyzyjne.
    Dobrze piszesz, czasem np. jest tak, że dzieci mieszkają i pracują za granicą, a rodzice - dziadkowie zostali na miejscu, obsługa kotła jest dla nich uciążliwa a młodsi już nie będą, gazu na wiosce brak i wtedy dzieci wolą dołożyć rodzicom do ogrzewania bezobsługowego jakim jest PC niż płacić młodszym sąsiadom za obsługiwanie kotła.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  12. #4912

    Domyślnie

    Jakie wybrać ogrzewanie do małego domu parterowego ok 90-100m2, perfekcyjnie ocieplony (jak mój dotychczasowy)... ??

    Myślę nad tanim monoblokiem, np Haier (samodzielny montaż, bez buforów na pełnej podłogówce), i podłogówka z cienką wylewką anhydrytową.. Tak aby w miare szybko nagrzać pomieszczenie gdy potrzeba, zakładam z 8 tygodni w roku, jak w obecnym jeszcze domu.
    Grube wylewki, akumulacyjnoiść, nie ma sensu ze względu na brak nocnej taryfy.

    Czy w ogóle odejśc od podłogówki? W sumie 25cm styropianu, na i pod płytą (10cm XPS), drewniana podłoga i jakiś nadmuch...
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 17-08-2023 o 12:06

  13. #4913
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    @pandzik

    Z sygnaturki wynika, że dom bardzo ciepły, a pompa 8 kW. Nie za dużo na 165 m2​?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #4914

    Domyślnie

    Ja przygotowałem się na nocną taryfę i kable grzewcze... Dobrze, że jednak kupiłem pompę. Z alibaby macie sprsun 9,5 kW za 9 tys z fv 23%. Zastanawiam się czy robić faktycznie wylewkę 9-10 cm czy dołożyć styro i zmniejszyć wylewkę.

  15. #4915
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    W kraju rządzonym przez Jaro-zbawa, gdzie wszystko jest za darmo, to tylko cienka wylewka i kable (mata grzewcza).
    Dla wsteczniaków, oportunistów nie wierzących w jego moc - kocioł na drewno z WŁASNEGO LASU.
    Dla euroentuzjastów pompa ciepla propanowa i gruntowa jednocześnie (narazie nie istnieje).
    Dla myślacych - termoizolowany dom o sporej akumulacji z kotłownią "na wszystko", buforem i dystrybucją ciepła przez grubą podłogówkę.
    Dla elastycznych - mix tego co powyzej.

    Od cholery paneli solarnych (cieczowych)
    Dodatkowo, nie mniej tych PV
    Bufor tak ze 30 000 literków.
    Własny las i kocioł zgazowujacy
    Akumulator z jakiegoś elektryka i dobrze jakby NIEPALNY.
    Pole rzepaku i tłocznia oleju.
    Stary dizelek z kogeneratorem.
    Biogazownia przydomowa...

    No, i wtedy da się żyć!


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #4916

    Domyślnie

    Myślę nad instalacją kotła gazowego dwufunkcyjnego i ogrzewanie nim cwu przepływowo jedynie w łazience(prysznic, wanna, umywalka). W kuchni i toalecie elektryczne podgrzewacze przepływowe. Plus takiego układu byłby taki, ze oszczędzam na zasobniku CWU i koszcie montażu, w kuchni i toalecie mam ciepłą wodę natychmiast i nie ma strat ciepła w rurach.

    Pytanie czy te podgrzewacze elektryczne dają taki strumień jak na tym filmiku?
    https://m.youtube.com/watch?v=wZCQ_q...ogd29keQ%3D%3D

    Czy przy poborze z jednego kranu różnica przepływu ciepłej i zimnej wody grzanej przepływowo kotłem gazowym jest jakaś znaczna?

  17. #4917
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Dla euroentuzjastów pompa ciepla propanowa i gruntowa jednocześnie (narazie nie istnieje).
    Istnieje, jak sobie zrobisz.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #4918
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    A tak realnie i dla niekumatych i łopatą...

    Relacje cenowe pomiędzy nośnikami energii są względnie STAŁE !!!

    Domu nie buduje się na 2-3-4 lata!!! (to nie Ameryka!!!)

    Ogrzewania nie planuje się na to co jest a na to co się może popierdolić!
    W polityce, w gospodarce, w geostrategii (wojny, najazdy itp) na wypadek inwazji kosmitów i ataku zombi.
    I każdemu wychodzi to inaczej.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #4919
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Istnieje, jak sobie zrobisz.
    Sierotku umysłowy...
    TAKĄ to ja już sobie (testowo) zrobiłem kilka lat temu!
    Najbardzzij mnie bawi to, że napełnienie nie moze być większe jak 150/500 gram , bo przepisy...
    A OBOK TAKIEJ POMPY MOZESZ POSTAWIĆ LEGALNIE butlę 11 kg LPG.
    I to nawet 3 sztuki!!!

    Pompami ciepła zajmuję się już ze 35 lat...
    Na WSZYSTKIE czynniki. (CO2 też)
    Lubię się uczyć, i kto mi zabroni?

    Ale....
    Ja nigdy tu nie byłem "normalny".

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #4920
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek5566 Zobacz post
    Myślę nad instalacją kotła gazowego dwufunkcyjnego i ogrzewanie nim cwu przepływowo jedynie w łazience(prysznic, wanna, umywalka). W kuchni i toalecie elektryczne podgrzewacze przepływowe. Plus takiego układu byłby taki, ze oszczędzam na zasobniku CWU i koszcie montażu, w kuchni i toalecie mam ciepłą wodę natychmiast i nie ma strat ciepła w rurach.

    Pytanie czy te podgrzewacze elektryczne dają taki strumień jak na tym filmiku?
    https://m.youtube.com/watch?v=wZCQ_q...ogd29keQ%3D%3D

    Czy przy poborze z jednego kranu różnica przepływu ciepłej i zimnej wody grzanej przepływowo kotłem gazowym jest jakaś znaczna?
    Wybory będą..
    MUSISZ wybrać tych, co ZAPEWNIĄ nieprzewrwany dopływ energii, niezależnie od wojen i zawieruch pogodowych!!!
    Dasz radę?
    Wygrają?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 246 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony