dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Jakie grubści podłóg i wylewek

    WItam.

    Dom aktualnie w stanie surowym zamkniętym. Chciałbym kupić styropian pod wylewki i tak zastanawiam się nad podłogami. Na pewno w łazience, kuchni, holu będzie glazura i ogrzewanie podłogowe, natomiast w pokojach chciałbym podłogi drewniane parkiet lub deskę podłogową. Od chudziaka do podłogi właściwej mam około 16cm czyli zakładałem 10 cm styro + 6cm wylewki i na to w planie był panel, ale teraz ma być tak jak napisałem wcześniej gres i drewno.

    Nie wiem teraz jakie grubości styropianu mam kupić do poszczególnych pomieszczeń a raczej jakie ilości bo w planie było 2 x 5cm na przekładkę.

    Podpowiedzcie mi jaką grubość po montażu ma parkiet (parkiet + klej + może coś się jeszcze daje), jaką podłoga na klej a jaką podłoga na legarach i co najlepiej zastosować. Z ogrzewania podłogowego w tych pomieszczeniach rezygnuję i zastanawiam się na ogrzewaniem ściennym, możliwe tylko, że pod podłogą w niektórych miejscach będą kanały ciepłego powietrza z kominka.


    Pozdrawiam

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robi25 Zobacz post
    WItam.

    Dom aktualnie w stanie surowym zamkniętym. Chciałbym kupić styropian pod wylewki i tak zastanawiam się nad podłogami. Na pewno w łazience, kuchni, holu będzie glazura i ogrzewanie podłogowe, natomiast w pokojach chciałbym podłogi drewniane parkiet lub deskę podłogową. Od chudziaka do podłogi właściwej mam około 16cm czyli zakładałem 10 cm styro + 6cm wylewki i na to w planie był panel, ale teraz ma być tak jak napisałem wcześniej gres i drewno.

    Nie wiem teraz jakie grubości styropianu mam kupić do poszczególnych pomieszczeń a raczej jakie ilości bo w planie było 2 x 5cm na przekładkę.

    Podpowiedzcie mi jaką grubość po montażu ma parkiet (parkiet + klej + może coś się jeszcze daje), jaką podłoga na klej a jaką podłoga na legarach i co najlepiej zastosować. Z ogrzewania podłogowego w tych pomieszczeniach rezygnuję i zastanawiam się na ogrzewaniem ściennym, możliwe tylko, że pod podłogą w niektórych miejscach będą kanały ciepłego powietrza z kominka.


    Pozdrawiam
    W miejscach przechodzenia kanałów będzie zawsze cieplej a więc bardziej sucho. Drewno w tym miejscu będzie się kurczyć i powstaną szczeliny. Ich wielkość zależeć będzie od wilgotności drewna przed sezonem grzewczym, jak i temperatury drewna w tych miejscach. Im wyższa temperatura drewna tym niższa jego wilgotność.
    Deski lub parkiet mają standardową grubość 22mm. Kleju właściwie się nie liczy, ponieważ: tak parkiet jak i deski są dociskane do podłoża.
    Jedynie co bardzo ważne, potrzebujesz wylewki o wytrzymałości na ściskanie 20/25N/mm2 (MPa). Z opisu jest wszystko w porządku.
    Na legarach jak na klej możesz kłaść parkiet i deski. Jeżeli na legarach to już na chudziaku. Na legarach deski i parkiet możesz kłaść na wkręty lub kleić do płyty OSB Na wylewce tylko klejenie.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  3. #3

    Domyślnie

    A jak jest lepiej? Na legarach czy na wylewce? Chciałbym to zrobić sam (brak kasy) i co będzie prościej wykonać? No i oczywiście czy jest jakaś różnica w wyglądzie podłogi na legarach i na wylewce?

  4. #4

    Domyślnie

    przed zamówieniem styropianu dzwonisz do firmy posadzkarskiej przyjeżdża nanosi poziomy i oni doradzą jaki styropian możesz mieć krzywo strop lub podbeton zrobiony trzeba sprawdzic poziomy

  5. #5

    Domyślnie

    deski lite surowe najczęściej mają 22mm, wykończone po szlifowaniu trochę mniej np. 21mm, jest wiele produktów litych wykończonych na gotowo o grubości 20-21mm, są też cieńsze np. 16mm, najczęstsza grubość trójwarstwowej to 14mm

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    Proszę o poradę. W posadzce na parterze i poddaszu pierwotnie planowałem dać 8 cm styropianu i 6 cm wylewki, na wierzch na parterze płytki ceramiczne, a na poddaszu panele. 8 cm styro dlatego, że to jest minimum żeby pochować płaskie kanały WM. Plany się nieco zmieniły i teraz zastanawiam się nad zwiększeniem grubości wylewki do 9 cm (+3 cm), dlatego, że dążę do jak największej akumulacyjności ciepła przez podłogę ponieważ zamierzam grzać dom pompą ciepła pracującą w II taryfie energii elektrycznej.
    W projekcie mam 4 cm grubości jastrychu, projektant mówił, że spokojnie mogę zwiększyć grubość bez obawy o nośność stropu (teriva), ale chciałbym usłyszeć więcej opinii na ten temat, dlatego proszę forumowiczów o rady. Strop nad parterem jest trochę bardziej skomplikowany ponieważ wyjście na taras jest narożne bez filarka. Dodatkowo w salonie są schody na poddasze i otwór "schodowy" w stropie też jest na podciągach bez filarków wspierających.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20130913_120939(1).jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	86,2 KB
ID:	232091
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20131002_162558.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	86,6 KB
ID:	232092Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20131010_172401.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	82,7 KB
ID:	232093


    Trzeba dodać, że dom jest podpiwniczony i w piwnicy na posadzce będzie 10 cm styro i około 6-7 cm wylewki. Zastanawiam się nad 15 cm grubości styro ponieważ piwnicę planuję ogrzewać podłogówką
    Dom z podd. użytk.+piwnica+podw. garaż.OZC by Asolt 5,75kW dla temp. oblicz. -18*C na zewn. i 22*C wewn.,EAH = 41,8 kWh/m2*rok.4 osoby.Okna MS Line 3 szyby Uw=0,62-0,93+3 Fakro 3 szyby. Skosy 30cm wełny λ=0,035,sufit 30-45cm.Styro 20 cm λ=0,031. 100% podłogówka+2 drab. w łazienkach. Pow podłóg w części mieszk. 165m2, pow. piwnicy 55m2, pow. garażu 55m2. Kubat. grzana 510m3.Garaż nie ogrzew. PCi GW 8,3kW by Wihi z DZ poz.-pion., Galmet Maxi 300l. WM Onyx 550+GGWC 4,5kW.Strefa II/III

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    Druga moja sprawa. Wychodzi na to, że wskutek nieprzemyślenia pewnych rzeczy w podwójnym garażu będącym w bryle domu będę musiał wylać 19 cm grubości wylewkę. Pytanie: czy są jakieś ograniczenia co do grubości wylewki? Dodam, że pod spodem jest chudziak około 10 cm, a pod nim zagęszczony piach. Chcę zrezygnować ze styropianu w podłodze i dlatego zrobiło się za dużo tej wylewki.
    Dom z podd. użytk.+piwnica+podw. garaż.OZC by Asolt 5,75kW dla temp. oblicz. -18*C na zewn. i 22*C wewn.,EAH = 41,8 kWh/m2*rok.4 osoby.Okna MS Line 3 szyby Uw=0,62-0,93+3 Fakro 3 szyby. Skosy 30cm wełny λ=0,035,sufit 30-45cm.Styro 20 cm λ=0,031. 100% podłogówka+2 drab. w łazienkach. Pow podłóg w części mieszk. 165m2, pow. piwnicy 55m2, pow. garażu 55m2. Kubat. grzana 510m3.Garaż nie ogrzew. PCi GW 8,3kW by Wihi z DZ poz.-pion., Galmet Maxi 300l. WM Onyx 550+GGWC 4,5kW.Strefa II/III

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    Trzecia moja sprawa. Jaką grubość przyjąć przy planowaniu posadzki dla płytki ceramicznej+klej oraz dla panela podłogowego + podkład (podkład nadający się do ogrzewania podłogowego?

    Edit. i czy robi się schody z deski o grubości 3 cm? Słyszałem zawsze o 4 cm i dlatego pytam.
    Dom z podd. użytk.+piwnica+podw. garaż.OZC by Asolt 5,75kW dla temp. oblicz. -18*C na zewn. i 22*C wewn.,EAH = 41,8 kWh/m2*rok.4 osoby.Okna MS Line 3 szyby Uw=0,62-0,93+3 Fakro 3 szyby. Skosy 30cm wełny λ=0,035,sufit 30-45cm.Styro 20 cm λ=0,031. 100% podłogówka+2 drab. w łazienkach. Pow podłóg w części mieszk. 165m2, pow. piwnicy 55m2, pow. garażu 55m2. Kubat. grzana 510m3.Garaż nie ogrzew. PCi GW 8,3kW by Wihi z DZ poz.-pion., Galmet Maxi 300l. WM Onyx 550+GGWC 4,5kW.Strefa II/III

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirek118 Zobacz post
    Proszę o poradę. W posadzce na parterze i poddaszu pierwotnie planowałem dać 8 cm styropianu i 6 cm wylewki, na wierzch na parterze płytki ceramiczne, a na poddaszu panele. 8 cm styro dlatego, że to jest minimum żeby pochować płaskie kanały WM. Plany się nieco zmieniły i teraz zastanawiam się nad zwiększeniem grubości wylewki do 9 cm (+3 cm), dlatego, że dążę do jak największej akumulacyjności ciepła przez podłogę ponieważ zamierzam grzać dom pompą ciepła pracującą w II taryfie energii elektrycznej.
    W projekcie mam 4 cm grubości jastrychu, projektant mówił, że spokojnie mogę zwiększyć grubość bez obawy o nośność stropu (teriva), ale chciałbym usłyszeć więcej opinii na ten temat, dlatego proszę forumowiczów o rady. Strop nad parterem jest trochę bardziej skomplikowany ponieważ wyjście na taras jest narożne bez filarka. Dodatkowo w salonie są schody na poddasze i otwór "schodowy" w stropie też jest na podciągach bez filarków wspierających.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20130913_120939(1).jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	86,2 KB
ID:	232091
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20131002_162558.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	86,6 KB
ID:	232092Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20131010_172401.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	82,7 KB
ID:	232093


    Trzeba dodać, że dom jest podpiwniczony i w piwnicy na posadzce będzie 10 cm styro i około 6-7 cm wylewki. Zastanawiam się nad 15 cm grubości styro ponieważ piwnicę planuję ogrzewać podłogówką
    Czy ktoś może mi pomóc i coś doradzić w powyższym temacie? Pilnie muszę podjąć pewne decyzje związane z grubością wylewek....
    Dom z podd. użytk.+piwnica+podw. garaż.OZC by Asolt 5,75kW dla temp. oblicz. -18*C na zewn. i 22*C wewn.,EAH = 41,8 kWh/m2*rok.4 osoby.Okna MS Line 3 szyby Uw=0,62-0,93+3 Fakro 3 szyby. Skosy 30cm wełny λ=0,035,sufit 30-45cm.Styro 20 cm λ=0,031. 100% podłogówka+2 drab. w łazienkach. Pow podłóg w części mieszk. 165m2, pow. piwnicy 55m2, pow. garażu 55m2. Kubat. grzana 510m3.Garaż nie ogrzew. PCi GW 8,3kW by Wihi z DZ poz.-pion., Galmet Maxi 300l. WM Onyx 550+GGWC 4,5kW.Strefa II/III

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirek118 Zobacz post
    Czy ktoś może mi pomóc i coś doradzić w powyższym temacie? Pilnie muszę podjąć pewne decyzje związane z grubością wylewek....
    wysłałem ci pv mam nadzieje ze cos podpowiem

    pozdrawiam

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    belek12. Nie bardzo się to nadaje w temacie o PCi, ale żeby temat wykończyć to cytuję Kierownika Produkcji producenta mojej Terivy I:

    "....Z dokumentacji wynika że obciążenia charakterystyczne (Pan musi swoje obciążenia zwiększyć przez wsp. bezpieczeństwa Y=1,5) nie może przekraczać 4,0 kN/m2 ponad ciężar własny konstrukcji..."

    Po konsultacji z projektantem, tego stropu gość potwierdził, że w 4kN/m2 zawiera się obciążenie użytkowe 1,5kN/m2, czyli zostaje 2,5kN/m2.

    i dalej:
    "....Przyjmując:
    folia
    styropian
    folia
    wylewka (posadzka) - przyjmując bezpiecznie ciężar 21kN/m3 (2100 kg/m3) 0,07*21=1,47kN/m2 * Y=1,5=2,2kN/m2
    terakota na kleju..."

    po tym zadałem pytanie uzupełniające czy ciężar własny uwzględnia 3-4 cm nadbetonu. Odpowiedź: "....Ponad ciężar własny konstrukcji więc nadbeton nie jest do tego wliczany, a wiec 4,0kN/m2 ponad to co ma Pan teraz (pustaki belki i nadbeton)..."

    Wynika z tego, że te 7 cm można wylać, nawet doliczając ciężar tynku od dołu, ciężar styropianu, ogrzewania podłogowego i siatki zbrojącej.

    P.S. Wiem, że 1 m3 wylewki cementowej wazy max. 1800 kg
    Dom z podd. użytk.+piwnica+podw. garaż.OZC by Asolt 5,75kW dla temp. oblicz. -18*C na zewn. i 22*C wewn.,EAH = 41,8 kWh/m2*rok.4 osoby.Okna MS Line 3 szyby Uw=0,62-0,93+3 Fakro 3 szyby. Skosy 30cm wełny λ=0,035,sufit 30-45cm.Styro 20 cm λ=0,031. 100% podłogówka+2 drab. w łazienkach. Pow podłóg w części mieszk. 165m2, pow. piwnicy 55m2, pow. garażu 55m2. Kubat. grzana 510m3.Garaż nie ogrzew. PCi GW 8,3kW by Wihi z DZ poz.-pion., Galmet Maxi 300l. WM Onyx 550+GGWC 4,5kW.Strefa II/III

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    szermaciej

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam. Mieszkam w kamienicy i chce założyc ogrzewanie podłogowe. Miejsca mam 10cm i obawiam sie że to za mało. Mieszkam na parterze pode mną jest nieogrzewana piwnica. Na podłodze będą położone płytki 50x50. Pomieszczenia z podłogówką (łazienka, przedpokój i kuchnia) są małe. Proszę o poradę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony