dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 128
  1. #1

    Domyślnie Cyrkulacja CWU

    Witam,
    Chciałbym założyć u siebie pompkę do cyrkulacji wody CWU, nie wiem jaka powinna być ta pompka?
    Domek ma 130m 2 piętrowy , długość najdalszego odcinka wody do cyrkulacji to 17,5mb rurki dn20
    Zastanawiałem się nad pompka WILO STAR Z15 NOVA, tylko nie wiem czy da rade taka pompka.
    Proszę o poradę
    Pozdrawiam
    Macjar

  2. #2
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Każda pompka da radę, tylko ciepła woda będzie albo wcześniej, albo później (przy tej samej odległości od miejsc poboru).
    Ważniejszą sprawą jest wybór sposobu sterowania tą pompką.

  3. #3

    Domyślnie

    Co masz na myśli odnośnie sposobu sterowania ??

    Pompkę będzie uruchamiać automat Vaillanta "Moduł sterowania dla drugiego
    obiegu VR61" lub regulator czasowy innej firmy

  4. #4
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Czyli pompkę włączać będzie co (lub kto) i kiedy
    (przekaźnik czasowy odlicza tylko czas załączenia pompki i potrzebuje impulsu "startowego").
    Ja mam prostą cyrkulację "na żądanie" z podświetlanym włącznikiem klawiszowym w kuchni ("światełko" pokazuje, że pompka jest załączona).
    Po wstępnych doświadczeniach w niedalekiej przyszłości planuję jednak zamontowanie przycisku typu "dzwonkowego" START oraz przekaźnika czasowego z jakimś "gongiem" (lub "światełkiem") na koniec odliczania, sygnalizującym oczekiwaną temperaturę wody w kranach.
    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTD Zobacz post
    Każda pompka da radę, tylko ciepła woda będzie albo wcześniej, albo później (przy tej samej odległości od miejsc poboru).
    Witam
    Nie każda - pompka cyrk. albo daje radę albo nie dobiera się ją do wielkości instalacji. Źle dobrana pompa nie zapewni prawidłowej cyrkulacji ani wcześniej ani później, po prostu będzie nieodpowiednia i żaden sposób sterowania nie naprawi tej sytuacji.
    Pzdr

  6. #6

    Domyślnie

    moja instalacja nie jest az taka wielka, jest typowa dla domku 130m2.

  7. #7

    Domyślnie

    Nie jestem projektantem, podany przekrój rur to nie wszystko, ale na "oko" (podobno jeden umarł ) wystarczy.
    JTD - jakie to sterowanie "na żądanie" ? ciekawy jestem, wchodzisz do łazienki, kuchni wciskasz przycisk i czekasz aż dopłynie woda o właściwej temperaturze do baterii ?

  8. #8

    Domyślnie

    Nie jestem projektantem, podany przekrój rur to nie wszystko, ale na "oko" (podobno jeden umarł ) wystarczy.
    JTD - jakie to sterowanie "na żądanie" ? ciekawy jestem, wchodzisz do łazienki, kuchni wciskasz przycisk i czekasz aż dopłynie woda o właściwej temperaturze do baterii ?
    macjar - podaj bezpośredni link do tej pompy

  9. #9

  10. #10

  11. #11

    Domyślnie

    ten artykuł czytałem i dlatego zastanawiam sie nad tą pompa,

  12. #12
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Nie każda - pompka cyrk. albo daje radę albo nie dobiera się ją do wielkości instalacji.
    My tu mówimy nie o fabryce, tylko o przeciętnym domku jednorodzinnym

  13. #13
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    JTD - jakie to sterowanie "na żądanie" ? ciekawy jestem, wchodzisz do łazienki, kuchni wciskasz przycisk i czekasz aż dopłynie woda o właściwej temperaturze do baterii ?
    I owszem Nie jesteśmy (z żoną) aż tak "poukładani", że zawsze się myjemy (lub włączamy zmywarkę) o tych samych porach i nie lubimy w związku z tym narzucania sztywnego "harmonogramu" przez jakiś upierdliwy sterownik
    Z drugiej strony całodobowe krążenie wody w instalacji uważam za zbytek.
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 03-01-2014 o 22:18

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTD Zobacz post
    I owszem Nie jesteśmy (z żoną) aż tak "poukładani", że zawsze się myjemy (lub włączamy zmywarkę) o tych samych porach i nie lubimy w związku z tym narzucania sztywnego "harmonogramu" przez jakiś upierdliwy sterownik
    Z drugiej strony całodobowe krążenie wody w instalacji uważam za zbytek.
    Rozumiem.
    Generalnie zaprogramowanie cyrkulacji na cykliczny okres pracy zgodny z harmonogramem użytkowników nie jest aż tak trudny, co innego straty wynikające z krążenia wody w instalacji, te zawsze w mniejszym lub większym stopniu będą.
    Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał macjar Zobacz post
    Witam,
    Chciałbym założyć u siebie pompkę do cyrkulacji wody CWU, nie wiem jaka powinna być ta pompka?
    Do wody pitnej przede wszystkim jakoś nikt nie wspomniał.

  16. #16

    Domyślnie

    A są pompki cyrkulacji do CWU która nie jest wodą pitną ?
    (C.W.U. - ciepła woda użytkowa)
    Ostatnio edytowane przez kasprzyk ; 04-01-2014 o 21:03

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    A są pompki cyrkulacji do CWU która nie jest wodą pitną ?
    (C.W.U. - ciepła woda użytkowa)
    CWU nie zawsze jest wodą pitną. Chodzi o to że cyrkulowana jest woda ,,świeża" i elementy pompki mające kontakt z tą wodą muszą być wykonane z odpowiednich materiałów.
    pow użytkowa - 145,8m2, podłoga 15 cm,ściana 20 cm , poddasze 30cm, PC 9kW, DZ 6 x 100 PE 32

  18. #18

    Domyślnie

    Miałem sterowanie czasowe cyrkulacją, ale to rozwiązanie się nie sprawdziło.
    Zastosowałem bezprzewodowe "rozwiązanie Pyxisa", mam 2 piloty w dwóch łazienkach i załączam kiedy potrzeba. Po 3 minutach jest gorąca woda.
    W ten sposób straty zminimalizowane są do minimum.

  19. #19

    Domyślnie

    Jak bym miał za każdym razem kiedy potrzebuję ciepłej wody w łazience czy kuchni czekać 3 min aby zaoszczędzić ( strzelam 5-10 PLN na miesiąc ), to wolał bym mieszkać w namiocie.
    PS liczyłeś po jakim czasie zwrócą Ci się piloty ( baterie w pilotach do wymiany też nie są za free ).

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1173 Zobacz post
    CWU nie zawsze jest wodą pitną. Chodzi o to że cyrkulowana jest woda ,,świeża" i elementy pompki mające kontakt z tą wodą muszą być wykonane z odpowiednich materiałów.
    Ale nie musisz mi tego tłumaczyć Nie wiem czy jest zapis w ogólnie przyjętych normach tej definicji, jednak gdziekolwiek się spotykam z producentami elementów właśnie do tego medium - zawsze piszą C.W.U - ciepła woda użytkowa - woda pitna. Inaczej, czy możesz wskazać link do pompy Cyrkulacyjnej C.W.U. której nie można stosować w instalacjach sanitarnych ?
    Pierwsze linki jakie znajduję z definicją:
    http://www.instalator.pl/index.php?o...a-wody&lang=pl
    http://www.ecoprius.pl/instalacje-ci...-uzytkowa.html
    Pozdrawiam

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony