dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    painless

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    120

    Domyślnie Sso a brak uziomu fundamentowego - co dalej?

    Dzień dobry,
    elektryk, który będzie wykonywał instalację w moim domu właśnie uświadomił mi, że ekipa budowlana spaprała robotę i nie zrobiła uziomu fundamentowego... Kierownik budowy nie zgłosił zastrzeżeń i "odebrał" SSO...
    Co dalej? W jaki najprostszy i najbardziej ekonomiczny sposób wykonać teraz uziom? Uziom otokowy? Czy kucie w fundamencie i przyspawanie bednarki do zbrojenia? Proszę o konstruktywne porady. Dziękuję z góry.
    Pozdrawiam,
    K.

  2. #2

    Domyślnie

    Otokowy.
    Sprawdź projekt i umowę z kierbudem. Może uda Ci się to z jego OC zrobić, jeśli był w projekcie, a odebrał, to jego błąd.
    A computer, like an air-conditioner, works correctly, until you open windows.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    painless

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał m.k.k Zobacz post
    Otokowy.
    Sprawdź projekt i umowę z kierbudem. Może uda Ci się to z jego OC zrobić, jeśli był w projekcie, a odebrał, to jego błąd.
    Witaj,

    w projekcie hasło uziom (uziom fundamentowy) pojawia się RAZ. W części dot. instalacji elektrycznej jest napisane:
    "Instalacja wyrównująca potencjały: w pobliżu tablicy "TE" należy zainstalować rozetę rozgałęźną z potencjałem "PE", stanowiącą szynę główną uziemień wyrównujących potencjały. Szynę uziemić przewodem LgYżo 16 mm2, przyłączając go do UZIOMU FUNDAMENTOWEGO [...]"

    I to tyle, więcej wzmianek o uziomie fundamentowym w projekcie nie ma...

    Wiem, że powinienem był "zawołać" elektryka zaraz przy rozpoczynaniu budowy, który zwróciłby uwagę na uziom. Piszesz o umowie z kierownikiem budowy? Ha, żadnej umowy z nim nie mamy - ten kierbud to człowiek polecony... Sytuacja jest dość delikatna...

    Wracając do uziomu otokowego, skoro tylko taki teraz pozostaje: wczoraj w sklepie elektrycznym kupowałem trochę materiału na docelową instalację i poruszyłem przy okazji temat uziomu. Zarówno sprzedawcy, jak i kręcący się w sklepie elektrycy, zdziwili się, kiedy im powiedziałem o uziomie otokowym - powiedzieli, że wystarczy kawałek bednarki i szpilka... Wiem, że uziom jest bardzo ważną sprawą, ale nie uśmiecha mi się kopanie kilkudziesięciu metrów wokół budynku. Czy naprawdę nie można tego uziomu wykonać bez konieczności robienia uziomu otokowego?

    Pozdrawiam,
    K.

  4. #4

    Domyślnie

    Można. Japończycy robią ściany z papieru i żyją...
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  5. #5

    Domyślnie

    Ja mam przyspawaną bednarkę do wszystkich 4 prętów zbrojenia, mam nadzieje że wystarczy...


    Badań rezystancji nie robiłem ale mam nadzieję ... najwyżej skończy się na iglicy wbijanej ...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał hokejgk1 Zobacz post
    Ja mam przyspawaną bednarkę do wszystkich 4 prętów zbrojenia, mam nadzieje że wystarczy...
    A jaką długość mają pręty? Z czego? I gdzie się znajdują?
    Ostatnio edytowane przez wykrot ; 31-12-2013 o 13:57
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał painless Zobacz post
    Czy naprawdę nie można tego uziomu wykonać bez konieczności robienia uziomu otokowego?
    Można. Zależy to od warunków, odpowiedzialnej rady może udzielić Ci ktoś, kto to zobaczy. Czasem wystarczy jedna szpila, czasem da się położyć bednarkę w jakimś wykopie robionym w innym celu, a jak znajdziesz fachmana starej daty, to jeszcze pamięta, jak robił uziom zakopując dowolny złom (bębny od pralki były w modzie).
    Ważne są dwa czynniki:
    wynik pomiarów - w całej masie obiektów te pomiary nie zostały przeprowadzone
    trwałość - to nie może rozpaść się po 2 latach, co pięć lat (nie)będziesz weryfikował pomiarami.

    Szukaj kogoś, kto to zrobi, mów jakie ma warunki brzegowe, a jak Ci powie, że trzeba było robić fundamentowy, to dzwoń do kolejnego. Facet ma zrobić Ci uziom w warunkach które ma, a nie tłumaczyć Ci, jaki to on jest mądry.
    A computer, like an air-conditioner, works correctly, until you open windows.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kondziu87r
    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Gorzów Wlkp
    Posty
    247

    Domyślnie

    kiedyś nie łączyło się bednarek ze zbrojeniem fundamentów z jednego powodu, bo nie zbroiło się ław. druga sprawa zobacz stare kościoły które stoją na kamiennych fundamentach gdzie one mają zbrojenie do którego można było zamocować bednarki? jak nie można złączyć jej ze zbrojeniem to się bije szpilki w narożnikach domu i do tych szpilek łączy się odgromówkę.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    painless

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał m.k.k Zobacz post
    Można. Zależy to od warunków, odpowiedzialnej rady może udzielić Ci ktoś, kto to zobaczy. Czasem wystarczy jedna szpila, czasem da się położyć bednarkę w jakimś wykopie robionym w innym celu, a jak znajdziesz fachmana starej daty, to jeszcze pamięta, jak robił uziom zakopując dowolny złom (bębny od pralki były w modzie).
    Ważne są dwa czynniki:
    wynik pomiarów - w całej masie obiektów te pomiary nie zostały przeprowadzone
    trwałość - to nie może rozpaść się po 2 latach, co pięć lat (nie)będziesz weryfikował pomiarami.

    Szukaj kogoś, kto to zrobi, mów jakie ma warunki brzegowe, a jak Ci powie, że trzeba było robić fundamentowy, to dzwoń do kolejnego. Facet ma zrobić Ci uziom w warunkach które ma, a nie tłumaczyć Ci, jaki to on jest mądry.
    Witaj, dziękuję za komentarz. Napawa mnie to optymizmem, że nie wszystko schrzanione i że są inne metody wykonania oziomu niż otok.
    Wczoraj dodatkowo rozmawiałem z elektrykiem, którego wybrał ZE w celu wykonania projektu przyłącza do mojej działki (on też będzie wykonywał samo przyłącze). Powiedział wprost, że uziom otokowy nie jest jedynym słusznym rozwiązaniem i że w obecnej sytuacji najlepszym wyjściem będzie uziom pionowy, a dopiero pomiary pokażą, jakiej długości szpile należy wbić w ziemię...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony