dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pablojarocin

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Ostrowo
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    166

    Domyślnie Kto odbiera instalacje.

    Witam.
    Mam taki problem.
    Chciałbym sobie sam ułożyć kable w domku jednorodzinnym. I zaznaczam że tylko kable, podłączał do rozdzielni wszystko będzie elektryk. Kto będzie odbierał instalację, chodzi mi o np. czy jest sprawdzane jak są ułożone kable i czy musi być tak jak w rysunku??
    Odebrać może ten elektryk co mi będzie podłączał do rozdzielni czy ktoś z zakładu energetycznego??

  2. #2

    Domyślnie

    A to będą kable zakładu energetycznego?
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pablojarocin

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Ostrowo
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    166

    Domyślnie

    Nie kable nie są zakładu energetycznego. Tylko mi chodzi o to że chciałbym ja sam sobie położyć instalacje( same kable pod tynkiem) i kto to musi odebrać???
    I czy mozna zrobić małą korektę z gniazdami i oświetleniem bo zaprojektowano instalację ok. 10 lat temu i było troszkę inaczej. A w dzisiejszym czasach jest troszkę inaczej i bym chciał kilka gniazd więcej.

  4. #4

    Domyślnie

    A kolega to ma jakieś specjalne predyspozycje po położenia tych "kabli", czy tak sobie amatorsko rozprowadza instalację, z pełną świadomością elektryki ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pablojarocin

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Ostrowo
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    166

    Domyślnie

    Predyspozycje?? Chodziłem do technikum elektrycznego i wiem jakie są wymagania do położenia kabli jakie są odstępy od stropów, otworów okiennych i drzwiowych, i jakie są strefy ochronne w łazience. Jak pisałem wcześniej ja tylko bym położył kable a całą resztą czyli montaż bezpieczników i innych modułów w rozdzielni będzie robił elektryk z uprawnieniami.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pablojarocin

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Ostrowo
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    166

    Domyślnie

    to mogę sobie sam kable ułożyć a odebrać może elektryk z uprawnieniami??? czy wszystko musi zrobić elektryk???

  7. #7

    Domyślnie

    Możesz położyć je sam. Tylko jak będziesz szukał kogoś do pospinania, to powiedz mu, że te przewody już leżą. Gniazda możesz sobie przekładać ile chcesz, w granicach rozsądku oczywiście. Najlepiej dogadaj się z tym kimś od pospinania zanim weźmiesz się za robotę, może mieć jakieś sugestie dla Ciebie, zarówno dotyczące jego roboty, jak i funkcjonalności instalacji.
    A computer, like an air-conditioner, works correctly, until you open windows.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablojarocin Zobacz post
    to mogę sobie sam kable ułożyć a odebrać może elektryk z uprawnieniami??? czy wszystko musi zrobić elektryk???
    Tak naprawdę, to swoje pytanie musisz zadać temu, kto będzie Twoim elektrykiem z uprawnieniami - to on się podpisze pod całą instalacją i on bierze za to odpowiedzialność. Jesli Ci powie ok - to rób, jeśli nie to on robi całość, albo Ty szukasz innego elektryka. Nikt (ZE) nie będzie sprawdzał, kto fizycznie kładł przewody, każdy urząd w razie czego patrzy tylko, kto uprawniony potwierdza wykonanie instalacji zgodnie z normami i projektem oraz kto uprawniony wykonał pomiary. Formalnie- Ciebie, jako fizycznie kładącego przewody, nie ma.
    Ostatnio edytowane przez przemo1 ; 02-01-2014 o 22:24
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony