dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    brzeziak

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Brzezia Łąka
    Kod pocztowy
    55-093
    Posty
    82

    Domyślnie Wykorzystanie studni.

    Prawdopodobnie bede kopal studnie na dzialce i czytalem ze dobrze jest odwierty pionowe zastapic studnia.. Jak sie ma cena odwiertow pionowych do wykonania poziomego? O ile wiem to za metr wywiercenia studni kasuja 100 zl. Warto dolozyc do wykorzystania odwiertow pionowych zamiast poziomych? ( Dom 130 m2 z poddaszem uzytkowym bez garazu - taka bedzie jedo wielkosc)

  2. #2

    Domyślnie

    Studnia to dobry pomysł ale na dwa sezony, potem wymiennik zarośnie syfem z wody i potrzebny będzie remont PCi . Kolektor poziomy wyjdzie taniej niż odwierty .
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    brzeziak

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Brzezia Łąka
    Kod pocztowy
    55-093
    Posty
    82

    Domyślnie

    ma ktos z uzytkowniko kolektor pionowy? Czy to prawda odnosnie zaszlamiania sie wymiennika? Czytalem ze sprawnosc pionowego jest o niebo lepsza..

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Warunkiem niezbędnym dla stabilnej pracy studni jest jej wydajność.
    Zarówno dla poboru jak i dla zrzutu. Ta ostatnia nawet ważniejsza.
    Dla pompy 8-10-12 kW musimy mieć studnie o wydajności 1,5-2,5 m3/h. To bardzo dużo - i tutaj jest problem z uzyskaniem takich wydajności.
    I to nie przez 2-3h podczas próbnego pompowania, ale przez cały okres pracy pompy. Zwłaszcza zimą, kiedy poziom wód gruntowych dość znacznie się obniża.
    PC się nie zapcha bo w takich układach stosuje się zawsze wymiennik pośredni, który można wypłukać. Jak już, to zatka się i zamuli studnia zrzutowa.
    Jest jeszcze kwestia formalna - czytałem interpretację taką, że korzystanie z wód gruntowych dla celów energetycznych jest korzystaniem szczególnym i wymaga operatu wodno-prawnego, który praktycznie jest nie do przejścia. Ale może coś się zmieniło.

  5. #5

    Domyślnie

    Mój producent PCi a zarazem sąsiad miał dwie studnie i po drugim sezonie studnia zrzutowa zapchała się , z tego co pamiętam wymiennik też , na szybko robił odwierty po 30mb . Ja też tak chciałem zrobić nawet miałem już kręgi obsadzone do studni , sąsiad zdecydowanie odradził mi tych studni i musiałem robić kolektor poziomy a studnie mam teraz do podlewania ogrodu .
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    Cytat Napisał k***a*z Zobacz post
    Mój producent PCi a zarazem sąsiad miał dwie studnie i po drugim sezonie studnia zrzutowa zapchała się , z tego co pamiętam wymiennik też , na szybko robił odwierty po 30mb . Ja też tak chciałem zrobić nawet miałem już kręgi obsadzone do studni , sąsiad zdecydowanie odradził mi tych studni i musiałem robić kolektor poziomy a studnie mam teraz do podlewania ogrodu .
    potwierdzam, znajomy co budował wcześniej ode mnie i założył dwie strudnie, miał z nimi potem sporo problemów (a także z PCi bo nie założyli mu pośredniego wymiennika).

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    brzeziak

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Brzezia Łąka
    Kod pocztowy
    55-093
    Posty
    82

    Domyślnie

    czyli generalnie lepiej odpuscic, a odnosnie odwiertow kolejne pytanie z serii co lepiej.. pionowy czy poziomy i jak sie to ma w cenie, tzn ile moze kosztowac robocizna i material na odwiert a kolektor poziomy? ( Dom 130 m2 z poddaszem uzytkowym bez garazu - taka bedzie jedo wielkosc dzialka 10 arow, teren gliniasty)

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    3x podchodziliśmy do takiego tematu.
    W pierwszym wypadku wody zabrakło po 3h próbnego pompowania. W drugim przypadku, gdzie wykonano 2 studnie czerpalne - po kilku dniach.
    W trzecim działa Woda pobierana jest z 30m studni wierconej z osadzoną na dnie pompą głębinową SQE 3-65, a kierowana jest na wymiennik płytowy pośredni PLEX. Natomiast zrzut wody odbywa się rurą kanalizacyjną ok. 30m do kanału pobliskiej elektrowni, który nigdy nie zamarza. Pompa 8kW, działa od 2009 roku.
    Ale jakie jest przełożenie na sprawność tej pompy nie powiem. Ta SQE ma silnik całkiem, całkiem - 1,5 kW

  9. #9

    Domyślnie

    Wykorzystanie studni może mieć sens dla domów naprawdę energooszczędnych < 6000 kwh/rok. - niedługo wszystkie takie trzeba będzie budować. Co prawda nie widziałem jeszcze pomp woda - woda o mocy poniżej 3,5 kWh, ale takie właśnie powinny być produkowane dla takich domów w cenie też odpowiedniej (ok. ceny klimatyzatora). Przy takim zapotrzebowaniu na moc pompowane nie więcej niż 500 litrów/h średnio 6 - 10 godzin pracy dziennie nie powinno dewastować studni. Koszt 2 studni po 10 metrów + 40 metrów rurki PE32 + 2 filtry po 200 PLN powinien być stosunkowo niski.
    Oczywiście jest warunek - poziom wody nie niższy niż 4 metry, żelazo nie wyższe niż 0,5 mg/litr i wszystko dobrze wykonane - woda przepompowywana absolutnie bez kontaktu z powietrzem...
    Co do zamulania to jak pisałem - woda bez kontaktu z powietrzem, np mam taką wodę w wymienniku (kręcę wodą w bojlerze do ogrzewania CO) i nie widzę problemu.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Obawiam się, że nie znajdziesz pompy o mocy poniżej 3,5 kWh. O mocy powyżej 3,5 kWh też zresztą nie znajdziesz.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Obawiam się, że nie znajdziesz pompy o mocy poniżej 3,5 kWh. O mocy powyżej 3,5 kWh też zresztą nie znajdziesz.
    Dzięki za konstruktywną uwagę. Pompę o mocy ok 4 KM sam sobie wykonam.

  12. #12

    Domyślnie

    Mnie wszyscy odradzali wodę - wodę. Trzeba mieć doskonały skład wody i do tego nikt ci gwarancji nie da, że ten skład się nie zmieni za X lat.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał rudy_36 Zobacz post
    Dzięki za konstruktywną uwagę. Pompę o mocy ok 4 KM sam sobie wykonam.
    O mocy 4 KM to możesz kupić. O mocy 3,5 kW też pewnie kupisz.

    Ale nie kupisz nigdzie pompy o mocy 3,5 kWh, podobnie, jak nie kupisz pompy o mocy 4 KMh.

    Ani żarówki o mocy 10 Wh.

    Ani rury o długości 10 m/s.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ZbyszekT

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    238

    Domyślnie

    Mam starą studnie przy domu, 11 m głęboka, murowana z cegieł, średnica 120 cm.
    A co by było, jakbym zatopił w niej wężownice jakąś i zasypał to 10 m3 piasku / ziemi / betonu / cokolwiek innego? I na wierzch ziemia, żeby studnie całkiem zasypać i "odizolować".
    Czy da rady obliczyć, czy byłoby to wystarczające dolne źródło dla pompy ciepła?

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar JacekBB
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    143

    Domyślnie

    Żeby rozmawiać o woda/woda zacznij od zbadania wody w sanepidzie. Druga sprawa to kwestia wydajności studni. To najwydajniejsze (przy sprzyjających warunkach) dolne źródło, ale też ryzykowne z powodu tego, że np. wydajność może z czasem spaść. Mamy dwie takie instalacje na koncie i na razie sprawdzają się dobrze, ale obie były wykonywane przy bardzo sprzyjających warunkach. W przeciwnym razie raczej odradzałbym klientom wodę/wodę.
    Reklamy są niezgodne z regulaminem forum.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony