dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pytlakos

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    74

    Domyślnie Elewacja w domu energooszczędnym/pasywnym

    Witajcie,
    Zastanawiam się ostatnio jak wykonać elewację. Jedna opcja to styropian klejony bez kołkowania i na to standardowo tynk. Ale fajnie byłoby elewację jakoś urozmaicić np. płytkami klinkierowymi, drewnem lub płytami elewecyjnymi. Jednak o ile dobrze rozumiem, w takiej sytuacji trzeba zrobić kołkowanie lub przymocować do ściany jakiś ruszt. Pytanie moje jest takie jak bardzo kołkowanie lub montowanie rusztu wpływa na zapotrzebowanie domu na ciepło? Warto się nad tym zastanawiać czy to jest kwestia pomijalna? A może jest jakiś sprytny sposób, żeby nie robiły się w takiej sytuacji mostki punktowe?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Załatw sobie walec fi 60 z blachy 0,5-1mm wielkości mniej więcej szklanki do herbaty i tym walcem wycinaj korki w styropianie. Potem wyłam je, zakołkój w powstałych dołkach i z powrotem wklej korki na piance.
    Nie wiem ile to pomoże, ale nie zaszkodzi na pewno. I można krótsze kołki zastosować.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli inny materiał niż tynk, to wzorcowo można wykonać w tych miejscach fasadę wentylowaną. Cieplejsza wełna, ruszt i płyty. To jest drogie ale bezpieczne rozwiązanie. Można też przed budową wybrać materiał elewacyjny kontrolując jego ciężar- niektórzy producenci dociepleń dopuszczają obciążenie np. do 25 kg/m2, a to już daje jakieś możliwości.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pytlakos

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    74

    Domyślnie

    mwie, 25 kg... mówisz o klejonym styropianie bez kołków? Jeśli tak, to faktycznie pojawia się jakieś pole manewru.
    U Ciebie wełna też była częściowo kołkowana, pod jakieś płyty własnie o ile pamiętam. Czy to było uwzględniane przy liczeniu OZC?

    Z wycinaniem korków to chyba dobry pomysł.... tylko jak oszacować na ile zwiększy to dopuszczalne obciążenie? Przy cięższych materiałach zalecają kołkować nie sam styropian tylko razem z siatką.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Nie trzeba szacować tylko zakołkować. Odpuszczanie kołków jest dopuszczalne przy małych grubościach i wysokościach, ale przy styropianie 20-30cm jest to praktycznie konieczność, bo 1m2 takiej płyty z klejem i tynkiem to już 10-15 kg. Ja bym nie zaryzykował za te 4-5 stówek elewacji na lata za kilkadziesiąt tysięcy.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mic81
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    972

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Nie trzeba szacować tylko zakołkować. Odpuszczanie kołków jest dopuszczalne przy małych grubościach i wysokościach, ale przy styropianie 20-30cm jest to praktycznie konieczność, bo 1m2 takiej płyty z klejem i tynkiem to już 10-15 kg. Ja bym nie zaryzykował za te 4-5 stówek elewacji na lata za kilkadziesiąt tysięcy.
    Kolega R&K ma 30 cm grafitu przyklejonego na pianę bez kołków z elewacją od lat 3 i się nic nie dzieje.
    Ostatnio edytowane przez mic81 ; 27-02-2015 o 22:17
    Projekt Z287L o pow. 146 m2 (w tym garaż i pom techn 28 m2) -parterowy z poddaszem nieużyt na stropie ok. 25 cm pur. Ściany nośne izodom2000. Ściany wew. silka 12. Podłoga - płyta fundamentowa 20cm XPS 300 [kPa] Dach- dwuspadowy. GWC WM + recu. podłogowka glikolowa, CWU - boiler max 300 L.
    Dziennik budowy z komentarzami http://forum.muratordom.pl/showthrea...11#post6251811

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pytlakos

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    74

    Domyślnie

    Przemek, pełna zgoda, nie będę ryzykował klejenia ciężkich płytek bez wzmocnienia.
    Pytanie, na które próbuję sobie tutaj odpowiedzieć, sprowadza się właściwie do tego czy warto rezygnować z ciekawszej elewacji na rzecz pozostawienia szczelniejszego ocieplenia i co za tym idzie niezwiększania zapotrzebowania budynku na ciepło.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.220

    Domyślnie

    Są na rynku frezy do styropianu (~15zł) którymi nawiercasz dziurkę jak pod puszkę elektryczną później kołkujesz, a wgłębienie zaklejasz deklem ze styropianu też są gotowe do kupienia 100szt 15-20zł

    Są też cieple kołki od razu z deklem styropianowym ale to drogie rozwiązanie. Wkret Met ma coś takiego ECO-DRIVE S - Wkręcany łącznik z teleskopowym talerzem dociskowym wpisz w google.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja pisałam o obciążeniu z kołkowaniem. U nas właśnie była taka sytuacja, że chcieliśmy dodać na fragmentach łupek, który na szczęście nie jest bardzo ciężkim materiałem, i choć początkowo w projekcie mieliśmy fasadę wentylowaną w tych miejscach, to udało się z mocowaniem na wełnę. Ze styropianem jest trochę prościej- dopytywałam np. Termoorganikę, i oni podawali mi dopuszczalne obciążenie styropianu, które mi pasowało, tylko mieszanie rodzajów ocieplenia byłoby dość niefrasobliwe, bo że chciałam w pozostałych miejscach wełnę- to było pewne. Ostatecznie okazało się, że do wełny firma Sto może zagwarantować zestaw chemii elewacyjnej pod łupek i tym samym nie muszę ładować się w bardzo duże koszty fasady wentylowanej.

  10. #10

    Domyślnie

    Piszecie o jakichś dorabianych korkach, a u mnie z kołkami Ejot, o których mogę tylko dobre słowa powiedzieć, były dekle z wełny w komplecie. Zwróćcie uwagę na te kołki, bo one mają sprytną otoczkę z tworzywa, która zakrywa elementy metalowe- mostek punktowy jest zminimalizowany z gwarancją, że nie trzeba go uwzględniać w obliczeniach.

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    mam przyklejony na elewacji styropian 25cm, nie pamiętam dokładnie jaki był klej, chyba tytan, taki ala pianka poliuretanowa. bez kołkowania. musiałem wyciąć długą szczelinę pod rurę. co się przy tym namęczyłem, nie szło tego oderwać, styropian trzeba było łamać na malutkie kawałeczki. jeśli wyprawa nie odpadnie od styropianu to o połączenie styropianu do ściany bym się nie martwił
    idę o zakład, że przyklejony styropian wytrzyma więcej niż zakołkowany w porothermie
    Ostatnio edytowane przez zibuch ; 24-02-2015 o 13:18

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pytlakos

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    74

    Domyślnie

    Hej, dzięki za odpowiedzi. W sumie kołki Ejota, których nie trzeba uwzględniać w OZC wydają się najlepszym dla mnie rozwiązaniem. Powinno być solidnie, a przy tym minimalne straty ciepła.

    Mam jeszcze jedno pytanie pasujące w sumie do wątku. W jaki sposób połączyć dach tarasu do ściany ze styropianem, żeby uniknąć lub zminimalizować te nieszczęsne mostki? Zakładam, że dach tarasu będzie stał na własnej konstrukcji, więc nie będzie musiał opierać ciężaru na ścianie, ale jakoś trzeba go połączyć ze ścianą, żeby nie było tam szczeliny, którędy mógłby wpadać deszcz. Jest na to jakiś dobry patent?

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Uszczelniacz dekarski i obróbka jak przy kominie.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pytlakos

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    74

    Domyślnie

    OK, czyli dobrze rozumiem, że dekarz robiący zadaszenie tarasu będzie wiedział jak to zrobić i nie ma potrzeby mechanicznego łączenia takiego dachu ze ścianą domu?

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Da się zrobić tak, żeby nie było potrzeby łączenia mechanicznego. Ja bym jednak dał jakieś kołki rozporowe i przykręcił. Rynny też jakoś musisz zamocować i to też będą jakieś tam mostki cieplne.
    Jak już chcesz mieć manię, to zrób w tym miejscu punktowo elewację z XPS 200 i do niego przykręć.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pytlakos

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    74

    Domyślnie

    Dzięki, manii chciałbym uniknąć . Po prostu staram się zidentyfikować możliwe mostki i ocenić czy da się je wyeliminować czy nie, bardziej na zasadzie, żeby nie przegapić i wykorzystać dobre istniejące rozwiązania, niż silić się na jakieś wymyślne kombinacje.

  17. #17

    Domyślnie

    U mnie jest bezmostkowo połączony dach nad jednopiętrowym garażem z dwupiętrową bryłą główną. Bryła główna jest ocieplona dokoła bez przerwania izolacji. Warstwy na dachu garażu dochodzą do ocieplenia na budynku mieszkalnym. Konstrukcja garażu jest elementem osobnym, dochodzącym do ocieplenia - nie przecina go. Warstwy te są zakończone płytą osb, przykręconą do stropu garażu. Jest obróbka blacharska, o której pisał Przemek, która zamyka na elewacji wywinięcie foli pvc. Uszczelniacz dekarski- bardzo fajna sprawa- bez niego ani rusz.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcinsoo

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    14

    Domyślnie

    Czy przy parterowce, styropian 28cm z frezem rowniez nalezy kolkowac ????

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Te kołki to pewnie z 400zł, więc co ci szkodzi?

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Technologia bicia kołków, bierze się z ? jeszcze izolacji bloków wielkopłytowych.
    I pozostałości po początkach BSO. Teraz muruje się "idealnie" równych pustaków.
    Bardzo chce się iść na jakość= ściana równa. To można śmiało kleić płyty EPS'a niczym wełnę elewacyjną.
    Jak już kołkowanie tak potrzebne, to imo narożniki od strony głównych "wiatrów"

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony