dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 122

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie Noc księżycowa w wersji energooszczędnej- kilka pytań

    Witajcie dobrzy ludzie.
    W chwili obecnej jestem na etapie SSO, okna zafoliowane, fundamenty ocieplone i zasypane a ja zbieram wiedzę teoretyczną i przygotowuję się do ataku na budowę na wiosnę.
    Projekt domu kupiliśmy gotowy i z kilkoma drobnymi zmianami (głównie rezygnacja z części okien na parterze, i drobne zmianki w śd) wybudowaliśmy w minionym roku ( no bo już mamy 2014) nasz domek.
    Nie wszystko szło jak trzeba od samego początku. Mam tutaj na myśli zakup działki, projekt no i co najważniejsze moje przygotowanie do tematu pt. "budownictwo energooszczędne". To w trakcie budowy (na szczęście na samym początku) zacząłem się interesować w/w tematem. Oczywiście jako laik w temacie nie bardzo wiedziałem za co i jak się za to zabrać. Na szczęście lektura forum rozwiała kilka moich wątpliwości.
    Tak czy inaczej mając koparkę na budowie, zrobiłem GWC rurowe, wiem, ze są zwolennicy jak i przeciwnicy takich systemów ale ja mam już to zrobione i zamierzam z tego korzystać. 85 mb rury kanalizacyjnej fi 200 zakopane pod ziemią na głębokości 1,5 - 1,7 m. Na dzień dzisiejszy zrobiłbym pewnie krótsze i w lini prostej. Na fundament położyłem 15 cm styroduru (10+5) i dodatkowo jest też zrobiona opaska anty-wysadzeniowa 10cm z tego samego styro. Jako ,że poziom wód jest dość wysoki 80 cm zrobiłem też drenaż opaskowy.
    Na ściany mam zamiar położyć 20 cm styropianu w dwóch warstwach ale fachowcy mi to odradzają (pisałem i pytałem na forum). Skosy na poddaszu chcę ocieplić wełną 30-35 cm (jeszcze się waham) widziałem gdzieś ostatni wełnę o całkiem dobrych parametrach 0,031 (chyba) a na dodatek wyczytałem w Muratorze 11/2013 str.60 o projekcie domu "Garda" w standardzie NF40 gdzie poddasze ocieplono styropianem zamiast wełny i tutaj rodzi się kolejne pytanie ale pytania będą później. Napisałem o tym projekcie "Garda" dlatego, że i m2 i bryła i ocieplenie jest zbliżone do naszego projektu z wyjątkiem ściany fundamentowej bo u mnie jest 15 cm a w Gardzie 20.
    Dodatkowo też znajomy/sąsiad na codzień pracujący i zajmujący się projektowaniem i zakładaniem WM i ogrzewaniem (Viess...) zrobił mi (no jeszcze nie do końca) projekt w OZC. Wyszło w nim, że (nie pamiętam ile) będzie bardzo małe zapotrzebowanie na cieplo (ponoć blisko pasywnego tzn trochę więcej). No i tutaj czytając forum rodzi się kolejne pytanie. Żeby nie zrobił się bałagan w temacie będę numerował pytania i bardzo bym prosił o numeryczne odpowiedzi jeżeli takowe oczywiście będą.
    1. Czy jest sens pakować się w ogrzewanie podłogowe 100% z kotłem kondensacyjnym (gaz ziemny) bo takie miałem plany i założenia.
    2.Czy dołożyć 5 cm styroduru na ścianę fundamentową czy moje 15 cm wystarczy?
    3.Ocieplenie poddasza styro czy wełna za i przeciw.
    Narazie to tyle bo muszę lecieć do pracy, reszta później.
    Pozdrawiam.

  2. #2
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Styropian na ścianie fundamentowej nie ma znaczenia - tak się po prostu nie robi:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	to nie jest izolacja.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	31,9 KB
ID:	232776 - Bez paroizolacji - im grubsza izolacja ściany tym większy problem z wilgocią.
    Izolacja podłogi ( zupełne minimum to 30 cm styropianu) powinna być połączona ze styropianem ściany.
    Przy braku izolacji od gruntu ( nie ma czegoś takiego jak częściowa izolacja) - Viess... zużycie będzie minimum 90kWh/m2 rocznie.
    lata 90-te
    Klasa energetyczna Ocena energetyczna Zużycie na ogrzewanie na m2
    A+ pasywny Do 15 kWh
    A niskoenergetyczny 15-45 kWh
    B energooszczędny 45-80 kWh
    C średnioenergooszczędny 80-100 kWh
    D Spełniający (90’)normy 100-150 kWh
    E Energochłonny 150-250 kWh
    F Wysoko energochłonny Powyżej 250 kWh
    XXI wiek
    Klasa energetyczna Ocena energetyczna Zużycie na ogrzewanie na m2
    A+ Plus energetyczny Sprzedaje kWh
    A samowystarczalny Pokrywa swoje potrzeby
    B pasywny 0 kWh na ogrzewanie
    C Izolowany 15 - 30 kWh
    D Energochłonny Nieizolowany – ponad 30kWh

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    A coś oprócz kopiuj/wklej z innych wątków i tematów.
    Pisząc temat miałem napisać na końcu, że panu TB dziękuję za "mandre" rady ale zawołali mnie do pracy i w pośpiechu kończyłem i zapomniałem o tym napisać.
    A siodło już sobie pan kupił?
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...35#post6293335

  4. #4
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Zamiast do prokuratury architekta zgłosić, Pan mnie atakuje - dziwne!
    A co do mojej wiedzy i doświadczenia w temacie - podałem konkret - Dom nieizolowany zużywa 30 i więcej kWh/m2 rocznie - To co Pan opisał przekroczy 90kWh/m2 rocznie.
    Pozdrawiam i nie przeszkadzam, bo z pytania myślałem, że interesuje Pana dom izolowany - czyli zużycie poniżej 30kWh/m2 rocznie i obniżenie kosztów budowy.
    Jak nie... to tylko ma byś reklama Vi... to już nie przeszkadzam.
    Pozdrawiam

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Ad. 2. Dołożyć.
    Ok dzięki,wiąże się to z ryciem w ziemi ale nie będzie aż tak źle, dam rade.
    To co Pan opisał przekroczy 90kWh/m2 rocznie.
    Z wyliczeń OZC wychodzi poniżej 20 kWh ale uprzedzam odpowiedź i wiem, ze tego typu programy piszą idioci-programiści nie znający się na fizyce budowli w ogóle to nikt się nie zna w Polsce na tejże fizyce wliczając w to doktorów i profesorów tej dziedziny bo oni wszyscy to szkodnicy i zacofani zatrzymani w rozwoju budownictwa w latach 90-ych. oprócz oczywiście pana szanownego TB, wynalazcę rekuperatora oraz wielkiego prekursora izolacji wewnętrznej, propagatora instalacji elektrycznych i sprzedawce tychże. Niektórzy ludzie od kilku lat czekają na projekt domu z izolacja termiczną od wewnątrz i do dziś doczekać się nie mogą i pewnie się nie doczekają.
    Poza tym zauważyłem ogromny brak u pana z czytaniem ze zrozumieniem. Pisałem, ze dom jest postawiony i już ściana fundamentowa ocieplona, pisałem też jak zamierzam/planuję ocieplić pozostałą część. A o wewnętrznej izolacji termicznej nie wspominałem chyba?
    Z tych oto po krótce powodów nie mam przyjemności na przepychanki z panem bo jest pan jak qń (lub osioł) z klapkami na oczach i nie widzi co się dzieje z boku.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał stam222 Zobacz post
    Ok dzięki,wiąże się to z ryciem w ziemi ale nie będzie aż tak źle, dam rade.
    Sorki, to co wkleiłem dotyczy ściany! Na fundament wystarczy te 15cm.
    Szkoda czasu i pieniędzy na dołożenie tych 5cm...

    A ile masz w podłodze ?

    Cytat Napisał stam222 Zobacz post
    4. Ciągle się zastanawiam dlaczego nie styro na ścianę w dwóch warstwach (15+5), kilku ludzi pisało, że tak się nie robi bo NIE. Proszę o wyjaśnienie lub linki do tematów o danym zagadnieniu.
    bo robota kosztuje 2x tyle co przy jednej warstwie.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  8. #8
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał stam222 Zobacz post
    Ok dzięki,wiąże się to z ryciem w ziemi ale nie będzie aż tak źle, dam rade.

    Z wyliczeń OZC wychodzi poniżej 20 kWh ale uprzedzam odpowiedź i wiem, ze tego typu programy piszą idioci-programiści nie znający się na fizyce budowli w ogóle to nikt się nie zna w Polsce na tejże fizyce wliczając w to doktorów i profesorów tej dziedziny bo oni wszyscy to szkodnicy i zacofani zatrzymani w rozwoju budownictwa w latach 90-ych. oprócz oczywiście pana szanownego TB, wynalazcę rekuperatora oraz wielkiego prekursora izolacji wewnętrznej, propagatora instalacji elektrycznych i sprzedawce tychże. Niektórzy ludzie od kilku lat czekają na projekt domu z izolacja termiczną od wewnątrz i do dziś doczekać się nie mogą i pewnie się nie doczekają.
    Poza tym zauważyłem ogromny brak u pana z czytaniem ze zrozumieniem. Pisałem, ze dom jest postawiony i już ściana fundamentowa ocieplona, pisałem też jak zamierzam/planuję ocieplić pozostałą część. A o wewnętrznej izolacji termicznej nie wspominałem chyba?
    Z tych oto po krótce powodów nie mam przyjemności na przepychanki z panem bo jest pan jak qń (lub osioł) z klapkami na oczach i nie widzi co się dzieje z boku.
    Nie ma parametrów dla takiej ściany - katalog podaje dane dla ciepła idącego prostopadle, przy identycznym ciśnieniu po obu stronach i dla stałej lambdy ( nazywa to się - warunki stabilne) Brak paroizolacji plus różnica ciśnień po włączeniu ogrzewania - spowoduje ruch powietrza w przegrodzie i wilgoć ( symulacje kondensacji pary z dyfuzji w styropianie 20 cm - można znaleźć ) Ciepło też nie popłynie prostopadle - bo będzie odprowadzane do gruntu.
    Jak Pan widzi obliczeń bez faktycznego współczynnika przenikania ciepła nie da się zrobić.
    Jeżeli ma Szanowny Pan dostęp lepszych wersji OZC - to może Pan poprosić liczącego, w obliczeniach "zlikwidował" okna. Czyli zastąpił je Pana ścianą z ociepleniem - Zobaczy Pan, że zapotrzebowanie WZROŚNIE!!!
    I jeszcze raz - ja źle Panu nie życzę, nie wiem skąd ta agresja. Chce Pan być oszukany - nie ma problemu. Jeszcze raz powtórzę - z mostkiem termicznym do gruntu, bez paroizolacji w ścianie z bk i z Vi... nie zejdzie Pan poniżej 90kWh/m2 rocznie!

    Pozdrawiam

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Nie ma parametrów dla takiej ściany - katalog podaje dane dla ciepła idącego prostopadle, przy identycznym ciśnieniu po obu stronach i dla stałej lambdy ( nazywa to się - warunki stabilne) Brak paroizolacji plus różnica ciśnień po włączeniu ogrzewania - spowoduje ruch powietrza w przegrodzie i wilgoć.
    A jeśli zniwelować różnicę ciśnień do zera za pomocą zwiększonego wyciągu wentylatora w reku (są takie rekuperatory, których nawiew i wywiew można sterować niezależnie) ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Brak paroizolacji plus różnica ciśnień po włączeniu ogrzewania - spowoduje ruch powietrza w przegrodzie i wilgoć ( symulacje kondensacji pary z dyfuzji w styropianie 20 cm - można znaleźć )
    A co z farbami silikonowymi?
    Ciepło też nie popłynie prostopadle - bo będzie odprowadzane do gruntu.
    20 cm na więcej już nie mam miejsca więc teoretyzowanie o 30 nie ma sensu

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Znowu zapodaje pan zdjęcia z ISOVER'a francuskiego gdzie panują zupełnie odmienne warunki klimatyczne aniżeli w Polsce. Poza tym nie wiadomo jakiej konstrukcji owy do jest.

  12. #12
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał stam222 Zobacz post
    Znowu zapodaje pan zdjęcia z ISOVER'a francuskiego gdzie panują zupełnie odmienne warunki klimatyczne aniżeli w Polsce. Poza tym nie wiadomo jakiej konstrukcji owy do jest.
    Francja jest duża... Zapewniam Pan, że więcej było zimowych olimpiad we Francji niż w Polsce. Piszemy przecież o "zimnej" części Francji
    Gdybym budował dom w okolicach Marsylii - zapewne dałbym styropian na zewnątrz muru na fundamencie - mur by wtedy świetnie odprowadzał ciepło do gruntu a gruby styropian chronił by dom przed palącym słońcem - o zawilgoceniu, nie było by mowy.
    Radzę więc się wybrać do Czech, Słowacji, Danii, Szwecji czy Norwegii - zobaczy Pan jak się izoluje - by zatrzymać ciepło a nie nie wpuścić ciepła.
    http://ipaper.ipapercms.dk/SaintGoba...g/IsoverBoken/

  13. #13
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Niektórzy ludzie od kilku lat czekają na projekt domu z izolacja termiczną od wewnątrz i do dziś doczekać się nie mogą i pewnie się nie doczekają
    Z katalogo ISOVER ROCKWOOL czy z naszej budowy z ytonga
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Isover izolacja.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	10,8 KB
ID:	232798Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	isover.fr.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	19,6 KB
ID:	232799Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rockwool.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	6,3 KB
ID:	232800Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kubowicz.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	40,1 KB
ID:	232801

    Wie Pan dlaczego nie przykleja się styropianu od zewnątrz ściany na fundamencie?
    - bo ciepło z domu jest odprowadzane do gruntu
    - bo styropian zabiera zyski słoneczne
    - bo styropian jest magazynem wilgoci ( jeżeli bedzie grubszy od 10 cm)

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Wie Pan dlaczego nie przykleja się styropianu od zewnątrz ściany na fundamencie?
    - bo ciepło z domu jest odprowadzane do gruntu
    - bo styropian zabiera zyski słoneczne
    - bo styropian jest magazynem wilgoci ( jeżeli bedzie grubszy od 10 cm)
    A kto mówi o styropianie ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    4. Ciągle się zastanawiam dlaczego nie styro na ścianę w dwóch warstwach (15+5), kilku ludzi pisało, że tak się nie robi bo NIE. Proszę o wyjaśnienie lub linki do tematów o danym zagadnieniu.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    17jan

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Dzierżoniów
    Kod pocztowy
    58-200
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał stam222 Zobacz post
    4. Ciągle się zastanawiam dlaczego nie styro na ścianę w dwóch warstwach (15+5), kilku ludzi pisało, że tak się nie robi bo NIE. Proszę o wyjaśnienie lub linki do tematów o danym zagadnieniu.
    Witaj,
    na ścianach nie daje się 2x styro BO: wystąpi punkt rosy w pierwszej warstwie styro.na styku z drugą warstwą. licząc od zewnątrz.

    pozdr.

    Janek

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał 17jan Zobacz post
    na ścianach nie daje się 2x styro BO: wystąpi punkt rosy w pierwszej warstwie styro.na styku z drugą warstwą. licząc od zewnątrz.
    Napisz jeszcze w jakich warunkach.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    17jan

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Dzierżoniów
    Kod pocztowy
    58-200
    Posty
    186

    Domyślnie

    "Napisz jeszcze w jakich warunkach."

    A więc: przy temp. -18st. C wilgotność 80%
    Ściana od wewnątrz 1 tynk - 15mm
    2 cegła silka 240mm
    3 styro 200mm
    4 tynk zew. 5mm
    i teraz wystąpi p. rosy w styro. 11g/m2
    ach zapomniałem tep. wewnątrz 20stp. wilgot. 50%

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał 17jan Zobacz post
    "Napisz jeszcze w jakich warunkach."

    A więc: przy temp. -18st. C wilgotność 80%
    Ściana od wewnątrz 1 tynk - 15mm
    2 cegła silka 240mm
    3 styro 200mm
    4 tynk zew. 5mm
    i teraz wystąpi p. rosy w styro. 11g/m2
    ach zapomniałem tep. wewnątrz 20stp. wilgot. 50%
    OK, ale 50% wewn. przy -18st. na zewnątrz nie utrzymasz. Nawet 40% będzie ciężko, ale już bardziej realne.
    Po drugie, dołóż jako ostatnią warstwę farbę latexową i po problemie

    Cytat Napisał 17jan Zobacz post
    Jak wszystko przelecisz, wtedy na pewno nie będziesz ocieplał budynku styropianem.
    A czym ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał 17jan Zobacz post
    Witaj,
    na ścianach nie daje się 2x styro BO: wystąpi punkt rosy w pierwszej warstwie styro.na styku z drugą warstwą. licząc od zewnątrz.
    ...
    Była taka reklama, a w niej taki tekst:

    PRZESTAĆ PIEPRZYĆ

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony