dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 105
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jacol15

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    44

    Domyślnie

    A Ty kolego rwxw ile masz średnio na dobę start /stopów, bo czytałem jakiś post, że koleś posiadający ogrzewanie mieszane z buforem /sprzęgłem/ , gdzie pompa na dobę załącza mu się ok 18 razy ?!- chyba trochę dużo ?!

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacol15 Zobacz post
    ile masz średnio na dobę start /stopów
    Kilka, najczęściej 2-4
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jacol15

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    44

    Domyślnie

    Jak rozumiem kolego, ilość wody w Twoim układzie i przepływ pozwala na płynna pracę instalacji
    Może i u mnie bez bufora/ sprzęgła/ układ będzie funkcjonował prawidłowo... ? to jest pytanie

  4. #24

    Domyślnie

    Ilość wody nie jest tak istotna, istotny jest sprawny odbiór ciepła z czym jest związany odpowiedni przepływ i powierzchnia oddająca ciepło. Jeśli będziesz wykonywał instalację, to zadbaj o to, by przepływ przez część grzejnikową mógł być co najmniej taki jak minimalny dla Twojej pompy i o odpowiednie wydajności grzejników/klimakonwektorów. Na pytanie, czy u Ciebie zadziała da się odpowiedzieć raczej tylko eksperymentalnie.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Mialem jeden jak dotychczas epizod (podczas Kasawerego), ze gora na tyle sie wychlodzila w stosunku do parteru (prawie 2K), ze za inspiracja adiqq postanowilem zakrecic dolny rozdzielech i na 3h ppuscic pompe na grzanie samej gory (jest tam 130m2 grznej podlogi).
    Wynik: Temperatura zasilania GZ skoczyla o 7K (37-38*C) a delta o 3K (na 10K). Gore oczywiscie przegrzalem.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Wynik: Temperatura zasilania GZ skoczyla o 7K (37-38*C) a delta o 3K (na 10K).
    Nie miały innego wyjścia U Ciebie jest pełna podłogówka, więc masz luzik, grzejnikowcy tak fajnie nie mają..
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Nie miały innego wyjścia U Ciebie jest pełna podłogówka, więc masz luzik, grzejnikowcy tak fajnie nie mają..
    Proporcje w mocy ogrzewania gora/dol pewnie macie podobne do tych z domow z podlogowka wszedzie. Mysle, ze na grzejnikach bedzie podobny wzrost temp zasilania i delty po zamkregeniu podlogi na dale (albo zatrzymaniu tam obiegowki).
    Zawsze mozesz to sprawdzic. Empiria to jest to.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jacol15

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    44

    Domyślnie

    jeszcze chciałem się dopytać na jakiej zasadzie działa u kolegi timer odcinający zawór na podłogówce- czy to działa za pomocą regulatora czasowego, czy to jest manualna wajcha odcinająca zawór
    Ostatnio edytowane przez Jacol15 ; 06-01-2014 o 11:32

  9. #29
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Beata_Sik

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-487
    Posty
    11

    Domyślnie

    splitowa PC woda/powietrze z piecem gazowym - czy ktoś mógłby mi doradzić czy w takim układzie lepszy jest piec kondensacyjny jedno- czy dwufunkcyjny?
    Dom ma ok. 180m2 pow. użytkowej, pełna cegła (1967r.) ocieplona Swissporem, wymienione okna, docieplony dach, ogrzewanie grzejnikami (wymienione na nowe).
    Z góry dzięki za wszelkie sugestie

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Mysle, ze na grzejnikach bedzie podobny wzrost temp zasilania i delty po zamkregeniu podlogi na dale (albo zatrzymaniu tam obiegowki).
    Zawsze mozesz to sprawdzic. Empiria to jest to.
    Niestety tym razem się mylisz, bo grzejniki dużo słabiej oddają ciepło, więc temperatura gz na samych grzejnikach dosyć mocno rośnie, aż zaczną oddawać całą dostarczaną moc. Empiria to jest to, sprawdziłem tak w 2010 roku:

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post3875850
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 09-01-2014 o 21:51
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacol15 Zobacz post
    jeszcze chciałem się dopytać na jakiej zasadzie działa u kolegi timer odcinający zawór na podłogówce- czy to działa za pomocą regulatora czasowego, czy to jest manualna wajcha odcinająca zawór
    Nie mam zaworu, po prostu odcinam timerem obiegówkę, a właściwie to odcinałem timerem obiegówkę podłogówki w drogiej taryfie, gdy miałem pc 8kW, teraz nie muszę, bo przy 11kW temperatury gz są na tyle wysokie, że wystarcza.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beata_Sik Zobacz post
    czy w takim układzie lepszy jest piec kondensacyjny jedno- czy dwufunkcyjny?
    Dla ogrzewania domu nie ma to znaczenia, ale jeśli chcesz grzać cwu na zmianę pompą ciepła (np. do -5*) lub gazem (np. poniżej -5*), to lepszy będzie jednofunkcyjny. Jednofunkcyjny daje lepszy komfort cwu.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Beata_Sik

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-487
    Posty
    11

    Domyślnie

    rwxw - dzięki za odpowiedź, też tak podejrzewałam, ale od fachowców z technik grzejnych miałam przeciwstawne informacje więc się nieco pogubiłam
    Mam jeszcze jedno pytanie -czy poza zbiornikiem 300l do pieca załączyć mniejszy np. 50l na sama cwu, czy to też zbędne?

  14. #34

    Domyślnie

    A to 300l nie będzie na cwu ?
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Beata_Sik

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-487
    Posty
    11

    Domyślnie

    hm, te 300l to zbiornik buforowy, rozumiem, że bedzie ogrzewał zarówno wodę do co jak i te do cwu?

  16. #36

    Domyślnie

    No tak, planowałaś pc p-w i grzejniki z zaworami, to wstawili bufor. Tak jak pisałem w innym wątku, zrezygnuj z pc, wstaw kocioł kondensacyjny i wraz z nim zasobnik na cwu. Nie wiem ile osób mieszka, ale zasobnik na cwu będzie miał na pewno ponad 100l.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Beata_Sik

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-487
    Posty
    11

    Domyślnie

    na tę chwilę jesteśmy w 3 osoby, ale może się zdarzyć, że będzie to rozwojowe w kierunku 2+3, w każdym razie w domu są 2 niezależne mieszkania.
    Z tego co się dowiedziałam, to zasobniki nie współpracujące ani z solarami ani z pc są gorzej izolowane, a ja szukam jak najekonomiczniejszych rozwiązań, wiesz, perspektywa emerytury i żeby wtedy koszty utrzymania były jak najniższe

  18. #38

    Domyślnie

    Zawsze możesz taki "zwykły" zasobnik owinąć wełną mineralną i stretchfolią, możesz też kupić współpracujący z solarami, czy pc, taki będzie też kompatybilny z kotłem gazowym. A te 2 niezależne mieszkania chcesz całkiem niezależnie rozliczać z cwu ? Jeśli tak, to przy zasobniku wodomierzem na ciepłą wodę, albo instalując dodatkowy junkers.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  19. #39
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Beata_Sik

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-487
    Posty
    11

    Domyślnie

    raczej nie, nie ma gdzie zamontować podlicznika dla mieszkania na piętrze. Poza tym jest jeden system ogrzewania, jeden system zasilania w prąd, więc to nie ma sensu. ale dzieki za wszystkie podpowiedzi

  20. #40
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jacol15

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    44

    Domyślnie

    No i doczekałem się PC
    Obserwuje bacznie jej prace od wczoraj ( PC z buforkiem 100l +dwie pompki obiegowe, oddzielny układ na grzejniki oddzielny na podłogę, układ mieszany 50/50 grzejniki -podłogówka), średnio na 6 godzin pracy 2 start/stopy- to wydaje mi się ok
    Jedna sprawa mnie niepokoi - a mianowicie, ustawiam czas pracy pompy od 22-6, o 6 pompa się wyłącza- ale dwie pompki obiegowe non stop pracują- czyli pracują 24 h. Sytuacja wg mnie bez sensu- z każdą godziną woda ochładza nagrzaną podłogę (tam gdzie jest podłogowe ogrzewanie)
    Czy to tak ma działać- proszę o opinie

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony